Sari la conținut

Motocicleta Mea Suzuki SV650 S


Shuriken
 Share

Postări Recomandate

Da,corect,ca incepator nu vei prea simti tu ce si cum,va fi ok.Problema e cand o sa incepi sa ai pretentii de la ea,adica pretentii de comportament pe curbe.Dupa ce te vei da cu un ss cu suspensii bune,vei simti diferenta (iarasi ma refer la curbe,nu mers in linie dreapta).

Problema naspa (pe care o aveam si eu pe Hornet) sunt franele.Astea nu trebuie sa fii avansat ca sa iti dai seama ca sunt slabe.

In opinia mea un sv de gen. a 2-a cu furci de gixxer si frane radiale ar fi allrounder-ul suprem.

Oricum,per total o moto f reusita,s-o stapanesti sanatos.

 

Multumesc, oricum cand va fi cazul voi cere sfaturi aici pe net despre ce e de facut la ea. Va fi o motocicleta ingrijita la care cu siguranta se vor face modificari, dar in timp :)

 

Veti vedea evolutia ei aici. Sper sa ma impac eu bine cu ea si sa "fim prieteni buni" sa nu fiu nevoit sa o marit. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A dat caldura de ceva vreme si mi-am facut curaj sa ma urc pe Sv si sa fac cateva ture. Mi se pare o motocicleta cu adevarat exceptionala, un consum decent, un sunet absolut superb, un motor care este si domol si mai "artagos" cand accelerezi.

 

Pentru ca intruneste atatea calitati am zis sa-mi fac timp putin pentru ea si sa-i dau si o fata care sa o scoata in evidenta , asa ca am vorbit cu cine trebuie si-a intrat la infrumusetat.

 

Si pozele cu jucaria in lucru.

 

Inca nu am pozele cu vopseaua finala dar trebuie sa fie si putin suspans..

post-73144-0-04528600-1367577481_thumb.jpg

post-73144-0-38805800-1367577482_thumb.jpg

post-73144-0-98568700-1367577483_thumb.jpg

post-73144-0-35138700-1367577485_thumb.jpg

post-73144-0-84171500-1367577486_thumb.jpg

Editat de Shuriken
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa imbunatatesti cu ceva ceva pe suspensiile fata, poti schimba uleiul din furca (parca 5W standard) cu unul mai vascos (15W sau 20W), poti mari pretensionarea arcurilor cu 10 - 15 mm (punand niste saibe sau distantiere intre arc si capacul telescopului) sau poti schimba arcul cu unul mai tare (dar investitia deja creste). Eu am luat de pe ebay cu 80E arcuri progresive ohlins, dar mare diferenta nu am simtit, cei drept nici nu ma dau pe circuit...

 

In legatura cu filtrul K&N, ai grija ca pe langa spalat si curatat mai trebe si uns, se gaseste kit de intretinere pe louis:

http://www.louis.de/_2051da754f1833c17d5d1f72e850cb754d/index.php?topic=artnr&artnr=10004249

 

Ai de gand sa ii schimbi culoarea? Te-ai interesat la RAR ce implica? Ma intereseaza si pe mine in cazul in care nu vand motorul.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , deja i-am schimbat culoarea. Nu implica mare lucru, oricum eu trebuie sa o inmatriculez si asta inseamna carte de indentitate, talon si restul. In mod normal iti schimbi culoarea, apoi mergi la RAR si-ti treci culoarea in carte, apoi iti faci un nou certificat in care-ti trece noua culoare. Teoretic nu te costa mai mult de 200 ron cu RAR si noul talon. ( ~ 100 ron RAR-ul , 37 ron noul talon ). Cam atat stiu eu ca trebuie sa platesti..

 

Am sa atasez pozele cu el vopsit in curand , acum n-am cablu de date la telefon :)

 

Momentan nu vreau sa-i schimb nimic pe la furca sau alte alea, abia i-am schimbat simeringurile la furca, ca a stat ceva vreme si cand a inceput sa lucreze suspensia s-a revarsat uleiul dar i-am venit de hac. Am ramas surprins ca toata afacerea m-a costat aproximativ 200 ron, ceea ce e multicel zic eu dar na, ai motor arunci cu banul.

 

P.S. Stie careva de unde fac rost de niste CRASHPAD-uri de SV modelul 2002 ? Trebuie neaparat sa-mi comand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primu; rand te felicit ca ai facut o alegere buna. SV ul e o motocicleta foarte reusita, vis a vis de km pe care-i are motocicleta, nu cred ca sunt reali. Intradevar este o motocicleta de cuplu si asta poate fi un dezavantaj la inceput pentru un incepator, dar in acelasi timp te poate scoate din multe incurcaturi pentru ca e o motocicleta foarte manevrabila. Vis a vis de furca eu nu inteleg ce problema poti sa ai acum cand esti incepator, ca nu esti Marquez sau pe circuit sa mergi cu cotul pe asfalt!!!

Daca-ti doresti sa te dai pe circuit atunci lucrurile se schimba.

Eu am un sv carenat si vreau sa-ti spun ca, carena inferioara este destul de scumpa undeva la 500E, asa ca ai putea opta pentru pintenul de jos doar.

In rest sa te bucuri de ea si asfalt uscat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primu; rand te felicit ca ai facut o alegere buna. SV ul e o motocicleta foarte reusita, vis a vis de km pe care-i are motocicleta, nu cred ca sunt reali. Intradevar este o motocicleta de cuplu si asta poate fi un dezavantaj la inceput pentru un incepator, dar in acelasi timp te poate scoate din multe incurcaturi pentru ca e o motocicleta foarte manevrabila. Vis a vis de furca eu nu inteleg ce problema poti sa ai acum cand esti incepator, ca nu esti Marquez sau pe circuit sa mergi cu cotul pe asfalt!!!

Daca-ti doresti sa te dai pe circuit atunci lucrurile se schimba.

Eu am un sv carenat si vreau sa-ti spun ca, carena inferioara este destul de scumpa undeva la 500E, asa ca ai putea opta pentru pintenul de jos doar.

In rest sa te bucuri de ea si asfalt uscat!!

Multumesc pentru incurajare vis-a vis de motocicleta. Mi se pare super manevrabila si sicer sa fiu destul de docila desi nu am mers pe altele mai performante ( inafara de cele de la scoala - 250 cm3). Legat de kilometri, sunt reali si am si carte de service in care sunt trecute reviziile la Suzuki in Italia. Am avut norocul sa o iau de la cineva care nu mai avea unde sa o tina si am luat un bibelou de motocicleta la un pret ireal, avand in vedere ca era tot schimbat la ea . A stat pe dreapta vreo 2 ani intr-o curte fapt ce m-a costat un schimb de simeringuri la furca.

 

Ebay-ul este plin de carene pana in 100 de dolari bucata. Am gasit si la 30-50 de dolari. Daca le iei de la Suzuki da...toate sunt scumpe, ca la orice alt dealer.

 

Eu ma uitam dupa carena de jos, cea care acopera motorul si evacuarea, nu cea superioara si sincer nu prea am gasit-o pe E-bay pentru acest model la un pret sub 300$ + shipping.

 

Si ca tot ziceam mai sus ca am un bibelou de motocicleta din punct de vedere tehnic si ca tot am zis sa o infrumusetez...pun si niste poze din timpul vopsitoriei si cu rezultatul final.

 

Sper sa va placa ca eu sunt topit dupa mica mea viespe . :D

 

P.S. In realitate, galbenul asta este demential, pozele sunt facute cu un telefon.

post-73144-0-04195700-1367817343_thumb.jpg

post-73144-0-07004900-1367817344_thumb.jpg

post-73144-0-03944400-1367817345_thumb.jpg

post-73144-0-06212400-1367817346_thumb.jpg

post-73144-0-06309000-1367817347_thumb.jpg

post-73144-0-07378500-1367817348_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Cvouse

Salutare tuturor si bine neam gasit :) . Ma alatur si eu posesorilor de SV 650 cu noua mea motocicleta :). 2002, 17000 km pe ceas (par reali... nefiind uzata si neavand semne de uzura).

post-75488-0-99446500-1370291354_thumb.jpg

post-75488-0-31442400-1370291362_thumb.jpg

post-75488-0-55708800-1370291375_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor si bine neam gasit :) . Ma alatur si eu posesorilor de SV 650 cu noua mea motocicleta :). 2002, 17000 km pe ceas (par reali... nefiind uzata si neavand semne de uzura).

Felicitari pentru achizitie. Eu sunt absolut indragostit de ea, mi se pare o motocicleta perfecta pentru necesitatile mele. Imi place cuplul ei, modul in care tasneste ....si cum nu ma intereseaza vitezele exagerate cred ca este o alegere buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...