Sari la conținut

Intalnirea prieteneasca de atase/retro Sambata de Sus-BV


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cuvintele 'tovarasesc' si 'prietenesc'='pretenesc' au fost folosite continuu de cei mai mari criminali ai Romaniei, dej si ceausescu. Cred ca putem gasi ceva mai bun in loc. Cuvantul 'atas' nu trebuie scos din numele Intalnirii, asta chiar ar fi o greseala, din punctul meu de vedere. O sa particip indiferent de suprapunerea unor evenimente, cutremure, inundatii, intruniri de comitete, etc. Poate agat atasul si imi aduc si sotia. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai contrati, da-o in plm de viata, trece repede si degeaba. Am discutat cu Aleko, intrunirea de la Sambata va purta numele consacrat, aia de comuniste and so on.

Mai trebuie sa mai fixam data, in principiu cred ca o mutam pe 19-21 iulie. Ramane de vazut.



Sintagma de prieteneasca vine de la enduristi, ei isi organizeaza prietenestile, adica se aduna 10-15 baieti care se cunosc intre ei intru-un week-end, sambata pe zi se dau cu motoarele iar seara, in jurul focului, se simt bine si se imprietenesc. Atata tot.

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai contrati, da-o in plm de viata, trece repede si degeaba.

Pe mine, personal, nu ma mai intereseaza ce zice Aleko. Daca nu mai poti edita rautatea o sa explic auditoriului ca este vorba de eroarea mea de a nu ascunde o postare cu jigniri neitemeiate la adresa lui. Prin urmare pe viitor cine are asemenea probleme sa ma contacteze prin PM ca nu am vreme sa le vad pe toate sau sa foloseasca report. Spuneam, am voie sa fac asta, ca ar trebui schimbat termenul de 'prieteneasca'. Astia care zici ca-l folosesc la intalnirile lor n-au decat, probabil is prea tineri multi dintre ei si nu stiu de ororile comunismului. Nu e vorba de ambitii, e vorba de a gasi un titlu frumos si nevinovat, care sa ramana dupa noi. Restul gandacilor care isi tuguiesc buzele de mari motociclisti nu ma intereseaza, Ca o paranteza cred ca si aia cu Bursa Comunistelor trebuie schimbata, nu facem decat sa-i mintim pe adolescenti despre adevarata fata a comunismului. E ultima data cand mai accept sa-mi fie sterse postarile, deja exagerati. Cu sinceritate! Adrian Rosca, Barlad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asa stau lucrurile si zici ce se impaca si capra si varza atunci 19-21 iulie e OK. As vrea si eu o camera.

Editat de AdrianP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

ce sa zic... 19-21 iulie nu se potriveste absolut deloc cu planul meu pentru acest sezon, insa asta este. nu am cum sa vin in aceasta perioada. in plus, genul asta de discutii pe care il tot citesc in ultima vreme pe-aici nici nu ma indeamna sa tzin neaaparat sa particip la un acest gen de... "prieteneasca".

 

toate bune si asfalt curat tuturor!



locul asta,

 

locul e ales perfect. este ideal, la modul absolut. bravo, ati facut o treaba excelenta, n-ati pierdut deloc vremea degeaba. bravo.



asa se propune un loc de intalnire, este excelent documentat si argumentat. chapeau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, Ca o paranteza cred ca si aia cu Bursa Comunistelor trebuie schimbata, nu facem decat sa-i mintim pe adolescenti despre adevarata fata a comunismului.

Nu are nici o legatura comunismul cu acest forum,aici se discuta despre moto fabricate pe vremea comunismului.De acolo si titlul BURSA COMUNISTELOR, mi se pare un titlu perfect.

Despre comunism nu tre sa discutam ca sint tot felul de documentare la tv.despre comunism si au unde adolescenti cum le zici tu sa-si dea seama ce era pe vremea aia,deci subiect inchis comunismul ca nu are ce cuta pe acest forum.

Incepi sa devi cam obraznic cu unele cuvinte(gindaci)pai ori adolescenti ori gindaci??hotarastete.Daca nu erau gindaci aia de care zici tu nu mai aveai ocazia nici tu sa postezi nimic, ca nu avea cine sa le citeasca,deci tot gindaci aia sint persoanele care tin in picioare acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, lasati-o incolo de denumire, depasiti momentul, chiar nu ma intereseaza acum asta.

 

Repet punctul b: Din motive organizatorice, daca aveti serios de gand sa veniti, va rog sa va inscrieti, indiferent cum (reply aici, PM/telefon), eventual daca mai aduceti si alte motociclete/persoane care se campeaza separat, ca sa stim cum sa ne pregatim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am zis Simsonului:" Baiete, ai onoarea sa-l duci pe Adrian pe Transfagarasan. Sa nu te repezi cu mai mult de 284 de kilometri la ora, ca ii sare peruca." Defilarea printre oameni e cea mai importanta, pentru asta merg cu Simsonul dincolo de Polul Nord. Vom starni emotie, emotia este marele truc al vremurilor moderne. Oamenii maturi isi vor aduce aminte de copilarie, copiii vor vedea cavaleri neinfranti din povesti, nimeni nu ne va putea sta in cale. Iar sunetul, sunetul va fi divin, ca si cum Chopin ne-ar canta la nunta. Nicio masina nu ne va putea invinge, Ferrari se va trage pe margine cand ne vom napusti, ca un singur trup. Pasarille vor zbura cu noi, se vor simti umilite de aratarea asta imensa ce zboara printre coline. Brazii se vor inclina, stancile ne vor returna inzecit impresionantul ecou, iarba va tremura de frica in tornada. Copiii vor privi cum ne topim in zare, masina cu care au venit li se va parea o cutie urata, iar tatal lor un neinspirat care sta ca pe WC si se tine de un cerc. Numai bine!

Despre asta "vorbise-ram" si anul trecut Adriene. Un loc in care sa te mandresti cu fieratania din dotare, sa creezi emotii si amintiri placute.

Uite ca unii stiu sa organizeze asta ....si nu in padure

post-28174-0-90586100-1364847120_thumb.jpgpost-28174-0-89477400-1364847158_thumb.jpgpost-28174-0-74802100-1364847182_thumb.jpgpost-28174-0-50370100-1364847211_thumb.jpg

 

si au si un comitet de primire :10:

post-28174-0-25349000-1364847564_thumb.jpg

 

Mihai totusi nu este o provocare cam mare pentru "batranele doamne" cu traseul si distantele propuse ? Ca doar nu veniti cu ele pe platforma ? Sper ca vii cu M72 , nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma lasati deloc sa dorm, cum dati cu replyul, bingane telefonul (il inchid :) )

 

O sa vin cu Uralul, vreau sa atarn remorca de el.

Privitor la trasee, ma gandesc deja la organizarea a 2 trasee:

 

1. pt cei care se simt in stare, fara sa traga de motorete (ma refer in special la boxere), o sa le propun Transul, nu are rost omul sa se chinuie sa urce cu 20 km/h cu Ijul cu atas;

2. cei care vor sa faca o plimbare plana de placere in care sa viziteze imprejurimile (il invit pe Owene deja sa le fie ghidul), sunt lucruri foarte interesante in zona (Valtorile, grota) si apoi o vizita la Cetatea Fagarasului cu parcare sub forma de miniexpozitie in fata Cetatii, timp de o bere doua fara alcool si multe povesti.

 

E posibil sa avem si ceva oaspeti din afara si vreau sa le arat si lor ca au ce vedea si la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma lasati deloc sa dorm, cum dati cu replyul, bingane telefonul (il inchid :) )

 

O sa vin cu Uralul, vreau sa atarn remorca de el.

Privitor la trasee, ma gandesc deja la organizarea a 2 trasee:

 

1. pt cei care se simt in stare, fara sa traga de motorete (ma refer in special la boxere), o sa le propun Transul, nu are rost omul sa se chinuie sa urce cu 20 km/h cu Ijul cu atas;

2. cei care vor sa faca o plimbare plana de placere in care sa viziteze imprejurimile (il invit pe Owene deja sa le fie ghidul), sunt lucruri foarte interesante in zona (Valtorile, grota) si apoi o vizita la Cetatea Fagarasului cu parcare sub forma de miniexpozitie in fata Cetatii, timp de o bere doua fara alcool si multe povesti.

 

E posibil sa avem si ceva oaspeti din afara si vreau sa le arat si lor ca au ce vedea si la noi.

Am spus o provocare in sensul ca :

- personal voi participa cu doua "batrane doamne" de peste 50 de ani;

- voi fi insotit de un veteran al motociclismului in sa la frumoasa varsta de 79 de ani ( tatal meu);

 

...sau cel putin sa asiguram o ASISTENTA TEHNICA in caz de.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

2. cei care vor sa faca o plimbare plana de placere in care sa viziteze imprejurimile (il invit pe Owene deja sa le fie ghidul), sunt lucruri foarte interesante in zona (Valtorile, grota) si apoi o vizita la Cetatea Fagarasului cu parcare sub forma de miniexpozitie in fata Cetatii, timp de o bere doua fara alcool si multe povesti.

 

Am gasit un articol interesant despre Cetatea Fagarasului : http://peterlengyel.wordpress.com/2013/04/03/castelul-cetate-fogaras-fugreschmarkt-fagaras/

Despre "valtori" ori grota nu stiu insa nimic... Owene, ne zici si noua? Sau alcineva care le stie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu acum citesc pe aici :-)) ca mi s-a dat de lucru. Una trebuie s-o spun, traseul o sa incerc sa-l fac sa aiba cateva lucruri interesante, dar o sa fie cat mai scurt posibil pe DN1. Mai bine mai usurel asa pe drumul paralel si la S de DN1 ca nu-i rau deloc.

 

Ce vreau sa intreb: sa va enumar punctele la care ma gandesc sa va documentati dinainte? Sau zic eu 2 randuri din fiecare, un fel de semi-prezentare, si lasam loc si surprizei? O sa fie un pic de tura mai "discovery" in sensul ca unele chestii nu le-am vazut dinainte si se pot dovedi la fata locului niste treburi nu foarte iesite din comun.



A, si ca sa nu fie discutii dupa, sa spuna fiecare care sunt nr maxim de km pe care i-ar face in tura asta de placere. Fiindca trebuie sa ramana si placere, si sa avem si rezerva de timp in caz de o sa dezumfle vreo roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In laborator, cand se face media masuratorilor se elimina valorile extreme. Ai ghicit :-)

 

Pentru dinastea de 400km nu se poate de la 10.00 la 15.00h. Dinastea daca vrei, vorbim pe PM ca am una planuita, continuarea uneia de anu' trecut. 150km facuti in 2 zile :-))

 

Cine vrea una dinasta de placere, sa spuna cam pana unde tine placerea, ca intram nitel si pe macadam, DN1 o sa fie putin de tot.



Eu m-am gandit asa pana in 150km cu max 6 chestii de vazut (15minute poze la fiecare) + 1-1.5 ore in fagaras stat la poze + drumul si deja riscam sa fie seara.

 

Ziceti si voi.



120km ceva de genul asta, dar am pus un coleg din Fagaras sa-mi dea amanunte si locatii care poate inca nu se cunosc, asa ca e in lucru si ne-finala

 

http://www.openmap.ro/index.php?lat=45.795&lon=25.036&zoom=11&layers=0B00FTTTTTFF&waypoints=24.79343%2C45.68723%2C24.81532%2C45.71642%2C24.81583%2C45.80666%2C24.83266%2C45.83579%2C24.85961%2C45.83651%2C24.87909%2C45.82311%2C24.97505%2C45.84314%2C25.06534%2C45.8554%2C24.99084%2C45.80618%2C25.03196%2C45.73254%2C25.171%2C45.76057%2C24.85755%2C45.72487%2C24.82184%2C45.73853%2C24.79369%2C45.68675&travel_mode=car



LE: cred ca v-am socat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De voi depinde cat vreti sa ne intindem, nu de mine. Eu daca plec de capul meu zic ca plec numa' dupa colt si ma intorc cu rezervorul plin. Cu vapori.

 

Mai e pana atunci, traseul o sa fie gata, il prezint acolo, va hotarati la fata locului, facem gasca si plecam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Complicat atunci. Dar strainii ar trebui sa aleaga Transfagarasnul, nu? Mai ales daca nu au mai fost. Ca este in Top 10 drumuri europene etc. Acasa o sa-i intrebe si daca trebuie sa dea din colt in colt ca nu au fost, nasol pt ei. Zic si io.

 

Eu nu am inteles cum zici ca e cu strainii de nu pricep surprizele(nu am definit ce inseamna surpriza) - cu cat sunt in numar mai mare se dilesc sau cum?(exagerez dar...) Sau inseamna ca vor tura organizata in puncte detaliate, vorbit dinainte si aranjati sa avem ghid samd. Asta e treaba complicata, eu ma gandeam la o tura soft si oportunistica - traseu clar, puncte de atins si vedem ce gasim, luam ce-i mai bun. Daca ajung la Sambata la herghelie si e deschis si putem intra intram, daca trebuia vorbit din timp, e scump, ghid samd facem o poza de afara si mergem mai departe. Daca o biserica e deschisa o vedem si din interior, daca e inchisa nu ne apucam sa cautam prin sat dupa cheie, o vedem de afara, poze si mergem mai departe. La asta cred ca se refera AdrianP ca surpriza(sau nu) - nu se pune problema ca surpriza sa fie trecerea Oltului pe plute, traversare de rape si noroaie.

 

Eu o sa vin cu harta si traseul, se formeaza grupul si apoi daca e necesar mai simplificam traseul, dar nu pana la zero. Doar pentru Sambata - Fagaras si retur nu are rost grup organizat, drumul e bun, DN1 pe direct si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu, indiferent de data, camerele cu pat matrimonial sunt rezervate toate. Ar mai fi una care nu e inca sigura, asa ca daca e cineva interesat, sa se hotarasca. Daca nu, mai are posibilitatea sa ia pat in camera de 5 paturi, e mai ieftin, sper sa scot la 20 de lei patul pe noapte, dupa ce o sa mai trag o fuga pe la sfarsitul lui aprilie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Owene, in principiu strainii ar trebui sa aleaga Transfagarasanul. Dar daca nu aleg asta si decid sa mearga pe celalalt traseu, atunci e bine de evitat surprizele - in sensul ca obiectivele alese ar trebui sa fie acolo, si sa prezinte un minim de interes. Altfel oamenii nu vor intelege nimic(ce vroiam sa vedem, de ce nu e acolo, etc.) pentru ca va dura prea mult sa le explicam- presupunand ca putem comunica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Atunci o sa ma documentez un pic pe net, dau niste telefoane sa vad cand si unde e nevoie de ceva stabilit dinainte. Nu am pus pe lista nimic suspect fiindca in zona oricat m-am scremut nu se gasesc obiective extaziante, dar de fugit nu o sa fuga de acolo doar unele nu suscita interes foarte spontan.

 

De exemplu cam elimin atunci "Piramidele de la Sona" - se ajunge din Fagaras in primul sat dar se trece printr-o zona de culoare si acolo salutam frumos si trecem altfel e mai distractiv. Piramidele alea sunt niste dealuri interesante, dintr-un anumit unghi doar se vad sub forma de piramide. Eu am fost acolo dar daca oamenii o sa zica "a, niste dealuri, numai atat?" Nu are rost.

 

Mai bine prezint obiectivele pe care le stiu si spuneti daca vreti sa le vedeti. Nu sunt multe. Poate mai sunt, dar nu stiu eu, nu apar nici pe panoramio.

 

- Castelul si herghelia de lipitani de la Sambata - aici nu stiu daca se intra liber, daca e bilet sau cum e, dar pot afla.

 

- Din Voila intrare in Cincsor, au o biserica cetate mare si spectaculoasa de afara, iar daca putem obtine un tur interior, probabil si din interior. Cincsor e deja alta zona, alt specific.

 

- Din Cincsor pe drum de pamant ajungem la barajul de la Dridif si trecem cu motoarele peste baraj, ajungem inapoi in Dridif la DN1

 

- DN1 pana in Fagaras, acolo cetatea, poze, public.

 

- Era si Sona dar parca mai bine elimin.

 

- Din Fagaras spre sud prin Ilieni, si la Sinca Veche la Grota Ursitelor. Este un ocol mare, la alegere. E ceva "altfel" dar mai bine cautati si cititi pe net si va hotarati daca se justifica sau nu ocolul. Altfel o luam catre Sambata pe DJ-ul paralel cu DN1,

 

- La Lisa e un "vartej" un fel de moara de apa se spala lana in mod traditional. Nu l-am vazut inca dar banuiesc cum arata. E in drum deci e de vazut.

 

- Si ajungem inapoi la tabara de baza.

 

Cam asta e traseul la prima strigare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inchid topicul asta, puteti continua alaturi la comuniste acum ca s-au numarat voturile. Sa ne vedem cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...