Sari la conținut

Montare indicator nivel benzina


julick
 Share

Postări Recomandate

Pe langa "E normal, e Honda", Performance mai da si sfaturi utile :D Nu ca sunt "fan" al lui, nici nu se pune problema, dar "are treaba" cu mecanica.
Acum referitor la indicator, chiar ar fi utile niste sfaturi in legatura cu asta, poate a incercat cineva asta. Daca nu ar necesita o investitie prea mare s-ar putea sa merite un astfel de indicator. Macar informativ ar fi bine de stiut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista vreo varianta fara a taia rezervorul?

Nu ma intereseaza prea mult modelul de indicator ( ca-i digital sau analogic ) ci doar sa mi poata indica nivelul..

Dar nu stiu cum s-ar putea rezolva cu senzorul sau sonda din rezervor.

Editat de iulians
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A scris omul - varianta cu furtunas transparent montat pe exterior. Pui un teu pe furtunul care duce benzina de la rezervor la carburatoare - si pe una din iesiri legi un furtun suplimentar care nu duce nicaieri, dar are in capat un dop de burete (nu trebuie etansat perfect, ca apoi nu mai urca in el coloana de lichid, dar nici lasat gol, sa nu curga benzina daca trantesti motoreta vreodata. Gasesti o modalitate de a atasa cumva furtunul la rezervor, nu neaparat vertical, ci oblic cumva, cu capatul mai sus de busonul de umplere. Nivelul benzinei din rezervor va fi egal cu nivelul benzinei de pe furtunasul indicator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand a inceput sa dea semne ca ramane fara benzina am si comutat pe rezerva dar tot am ramas in drum. Miscand de motor stanga dreapta nu se auzea nimic. Oare sa fie ceva in neregula la comutarea pe rezerva si sa nu vina bezina din rezerva la carburator ? Mi s-a intamplat lucrul asta de 2 ori si de fiecare data am ramas in drum. Sa fie infundat cumva pe undeva?

Editat de julick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand a inceput sa dea semne ca ramane fara benzina am si comutat pe rezerva dar tot am ramas in drum. Miscand de motor stanga dreapta nu se auzea nimic. Oare sa fie ceva in neregula la comutarea pe rezerva si sa nu vina bezina din rezerva la carburator ? Mi s-a intamplat lucrul asta de 2 ori si de fiecare data am ramas in drum. Sa fie infundat cumva pe undeva?

Vezi ca daca a apucat sa se opreasca motoru' pana sa dai pe rezerva, o s-o ia mai greu, dureaza pana ajunge benzina in carburatoare. Nu stiu cum e robinetul la tine, la mine are si pozitie "PRI", in care curge direct. Daca ai, da pe "Pri" cateva (10) secunde inainte sa treci pe rezerva.

E posibil sa fie si ceva in neregula cu robinetul sau cu iesirea de rezerva din rezervor. Trebuie cercetat.

De unde esti, poate te ajut cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand a inceput sa dea semne ca ramane fara benzina am si comutat pe rezerva dar tot am ramas in drum. Miscand de motor stanga dreapta nu se auzea nimic. Oare sa fie ceva in neregula la comutarea pe rezerva si sa nu vina bezina din rezerva la carburator ? Mi s-a intamplat lucrul asta de 2 ori si de fiecare data am ramas in drum. Sa fie infundat cumva pe undeva?

 

cel mai des se confunda rezerva cu normalul in sensul ca pui robinetul de rezerva crezand ca e ok asa si cand comuti pe normal...teapa :D sau si mai des intalnita e alimentarea de la peco cand esti pe rezerva si uiti sa comuti pe normal.

vezi manual acol oai pozitiile robinetului.

la bandit era normal in SUS si rezerva in JOS. de multe ori m-am uitat si eram tentat sa cred ca e INVERS!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...