Sari la conținut

:). E verde


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

@Adrianb Billy Boy

Grasa/grea, cam complicat de wheel-uit din cauza V-ului si greutatii in fata, am stat o galagie de timp sa caut o semnalizare stanga pentru ca nu putea fi pus, fara sa arate foarte urat estetic, alte semnalizari fata de cele originale, consuma in draci si nu mi-a placut autonomia, uratica, f putine performance mods, greu de gasit un capac monopost ca sa nu mai zic de manere pasager. Mi-am mai dat seama ca nu-mi place asa mult zgomotul ala de tractor, tot pe polizoarele imi cresc tensiunea mai usor. Si pentru un motor in V tragea mult prea sus, jos nu parea ca are cuplu, mai mult la manevre intre masini si mers la ralanti dadea sa moara mai mereu. Ideea de a pleca in calatorie cu releu de reincarcare de schimb.

 

Si mai pe larg mai e si asta:

 

Pentru mine de exemplu, ultima motocicleta, VFR-ul mi s-a parut lipsit de personalitate. Ii dai cheie, merge, ii dai gaz se duce si aia e. Pentru mine nu a fost asa de wow sau carismatic. Adica nu parea ca-mi vorbeste nimic. Nu stiu daca toata legenda asta de fiabilitate din jurul marcii (si dezamagirile pe care le-am constatat eu in directia asta) mi-a creeat niste asteptari false dar pur si simplu eu nu mi-as mai lua acest brand pentru ca am constatat ca pentru mine, Honda nu-mi spune nimic, nu vorbeste cu mine. Ceea ce imi displace pentru ca pe hartie au niste modele interesante.

Detalii aici: /index.php?/topic/687465-ce-inseamna-pentru-tine-o-motocicleta-cu-personalitate/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit toamna asta VFR ul lui Thunderbyte (de pe forum). El are un VFR 750 de prin 94 cred, dar e facut naked, schimbat complet,chiar si cadrul de codita cu tot cu codita.

 

Mie sincer imi place motocicleta. Are suficienta putere pentru ce vreau sa fac cu ea. Ce-i drept,desi a lui e foarte compacta, se simte greutatea ei, de fapt MASA. Mai ales la manevre pe loc. Repet: se simte, asta nu inseamna ca e un impediment. Eu fiind atras de motoarele in V, chiar im place atat cum trage, cat si cum s-aude V4 ul..

 

Nu mi s-a parut sa se plafoneze prea tare in ture inalte...dar unui impatimit/obisnuit de 4L , i se poate parea....

Ce-i drept, estetic, cum vine stock,nu ma da pe spate si pare cam balena.....insa daca iti place ca motorizare,etc... poti baga ceva banuti in ea sa ti-o faci cum vrei.


Sper sa fii mai multumit de actuala achizitie :) si la cati mai multi km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit, 750 ar fi cam alta motocicleta fata de VFR. Mai usoara, mai agila si in ciuda cilindreei prinde tot cam atat. De unde s-ar putea trage concluzia ca e mai spre sportiva decat 800.

 

Multumesc. Nu am apucat mare lucru sa ma plimb, dar sunt foarte multumit de alegere. Mi se pare un upgrade bun de la VFR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, parca mergea mai bine un 12 ( da, sunt ald'reacu :crack: )

 

Spre deosebire de Zx9, VFR compenseaza prin aspectul un pic mai ingrijit, o mai mare atentie la detalii.

 

Kawa are cateva lucruri fara de care s-ar pierde in multime: Culoare, renume si o oarecare brutalitate. Din pacate, pana la modelul zx 10 au cam dat pe langa cu creionul.

 

Am zis de 12 deoarece a fost o icoana timp de multi ani. Pe langa asta, e printre putinele Kawa care arata fantastic in culoarea gri met .

 

Bordul, ghidonul,bascula spate sunt doar cateva minusuri care imi vin in minte cand spun "neterminat"...

 

S-o calaresti sanatos,am un feeling ca n-o sa dureze f mult pana o sa cauti o noua provocare :D

 

Pune si tu mai multe poze :pics:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mult despre Busa/ZX12 si chiar am mers pe Busa. Mie la design nu-mi place zx12, poate cel de dupa 2004-2005 incolo cand are limba bagata in gura. Dar nu mi se pare o motoreta frumoasa. Pe cand zx9 mi se pare ca arata ceva mai bine.

 

ZX12 are o autonomie proasta, rezervor mic si nu mi s-ar potrivi pentru ce am de gand sa fac cu motocicleta. Plus ca-s cam rare pe la noi si nu ai de unde alege incat sa fii sigur ca dai si peste ceva in mintile ei.

 

Daca ar fi sa aleg intre zx12 si zx10, as alege zx10 2004.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuvintele autonomie si ZX12R nu au ce cauta in aceeasi propozitie :)))

 

Corectare: Cuvintele ungur si autonomie nu au ce cauta in aceiasi prop, Zx12 s-a vrut un hypersport cu capacitati reale de a face ture lungi, concurentul busei, deci ar trebui sa faca o balanta rezervor-consum relativ ok.

 

Cu Busa am mers si eu, 99 nelimitata si a fost o experienta misto...Pot sa spun ca e mai fun-scary decat un Panigale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cineva cerea sa mai pun poze. Au venit si discurile :)

 

P.S. Da, se pare ca merge cam zgomotos cutia cu motorex. Nu stiu de ce dar la celalalt kawa pe care l-am avut mergea mai ok. Urmatorul schimb o sa fie bel ray. Posibil si sa grabesc urmatorul schimb.

post-39658-0-80606800-1367956199_thumb.jpg

post-39658-0-14873200-1367956228_thumb.jpg

post-39658-0-77157600-1367956269_thumb.jpg

post-39658-0-70218400-1367956307_thumb.jpg

post-39658-0-00291600-1367956324_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.2 Merge mult mai lin cu toba stock. Si nu e chiar tacuta.

 

Multumesc, asa este, am cantarit mult review-urile pana sa aleg in directia asta. Nu a fost o algerea rea.



Pe buna dreptate i se spune Gentleman's Sport "Touring".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutiile despre uleiuri sunt interminabile :) de ce nu mergi pe motul ? nu zic ca este cel mai bun dar sigur este un ulei bun.

 

de unde ai luat discurile ?

Editat de theos_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

ca sa-l completez pe theos, de unde ai luat discurile si cat ai dat?

Si eu-mi caut o pereche pt RSV, dar cred ca o sa iau ceva SH daca prind (eu tre sa le schimb din cauza unui incident).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...