Sari la conținut

Reconditionare/restaurare IJ 56


BeerBelly
 Share

Postări Recomandate

ps: "dany_oldmoto "

am desfacut telescoapele fata/spate la ij-ul meu 56. intrebare capcana: l-am sunat pe Gaspar si am intrebat de semeringuri pt telescop spate , si a zis ca nu stie daca merge ce are el pe stoc. aore gasesc ce imi trebuie mie? in principiu,vreau chit reperatie pt fata/spate.


post-15325-0-46703100-1359900049_thumb.jpg am golit telescopul de ulei :)

post-15325-0-15586700-1359900017_thumb.jpg

post-15325-0-94622000-1359900033_thumb.jpg

post-15325-0-64927400-1359900062_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca dai jos cutiile alea de 56 (1958 - 1960),chiuluasa aia de planeta 4 in 2 tobe,si carburatorul ala de jupiter 4,ce ramane e '62

inclusiv comutatorul electric din stanga ii din alt film.

Cutiile asa au fost din fabrica,este posibil sa fie ametite de rusi din montare.Chiuloasa din cauza montarii bujiei incorect a fost stricata, exista si originala urmeaza sa fie montata. Carburatorul original este defect, trebuie bucsat, ce este montat pe moto este pekar.N. Ceia ce priveste comutatorul... :hug: asa a fost din fabrica, propietarul a cumparato de noua, eu sund al doilea propietar.

 

Aici o poza mai clara

 

post-66405-0-34483700-1359929357_thumb.j

post-66405-0-34483700-1359929357_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: "dany_oldmoto "

am desfacut telescoapele fata/spate la ij-ul meu 56. intrebare capcana: l-am sunat pe Gaspar si am intrebat de semeringuri pt telescop spate , si a zis ca nu stie daca merge ce are el pe stoc. aore gasesc ce imi trebuie mie? in principiu,vreau chit reperatie pt fata/spate.

 

attachicon.gif2013-02-02 23.17.04.jpg am golit telescopul de ulei :)

Pt furca fata se gaseste kit(planeta) dar numai bucsa din textolit se potriveste si semeringul,bucsa de jos trebuie facuta la un strungar.

Pt telescoape spate din pacate nu am vazut kit de reparatie niciodata, daca ai mai multe telescoape poti face o pereche(asa am procedat si eu)din 3,4 perechi cu putin noroc faci o pereche buna.

Nu te chinui prea tare cu telescoapele spate ca indiferent ce le faci la cele originale nu vor lucra cum trebuie din cauza uzuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai pot de oftica .... azi cand sa pun si eu piesele unele langa altele sa prinda cadrul forma... SURPRIZA!!! ... am doua cutii laterale de pe partea... DREAPTA.... nu ma mai intreb cum si de ce ... cert e ca Schimb cutie dreapta cu cutie stanga sau cumpar cutie stanga, modelul cu 3 dungi. poze pun cand ajung la un pc de pe care pot uploada

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da sa nu tranteasca usa!!!! sa fie mai tandru



Am sa incerc sa fac macar semeringurile aici in cluj la o firma specializata pe mansoane hidraulice.daca iese okay,pot ajuta si pe altii de pe forum.diseara fac poze cu semeringu dubasa.


post-15325-0-87081200-1360028054_thumb.jpgsemeringu amortizor spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa cum am zis postez poze cu bucsa de textolit si simeringul de furca luate de la Gaspar. bucsa rtextolit e buna intra bine, fara tolerante mari ba chiar un pic fortata. simeringul desigur ca nu se potriveste, nu-mi dau seama cum trebuie pus, fie nu este simeringul care trebuie. daca are cineva unul original sa mi-l arate si mie.

post-37180-0-09714500-1360322214_thumb.jpg

post-37180-0-77233800-1360322224_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin si eu :))) pe orincipiul"cine nu munceste nu gresestea am desfacut cutia, am schimbat ce era de schimbat, rulmentii sunt noi, semeringuri bune, unele pinioane sunt noi DAR ... nu prea mai reusesc sa o inchid :)))) sfaturi ? e ceva ce ar trebui sa fac in mod special ?



adica m-am uitat eu sa fie toate la locul lor, furcile sunt unde trebuie toate se pupa fara sa le conving eu cu ciocanu sa intre unde trebuie. Am inchis capacul dar la mana se pare ca nu schimba decat 2 viteze.... ce e de facut ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

melcul - banuiesc ca e harta - a intrat la loc si pintenul e prins pe el. La semn... banuiesc ca semiluna din capatul schimbatorului. Aer o sageata pe mijloc... care trebuie sa fie pozitia ei ? si in ce viteza ar trebui sa fie cand o montezi ... sau CUM ? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa cum am zis postez poze cu bucsa de textolit si simeringul de furca luate de la Gaspar. bucsa rtextolit e buna intra bine, fara tolerante mari ba chiar un pic fortata. simeringul desigur ca nu se potriveste, nu-mi dau seama cum trebuie pus, fie nu este simeringul care trebuie. daca are cineva unul original sa mi-l arate si mie.

am sa fac disearea poza cu al meu semering ij56.

 

am sa fac disearea poza cu al meu semering ij56.

cum am promis...poze jos.semeringul nu cred ca merge.asta ce am scos eu,are diametrul exterior 40mm.am mai facut poza si cu bucsa teflon si pasla aparator praf.

post-15325-0-97111100-1360356402_thumb.jpg

post-15325-0-64873200-1360356421_thumb.jpg

post-15325-0-19539900-1360356445_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat pana la urma, acum stiu sa fac si cutia de ij daca am probleme :))). Buba nu era ca ar fi fost ceva inversat(erau toate la locul lor puse bine) problema era ca trebuia pusa la punct. Trebuia pusa sageata de pe semiluna cu punctul de pe harta.... acum beleaua era ca trebuia gasita pozitia corecta. Noroc cu un prieten care stie ce face :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semeringul care l-am cumparat eu are diametrul 43 mm. din cauza asta nu merge, ceea ce nu stiu eu este exact pozitia lui, se pune in nuca filetata si dupa ceea se stringe cu bucsa cu filet?

 

P.S. De ce a disparut topicul dedicat IJ-ului?

Editat de johnny75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu... si eu m-am tot uitat dupa el si nu l-am mai gasit...

Pana una alta am dat de alte vesti proaste: Cand am vrut sa asamblez si eu alternatorul am dat de alta problema, si anume ca fostul proprietar a vrut sa ii adapteze alternator probabil de planeta pe 12 v si a frezat prinderea statorului. Asta de 6 V nu se mai pupa cu prinderea.post-14002-0-29392300-1360414463_thumb.jpg

Norocul meu ca am cumparat un motor de ij si se potriveste carterul alapost-14002-0-24573400-1360414473_thumb.jpg... da iar trebuie sa desfac suruburi, iar cutie. Partea buna e ca acum macar stiu ca am luat fiecare piesa la mana.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.attachicon.gifcarter futut.jpg

Norocul meu ca am cumparat un motor de ij si se potriveste carterul alaattachicon.gifcarter bun.jpg... da iar trebuie sa desfac suruburi, iar cutie. Partea buna e ca acum macar stiu ca am luat fiecare piesa la mana.

Si iata cum incepe o noua telenovela, cum se da vina pe producator caci a lucrat piesa din topor. Dupa cum ai fost sfatuit putin mai sus poti folosi alte cartere pereche, sau daca nu ai alta alternativa si trebui musai sa pui alt carter macar aliniaza-le, asta-i o cauza ce duce la uzura prematura a semeringurilor, rulmenti, sau si mai rau se sparg ambielajele.

spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie producatorul sanatos ca variante am. Prima data o sa incerc sa vad daca se aliniaza cum trebuie carterele. Daca nu exista varianta a doua pun cealalta pereche de cartere - atat ca au alta serie si o sa trebuiasca sa ajung la rar sa dau cu subsemnatul sau sa fac cumva sa junga si pe motorul ala aceeasi serie ... dar asta e alta poveste. Va anunt cand rezolv problema si cum am rezolvat-o :)... oricum multumesc de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semeringul care l-am cumparat eu are diametrul 43 mm. din cauza asta nu merge, ceea ce nu stiu eu este exact pozitia lui, se pune in nuca filetata si dupa ceea se stringe cu bucsa cu filet?

 

P.S. De ce a disparut topicul dedicat IJ-ului?

nu .

semeringu intra in canalul din "nuca filetata" mai sus pui inelul din pasla si aia o strangi cu "bucsa filetata"

trebuie vazut ,daca nu se poate gasi un O-ring patrat cu cotele semeringului. maine revin cu poze si cote.cumva tot facem ceva acolo sa fie okay

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...