Sari la conținut

Rarau campulungmoldovenesc


M!rra
 Share

Postări Recomandate

Dap. Chiar si pe drumurile forestiere circulatia publica este interzisa.

Unde scrie asta? Adica unde scrie ca nu ai voie sa mergi pe drumuri forestiere? As vrea sa vad si eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intrarea pe acel drum forestier, dinspre un drum public. Unele au chiar bariera. Curios ca nu stii. Asta toamna am stat cu serviciul mai mult timp (vreo 4 luni - cautam gaze naturale) la Frasin, langa Campulung Moldovenesc. M-am invartit prin zona si drumurile forestiere erau destul de bine semnalizate. Apartin ocoalelor silvice. Sunt interzise circulatiei publice. Trebuie sa obtii acceptul ocolului silvic respectiv ca sa circuli pe ele. Noua chiar ne-a dat cheia de la bariera unor astfel de drumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati cu aiurelile. Codrii seculari Slatioara is intr-o parte, Raraul in alta parte. Scurtaturile si potecile care leaga orasul Campulung Moldovenesc de vf Rarau (pe unde cred ca au mers baietii) trec intr-adevar pe langa rezervatie, insa nu intra neaparat in rezervatie. In fond si la urma urmei, rezervatia asta despre care vorbim tocmai a fost stirbita si s-a taiat din ea o foarte buna parte pentru a incepe un k k t de partie de sky pe care eu nu o vad terminata in viitorul apropiat. Nu apreciez nici eu faptul ca ati mers pe potecile frecventate de turisti perpedes; sunt trasee spre vf Rarau "garla" pe care le-ati fi putut aborda fara sa deranjati turistii, insa atata timp cat nu am fost cu voi nu pot stii daca ati deranjat sau nu pe cineva, deci eu nu va acuz decat de faptul ca mi-ati dor de o tura :))

Zicea cineva mai sus o imbecilitate cum ca ati deranjat "vanatul". Pai daca tu din start etichetezi fauna ca fiind vanat, atunci e clar ca nu te poti baga in oala celor care protejeaza natura. Sa protejezi natura, ecosistemele si habitatele e pe alte pagini decat cele pe care scrie "vanatoare". Vanatoarea e un sport DERANJAT de ENDURO si HARDENDURO, insa din pct de vedere al protectiei naturii, cel mai rau lucru e sportul numit VANATOARE. Daca faci galagie 2-3 ore/zi intr-o padure si scurmi putin pamant cred ca e putin mai acceptabil decat atunci cand ucizi ursi, mistreti, capre negre, samd.

 

discutii similare sunt si aci: /index.php?%2Ftopic%2F693267-organizatorii-unui-concurs-de-motociclete-sunt-acuzathi-ca-distrug-fondurile-de-vanatoare%2F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multi urechisti si habarnisti vorbesc liber, fara cenzura sau autocenzura.

Confunzi grav vanatoarea cu braconajul.

Vanatoarea nu este sport. Cine considera activitatea asta sport, este un imbecil insetat de sange si merita impuscat. Tirul la talere este sport (chiar olimpic), daca e sa pastram munitia si tipul de arma, vanatoarea in nici un caz. Ti-o spune unul care a studiat aceasta disciplina in scoala, timp de 2 ani, fara a deveni ulterior membru in vreo asociatie de vanatori, adica "vanator cu acte in regula".

Ca domeniu de studiu si cercetare, vanatoarea se ocupa cu studiul biologiei, ecologiei si etologiei speciilor din fauna, precum si a habitatelor acestora. Ca si aplicabilitate practica, vanatoarea se ocupa primordial cu asigurarea conditiilor esentiale pentru speciile de vanat (asa se cheama obiectul de studiu = vanat), respectiv adapost, hrana si liniste, precum si cu stabilirea cotelor de recoltare si organizarea activitatilor specifice de recoltare si valorificare a vanatului.

Evident ca n-o sa auziti la televizor despre partea banala si plictisitoare (pentru camera de filmat) in care cei care se ocupa de fondurile de vanatoare cultiva terenuri cu napi, morcovi, porumb, lucerna si alte tipuri furaje, le recolteaza, le conditioneaza, le administreaza spre consum la epocile stabilite, efectueaza observatii, numara efectivele, fac paza contra braconajului si a daunatorilor sau alte asemenea operatiuni.

Fireste ca asemenea activitati nu sunt "subiecte". Mult mai "socant" si "marketabil" este un subiect precum vanatoarea de la Bals sau vanatorile cu politicieni.

caci, nu-i asa, asta cere publicul!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce mandri suntem ca inaltimea sa printul harry (am scris inadins cu litere mici) ne viziteaza si se da cu motocicleta in padurile noastre! La ei nu e voie, pe cand aici, iti poti si sparge baia de ulei in padure, ca nu-i stres!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

vanatoarea in RO nu este un sport? hai sa vedem putin peste ochelari, si sa trecem e argumentele ipocrite.O fi o activitate fara de care natura nu se mai poate descurca? Studii recente ale AGVPS au demonstrat clar impoactul negativ urias al enduro asupra vanatului, in sensul reducerii semnificative a calitatii carnii de vanat ca urmare a stressului major ce genereaza eliberarea in muschi a uneli liste lungi de hormoni de stress. De asemeni, acelasi studiu a documentat complet argumentat ca eroziunea accelerata produsa de traficul enduro cauzeaza prejudicii serioase activitatilor de defrisare masiva si de "amenajare eficienta" a diverselor rauri montane (da, sunt si pescar pe ape de munte). Poate nu este cunsocuta opiniei publice metoda prin care o zona de padure este declarata ca atacata de daunatori, singura solutie de protectie si limitare a impactului fiind defrisarea totata a acelei parcele??

Ce draq mai baieti, chiar nu vedem padurea din cauza copacilor?

 

On topic....traseu genial, insa de acord ca e preferabil sa ocolim traseele turistice in we, pentru a nu deranja. De asemeni, cred ca este destul areal pentur anduro, astfel incar in rezervatii strict protejate sa nu intram ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin zonele "delicate" e recomandat sa mergeti in grupe mici. cu cat sunteti mai putini cu atat va intelegeti mai usor cu jandarmii si nici nu deranjati lumea. una e sa treaca pe langa tine 3 motorete, alta sa fie 12 - 20.

amenzile pentru acces in rezervatie sunt de la 6.000 la 10.000 ron. de motoreta.

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...