Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

sau cauciucuri de iarna si centura pasager...)))



R O M Â N I A

 

Operator date cu caracter personal

MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

 

nr.1076

 

 

Nesecret

 

Bucureşti

 

Nr.

2.328.430

din

30.04.2013

 

 

DIRECŢIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE

 

 

ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR

 

Exemplar UNIC

 

 

 

 

Domnului,

 

 

Daniel

 

 

Urmare a solicitării dumneavoastră transmisă în data de 28.04.2013 prin intermediul poştei electronice, vă comunicăm următoarele:

 

În prezent, până la modificarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.1.391/2006, examinarea persoanelor care solicită obţinerea permisului de conducere valabil pentru categoria “A” se va desfăşura potrivit dispoziţiilor regulamentului mai sus menţionat şi a Ordinului ministrului administraţiei şi internelor nr.268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere, în condiţiile respectării condiţiilor de vârstă precizate la art.20 alin.(4) lit.c din ordonanţa anterior indicată.

 

Cu stimă,

DIRECTOR,

Comisar şef de poliţie

DRAGOMIR ALINA

Şef Serviciu

Comisar şef

Boşman Gino-Theodor



sau cauciucuri de iarna si centura pasager...)))



R O M Â N I A

 

Operator date cu caracter personal

MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

 

nr.1076

 

 

Nesecret

 

Bucureşti

 

Nr.

2.328.430

din

30.04.2013

 

 

DIRECŢIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE

 

 

ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR

 

Exemplar UNIC

 

 

 

 

Domnului,

 

 

Daniel

 

 

Urmare a solicitării dumneavoastră transmisă în data de 28.04.2013 prin intermediul poştei electronice, vă comunicăm următoarele:

 

În prezent, până la modificarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.1.391/2006, examinarea persoanelor care solicită obţinerea permisului de conducere valabil pentru categoria “A” se va desfăşura potrivit dispoziţiilor regulamentului mai sus menţionat şi a Ordinului ministrului administraţiei şi internelor nr.268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere, în condiţiile respectării condiţiilor de vârstă precizate la art.20 alin.(4) lit.c din ordonanţa anterior indicată.

 

Cu stimă,

DIRECTOR,

 

Comisar şef de poliţie

DRAGOMIR ALINA

Şef Serviciu

Comisar şef

Boşman Gino-Theodor

maine dimineata sa vezi ce i-o pun pe nas celui de ARR...STAU DIN IANUARIE...SI ASTEPTAM..IAN 2014...))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si daca eu astept viza in canada ...stau dupa normele lu peste...? ma incadrez la varsta si gata...zice clar ca pot sa dau...asta voi face maine dimineata...abia astept sa vad mutra lu ala de la arr...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:eek: adica am stat ca .... si de fapt se putea da?! ...

se poate da doar daca te-ai inscris la scoala inainte de 19-01-13. adica dau examen doar cei care pana la acea data au fost raportati la ARR ca inscrisi pentru scoala moto. problema scolilor care nu fac inscrieri, din cate am inteles eu, nu este la Politie, ci de la ARR, care nu le accepta sa inscrie cursanti pana nu apar normativele. rog pe cei care stiu mai multe sa ma corecteze daca nu este asa.

 

uite ce scrie cu o pagina in urma colegul woodpecker, on 04 May 2013 - 14:16, said:snapback.png

 

... Eu eram deja inscris de anul trecut, si spre deosebire de altii poate am fost putin mai motivat sa incep sa caut raspunsuri. ..

 

deci asta e motivul pt care el da acum examenul teoretic.

Editat de luisispas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e. ARR-ul e ala care se pune de-a curmezisul si nu vrea sa vizeze dosarele pana nu apar normele noi. Problema e ca ARR-ul are dreptate sa nu vizeze dosarul unei persoane in varsta de 21 ani care vrea sa-si ia A2 (pentru ca in acest moment, desi exista legea noua, nu exista norme de aplicare pentru aceasta varsta si aceasta categorie), DAR nu are dreptate sa nu vizeze dosarul unei persoane in varsta de 30 de ani care vrea sa ia A-ul (pentru care exista cadrul legal vechi, neabrogat, iar restrictiile privind varsta introduse de legea noua, sunt respectate).

 

Asa ca sunt foarte curios ce rezultat o sa obtina colegul magellan1368 cand o sa se duca la ARR cu hartia si o sa ceara o motivatie in scris pentru care nu e lasat sa dea examenul. De fapt, sincer sa fiu, cred ca ar fi bine sa mergem mai multi cu el.

Editat de ionradoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lamuriti-ma si pe mine cu o treaba ca nu am timp sa citesc tot topicul; dupa noua legislatie nu mai poti conduce scuterele pana in 49 cm3 doar cu permis de categoria B ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lamuriti-ma si pe mine cu o treaba ca nu am timp sa citesc tot topicul; dupa noua legislatie nu mai poti conduce scuterele pana in 49 cm3 doar cu permis de categoria B ?

pentru a conduce 49cm3 iti trebuie categoria AM care se obtine prin examen sau daca ai oricare alta categorie A B C D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau cauciucuri de iarna si centura pasager...)))

 

R O M Â N I A

 

Operator date cu caracter personal

MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

 

nr.1076

 

 

Nesecret

 

Bucureşti

 

Nr.

2.328.430

din

30.04.2013

 

 

DIRECŢIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE

 

 

ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR

 

Exemplar UNIC

 

 

 

 

Domnului,

 

 

Daniel

 

 

Urmare a solicitării dumneavoastră transmisă în data de 28.04.2013 prin intermediul poştei electronice, vă comunicăm următoarele:

 

În prezent, până la modificarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.1.391/2006, examinarea persoanelor care solicită obţinerea permisului de conducere valabil pentru categoria “A” se va desfăşura potrivit dispoziţiilor regulamentului mai sus menţionat şi a Ordinului ministrului administraţiei şi internelor nr.268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere, în condiţiile respectării condiţiilor de vârstă precizate la art.20 alin.(4) lit.c din ordonanţa anterior indicată.

 

Cu stimă,

DIRECTOR,

 

Comisar şef de poliţie

DRAGOMIR ALINA

Şef Serviciu

Comisar şef

Boşman Gino-Theodor

 

maine dimineata sa vezi ce i-o pun pe nas celui de ARR...STAU DIN IANUARIE...SI ASTEPTAM..IAN 2014...))))

am primit si eu astazi un raspuns asemanator din partea DRPCIV....ma duc maine la ei, dar nu cred sa se induplece!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autoritățile au publicat astăzi noul proiect de lege prvind obținerea permisului la categoria A. Ca să poți conduce o motocicletă va trebui să dai examen pe traseu, cu instructorul pe post de pasager și urmărit de polițist, care-ți va dicta instrucțiuni prin stație. Mai mult, dacă vrei categoria A, va trebui să dai examen pe un motor de 600cc.

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a publicat astăzi pe site-ul său (mai.gov.ro) un nou proiect de lege cu privire la procedura de examinare pentru obținerea permiselor pentru categoriile A, A1, A2 și AM. Potrivit legii, proiectul se află în dezbatere publică pentru următoarele 10 zile, timp în care se pot trimite sesizări.



Noul proiect de lege publicat mai sus este din 18.03.2013.

 

 

Dragilor,

 

reprezint in calitate de presedinte, interesele proprietarilor de Vespa, afiliati la Vespa Club Romania (www.clubvespa.ro) si am urmarit cu interes implementarea noilor reglementari in domeniul circulatiei pe drumurile publice.

 

Am inteles necesitatea alinierii la normele europene, prin Legea Nr.203 din 09.11.2012

pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, care transpune urmatoarele prevederi din Directiva 2006/126/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 20 decembrie 2006 privind permisele de conducere (reformata), publicata in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L 403 din 30 decembrie 2006 si suntem de acord cu adoptarea ei.

 

In completarea acestei legi, intrata in vigoare la 19 ianuarie 2013 trebuia sa existe ORDIN Nr. XXX din X luna 2013 privind procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere semnat de Ministrul administratiei si internelor (Dl Radu Stroe in functie). In aceste randuri nu doresc sa ma adresez oficialitatilor, doar motociclistilor care “iubesc 2 roti”.

 

Domnilor si doamnelor motociclisti, presedinti de cluburi, proprietari de afaceri in domeniu sau conexe, tuturor pasionatilor, aceste reglementari organizeaza cadrul juridic pentru buna desfasurare a afacerii si pasiunii dumneavoastra. Daca aceste reglementari nu reprezinta interesele voastre vor afecta afacerea, pasiunea si in consecinta bunastarea dumneavoastra. Persoanele abilitate sa emita si adopte aceste legi sunt angajatii dumneavoastra, ai mei. Daca un angajat sau angajator ar intarzia indeplinirea obligatiilor cu luni de zile, ati lua seama si protesta?

 

Consider ca impreuna cu reglementarea cadrului general (categoriile de permise de conducere) trebuie sa existe si reglementarea particulara (obtinerea fiecarei categorii), nu dupa un timp. Ceea ce s-a intamplat acum este blocarea accesului cetateanului la un drept al lu, adoptat prin Legea nr. 203. Nu ma intereseaza sa stiu cine reglementeaza ce, am angajat si platesc oameni pentru asta prin taxe si impozite, ma intereseaza ca atunci cand eu sunt de acord sa devin cetatean european si in consecinta sa aliniez regulile sociale locale, cei pe care ii platesc sa faca asta sa o faca intr-un mod profesionist, iar eu sa ma bucur de o viata frumoasa pentru care muncesc in mod corect si cinstit.

 

In acest sens, domnilor si doamnelor va conjur sa actionam pentru constientizarea acestui aspect asa cum ati actionat cu pasiune si efort in actiuni similare. Astept propunerile voastre de organizare a unui mars similar pentru obtinerea imediata a dreptului de a obtine permis de conducere pentru categoriile A, A1, A2 si AM.

 

Ofer tot sprijinul meu si al comunitatii pe care o reprezint.

 

Va multumesc,

Cristian Turcin

Presedinte

Vespa Club Romania

Editat de cristitĂźrcin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna initiativa sa speram ca se va rezolva ceva ,eu unul as opta pentru amanarea cu 6 luni a legi din ianuarie sa poata scolile sa se doteze corect cum trebuie si sa se mearga in continuare cu legislatia pana se clarifica treaba legala cu legea 202, sa fie stabilite toate criteriile si ce mai ai de gand cei din conducere..in acest timp poti sa te inscrii la scoala si sa faci ore de legislatie.variante sunt destule...ai SCUTER TE DUCI CU LEGISLATIA DAI 3 MIL DE EX SI DAI SALA 17/20 iei bn nu inveti fara sa mai dai poligon ca deja umbli pe el..si varsta la 24, il prinzi in strada daca nu este in regula cu scuterul..adica sa ai toate actele asigurare si echipament . te prinde baut..dosar penal si stai pe tusa un an sa vedem cine mai are curaj sa se urce baut,..eu unul..sunt impotriva bauturi total,. Cati de 3 mil de la toti scuteristi din tara se strang...va fi o suma cu multe 0000..asfalt uscat si sa auzim vesti mai bune..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu presupun ca n-am nici o sansa anu' asta cu A2, nu ? stie cineva ce se mai aude de categoria asta ?

"

Programarea la examen pentru obţinerea categoriei AM se face pe baza fişei de şcolarizare pentru categoria AM, A1 sau A.

- Programarea la examen pentru obţinerea categoriei A2 se face pe baza fişei de şcolarizare pentru categoria A2 sau A.

- Proba teoretică a examenului de obţinere a categoriilor AM şi A2 este cea prevăzută pentru obţinerea categoriei A în Ordinul ministrului administraţiei şi internelor nr.268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere, denumit în continuare ordin."

 

voi ce intelegeti de aici ? ca puteti da sau nu ? eu inteleg ca iti poti face fisa de scolarizare pentru A si sa dai examenul pentru A2.. cu normele in vigoare pentru A

se poate da doar daca te-ai inscris la scoala inainte de 19-01-13. adica dau examen doar cei care pana la acea data au fost raportati la ARR ca inscrisi pentru scoala moto. problema scolilor care nu fac inscrieri, din cate am inteles eu, nu este la Politie, ci de la ARR, care nu le accepta sa inscrie cursanti pana nu apar normativele. rog pe cei care stiu mai multe sa ma corecteze daca nu este asa.

 

uite ce scrie cu o pagina in urma colegul woodpecker, on 04 May 2013 - 14:16, said:snapback.png

 

... Eu eram deja inscris de anul trecut, si spre deosebire de altii poate am fost putin mai motivat sa incep sa caut raspunsuri. ..

 

deci asta e motivul pt care el da acum examenul teoretic.

 

 

nu este precizat in acest sens nimic... spune doar de cei care au facut cursurile inainte de 19.01 si nu mai indeplinesc categoria de varsta, si anume ca pot da pentru A2.... si mai scrie de cei care au dat sala inaitne de 19.01, ei pot da indiferent de varsta, aplicandu-se legea in vigoare la data promovarii teoreticului.

 

eu am dat deja teoretic saptamana trecuta... urmeaza practic

 

Consider ca impreuna cu reglementarea cadrului general (categoriile de permise de conducere) trebuie sa existe si reglementarea particulara (obtinerea fiecarei categorii), nu dupa un timp. Ceea ce s-a intamplat acum este blocarea accesului cetateanului la un drept al lu, adoptat prin Legea nr. 203. Nu ma intereseaza sa stiu cine reglementeaza ce, am angajat si platesc oameni pentru asta prin taxe si impozite, ma intereseaza ca atunci cand eu sunt de acord sa devin cetatean european si in consecinta sa aliniez regulile sociale locale, cei pe care ii platesc sa faca asta sa o faca intr-un mod profesionist, iar eu sa ma bucur de o viata frumoasa pentru care muncesc in mod corect si cinstit.

 

In acest sens, domnilor si doamnelor va conjur sa actionam pentru constientizarea acestui aspect asa cum ati actionat cu pasiune si efort in actiuni similare. Astept propunerile voastre de organizare a unui mars similar pentru obtinerea imediata a dreptului de a obtine permis de conducere pentru categoriile A, A1, A2 si AM.

 

eu ce am vorbit pana acuma ? Legal, acuma se poate da, pentru orice categorie.... o blocheaza doar unii din politie si/sau ARR care sunt in ceata cu legea

 

uneori am impresia ca scriu cu alb pe alb...

acuma am inteles ce vrei sa zici :))

Editat de woodpecker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ce am vorbit pana acuma ? Legal, acuma se poate da, pentru orice categorie.... o blocheaza doar unii din politie si/sau ARR care sunt in ceata cu legea

 

acuma am inteles ce vrei sa zici :))

 

Si o sa se tot repete... aceleasi intrebari, aceleasi discutii, marea majoritate nici macar nu citesc legea 203...

Din pacate, eu inca n-am primit raspunsul pe mail de la Politie, dar sper ca in maxim 1-2 saptamani sa am bani disponibili si sa ma inscriu la scoala. Indiferent ce se discuta pe forum si ce crede fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin1972, am rugamintea de a mai lasa un mesaj aici cu detalii complete, de genul: judetul de unde esti, cand ai facut scoala, cand ai scos dosarul de la scoala, daca ai mai dat vre-un examen teoretic pana pe 26 aprilie, daca te-a intrebat vre-o ceva la poligon, detalii care pt multi dintre noi conteaza enorm.

In alta ordine de idei, imi poate trimite cineva un mail cu un model de cerere catre drcpiv pe mail? La fel ca Florin, am depasit varsta de 24 de ani, deci din punctul asta de vedere sunt optimist, dar pt orice eventualitate vreau sa am un raspuns in scris de la o institutie de stat in caz ca domnul politist de la poligon se hotaraste ca eu nu am ce cauta acolo.

Mailul meu e lionx1987@yahoo.com , ms anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Cluj se da poligon dupa legea veche vineri, domnisoara de le secretariat de la scoala mi-a zis ca ma pot programa, da nu mi-am terminat flotantul. Ca na, prostia si domnia se plateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin1972, am rugamintea de a mai lasa un mesaj aici cu detalii complete, de genul: judetul de unde esti, cand ai facut scoala, cand ai scos dosarul de la scoala, daca ai mai dat vre-un examen teoretic pana pe 26 aprilie, daca te-a intrebat vre-o ceva la poligon, detalii care pt multi dintre noi conteaza enorm.

In alta ordine de idei, imi poate trimite cineva un mail cu un model de cerere catre drcpiv pe mail? La fel ca Florin, am depasit varsta de 24 de ani, deci din punctul asta de vedere sunt optimist, dar pt orice eventualitate vreau sa am un raspuns in scris de la o institutie de stat in caz ca domnul politist de la poligon se hotaraste ca eu nu am ce cauta acolo.

Mailul meu e lionx1987@yahoo.com , ms anticipat.

 

Model de cerere nu exista... mai jos ai mailul trimis de mine catre drpciv@mai.gov.ro pe 24 aprilie. Poti sa-l formulezi/reformulezi cum crezi de cuviinta. Inca astept raspuns... dar nu stau in baza lui.

 

Ma numesc , in varsta de ani, domiciliat in .

Doresc sa incep scolarizarea in vederea examinarii pt a dobandi permisul categoria A si va adresez rugamintea de a primi un raspuns official din partea dumneavoastra in aceasta privinta.

Doresc sa stiu daca pot face scolarizarea si pot fi examinat conform OUG 195/2002 sau conform cu Legea 203/2012, care modifica si completeaza OUG 195/2002, privind in particular categoria A – motociclete cu sau fara atas si tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW. Pentru aceasta categorie, Legea 203/2012 mentioneaza doar obligativitatea de a avea varsta minima de 24 ani impliniti sau 20 ani impliniti, daca persoana are experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2 (Art. 1, alin. 4, lit. c).

Mentionez de asemenea ca in prezent nu exista alte norme care sa reglementeze scolarizarea si examinarea pentru categoria A, iar Legea 203/2012 nu reglementeaza decat varsta minima pt aceasta categorie.

De asemenea, am rugamintea sa imi spuneti daca cursurile, pentru categoria A, de legislatie si teorie in poligon, efectuate inainte de aparitia normelor de aplicare pentru Legea 203/2012, vor fi luate in calcul in cazul inscrierii la examinare.

 

Va multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat, sala am dato in 26 aprilie,de ce sa ma lupt cu cei de la permise mam dus cu dosarul si gata

 

cand te-ai inscris la scoala? inainte sau dupa 19-ian-13.

ca orice persoana inscrisa la scoala inainte de aceasta data, chiar daca nu a facut nici macar o ora de teorie sau practica pana in 19-01-13 si a inceput ulterior pregatirea, poate da examen dupa vechiul regulament cu singura conditie ca varsta sa fie 24 ani sau 22cu 2 ani vechime.

asa cum am mai scris, toti cei care au fost inscrisi pana la 19-ian si au fost si raportati de scolile moto la baza de date a ARR-ului pot fi examinati dupa vechile normative. problema noastra, a celor care vrem sa facem scoala pt categoria A si nu putem din cauza ca lipsesc normativele, nu este la Politie, este la ARR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zicea cineva ( pe un alt forum ), ca acest ARR se numeste mai nou ISCTR, adevar sau provocare ? Daca e adevar atunci acest Inspectorat nu are treaba decat cu Controlul in Transportul Rutier.

In concluzie, cine este responsabil de lipsa normelor ? Tind sa cred ca este vorba de MAI, dar nu ma pricep deloc la cum functioneaza "treburile" in Ro asa ca ma abtin si astept informatii de la cei avizati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...