Sari la conținut

lumini semnalizare / farne topcase


dragonlord
 Share

Postări Recomandate

Ma bate gandul sa pun niste leduri in topcase. Topcase-ul este un Givi V46.

Mai exact sa fac asa ceva

Amu ce nelamuriri am eu:

- unde gasesc benzi de leduri la pret acceptabile?

- unde gasesc ceva mufe de calitate rezistente la apa cu 2 sau mai multe conectori?

- mai trebuie montat ceva sau ajunge sa trag firele de la semnalizari/frana, teoretic consumul ledurile este mult mai mica decat al unui bec si nu ar trebui sa afecteze consumul de curent

 

Caut ceva magazin in TM pt ca daca comanzi de pe net de multe ori la sume mici se mai pune un 20-30 de RON posta si ajungi tot acolo sau mai scump.

M-am uitat pe site-ul de la Vitacom dar am vazut numai benzi cu leduri si destul de scumpe, nu si mufe rezistente la apa

 

orice info/idee e bine venita

mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai ca nu ma coafeaza... + ca ce au ei is ledurile ce vin in mijloc in bulinutele alea 5

 

de acea intreb unde gasesc mai ieftin banda cu leduri caci chiar nu am rabdare sa le fac led by led si nici nu e foarte mult spatiu sub plasticuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb se vede cu ledurile alea...ma intereseaza si pe mine sa mi modific top case ul. Ma gandeam si la doua proiectoare. Poate ne ajuta cineva de pe forum cu vreo solutie mai de "criza" :)

Leduri gasesti in Tei ;sunt mai multe mag de profil)

-proiectoare cu led sau (lumini de zi) pe la vitan sau pe net

-montaj- home made........mai de criza nu se poate.....! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mersi ma uit si al ei... posta cam 15 ron :(

 

@mariusMZ : mersi dar eu caut magazine in Timisoara :) ... oricum puneti si alte orase ca sigur mai sunt doritori de astfel de proiecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grija ce banda cu leduri cumperi, cauta cu led-uri patrate ca sunt mai puternice si au mai multi lumeni. In videoclip vezi produsul finit facut home made de mine, parerea mea e ca nu-ti trebuie 15 facultati, lipesti banda, cositoresti firele si le atasezi la stopul de frana. Bafta. Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate gandul sa pun niste leduri in topcase. Topcase-ul este un Givi V46.

...

Amu ce nelamuriri am eu:

- unde gasesc benzi de leduri la pret acceptabile?

- unde gasesc ceva mufe de calitate rezistente la apa cu 2 sau mai multe conectori?

- mai trebuie montat ceva sau ajunge sa trag firele de la semnalizari/frana, teoretic consumul ledurile este mult mai mica decat al unui bec si nu ar trebui sa afecteze consumul de curent

 

Caut ceva magazin in TM pt ca daca comanzi de pe net de multe ori la sume mici se mai pune un 20-30 de RON posta si ajungi tot acolo sau mai scump.

M-am uitat pe site-ul de la Vitacom dar am vazut numai benzi cu leduri si destul de scumpe, nu si mufe rezistente la apa

 

orice info/idee e bine venita

mersi!

 

..cochetam si EU cu o astfel de idee cu ceva vreme in urma ..

NU chiar ca si in filmulet .. doar pozitie/frana

 

- benzi de LED'uri gasesti si in talcioc- aka MEHALA .. la cei ce vand "cocalarisme"/tunning auto .. direct pe 12V dar nu stiu cat sunt de pretabile la asta

[Eu aveam in plan ..proiectare/design propriu cu leduri SUPERFLUX ROSU cu vizibilitate la 120 grd]

 

de studiat :

http://ledmaster.ro/led_termek/banda-cu-leduri/impermeabil-%28exterior%29/3

 

- la problema cu MUFA tata/mama cu soclu ... aici NU am gasit nici o varianta decenta si asta este si motivul pentru care "totul" a ramas la stadiu de "gandire"

..bineinteles ca daca nu esti pretentios poti adapta diferite mufe mama/tata .. si totul poate fi functional ..nu neaparat si practic [ideea este sa montezi/demontezi topcase'ul .si atat.. fara sa mai faci alte conexiuni adiacente ...si bineinteles instalatia sa fie imbatabila si daca circuli fara topcase]

 

- in principiu .. merge totul pus in paralel cu instalatia originala

 

..mult succes ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..cochetam si EU cu o astfel de idee cu ceva vreme in urma ..

NU chiar ca si in filmulet .. doar pozitie/frana

 

- benzi de LED'uri gasesti si in talcioc- aka MEHALA .. la cei ce vand "cocalarisme"/tunning auto .. direct pe 12V dar nu stiu cat sunt de pretabile la asta

[Eu aveam in plan ..proiectare/design propriu cu leduri SUPERFLUX ROSU cu vizibilitate la 120 grd]

 

de studiat :

http://ledmaster.ro/led_termek/banda-cu-leduri/impermeabil-%28exterior%29/3

 

- la problema cu MUFA tata/mama cu soclu ... aici NU am gasit nici o varianta decenta si asta este si motivul pentru care "totul" a ramas la stadiu de "gandire"

..bineinteles ca daca nu esti pretentios poti adapta diferite mufe mama/tata .. si totul poate fi functional ..nu neaparat si practic [ideea este sa montezi/demontezi topcase'ul .si atat.. fara sa mai faci alte conexiuni adiacente ...si bineinteles instalatia sa fie imbatabila si daca circuli fara topcase]

 

- in principiu .. merge totul pus in paralel cu instalatia originala

 

..mult succes ..

Nu ai incercat cu ceva conectori Superseal de la AMP? Mi se par ok.

http://www.te.com/catalog/cinf/en/c/10876/956

Trimite-le un mail si cere o mostra. Majoritatea producatorilor iti trimit fara probleme.

Poti vedea si la distribuitorul pe Romania: http://www.ampnetconnect.ro/web/RO/Home/ , dar nu stiu daca se ocupa si de conectori automotive.

In cel mai rau caz va strangeti mai multi si comandati de pe http://tme.eu. Taxa de transport e in jur de 20 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

A mai reusit cineva sa faca semnalizare pe topcase?

Am gasit un site cu DIY. http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=680337

Eu o sa incerc cu mufa ca cea din imagine .

App, nu reusesc sa scot sticla reflectorizanta din mijloc ( Am desfacut toate suruburile)

post-47564-0-90318200-1426838237_thumb.jpg

post-47564-0-06564600-1426838367_thumb.jpg

Editat de Ecko72t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stim unde sa cautam, mai sus s-a pus problema ca e mai scump transportul ca si produsul :)

Eu am sa incerc sa decorez topcase-ul de mai sus.


» Post actualizat in 20 Mar 2015 14:33

Mai revin cu un link util si bine explicat

http://www.kawasakiversys.com/forums/showthread.php?t=18819


» Post actualizat in 20 Mar 2015 14:49

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in final am folosit ceva mufa de la o masina de la dezmembrari prins sub placa de prindere.

 

iar rezultatul final arata asa:

https://www.facebook.com/video.php?v=796063640422624


» Post actualizat in 20 Mar 2015 16:40

Eu am scos folia argintie si am lipit benzile de LED direct pe plastic. Cablul in interiorul cutiei prima oara l-am lipit cu banda dublu adeziva sa-l fac plat si sa mearga unu langa altu, dar cu timpul a cedat, o sa ma mai gandesc si la o lata solutie... probabil ceva folie de plastic lipit cu super glue.

Editat de dragonlord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate fire pleaca din motocicleta? 6 sau 8 ?

Adica 2+2 semnalizari

2 lumina slaba ( lumina ce sta aprinsa fara franare)

2 pt frana ( cand se aprinde intens)

Sau doar 6 si ceva condensatori ?


» Post actualizat in 20 Mar 2015 17:51

Ai folosit back off modulator ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu spune nimeni de omologare ? daca e legal ? parca nu e voie sau nu accepta asa ceva chiar si la cele prevazute cu lumini pe frane standard original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut,

 

Work in progress ... poate ajuta pe cineva sistemul care l-am ales eu.

 

- mufa metalica 4 pini - 9.5 ron (tekro.ro)

 

Vreau sa folosesc 2 pini pentru semnalizare (+), 1 pin pentru frana (+) si un pin pentru stop (+). Masa (-) o voi lua din sasiu, respectiv corpul mufei care este metalic.

 

Problema mea este la semnalizare. Trebuie sa montez vreun releu pentru asta ?

 

Please help.

 

Revin cu poze cand am terminat montajul.

 

work.1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Work in progress ... poate ajuta pe cineva sistemul care l-am ales eu.

 

- mufa metalica 4 pini - 9.5 ron (tekro.ro)

 

Vreau sa folosesc 2 pini pentru semnalizare (+), 1 pin pentru frana (+) si un pin pentru stop (+). Masa (-) o voi lua din sasiu, respectiv corpul mufei care este metalic.

 

Problema mea este la semnalizare. Trebuie sa montez vreun releu pentru asta ?

 

Please help.

 

Eu nu am pus nimic extra si merge fara probleme. Am inteles ca trebe schimbat doar daca toata semnalizarea o treci pe LED-uri....dar pot sa ma insel.

faina mufa ai gasit... e rezistent la apa?

 

Nu spune nimeni de omologare ? daca e legal ? parca nu e voie sau nu accepta asa ceva chiar si la cele prevazute cu lumini pe frane standard original.

Acu 2 saptamani am fost la ITP si nu mi-a spus nimeni nimica. Nu e vorba de halogene sa orbesti un sofer, e un beculet extra gablben/rosu care nici nu lumineaza puternic.

Cutiile vin gata adaptatate pentru lumini deci zic ca e in regula daca se accepta si in EU. Si atat ii trebe unui politist sa comenteze ca ii fac un scandal ca la carte... adica toti idiotii se plimba cu xenonuri neomologate si cu halogenele aprinse si se ia de faptul ca incerc sa devin mai vizibil?

 

Pe aceasi tema mai degraba ar trebuii amendate cei care au in loc de semnalizari niste chestii minuscule cu un singur LED inauntru de abia il vezi chiar daca stai langa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...