Sari la conținut

Sfaturi achizitie motocicleta !


zapp
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Irinel Stiulete

VFR ul din linku' lui petrica mi se pare cea mai demna optiune de luat in calcul....

 

daca tot nu vrei sa asculti ce-ti zic altii,ia-ti ce vrei si nu mai incerca sa justifici in fata altora, alegerile tale..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VFR ul din linku' lui petrica mi se pare cea mai demna optiune de luat in calcul....

 

daca tot nu vrei sa asculti ce-ti zic altii,ia-ti ce vrei si nu mai incerca sa justifici in fata altora, alegerile tale..

Fara nici un semn de suparare sau repros ... Accept propuneri, idei, pareri, dar, un mare DAR, o sa imi achizitionez ce imi place mie .... tinand cont de parerile celor care au idee despre cele 2 motociclete in cauza, si de ce nu, altele comparabile cu alea ... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat anul trecut un Srad din '98 si am avut un accident drastic, finalizat cu un impact frontal cu o masina. Ma costat foarte putin reparatul si motocicleta merge foarte bine si acuma.Sunt foarte multumit de ea. Spun asta pentru ca si eu am ales intre Hornet si Srad. Nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi dar cred ca, conteaza foarte mult la achizitionare si ce iti place tie dar si ce moto detin prietenii tai. Ai mei toti au SS si merg cu viteza si este obositor sa te ti dupa ei pe un naked...nimeni nu cred ca vrea sa mearga la drumetii singur :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, referitor la srad`uri ... la fel un prieten l-a trantit si ii crapase doar botul ... a rezistat foarte bine la impact.... totusi carenele isi fac datoria in defavoarea celor naked, in cazul unei cazaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un test de compresie il consider necesar (chiar obligatoriu) la modelele astea cu motoare 4 in linie racite pe aer.

Am masurat compresia la mai multe bandit-uri mai vechi si toate avea compresie mai slaba pe cilindrii 2 si 3 care se racesc mai slab.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un test de compresie il consider necesar (chiar obligatoriu) la modelele astea cu motoare 4 in linie racite pe aer.

Am masurat compresia la mai multe bandit-uri mai vechi si toate avea compresie mai slaba pe cilindrii 2 si 3 care se racesc mai slab.

Ss`urile toate is racite pe lichid ... iar pe un naked daca ma axez este Hornet`ul ... de asemeni racit pe lichid, dar un test de compresie oricum i-as face ...

 

M-am decis ... voi urmari Kawasaki`urile zx6r/zx9r an 1999+ si Honda Hornet 1999+ (expres astea 2 modele).... dar observ ca toti cer 1800 Euro in sus .. si de negociat nu prea ...

 

Care aveti cunostiinte in legatura cu un Hornet bun sau un zx6r/zx9r ... an 1999+ ... dati-mi un semn ... :peace:

Editat de zapp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca era unul de vanzare pe bursa ... (hornet)

UN link ceva ... ? Pe bikeshop te referi la bursa ?

 

Deci : * Bikeshop

* Motociclism

* Tocmai.ro

* Okazii

* 4Tuning

 

Mai ziceti voi alte site`uri ... pe astea stau zilnic cu ochii ...

 

Sper sa nu se inteleaga a fi reclama mesajul meu ...

Editat de zapp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

Fara nici un semn de suparare sau repros ... Accept propuneri, idei, pareri, dar, un mare DAR, o sa imi achizitionez ce imi place mie .... tinand cont de parerile celor care au idee despre cele 2 motociclete in cauza, si de ce nu, altele comparabile cu alea ... :peace:

 

fara nici un semn de suparare sau repros,da' tu cred ca esti un motociclist wannabe......

 

esti genu' ala de om care vine pe forum si intreaba cum sa-i dea limbi prietenei/sotiei.........

 

daca tot iti iei ce-ti place, la ce dracu' mai incurci lumea cerand pareri? in ce masura tii tu cont,daca TOT ce vrei tu iti iei in final?

 

fiabilitate, pret, defecte etc.......astea le poti citi si in review uri si din surse externe, mai bine actualizate...

 

eu cred doar ca irosesti timpu' celor care ti-au dat un sfat........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autovit.ro ;)

 

 

Mersi ... zilnic cu ochii pe el ... :peace:

 

frate..mura in gura?

BURSA

/index.php?/forum/85-bursa/

Vanzari, 500-749 cc ... sapa!!

 

 

Ce dracu ca nu e asa greu ...

Mura in tufa ... zinic urmaresc ... nu e greu deloc ... desi nu imi place raspunsul tau rautacios ... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara nici un semn de suparare sau repros,da' tu cred ca esti un motociclist wannabe......

 

esti genu' ala de om care vine pe forum si intreaba cum sa-i dea limbi prietenei/sotiei.........

 

daca tot iti iei ce-ti place, la ce dracu' mai incurci lumea cerand pareri? in ce masura tii tu cont,daca TOT ce vrei tu iti iei in final?

 

fiabilitate, pret, defecte etc.......astea le poti citi si in review uri si din surse externe, mai bine actualizate...

 

eu cred doar ca irosesti timpu' celor care ti-au dat un sfat........

:)) nici macar nu te-a bagat in seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara nici un semn de suparare sau repros,da' tu cred ca esti un motociclist wannabe......

 

esti genu' ala de om care vine pe forum si intreaba cum sa-i dea limbi prietenei/sotiei.........

 

daca tot iti iei ce-ti place, la ce dracu' mai incurci lumea cerand pareri? in ce masura tii tu cont,daca TOT ce vrei tu iti iei in final?

 

fiabilitate, pret, defecte etc.......astea le poti citi si in review uri si din surse externe, mai bine actualizate...

 

eu cred doar ca irosesti timpu' celor care ti-au dat un sfat........

Pai ia uite ca e cu semn de suparare ... wannabe poate esti tu prietenas,

 

Poate din experienta ta pe forumuri ai facut gesturile respective referitoare la limbi si ce te mai duce mintea neteda, daca ai fi fost atent de la inceputul topicului (si nu ai fi fost pe alte forumuri urmarind sau postand probleme legate de limbi in gat), ai fi vazut ca eu asteptam opiniile posesorilor de anumite motoare - cele mentionate in primele reply`uri ... Si referitor la timpul irosit .... eu unu as aprecia daca TU, ai pierde timpul raspunzand mai putin jicnitor pe altfel de forumuri (cele limbi mai degraba) ...

 

Ciao ... aaaa, dar repet, tot ce am scris mai sus fara suparare sau repros :-L

Editat de zapp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mersi ... zilnic cu ochii pe el ... :peace:

 

Mura in tufa ... zinic urmaresc ... nu e greu deloc ... desi nu imi place raspunsul tau rautacios ... :nono:

/index.php?/topic/686637-vind-honda-hornet600-1700-euro-negociabil/

uite-l frate...cum nu e?

 

Asta 1. 2 la mana...pai daca tu vrei ceva, cauta si tu, nu astepta sa vina la tine. Cauta => cautator...adica pui mana si cauti activ.

 

PS: ia sfaturile constructiv, nu ca are cineva ceva cu tine! Zi merci ca nu ti-au inchis topicul care nu are ce cauta pe o sectiune tehnica, in speta service :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/686637-vind-honda-hornet600-1700-euro-negociabil/

uite-l frate...cum nu e?

 

Asta 1. 2 la mana...pai daca tu vrei ceva, cauta si tu, nu astepta sa vina la tine. Cauta => cautator...adica pui mana si cauti activ.

 

PS: ia sfaturile constructiv, nu ca are cineva ceva cu tine! Zi merci ca nu ti-au inchis topicul care nu are ce cauta pe o sectiune tehnica, in speta service :D

Da, stiam de ea,numai ca e vb de incurcatura cu IT, nu e in tara ... in fine is mai multe .... mutumesc de idee.

 

Crede-ma ca zilnic sunt cu un ochi pe net si cu celalalt in caiete (sesiune) ... o sa ma duc la examene povestindu-le de Hornet`e si Zx6r`e :stuck: dar o sa iau :10: pe tema asta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

"prietenas" (ador vorba asta..........) sau mai degraba, "ciobanas": initial, la inceputul topicului oscilai intre R6, F4i, hornet si gsxr k1.


omulet, in afara de plimbari prin parcare cu motoare imprumutate, tu ai mai mers pe motociclete?

 

inteleg sa fii indecis cand vrei sa alegi intre R6 si gsx-r 600 k1, dar sa pui toate motoarele alea in aceeasi oala.....mi se pare stupid...


daca au cam aceeasi cifra la cai putere,sau 'pe-aproape',nu inseamna ca-s la fel..

 

naked-ul e naked, are intr-un anume fel etajat cutia de viteze,livreaza intr-un anumit puterea (pe care o are),se comporta intr-un anume fel la viteza mai mare (si chiar si la rafale de vant,daca e sa o dam pana acolo).

 

F4i e un sport-touring .........iar abia gsxr si r6 sunt super-sport-uri..


Difera multe chestii de la o clasa la alta. Tu deci nu stii ce clasa vrei in primu rand: ca vrei sport-touring, ca vrei super-sport, ca vrei naked.....

 

ia si gandeste-te cati km ai de gand sa faci pe an (consumu cantareste greu aici,crede-ma), gandeste-te daca te afecteaza lipsa carenelor (daca chiar vrei naked), gandete-te unde vrei sa-ti livreze puterea motorul (in ture medii/joase, sau top-end,cum o fac supersport-urile) etc....

cate o problema/hiba are fiecare model,sunt sigur. nu s-a inventat inca motocicleta perfecta ..

 

axeaza-te sa cumperi o motocicleta ingrijita, nu una 'ieftina'. La 1500 eur vorbim de motoare destul de ieftine incat e bine sa casti ochii chiar si la kitu de lant,discurile de frana, etc. Numai discurile de frana si un kit de lant te salta de 12-13 mil LEJER. (daca le vrei noi, OEM,deja......dai jumate cat ai dat pe motor).

deci nu cred ca-ti convine sa dai 1500 eur pe o mobra, si inca 700 -800 eur dupa aia sa o 'retusezi'.

 

pana una alta,revino cu picioarele pe pamant si mai pune mana pe limba romana.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...