Sari la conținut

Problema Bec Faza Scurta


Mrija
 Share

Postări Recomandate

Salut, azi am intampinat o problema ciudata, faza scurta nu functioneaza (becul nu se aprinde), dar pe faza lunga functioneaza si becul de faza scurta. (2 becuri separate) martorii din bord functioneaza. Ceva sugestii cum sa remediez problema ? inafara de a merge pe faza lunga constant. Cheers ! :hug:

 

PS: Moto din semnatura an '90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Din ce stiu modelul tau are doua faruri, cu cite doua becuri H4 pe fiecare, se aprind ambele faruri si pe scurta si pe lunga.

Descrierea este putin ambigua, nu-ti functioneaza faza scurta pe ambele faruri, sau doar pe unul si celalalt merge normal?

Daca scurta iti functioneaza doar pe un far ar putea fi ars filamentul de faza scurta de la celalalt far, becul H4 are doua filamente in acelasi bulb, unul pt.scurta si celalalt pt.lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legătura de masă de obicei dă ciudăţenii, în locul becului dorit se aprind altele dar mai gălbui samd.

Concluzia e că da, peria de sârmă e bună dar undeva pe firul negru care duce la cadru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@l.u.v. Salut, pe faza scurta functioneaza un bec, cel din dreapta cum te uiti din fata la ea iar pe faza lunga functioneaza cel din stanga (faza lunga) si cel din dreapta (faza scurta)

Becul de faza scurta functioneaza doar cand e aprinsa faza lunga. In rest nu. Am pus un ohm-metru la bec, cand ii dau comanda de faza scurta, nu indica voltaj pe bec, dar cand ii dau comanda de faza lunga atunci indica. Am incercat si cu un alt bec si face la fel.

Editat de Mrija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...