Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Vizitator RADU_LYN

Dupa cum ai auzit...cu noua lege. Ca trebuie sa dai traseul in oras...ca dai cu instructorul in spate,etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa cum ai auzit...cu noua lege. Ca trebuie sa dai traseul in oras...ca dai cu instructorul in spate,etc

El da de AM... adica scuter.

Nu de A... pt A, A1 si A2 se propusese sa se dea traseu in trafic cu pasager in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

El da de AM... adica scuter.

Nu de A... pt A, A1 si A2 se propusese sa se dea traseu in trafic cu pasager in spate.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aici in cluj astazi am terminat cu legislatia rutiera, luni iau legatura cu instructorul pentru poligon si de luni si pot incepe. Nu am dat nici un test intermediar intre ele, iar cand am intrebat, am primit raspunsul de "a nu-mi bate capul cu asta". Ma gandesc cum va fi dupa ce imi da scoala dosarul ... sa nu ne mai puna nimeni bete in roata si sa putem da linistiti si teoria si practica (indiferent cum o fi ea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Eu aici in cluj astazi am terminat cu legislatia rutiera, luni iau legatura cu instructorul pentru poligon si de luni si pot incepe. Nu am dat nici un test intermediar intre ele, iar cand am intrebat, am primit raspunsul de "a nu-mi bate capul cu asta". Ma gandesc cum va fi dupa ce imi da scoala dosarul ... sa nu ne mai puna nimeni bete in roata si sa putem da linistiti si teoria si practica (indiferent cum o fi ea)

Pe mine ma duce toata " petrecerea " asta pe la 600 ron .. la Cluj cam cat e ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma duce toata " petrecerea " asta pe la 600 ron .. la Cluj cam cat e ? :D

 

cam 500-550...scoala + analize + acte. Fara benzina care am ars-o pana la cursuri si care o s-o ard pana in capatul alalalt al Clujului in ore de varf ca sa ma dau cu motoru' :D

Spre sa ma scap de cel mult 800 de lei pana sa am plasticul in mana. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am inscris la scoala pentru categoria A in italia :) ,dupa o saptamana imi da o hartie la mana (foglio rosa) cu care eu pot circula cu motocicleta mea in afara orelor de scoala, nu am voie pe autostrazi sau pe soselele principale/centru orasului.

Misto asa,saptamana viitoare go go go cu hartia aia

PS: Pentru ca am categoria B dau doar examen practic la moto, instructorul merge in spatele meu cu masina si imi da detalii prin casca(nu se da examen in italia cu politia/carabinierii.....)

Editat de 9iuli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare daca obtin categoria A as putea sa imi iau direct motor de 1000 cmc? sau este vreun fel de restrictie pe 1 an 2? stiu ca la cat B in primul an in afara localitatii -20km/h

(am niste prieteni care spun ca in primii 2 ani chiar daca ai cat A trebuie sa te limitezi la max 35 kw)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiu rautacios? Nu-mi sta in fire, dar nu ma pot abtine...

Da, eu personal iti recomand ceva de 1300, o Hayabusa cred ca ar fi ideala. De preferabil, si de noua, sa mearga unsa. (no offense detinatorilor, ba din contra, poate ii dati pe mana un pic motorul, sa se hotarasca omul). Sunt curios, pe ce motocicleta ai facut scoala? Probabil un CBR 125, sau stai, acum am vazut, inca nu ai carnetul. Eu zic nici sa nu mai dai, politia nu opreste pe cei cu motor de 1000, singurul lucru care isi v-a permite sa te opreasca ar fi un pom/zid/tir/etc..

On-topic, citeste legislatia, din punct de vedere legal esti restrictionat. Nu mai tin minte la cat, nu mi-a pasat, mi-am luat motorul dorit, si merg la risc. Dar merg calm, in limite de viteza legale, si pe rute cat mai simple de urmat. Dar tu, ma indoiesc ca stii care sunt limitele legale de viteza si ma indoiesc ca ti-ar pasa catusi de putin. Pot sa pariez ca idolii tai sunt lane-spliterri si one-wheelerii. Sau poate doar vrei sa iti iei ceva pt agatat gagici, deci mai mult ca sigur s-ar termina cu 2 inmormantari in loc de una. Dar cine sunt eu sa iti critic tie modalitatea de alegere a motocicletei dorite.. sunt un nimeni, si totusi ca si coleg, mai ales incepator, am carnetul de o saptamana si motocicleta tot de-atunci, iti doresc binele, pt ca e si asa prea activa pagina cu accidente, deci te sfatuiesc sa renunti la R1, RSV, K1, GSXR 1000 sau ce mai vrei tu, si sa iti bagi mintile in cap. Roaga colegii experimentati din oras la tine sa te dea o tura cu motoarele lor, si atunci poti decide linistit ce vrei, in speranta ca vei vedea ca ceva de 600 are destula putere incat sa te multumeasca pt multi ani. Daca totusi insisti sa iti iei ceva mai mare, din oricare motiv, iti doresc cap pe umeri, minte limpede, cumpatare si respect pentru ceilalti participanti in trafic. Si nu in ultimul rand, asfalt uscat. O zi frumoasa,n-am vrut sa fiu badaran dar chiar si ca incepator, mor cand va vad ca vreti 1000cc sub fund, cand voi abia v-ati plimbat cu bicicleta sau cu scuterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea era: care sunt limitarile pentru categoria A si cat dureaza?

 

abia manevrez un 600 in poligon, dar ma bucur ca te-ai descarcat :)))

m-am uitat peste legislatie dar nu gasesc, voi incerca sa imi gasesc raspunul aici /index.php?/topic/558403-limitarea-la-cei-25-kw-in-primii-2-ani/page-24 desi ultimul post e de acum 3 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ntrebarea era: care sunt limitarile pentru categoria A si cat dureaza?

 

abia manevrez un 600 in poligon, dar ma bucur ca te-ai descarcat :)))

m-am uitat peste legislatie dar nu gasesc, voi incerca sa imi gasesc raspunul aici /index.php?/topic/558403-limitarea-la-cei-25-kw-in-primii-2-ani/page-24 desi ultimul post e de acum 3 ani

 

eu stiu ca esti limitat in functie de varsta... de la 24 de ani in sus, nu cred ca mai exista vreo restrictie in legislatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, deci in prezent o data obtinuta o categorie ii respecti limitarile (A 24ani / A2 18ani 35kw / A1 16ani 11kw) si atat, nu mai sunt limitari de incepator ca la cat B primul an sau ca in legea veche primii 2 ani limitare la 25 kw (chiar daca aici nu existau si pedepsele care sa se aplice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea sa conduca moto trebuie sa aiba rabdare dupa cum spune si urmatoarea stire:

 

"Proiectul vizează, începând cu data de 19 ianuarie 2013, reglementarea vârstei minime pentru obţinerea permisului de conducere astfel: pentru categoriile A2, B, BE, C1 şi C1E, 18 ani împliniţi; pentru categoriile AM, A1 şi B1 - 16 ani; 20 de ani şi o experienţă de cel puţin doi ani de conducere a motocicletelor din categoria A2 sau cel puţin 24 de ani pentru motocicletele din categoria A."

 

 

Mai multe amanunte aici :

 

http://www.gandul.info/politica/senatul-a-modificat-codul-rutier-ce-noi-tipuri-de-permise-au-fost-introduse-si-la-cat-a-crescut-varsta-de-la-care-se-poate-conduce-motocicleta-10086423

 

Eu cred ca ar trebui sa faca scoala de soferi mai buna decat sa suie atat de mult limita de varsta. Pana treci de mopede si partaitori te apuca jalea.

 

Daca ar fi scoala ca in vest 1000 de lire (ca sa faci toate orele) si nu ar mai fi 200 de euro cum e acum in Romania ... crede-ma ca toate scolile de soferi s-ar imbunatati peste noapte ! Dar ce sa zicem si noi .. habar n-avem cat costa sa tii un elev in scoala si cat iti iese ca instructor ..

 

Daca intrebi un instructor de moto din Germania despre numarul de elevi pe care-l are pe luna, o sa-ti spuna exact asa: 2 hai poate 3 elevi.... Tu o sa te miri si il intrebi: pai de ce ? .... si iti vom spune noi astia care mai lucram in domeniul ca: si noi am face la fel daca romanul nu s-ar mai cacao atat pe el cand e vorba de bani si nu ar mai cumpara tzepe din vouchere... Permisul il iei o data in viata nu de 50 de ori.

 

Aveti idee ca scolile BUNE din Romania (si aici nu includ scoli ca Autosport alias Formula 1 Voucher, Teo sau alte combinatii de magarii cu vouchere) se chinuie zi de zi cu toate ofertele acestea aparute peste noapte din vouchere ? S-a intrebat vreunul dintre cei care au cumparat un voucher, cate ore face ? Il baga cineva in seama in timpul acelei jumatati de ora (pardon sedinta!) ? in care daca prinde.. prinde ... daca nu .. asta e .. isi mai ia ore :D ... Sau, s-a gandit vreunul daca in aia 350 de ron sunt incluse si orele de traseu ????

 

Think about it !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea era: care sunt limitarile pentru categoria A si cat dureaza?

 

abia manevrez un 600 in poligon, dar ma bucur ca te-ai descarcat :)))

m-am uitat peste legislatie dar nu gasesc, voi incerca sa imi gasesc raspunul aici /index.php?/topic/558403-limitarea-la-cei-25-kw-in-primii-2-ani/page-24 desi ultimul post e de acum 3 ani

 

Ca sa fiu corect si sa si ajut, nu doar sa judec:

Posesurl permisului pentru cat. A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere peste 25 kW sau un raport putere/greutate peste 0,16kW/kg daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca are 21 de ani si promoveaza un test de cunostinte si comportament.

 

Asta am gasit in cartea mea de legislatie (de anul trecut), dar nu stiu daca mai este valabila treaba. Acum cu toate modificarile astea, e posibil sa nu mai ai nici o restrictie (cu exceptiile vitezelor in primul an, in afara localitatilor sa mergi cu 20 km/h mai incet decat legalele [90DN,DJ,DC / 100 expres sau national europene / 130 autostrazi]). De exemplu, eu mi-am luat motor care are 57 kW (76 CP) si ma indoiesc ca o sa am sansa sa ma verifice un politist daca am peste 25 kW, mai mult probabil va verifica daca am cat A. Dar asta nu e absolut adevarat. Si totusi, de ce ai intrebat de 1000 cc daca abia manevrezi un 600 ? Ce motocicleta ai in poligon? eu am facut pe o capra de XT (o enduroaica) si mergea lin tare. Mi-am luat street (naked) si merge mai greu decat XT-ul, dar totusi am iesit din prima zi pe strada cu ea (mai mult de nevoie), nici permisul nu-mi venise acasa, circulam cu dovada. De ce ai vrea ceva de 1000 cc, care e mai greu, mai agresiv si probabil si mai scump de reparat ? Chiar is curios cum si ce va intreba politistul cand dau nas in nas prima oara cu el. Hai salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau 1000, am dat un exemplu ipotetic, daca o data ce ai categoria A te mai retine legea in vreun fel fiind incepator pentru ca poti gasi un motor de 600 care sa se incadreze la A2

momentan fac orele pe un yamaha mt03 de 660

 

cat despre viitorul motor... sa fiu sanatos si sa vad permisul ca anul acesta m-am tot reprogramat de 3-4 ori (si sigur nu o sa fie miar :)) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar presupun ca te asteptai sa sara cineva in capul tau cand ai pus intrebarea aia ...nu ? :))

Frumos MT-ul, pacat ca zici ca nu prea il stapanesti. Mi-ar place o sansa pe el. Si mult succes la reprogramari. Nu renunta, eu mi-am luat permisul acum vreo 2 saptamani, deci stai linistit ca se poate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar presupun ca te asteptai sa sara cineva in capul tau cand ai pus intrebarea aia ...nu ? :))

Frumos MT-ul, pacat ca zici ca nu prea il stapanesti. Mi-ar place o sansa pe el. Si mult succes la reprogramari. Nu renunta, eu mi-am luat permisul acum vreo 2 saptamani, deci stai linistit ca se poate !

da putin, dar m-am facut neinteles datorita limbajului scris, oricum si eu gandesc la fel ca baietii de mai sus

multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da putin, dar m-am facut neinteles datorita limbajului scris, oricum si eu gandesc la fel ca baietii de mai sus

multumesc,

/index.php?/topic/91453-pt-incepatori-de-la-a-la-z/ ......daca ai timp citeste un pic pe aici poate te mai gandesti ..la miar... :tempted:

Editat de magelan1368
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Flaviu1

Va salut! Am tot citit si tot intrebat in stanga dreapta. Am o luna de zile de cand sunt inscris la o scoala de soferi pentru categoria A. Pot sa dau examenul dupa terminarea orelor de practica? a dat cineva examen de curand ? multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator captain_obvious

Flaviu1: n-ar fi cel mai sigur sa-ti intrebi instructorul daca si cand poti da examen? Cel mai probabil depinde de scoala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Flaviu1

Flaviu1: n-ar fi cel mai sigur sa-ti intrebi instructorul daca si cand poti da examen? Cel mai probabil depinde de scoala...

 

Am intrebat, chiar acum cateva minute am terminat de vorbit cu cineva de la scoala. Nu se stie inca.... asta este raspunsul. Nu se stie cum o sa dau examen, doar in poligon , sau si in trafic. Desi mi-au spus ca s-au dat examene pe metoda veche, si sa imi termin orele de practica si sa incerc sa dau asa examen.... nu mai inteleg nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...