Sari la conținut

Intalnirea prieteneasca de atase/retro Sambata de Sus-BV


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu zic ca "Intalnire prieteneasca" suna foarte bine. In fond asta e. Vine cine poate si are placere. Nu vad de ce ar fi tensiuni si discutii. Dimpotriva, trebuie sa o vadem ca pe o sansa in plus sa ne intalnim. Asa cum am spus, desi mi-ar fi facut placere sa particip in 9-11 august nu sunt in tara, asa ca ma bucur de aceasta alternativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Asa gandesc si eu.

 

Cu cat mai multe intalniri, cu atat mai bine. Acum vad ca sunt 3 de clasice si comuniste: cea la Focsani, cea a lui Aleko si cea propusa de Mihai-prd. In viitor, poate vor fi si mai multe, ceea ce ar fi foarte bine. Nu vad treaba asta ca pe o scindare ci ca o crestere. Oamenii pot merge la toate trei, la una singura ori la nici una, fiecare dupa plac, chef, timp... Personal am sa ma straduiesc sa ajung macar la una din ele, desi mi-as dori sa ajung la toate trei.

 

Bafta tuturor la organizare si lasati disputele ieftine, asta nu face cinste nimanui.

 

Sa ne vedem sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca "Intalnire prieteneasca" suna foarte bine. In fond asta e. Vine cine poate si are placere. Nu vad de ce ar fi tensiuni si discutii. Dimpotriva, trebuie sa o vadem ca pe o sansa in plus sa ne intalnim. Asa cum am spus, desi mi-ar fi facut placere sa particip in 9-11 august nu sunt in tara, asa ca ma bucur de aceasta alternativa.

Asta cu "intalnire prieteneasca" a ciordit-o Mihai ,de la mine.E dator.

 

Asa gandesc si eu.

 

Cu cat mai multe intalniri, cu atat mai bine. Acum vad ca sunt 3 de clasice si comuniste: cea la Focsani, cea a lui Aleko si cea propusa de Mihai-prd. In viitor, poate vor fi si mai multe, ceea ce ar fi foarte bine. Nu vad treaba asta ca pe o scindare ci ca o crestere. Oamenii pot merge la toate trei, la una singura ori la nici una, fiecare dupa plac, chef, timp... Personal am sa ma straduiesc sa ajung macar la una din ele, desi mi-as dori sa ajung la toate trei.

 

Bafta tuturor la organizare si lasati disputele ieftine, asta nu face cinste nimanui.

 

Sa ne vedem sanatosi!

Vezi matale bre Rares.La dotarea "finantistica" a multor posesori de comunisto-clasice,majoritatea vor merge catre niciuna.Se va face o scindare.Asta e.Odata si odata trebuia sa vina si momentul asta.Ca la amoeba,ne inmultim prin diviziune.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Vezi matale bre Rares.La dotarea "finantistica" a multor posesori de comunisto-clasice,majoritatea vor merge catre niciuna.

 

Sunt sigur ca o solutie in sensul acesta este posibila.

 

Nu sunt un om bogat, insa la ideea de a suplini costurile de deplasare printr-un "fond de rulment", necesar celor dintre noi afectati mai tare decat noi de problemele financiare achiesez si contribui cu mare, mare drag. :hug: Felicitari pentru ideea ta, este excelenta!

 

La prima revedere am sa-ti inmanez contributia mea de 50 de lei pentru acest fond, pe care sunt sigur ca il vei directiona corect si eficient, tinand cont ca stii lumea si ca te implici. Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Festina Lente esti in continuare in necunostinta de cauza.
Nu e intalnirea "a lui Aleko", nici a lui "Vandame si Cirpian"- editia cu Baile Boboci, sau "a lui Lolo" - care s-a implicat cel mai mult in ultimii 2 ani. Asta s-a simtit si in tabara nefiind organizatori, reguli, obligatii, lauri si nicidecum "ordinul nu se discuta, se executa". E vorba de principiul neingradirii si egalitatii in timpul liber al fiecaruia.
E un timp si o tara in care atunci cand aterizezi prima data vezi 2 securisti cu automate, apoi veste reflectorizante si cashchetele rutierilor. Afli ca majoritatea tinerilor muncesc 50h/saptamana.
Din astfel de considerente as avea niste propuneri de bun augur pentru prima editie prietenoasa dar daca tot nu particip de ce sa dau cu mierla.

La fel ma voi abtine de la astfel de postari folositoare sau compatibile:

ba, si mi-am jurat in barba ca Baiazid ca nu intru pe topicul asta, ca ma mananca tastatura

Mai sunt lupii nr. 3, aia care au bun simt si nu le place sa se scalde in ca_catul lasat de alti lupi in padure.


Evitati luna august - Corect, mai ales ca in august se merge in Slovacia in grup de atase. Cineva doritor?

Chiar nu putem sa inchiriem 2 bude ecologice? Daca-s ieftine, le sponsorizez eu, poate invata unii dintre forumisti sa ridice capacul cand se pisa

Hai, fixati-o, anul asta am scapat de alegeri, sper sa ma pot bucura de motoreta. Incercati sa gasiti un teren/o pajiste care sa aiba o pensiune cat de cat la maxim 2..hai 3 km (cea mai buna varianta era la cateva sute de metri). Si nu mai comentez nimic.

http://campinguri.wordpress.com/O idee, nu dati cu parul, stiu ca nu va place.

Aleko tot spune ca o sa mearga si o sa dreaga, dar nu are timp nici sa moara, dar sa mearga sa caute la dracu in praznic.

Cu toata seriozitatea si prietenia mea cu Lolo, daca se tine la Siriu, nu vin.

alti useri care stau in jud Buzau vad ca sustin Siriul, nu ma deranjeaza absolut deloc daca intrunirea e tinuta tot la Siriu.

Eu am facut o propunere si am precizat toate conditiile de inceput, nu e obligatoriu sa achiesati la ea. Mai departe, e decizia majoritatii.

Discutiile trebuie sa fie aici, barbateste, ca ne cunoastem toti. Trebuie aleasa o locatie buna.

Si pentru ca-s prost ca nu-mi dau seama de prostie, intrunirea pe care o propun va fi una separata. M-am decis.





Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Aleko, orgoliile voastre pe mine nu ma intereseaza.

 

Ar fi minunat sa-ti ascunzi postul de mai sus, nu iti face cinste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minunat ar fi sa mut inapoi la sursa toate soparlele aruncate degeaba dincolo.
De ascuns 99% din cazuri am ascuns sub pres injurii, de ce mi-as ascunde ideile anti-scindare formulate OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

de ce mi-as ascunde ideile anti-scindare formulate OK.

 

 

sunt formulate ok, asa este. dar care este scopul postarii? ceea ce ai scris este off topic iar tonul se numeste flame. regulamentul forumurilor de oameni civilizati (asa cum esti si tu) nu tolereaza asta.

 

inca o data, opinia mea este ca zazania nu aduce nimic bun. nici atacul persoanelor. atacul ideilor sau propunerilor este insa un lucru bun. dar cati dintre cei ce v-ati razboit pe-aici ati atacat idei?

 

mai multe intalniri in loc de una singura sunt benefice si asa se va intampla si pe viitor, nu doar in acest an. parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca pana acum s a tinut doar o intalnire de comuniste si nici la aia nu au venit multi care au clasice dar stau destul de departe sau din alte motive. nu vad cum organizandu se mai multe truniri vor veni mai multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Avand in vedere ca pana acum s a tinut doar o intalnire de comuniste si nici la aia nu au venit multi care au clasice dar stau destul de departe sau din alte motive. nu vad cum organizandu se mai multe truniri vor veni mai multi

 

este foarte potrivita remarca ta.

 

eu cred astfel: nu vor veni mai multi la una (oricare) dintre intruniri, ci mai putini la fiecare.

 

dar per total, vor fi mai multi. pentru ca mai multe optiuni inseamna participare mai mare, paradoxal. exemplu: telefonia mobila. sunt 4 companii mari de telefonie mobila, impreuna cate milioane de abonati au? dar separat? per total, cati vorbesc la telefon deci? mai multi decat la oricare dintre companii, luata separat. asa si cu intrunirile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Imi cer scuze lui Aleko, Drobu si altor useri pe care i-am suparat prin postari (le la nervi pe care le fac. Asta sunt).

 

2. Dis-de-dimineata am plecat spre Brasov (bineinteles, in binecunoscuta punctualitate a oamenilor din mediul privat :) ). De acolo, dupa ce am pescuit al patrulea flacau care a participat la excursia de alegere (toti 4 mari forumisti), mai departe, spre Sambata de Sus. Verdele deja apare, oile in transhumanta, deja parca m-as fi urcat pe capota masinii, sa simt vantul in chelie.

post-263-0-78449700-1364681706_thumb.jpgpost-263-0-77163100-1364681707_thumb.jpgpost-263-0-71013400-1364681708_thumb.jpgpost-263-0-81189300-1364681705_thumb.jpg

 

Drumul spre Sambata de Sus, se intra din cea de Jos (din DN) care apartine comunei Voila, aici se gaseste Palatul Brukhental (nu e cel din Sibiu, e un conac construit de acelasi baron). Panorama de intrare inspre comuna.

post-263-0-78301100-1364682050_thumb.jpgpost-263-0-51662900-1364682062_thumb.jpgpost-263-0-41386900-1364682061_thumb.jpg

 

 

 



Am ajuns la locul intalnirii, indicat de catre un coleg de al meu, caruia i-am explicat in linii mari ce vreau acum cateva zile. Odata ajunsi acolo, am vazut ca locul nu era chiar cea mai potrivita destinatie, viiturile din anii trecuti au impartit tapsanul in mai multe locuri de campare (nu a stiut omul ce s-a mai intamplat intre timp, probabil acum cativa ani ar fi fost un candidat serios pentru un loc linistit de campare), asa ca am plecat sa cautam in alta parte.

post-263-0-12768100-1364682594_thumb.jpg



Nu mai m-am chinuit sa mai fac vreo fotografie buna, am tras una in fuga.



Dupa ce am vizionat mai multe locuri pretabile, am ajuns la Casa Zmeilor (Intalnirea zmeilor comunisti o sa numim prieteneasca de acum :) ), unde am gasit in mare parte conditiile pe care ni le doream.

Detaliile picante, pe care le asteptati. Casa Zmeilor / Drachen Haus e o pensiune solitara, fara alte pensiuni in imediata apropriere, detinuta de un tip care a stat prin America o vreme si care a fost foarte deschis la discutie. Pensiunea are un domeniu schiabil, adresat incepatorilor, cu un grad de inclinatie mic. Pe partie (iarna nu-i ca vara si nici partia nu e folosita) sunt doua platouri, cu un grad de inclinatie mic (ceilalti au spus ca e f bine ca are un grad de inclinatie, in cazul in care ploua nu balteste apa sub corturi). In poza pe care am incropit-o in paint, incerc sa schitez modul cum arata partia ca idee, in partea de sus, unde este linia rosia este intrarea pe platou. In acea parte, intr-un lastaris, vor fi instalate si toaletele.

Pe primul platou, unde este punctul rosu, vor fi campate corturile si parcate motocicletele, urmand ca o masa campeneasca incropita la fata locului sa fie intr-un colt. In cazul in care suntem mai multi, vom cobori cu masa campeneasca, focul de tabara (care va fi organizat pe un disc mare, dorinta proprietarului fiind aceea de a prestabili locul focului de tabara pentru a nu arde iarba in mai multe locuri) si eventuale corturi in cazul in care nu au loc pe platoul situat 20 de m mai jos, punctat cu albastru. Baietii zic ca e destul loc pentru corturi in partea de sus, eu mi-as fi dorit platoul de sus un pic mai mare. Pe platoul cu rosu avem 2 stalpi cu proiectoare si curent, vom folosi unul dintre ei pentru iluminare noapte (pt masa, daca ne imbatam si avem chef de fiat lux sau sa va cant eu dragu mi-i sa fiu cioban. Platourile sunt ok pentru campare, nu o sa doarma nimeni in picioare.

Apa (paraul) curge imediat langa platou, trebuie coborat 8-10 m pe o poteca.

Distanta pana la pensiune eu o consider destul de departe atat pentru cei care nu doresc sa campeze in aproprierea ei si aproape de locul intrunirii pentru cei care doresc sa se cazeze la cabana.

post-263-0-87209800-1364684197_thumb.jpgpost-263-0-49597000-1364684264_thumb.jpgpost-263-0-95821800-1364684395_thumb.jpgpost-263-0-81861100-1364684601_thumb.jpgpost-263-0-78062000-1364684603_thumb.jpgpost-263-0-58831500-1364684605_thumb.jpg



Cam asa arata drumul de urcare spre platou, la vara clar o sa fie uscat, 200 de m de urcat de la drumul care trece prin fata pensiunii.post-263-0-55285400-1364684914_thumb.jpg



Practicabil oricarei motociclete, zic eu.



Pensiunea Casa Zmeilor are 8 camere duble cu baie proprie, la 100 de lei, si 2 camere la mansarda, cu cate 5 locuri in camera, cu 2 bai pe hol, cate una pentru fiecare camera. In camera de 5, patul costa 30 de lei. Cam roacher proprietarul, tinand cont de picturile de pe pereti.

post-263-0-19293400-1364685112_thumb.jpgpost-263-0-88554600-1364685113_thumb.jpgpost-263-0-24575600-1364685115_thumb.jpgpost-263-0-41090100-1364685110_thumb.jpg

 

Preturile la cazare inca nu le-am negociat, astea sunt la prima strigare. Daca sunt doritori de camere, va rog sa ma anuntati, deja 3 sau 4 din cele 8 duble sunt rezervate.



In afara de mancarea si bautura adusa de acasa, puteti sa va alegeti ceva si din meniul lor, o sa incerc (nu promit, dar nu cred ca nu reusesc) sa obtin un pret fata de cel din meniu cu 10-20% mai mic, pentru cei care participa la prieteneasca.

Tot meniul fotografiat, mai putin specialitatile casei. Oricum, in zona, la 1 km, e si un magazin dotat binisor, va puteti lua mancare de acolo si berea, plus ca vineri si sambata noaptea, daca vine Legendaru, cred ca o ardem baieteste la un ceaun mare.

post-263-0-17793100-1364685546_thumb.jpgpost-263-0-37049400-1364685547_thumb.jpgpost-263-0-47760200-1364685548_thumb.jpgpost-263-0-51237400-1364685549_thumb.jpgpost-263-0-51926000-1364685550_thumb.jpg



post-263-0-11646800-1364685605_thumb.jpgpost-263-0-34416500-1364685606_thumb.jpgpost-263-0-54263800-1364685607_thumb.jpgpost-263-0-43974500-1364685608_thumb.jpgpost-263-0-39763900-1364685609_thumb.jpgpost-263-0-31840000-1364685610_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain om Legendaru, si-a pierdut aproape o zi intreaga cu mine acu vreo 2 ani incercand sa ma ajute, desi nici nu ma cunostea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, acum am 2 probleme mari.

 

a) De locul asta, daca e ok, putem beneficia in week-endurile 19-21 iulie sau 23-25 august, in alte week-enduri fiind inchiriata cabana sau nu pot multi dintre noi. Intrucat in week-endul 23-25 august nu pot veni mai multe persoane, printre care si Aleko, eu propun sa schimbam data in 19-21 iulie, sa impacam pe toata lumea. Plus de asta, iulie e mai cald decat sfarsitul lui august, fara sa fie deranjant, padurea e la 1 m de cort.

Astept replyuri aici sau imi dati PM/telefon, nu vot, nu o mai frecam la rece, trebuie sa-i dau omului un raspuns. Cei care nu au nici un raspuns sa nu mai comenteze ulterior, o sa il consider un acord tacit.

 

b )Din chestiuni organizatorice, daca aveti serios de gand sa veniti, va rog sa va inscrieti, indiferent cum (reply aici, PM/telefon), eventual daca mai aduceti si alte motociclete/persoane care se campeaza separat, ca sa stim cum sa ne pregatim.


Locul a fost ales de toti cei 4, sa nu am comentarii ulterioare. E acelasi principiu, daca va place, veniti. Nu am nevoie de comentarii post intalnire, nu postezi egal accepti tacit conditiile.



Harta. Punctele cu rosu sunt pastravariile de unde se poate cumpara pestele, aprox 15 lei kg (cam 4 pastravi intra la kg, m-am interesat si de treaba asta :) ).

Manastirea Brancoveanu, inclusiv cea mai apropiata pensiune, este la distanta de aprox 1.5 km, nu ne deranjeaza in nici un fel si nici noi pe ei. Drumul de asfalt se termina dupa manastire, pana la pensiune este drum de macadam de aproximativ 1 km, fara sa fie rupt. Acum era un pic noroios, la vara o sa fie perfect. Pensiunea este marcat cu indicatorul albastru deschis, langa sageata rosie din stanga, in partea dreapta, cu sageata albastra, este marcat celalalt loc pe care l-am vizionat primul.

post-263-0-40016700-1364686679_thumb.jpg

Multumesc, o seara buna.



PS. Am dat si ciorba, da? :oilleak: Daca nu ati facut o plimbare...

post-263-0-60155200-1364687225_thumb.jpg

 

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca suna mai frumos in iulie. Macar asa am o sansa sa vin. In august in acea perioada chiar nu pot. E prea mare bataia pestelui pt mine in "uichedul" acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inpresia ca taman cuvantul 'prieteneasca' suna nasol, ar trebui inlocuit cu ceva care sa poata fi transformat in traditie, cred eu. Singurul lucru ce ma intereseaza pe mine e defilarea, mersul printre oameni. Restul se face, indiferent de data, vreme, etc..Cuvantul asta, 'prieteneasca', a fost prea mult intins de animalele de comunisti, de asta zic eu ca nu suna bine. Felicitari pentru implicare! Mi-am rezolvat pentru totdeauna ralantiul la Simson, nu ma tem sa merg dupa orice motocicleta moderna si pe orice drum. Pare-mi-se ca mutarea datei in iulie e inspirata. De-abia astept sa vin si sa va prezint Simsonul meu uluitor de precis, un motor fascinant, facut pentru drumuri lungi si grele, nu pentru parcari repetate. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele impresii sunt bune. Ma bucur. Nemultumirea mea interioara vine din faptul ca daca ne strangem multi (si semnalele sunt in sensul asta, dar pana nu am inscrieri nu ma pronunt) o sa fie nevoie sa punem corturile pe cele 2 platouri, asa ca va spun ca o sa mai trec o data prin zona (nu vreau sa-l bag pe teava, dar as fi avut nevoie de ajutorul lui Cuxi, nu am reusit sa dau de el), poate gasesc ceva si mai bun ca loc de campare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihaie! Am o sugestie privind titulatura.Daca zici "atase",deja este foarte specializat.E un segment strict.Eu cred ca un "moto-clasice" sau numai "clasice" sau "retromotor".Vezi tu.In ce priveste aia cu cu "prieteneasca",nu te lua dupa uamenii fara prieteni.Este foarte frumos spus.Daca nu se incaleca cu alte manifestari ,voi veni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...