Sari la conținut

Reconditionare/restaurare IJ 56


BeerBelly
 Share

Postări Recomandate

nu .

semeringu intra in canalul din "nuca filetata" mai sus pui inelul din pasla si aia o strangi cu "bucsa filetata"

trebuie vazut ,daca nu se poate gasi un O-ring patrat cu cotele semeringului. maine revin cu poze si cote.cumva tot facem ceva acolo sa fie okay

 

post-15325-0-04976000-1360503293_thumb.jpgdefapt aparatorul praf,nu e din pasla.e piele groasa de 3mm.dar trebuie luat in considerare si uzura.post-15325-0-26141900-1360503336_thumb.jpglocasul semeringului

 

 

 

ps.johnny75: sper sa te ajute pozele.am sa incecr sa gasesc un O-ring patrat in loc la semering

post-15325-0-12924900-1360502843_thumb.jpg

post-15325-0-71753000-1360502985_thumb.jpg

post-15325-0-76947900-1360503039_thumb.jpg

post-15325-0-65168200-1360503151_thumb.jpg

post-15325-0-50439800-1360503360_thumb.jpg

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc robert bk350. La mine era asa paradita furca incit nu mai aveam decit resturi din simering si din garnitura antipraf . O sa incerc si eu sa gasesc fie simering fie ceva oring pe dimensiunile astea. Tinem legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc robert bk350. La mine era asa paradita furca incit nu mai aveam decit resturi din simering si din garnitura antipraf . O sa incerc si eu sa gasesc fie simering fie ceva oring pe dimensiunile astea. Tinem legatura.

CERETI PAHARELE COMPLETE LA GASPAR nu semering separat(sint pahare model vechi cromate de pe vremuri, daca stie unde sa caute va gaseste)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trimis toate piesele (mai putin coatele) la cromat la nea Preda atelier pe strada Magura Vulturilor. Mi-au cerut 450 lei si in final au lasat-o la 400. Cind le ridic de la ei testez calitatea si va dau detalii, pentru potentialii clienti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum procedezi, ce inseamna testul acesta?? Daca cromul este o simpla acoperire decorativa, in cateva luni exfoliaza...

 

O sa incerc sa zgarii cu surubelnita sa vad cit de usor se zgarie..cam ce grosime are..etc. De exfoliat nu se exfoliaza, am mai vorbit cu citva useri care au cromat acolo si unii le au facute de 8-10 luni si nu s-au exfoliat dar cromul este sensibil la lovituri de cheie, pietricele ..etc. Nici eu nu cred ca va fii o calitate fantastica, dar daca tin 4-5 ani ma declar satisfacut. Pina atunci poate apare o alta firma care sa ofere mai multa calitate, nu stiu, oricum la momentul asta eu alta firma n-am gasit in Romania cu un raport pret calitate mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

defapt aparatorul praf,nu e din pasla.e piele groasa de 3mm.dar trebuie luat in considerare si uzura.

 

Daca asta ai gasit tu la tine ... e altceva. "aparatorul de praf" este din pasla groasa de 5 mm, nicidecum din piele de 3 mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie aripa pe roata la IJ 56 mi se pare cea mai faina. Recunosc ca cea sus pe jug e mai practica daca vrei sa iesi la nitel off-roading, dar sa fim sincer... cati dintre noi au iesit cu IJ-ul pe aratura? :))))))))

Vei fi surprins! Destul de multi.

Eu, de exemplu, de cativa ani folosesc Ij-ul doar pentru offroad - dealuri, hartoape, rauri...etc.; anul trecut i-am pus chiar cauciucuri cu crampoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asta ai gasit tu la tine ... e altceva. "aparatorul de praf" este din pasla groasa de 5 mm, nicidecum din piele de 3 mm.

in princiupiu,eu am scris ce am gasit/scos de la mine din telescop.cu cateva posturi mai sus, am si scris ca ar trebui sa fie din pasla.ieri am si montat un telescop fata,si am montat inapoi pielea de 3mm.daca puneam de 5,nu mergea.defapt nici nu merge mai gros.probabil pasla se comprima si intra.pielea nu.daca gasesc pasla,am sa il inlocuiesc.

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in princiupiu,eu am scris ce am gasit/scos de la mine din telescop.cu cateva posturi mai sus, am si scris ca ar trebui sa fie din pasla.ieri am si montat un telescop fata,si am montat inapoi pielea de 3mm.daca puneam de 5,nu mergea.defapt nici nu merge mai gros.probabil pasla se comprima si intra.pielea nu.daca gasesc pasla,am sa il inlocuiesc.

am luat "di pi stoc" mai demult niste semeringuri pentru amortizoarele spate care nu erau de boxer, din poza pe care ai facut-o cu semeringul vulcanizat la Cluj par a fi de Ij. Daca poti sa-mi dai niste cote, cand ajung acasa le comparam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in princiupiu,eu am scris ce am gasit/scos de la mine din telescop.cu cateva posturi mai sus, am si scris ca ar trebui sa fie din pasla.ieri am si montat un telescop fata,si am montat inapoi pielea de 3mm.daca puneam de 5,nu mergea.defapt nici nu merge mai gros.probabil pasla se comprima si intra.pielea nu.daca gasesc pasla,am sa il inlocuiesc.

 

am facut eu din pasla cu grosime de 5mm. nu intra nicicum. pentru pasla am folosit un disc pentru polishat din care am taiat cit am avut nevoie.

Editat de johnny75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....de-aia ti-a trebuit furca fata....

:rock: :lol: buna asta!!!

Oricum furca nu mi-a trebuit pentru ca am pers pe offroad....ba dimpotriva, pentru ca am mers prin oras si o desteapta nu a mai stat la stop si a intrat direct in mine. De atunci am zis ca mai bine merg prin paduri si pe campuri...dar oricum mi-a placut remarca ta; am ras copios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am reusit nicicum sa gasesc simering la furca fata. pina la urma am facut un o-ring din cordon de cauciuc de 4 mm. grosime si o sa-l folosesc ca atare. garnitura antipraf am facut-o din pasla de la un disc de polishat, bucsele de metal le-am facut la strungar si paharele de textolit le-am cumparat de la Gaspar. Le montez pe toate la un loc si vedem ce iese.

post-37180-0-75326500-1361699367_thumb.jpg

post-37180-0-99335800-1361699374_thumb.jpg

post-37180-0-13000200-1361699381_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain.poze facute cu "macro".pacat ca nu ai gasit O-ring patrat.si eu am montat ambele telescoape cu semeringurile vechi.le-am spalat bine cu benzina,si am schimbat arcurile din semering,ca erau ruginite.si functioneaza.rade uleiul bine.aparator praf,am facut noi tot din piele cum am scos inainte,de 3 mm grosime.mai gros nu merge.unse bine,eu cred ca isi face treaba.

am fost vineri la firma ,care executa mansoane,semeringuri.dar luni trebuie sa ma reintorc cu semerincul in sine,si probabil,din poliamida sau ceva de genu o sa faca,daca face.semering spate vorbesc.

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu noutati intrucit am luat piesele de la cromat. La prima vedere, calitatea este buna, cromul arata bine, acoperirea este uniforma pe toata suprafata. Legat de rezistenta sa, stiam de la inceput ca nu este la fel ca cel de fabrica dar pe de alta parte nu mi se pare ca se zgarie foarte usor, nu sare daca-l lovesti cu alta piesa de metal, se zgarie doar daca insisti cu surubelnita. In timp nu stiu cum se va comporta. Greseala pe care am facut-o eu a fost ca am dat piesele la cromat asa cum le-am dat jos de pe motocicleta. Capacele de la roti au fost atacate de rugina in profunzime si la cromare micicle cratere din metal nu s-au umplut cu crom asa cum credeam eu ca se intimpla, pe viitor am sa slefuiesc bine suprafetele atacate de rugina. Am pus poze cu un capac si un pahar de amortizor in care vedeti cum arata dupa cromare o piesa atacata de rugina si una care a fost buna. Probabil ca am sa refac capacele, nu stiu. Per total avand in vedere pret/calitate ma declar satisfacut.

P.S. Cumpar furca fata cu tot cu jug de IJ56.

post-37180-0-07747100-1362291211_thumb.jpg

post-37180-0-19703000-1362291219_thumb.jpg

post-37180-0-37162900-1362291227_thumb.jpg

post-37180-0-28193800-1362291236_thumb.jpg

post-37180-0-23192600-1362291245_thumb.jpg

post-37180-0-00928100-1362291255_thumb.jpg

post-37180-0-25817600-1362291265_thumb.jpg

post-37180-0-56919300-1362291273_thumb.jpg

post-37180-0-95203000-1362291283_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru semeringuri gasesti toata piesa metalica ,cu pasla si semeringul capsulate.Io am luat de la DaniDaca vrei tai piesa respectiva si iei semeringul si pasla originala.Asta pentru ca materialul din care-i facuta piesa este de cea mai proasta calitate .Eu am pus piesa la IJ 49 si dupa ce am lustruit-o bine am dat-o cu lac.Putina tiganie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


@rober bk350 &Ij-isti
Cu iertare pt intarzierea de n zile. Mi-am adus aminte si am masurat ce am luat di pi stoc pt Dnepr de la Gaspar, si, comparand cu masuratorile tale, e de Ij!
Mbun, toate 4 20 lei+transportul.
post-4291-0-12049800-1362319926_thumb.jpg

@johnny75, nu te zgarci la detalii, cat a costat si e pachet complet cuprat+nichelat +cromat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@rober bk350 &Ij-isti

Cu iertare pt intarzierea de n zile. Mi-am adus aminte si am masurat ce am luat di pi stoc pt Dnepr de la Gaspar, si, comparand cu masuratorile tale, e de Ij!

Mbun, toate 4 20 lei+transportul.

attachicon.gifsemering amort IJ.jpg

 

@johnny75, nu te zgarci la detalii, cat a costat si e pachet complet cuprat+nichelat +cromat?

 

Aleko, simeringurile le vreu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...