Sari la conținut

Rarau campulungmoldovenesc


M!rra
 Share

Postări Recomandate

Frumos dom'le, frumos, chiar daca nu ecologic (cum spune colegul de mai sus). ;)

Am si eu o intrebare: cu ce filmezi? Intreb pentru ca am si eu un action cam, dar nu am zoom si vad ca tu faci si zoom in timp ce filmezi.

Multumesc, bafta si cat mai multe iesiri reusite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confund? Oare? Unde crezi tu ca se gaseste aceasta padure?

Intradevar, in Romania se poate orice. Inca. Dar macar sa ocolim marile rezervatii naturale ale Romaniei si zonele intens circulate de turisti care merg pe jos. Sunt destule zone montane neturistice, cu exploatari forestiere, unde se "corhaneste" si care pot oferi peisaje frumoase si trasee interesante practicantilor de enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos dom'le, frumos, chiar daca nu ecologic (cum spune colegul de mai sus). ;)

Am si eu o intrebare: cu ce filmezi? Intreb pentru ca am si eu un action cam, dar nu am zoom si vad ca tu faci si zoom in timp ce filmezi.

Multumesc, bafta si cat mai multe iesiri reusite.

 

in cazu de fata e filmat cu un aparat foto...o panarama, la rezolutie 640x480 cu 20fps.

iar cand mai filmam cu gopro-ul(care nu are zoom).... faceam zoom-ul din softul de editare.

 

cat despre ecologie si rezervatii....sigur intram in polemici.

Atat eu cat si colegii respectam natura si incercam sa ne bucuram de ea.

Faptul ca iesim la enduro pe munte si-n paduri denota ca iubim natura si savuram frumusetile ei.

Nu dorim atentie si sa ne falim in fata celorllati pt ca altfel ne vedeati cu sute de cai putere parcati in fata cafenelelor si plafonand motoarele pe marele bulevarde.

 

Romania e o tara frumoasa...pacat ca e locuita!

Rezervatii...fauna si forestiere.

Care vanat? ca au impuscat astia tot ce au prins... de fiecare data cand dam de vanatori(la iasi) ne i-au la rost ca le speriem vanatu...pai poate ca bine facem.. ca altfel mai apuca sa traiasca vreo vietate prin padurile astea ca nu a ramas mare lucru.

Forestier... pai cat poluam noi cu 3 motoare (la 2ture pe an) si cat polueaza drujbele care de 20 ani taie ilegal hectare din rezervatii.

Pt 2-3 iesiri la munte suntem luati la rost ca am calcat cu roata in nust ce rezervatie... cand defapt marii vinovati trec cu tafurile si defriseaza ultimele resturi de rezervatii existente.

 

Cat timp autoritatile si organele nu respecta legea ...de ce ar face-o omu simplu care obligatii are ...dar drepturi nu.

 

Asfalt uscat si nu uitati de autocritica cand treceti pe galben, depasiti limita legala sau jonglati printre benzi.

Hai noroc.

Editat de M!rra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In postul meu m-am referit la evitarea rezervatilor si parcurilor naturale consacrate si a zonelor frecventate de excursionisti care se deplaseaza per pedes. Si asta nu neaparat de dragul autoritatilor, ci din respect pentru natura si pentru cei care au venit sa se relaxeze in liniste la munte (nu gratangii si jeepanistii). Deasemenea sustin utilizarea pentru enduro a forestierelor, zonelor in exploatare forestiera, arealelor de vanatoare (cu riscul de ati trece prin cap numai idei de plumb) si a parloagelor si coclaurilor declarate arii protejate Natura 2000.


Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

:iamwithstupid:

 

S-au terminat muntii si padurile. Ne dam pe trotuarele civililor.

Ce texte - "iubim natura si savuram frumusetile ei".

Sa nu fim ipocriti. Noi enduristii consumam natura. Si tine de cei sapte ani sa stim unde sa punem limita intre consum decent si comportament de cioban.

Cam ce respect vreti voi de la turisti care urca pe munte (oameni mai mult decat decenti) cand voi va dati pe poteci turistice intens circulate printre mame cu copii? Si mai si postati aici isprava :bore: .

Foarte important - ei sunt chiar cei mai indulgenti si mai de nederanjat.

Sa nu ii comparam cu detinatorii de fonduri de vanatoare private sau cu ONG-uri ce au nevoie de bani europeni. Categoriile acestea doua chiar au tot interesul sa ne vada disparand din peisaj. Si noi ce ne gandim sa facem? Ture pentru castigat simpatia publica.

Marfa. Bravo, "ba"!

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce de rahat sa te dai cu motorul pe poteca pe unde merg drumeti care vor sa respire aer curat, de munte. Multa lipsa de bun simt iti trebuie ca sa faci asa ceva!

Editat de adris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog eu frumos sa nu dispara topicul asta pana diseara cand ajung acasa sa pot viziona si eu filmuletul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine respecta cu adevarat natura merge pe jos / cu bicicleta. Faptul ca nu faceti gratar si nu lasati pet-uri in urma nu e suficient pentru a respecta natura.

Nu stiu daca-si are locul ironia cu sute de cai + cafenele. E un mare trend de ceva vreme sa te dai jos de pe speed si sa te urci pe EXC.

 

Atat eu cat si colegii respectam natura

Nu dorim atentie si sa ne falim in fata celorllati pt ca altfel ne vedeati cu sute de cai putere parcati in fata cafenelelor si plafonand motoarele pe marele bulevarde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Foarte tare tura M!rra... me gusta 100% :)

 

P.S. - apropo, ati fost cu drujbele la furat lemne sau ati lua pustile sa faceti un pic de braconaj, ca nu inteleg cum ati distrus ecosistemul...???

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alecs, nu ai idee ce inseamna sa deranjezi vanatul din habitatul sau natural. E ca si cum ar veni unii din aia verzulii cu antenute ,care-ti plac tie prin filme, te-ar scoate din casa dezbracat, somnoros si nemancat, si te-ar lua la fugarit pana prin Siberia.

Ce mult s-a impins in sus limita tolerantei la unii semeni de-ai nostri! Pai cum, numai daca tai si spanzuri inseamna ca distrugi? Dar linistea, susurul apei, aerul si atmosfera stricata, dispozitia stricata a oamenilor stresati de prezenta si zgomotul motoarelor, asta nu e destul? Adica ma duc in natura sa ma relaxez, sa "ascult" linistea, sa respir aer curat, si cu ce ma aleg? Tot cu ce-am lasat in oras: nesimtire, aglomeratie, praf, marlanie si, mai nasol decat toate, senzatia ca nu a mai ramas nici un loc'sor din natura nepangarit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cand te plimbi tu, frumos, ecologic prin padure ce crezi ca zice animalutul ala mic si pufos cu ochi umezi? Zice, o fi vanator sau nu o fi? Iar intebarea asta il macina si-l streseaza mai tare decat orice! Apoi ajunge sa se increada in tine si vine cu boticul sa-l mangai si da de un vanator. End of story.

Editat de tedted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adris, inteleg ce zici tu acolo si sunt de acord cu ce zici...dar ceea ce zici tu acolo eu cred ca se numeste deranjare nu distrugere dupa cum sugereaza unele persoane pe aici... eu sunt de parere ca daca vreounul din cei de prin filmulet ar fi fost deranjat de zgomot , ar fi aruncat cu cataroaie dupa ei... adica fiecare cu principiile lui... eu personal m-as bucura daca as sta la gratar la munte si vad vreo 3-4 enduristi cu mobrele... altii in schimb cred ca i-ar alerga pe respectivii... totul tine de principii si pragul de suportabilitate al individului...Cred ca pe acolo pe unde trece piciorul de om nu mai exista animale prin jur care pot fi speriate de zgomotul motoretelor. In fine... nu are rost sa intru in polemici... ideea e ca trebuie protejat ecosistemul cat mai mult ca sa nu inceapa si la noi cu legi tampite sa nu mai intram in paduri cu motoretele... Ca n-am linge pe bot de orice inseamna enduro daca ar incepe astia cu legile aiurea...De asta eu zic ca e mai bine sa mergem mai pe low profile :)

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar rezervatile naturale celebre (cazul de fata: Codrii seculari Slatioara) si traseele frecventate de pietoni (cazul de fata: mama cu copilul) sa le evitam. Sunt destule alte coclauri.

 

PS Legea cu interzicerea motoarelor si a camparii pe absolut orice coclau exista. Ca nu se aplica e alta treaba....

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap. Chiar si pe drumurile forestiere circulatia publica este interzisa. Cu atat mai mult intre drumurile forestiere. Incalcam legea in permanenta. Dar nu zic sa fim mai catolici decat papa. Totusi sa respectam cateva zone mai mult sau mai putin naturale dar desemnate rezervatii si semeni de-ai nostri care poate nu ne impartasesc pasiunea pentru motociclete. Poate ca in sinea lor le-a venit sa dea cu cataroaie dar nu le sta in caracter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati-o mai usor baieti, suntem toti de la aceiasi mama din momentul suirii in sea;) Din cat ai cunosc pe acesti baieti nu prea le sta in caracter sa faca chestii de astea. Poate au ajuns pe acolo din nestinta :alcy: Eu zic sa-i iertam tura asta ;)



Sunt sigur ca pe viitor vor fi mai atenti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...