Sari la conținut

compatibilitate carene zx6r - zx9r


campers
 Share

Postări Recomandate

salut
am cumparat recent un zx6r 1997 lovit in bot
am nevoie de carenele laterale + cea frontala
am gasit la vreo 2-3 baieti cu zx9r (tot la preturi ..indecente dupa parerea mea , dar ..in fine ) de prin 95-96 carenele disponibile , din dezmembrari
se potrivesc oare la fix ? sau trebuiesc ajustari ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am cumparat recent un zx6r 1997 lovit in bot

am nevoie de carenele laterale + cea frontala

am gasit la vreo 2-3 baieti cu zx9r (tot la preturi ..indecente dupa parerea mea , dar ..in fine ) de prin 95-96 carenele disponibile , din dezmembrari

se potrivesc oare la fix ? sau trebuiesc ajustari ?

nu cred ca merg cele de zx9r pr zx6r,din motivul ca 9 are are cadrul mai mare decat x6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferentza este ca cea de la zx6r are 3 suruburi la 9 are 4 ....si trebuie sa iei si cea din fatza si laterale daca e....mie mi s`au potrivit....leam pus doar provizoriu inca is la vopsit nu le`am montat definitiv pe motor dar merg



de carene laterale la zx6r am eu bune daca vrei...fa rost pe fatza si te`ai scos

Editat de kill4speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu fara modificari. sfatul meu e sa nu-ti bati capul prea mult, mai ales daca ai motorul ok in afara de carene. asteapta pana gasesti bune si la pret ok, nu te impiedica nimic sa mergi cu el "naked". dimpotriva, cand am trecut si eu prima oara la vitezane (pentru mine a fost si acelasi moment in care am condus o motoreta cu mai mult de 30 de cai, mai exact 105. zic de condus, nu de mers cativa km cu motoare imprumutate de pe la prieteni) tot asa am luat ceva cazatura. "simteam" viteza mai ok. dupa un an si ceva mi-am pus si eu carene. in primele zile ma trezeam la 160 lejer prin oras putand sa bag mana-n foc ca am doar 100 maxim fara sa ma uit in bord. noroc ca stiam motocicleta cum franeaza si cum se comporta. asa ca uita-te si la partea plina a paharului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Trece pe dracu de RAR!

Pt.orice ITP sau RAR iti face poze din toate unghiurile la mobra, e ca si cum te-ai duce cu o masina fara usi, ce zici, treci de ITP?

Ce, Braila este in alt stat?

Asteapta pina gasesti carene pe ebay sau pe la noi, vezi ca ai si varianta celor noi, chinezesti, tot de pe ebay, unii au fost multumiti de ele.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai continui sa scrii p'aici ca pe la tine se trece usor si ca te duci acolo fluturand-u-o faci un la cam toata comunitatea de acolo.

Nu vreau sa incurejez insa nu se stie cand ai vreo problema neasteptata si ai vreo nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-s din braila. am facut rar-ul acolo tot pentru carene. inteleg daca e vorba de modificari/suduri in cadru, frane adaptate si tot felul de mizerii care tin de siguranta sa nu inchida nimeni ochii, asa mi se pare si normal. dar la niste mizerii de carene? la masina ok, sunt sisteme de siguranta active si pasive in portiere de exemplu. dar carenele? hai sa fim seriosi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-s din braila. am facut rar-ul acolo tot pentru carene. inteleg daca e vorba de modificari/suduri in cadru, frane adaptate si tot felul de mizerii care tin de siguranta sa nu inchida nimeni ochii, asa mi se pare si normal. dar la niste mizerii de carene? la masina ok, sunt sisteme de siguranta active si pasive in portiere de exemplu. dar carenele? hai sa fim seriosi...

cu tot respectul colega!

conf metodologiei si a HG 69 din art.146 "carenele sint sisteme pasive de siguranta"

ai vazut ce frumos se rascheteaza si se sparg in cazul unui "buf" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare daca adaptez de la fzr niste carene , cu tot cu far , s-or prinde flacaii de la rar ? oare o incapea bordul in carena frontala de la el ?

ca de carene zx6r nici nu vreau sa mai ma ating ..ajung lejer la 300E pt un bord si 3 plasticuri , cand eu am dat apx 650E pe tot motorul ..

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

nu-s din braila. am facut rar-ul acolo tot pentru carene. inteleg daca e vorba de modificari/suduri in cadru, frane adaptate si tot felul de mizerii care tin de siguranta sa nu inchida nimeni ochii, asa mi se pare si normal. dar la niste mizerii de carene? la masina ok, sunt sisteme de siguranta active si pasive in portiere de exemplu. dar carenele? hai sa fim seriosi...

Sa ne intelegem, la orice ITP si RAR pe tot teritoriul tarii motocicleta este fotografiata din fata/spate/laterale.

Vad ca esti foarte sigur pe ce spui, adica tu poti face verificarea tehnica cu spaga 50 lei in conditiile in care motocicleta nu are carene? :)

oare daca adaptez de la fzr niste carene , cu tot cu far , s-or prinde flacaii de la rar ? oare o incapea bordul in carena frontala de la el ?

Dupa tine asa, ce zici, se prind? :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem, la orice ITP si RAR pe tot teritoriul tarii motocicleta este fotografiata din fata/spate/laterale.

Vad ca esti foarte sigur pe ce spui, adica tu poti face verificarea tehnica cu spaga 50 lei in conditiile in care motocicleta nu are carene? :)

 

Luigi, tipul asta bate campii cu gratie pe orice topic, pe unde posteaza. el le stie pe toate si le face pe toate, rstul santem niste necunoscatori.

omul e la adunat postari, e in aceeasi categorie cu ala din tecuci, debiteaza diverse.. fara rost

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu gasisem niste carene pentru a mea Waka pe undeva prin arges la 150 de euro , dar cand le am vazut , mi-am facut cruce, asa m am apucat si mi le-am facut eu cu fibra de sticla + colantare , si arata foarte bine , desi stiu ca sunt din fibra si ma dezgusta , am vazut pe ebay tot setul la 600 de euro nou china, dar de 600 de euro imi iau si cauciucuri si mai pun destule pe ea

 

de potrivit , toate se pot adapta si adapta depinde si de preferinte , mie imi place aproape ca din fabrica ,nu naked nu streetfighter, am mers si cu ea ''naked'' si intradevar e o alta senzatie

 

nu e vb ca sunt scumpe doar la modelul tau , la toate sunt , daca era vorba de ''tuning'' din fibra mai ziceam ca este vorba de manopera omului , in rest nu imi dau seama de ce asa scoruri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e o motocicleta veche , de aia imi par scumpe

am gasit spre ex carene pt zx6r 2008 cu 200E

adineauri , am gasit laterale pt gsxr k2 cu 50E /index.php?/topic/689565-carene-suzuki-gsx-r-600/
dar pt a mea , nu gasesc asa ieftine :(
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...