Sari la conținut

Cate un accident pe zi...


Teddydk
 Share

Postări Recomandate

Ce rost are topicul tau?!

Mesajul e fix pix!

 

uitandu-ma atent la titlul topicului ( am convenit ca mesajul e vax, da? ) ei bine, ca sa fii destept ( ma adresez initiatorului ) pana la capat, puteai sa faci o analogie cu proverbul ala " an apple a day keeps the doctor away ". Eu m-am gandit la asta: Cate un accident pe zi(i), umple forumul de stupizi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt importante intradevar echipamentul, starea motorului si toate cele enumerate aici, dar cel mai important mi se pare ca este a fi atent, a nu te crede mare zmeu, sau stapanul soselelor. Stau pe motocicleta din 1975. Am avut 2 accidente usoare, nu am avut niciodata un os rupt sau ceva asemanator. Am 65 de ani, fac anual mai mult de 5ooo km.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitandu-ma atent la titlul topicului ( am convenit ca mesajul e vax, da? ) ei bine, ca sa fii destept ( ma adresez initiatorului ) pana la capat, puteai sa faci o analogie cu proverbul ala " an apple a day keeps the doctor away ". Eu m-am gandit la asta: Cate un accident pe zi(i), umple forumul de stupizi

Sau "Nicio masa fara peste"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de preferat singur

 

you..., ma man!

cand am mers in grup am luat-o din spate, :lol:

singur tata, ma bazez pe mine doar. imi fura actele motoru', nu e o modalitate mai buna sa realizez ca-s prost

nu stau dup a altu', nu ii imping eu la accidente, pot sa zbier in casca cat vreau, eventual ma roaga soferii la stop sa urlu mai incet ca distorsionez vocea lui salam......

 

Daca vrei sa ai viata lunga, motoretist fiind, parerea mea este ca ai nevoie de:

 

1. Echipament ( multi se duc pentru ca aveau doar casca pe cap, restul corpului facandu-se praf )

2. Motocicleta conform experientei/skillului tau

3. Viteza redusa, forja cu bun simt ( adesea ne scapa mana in gaz )

4. Motocicleta pusa la punct ( fara furci care scapa ulei, fara frane gelatina, fara gume lemn sau alte probleme care iti pun viata in pericol )

5. Nu te gandi doar la pilotaj in sine, analizeaza in permanenta traficul si uita te in oglinzi ( nu putini sunt cei care se dau fara oglinzi, personal eu nu ii inteleg )

6. Pentru cei din sud care se duc la munte - Evitati DN1!!!! Autostrada e mai safe

7. Nu in ultimul rand, desi nu tine de noi, ceva noroc si sansa

 

trebuia sa-mi treci si semnatura in lista ta:

 

"Niciodata nu lasa motocicleta sa te duca intr-un loc in care mintea ta n-a ajuns inca!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

trebuia sa-mi treci si semnatura in lista ta:

 

"Niciodata nu lasa motocicleta sa te duca intr-un loc in care mintea ta n-a ajuns inca!"

 

nu am vazut-o pana acum, fa-o si tu mai vizibila ca e foarte tare :)

 

Sau :" A joint a day keeps the doctor away" :laugh:

 

mai usor ca sunt la munca si imi trezesri pofte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ride In Paradise fallen friends...

Asta ce fel de idiotenie se vrea?

 

O statistica de la RTV spunea ca la 3 zile moare cate un motociclist......trist

RTV fiind un fel de Institut al statisticii printre televiziuni, sau cum?

 

 

Inchideti va rog topicul agitatului, e mai poluant ca o raba si inutil ca o musca strivita pe viziera.

Editat de verssatu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amu' depinde ce intelegem prin notiunea asta de "stapan al soselelor". Eu am incercat sa merg ultra regulemtar si am ajuns la concluzia ca nu am unde sau poate nu mi se potriveste mersul asta ultra preventiv.

 

Eu merg sportiv si, ce-i drept, in 2 ani jumate de motoretism n-am avut nimic rupt, am cazut de 2 ori in primele 2 luni din cauza lipsei de experienta pe 2 roti. Bucurestiul nu e oras de mers cu motocicleta regulamentar, am observat ca atunci apar problemele ;)

 

Aham, misto replica ta. Adicatelea, daca toata lumea face ca tine si ne bagam toti picioarele si mergem cum ne taie capatzana (care au), unde ajungem? :alcy:

Sa nu fie cu suparare da' nenea ala zicea ca merge din 1975 si n-a avut oase rupte. 2 ani jumate nu mi se pare un timp suficient ca sa te dai ca exemplu, mai ales combinat cu mersul "sportiv" si miserupismul in ce priveste regulile. Eu merg regulamentar si crede-ma ca se poate. Si mai stiu oameni care merg asa si nu le-a fost rau. In niciun caz nu ma voi da exemplu din vreun punct de vedere, nu sunt in masura sa fac asta.

 

Dar hai mai bine sa lasam forumul si sa mai facem km in trafic. Cat mai multi. Si apoi sa venim in 2035 si sa zicem ca [inca] nu am cazut grav. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu singur, dar daca esti adeptul zicalei care spune ca neamurile ti le da Dumnezeu, dar prietenii tii alegi singur, sii ai asa cum tii alegi atunci e frumos sa mergi in grup, si pt ca ai o mana de ajutor, si pt ca nu ai timp sa te plictisesti.

de acord cu tine ... cand esti singur te tenteaza mult mai mult sa bagi mana in gaz. .. si sa te faci praf.... cand mergi in grup ... din bun simt pentru ceilalti mergi la aceeasi viteza cu ei :) parerea mea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham, misto replica ta. Adicatelea, daca toata lumea face ca tine si ne bagam toti picioarele si mergem cum ne taie capatzana (care au), unde ajungem? :alcy:

Sa nu fie cu suparare da' nenea ala zicea ca merge din 1975 si n-a avut oase rupte. 2 ani jumate nu mi se pare un timp suficient ca sa te dai ca exemplu, mai ales combinat cu mersul "sportiv" si miserupismul in ce priveste regulile. Eu merg regulamentar si crede-ma ca se poate. Si mai stiu oameni care merg asa si nu le-a fost rau. In niciun caz nu ma voi da exemplu din vreun punct de vedere, nu sunt in masura sa fac asta.

 

Dar hai mai bine sa lasam forumul si sa mai facem km in trafic. Cat mai multi. Si apoi sa venim in 2035 si sa zicem ca [inca] nu am cazut grav. :cheers:

 

Domne, si mersul asta neregulamentar e o chestie mai complexa. Nu iti imagina ca nu dau proritate pietonilor, ca plec cu wheelie de la semafor, ca tai fata celorlanti participanti la trafic sau teribilisme de genul. In fond si la urma urmei, care de aici nu face lane splitting si nu ii da gaz cat de cat acolo atunci cand crede ca e ok? Eu am zis de cei 2 ani jumatate ca na pe astia ii am, nicidecum nu am vrut sa se nasca vreo comparatie intre simtabilul domn motoretist din 75 si mine. Iii urez pe aceasta care mii de kilometri in continuare.

 

Concluzie: ma simt mai safe mergand mai "infipt" decat regulamentar ( sa stau in coloana, sa evit depasirile etc etc )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amu' depinde ce intelegem prin notiunea asta de "stapan al soselelor". Eu am incercat sa merg ultra regulemtar si am ajuns la concluzia ca nu am unde sau poate nu mi se potriveste mersul asta ultra preventiv.

 

Eu merg sportiv si, ce-i drept, in 2 ani jumate de motoretism n-am avut nimic rupt, am cazut de 2 ori in primele 2 luni din cauza lipsei de experienta pe 2 roti. Fiecare merge in stilul lui si trebuie sa isi asume asta. Ca multi altii, nu merg doar cu 50 in oras, fac adesea lane splitting, nu stau in coloana ca doar de-aia mi-am luat motoreta, nu ? Ideea e ca toate manevrele sunt facute numai cand sunt sigur ca sunt in siguranta. Bucurestiul nu e oras de mers cu motocicleta regulamentar, am observat ca atunci apar problemele ;)

 

Stiu, stiu, e foarte probabil sa ma pomenesc candva cu vreun bou care schimba banda fara semnal, fara se asigure, iar eu, intre benzi fiind, sa intru in el. Parerea mea este ca un 5-10% acolo motoretismul e noroc

 

 

Aham, misto replica ta. Adicatelea, daca toata lumea face ca tine si ne bagam toti picioarele si mergem cum ne taie capatzana (care au), unde ajungem? :alcy:

Sa nu fie cu suparare da' nenea ala zicea ca merge din 1975 si n-a avut oase rupte. 2 ani jumate nu mi se pare un timp suficient ca sa te dai ca exemplu, mai ales combinat cu mersul "sportiv" si miserupismul in ce priveste regulile. Eu merg regulamentar si crede-ma ca se poate. Si mai stiu oameni care merg asa si nu le-a fost rau. In niciun caz nu ma voi da exemplu din vreun punct de vedere, nu sunt in masura sa fac asta.

 

Dar hai mai bine sa lasam forumul si sa mai facem km in trafic. Cat mai multi. Si apoi sa venim in 2035 si sa zicem ca [inca] nu am cazut grav. :cheers:

 

 

inteleg ce spui. nu te aprob (din ipocrizie).

inteleg si ce zice freaya si nici pe ea n-o aprob (din partea cealalta a ipocriziei)

astea my dear celleste, sunt lucruri care nu se spun pe un forum. si stii de ce?

pentru ca vin si citesc mucosii care-si lasa creierii pe strada pe betoane, mai omoara si pitzipoance inconstiente.

asta e ceva ce discuti la o racoritoare cu freya si cu mine. si cam atat. a 4-a persoana e posibil sa fie prea mult.

 

acuma, daca sunteti cuminti poimaine va pun niste poze cu moldovence "hot" din chisinau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ce spui. nu te aprob (din ipocrizie).

inteleg si ce zice freaya si nici pe ea n-o aprob (din partea cealalta a ipocriziei)

astea my dear celleste, sunt lucruri care nu se spun pe un forum. si stii de ce?

pentru ca vin si citesc mucosii care-si lasa creierii pe strada pe betoane, mai omoara si pitzipoance inconstiente.

asta e ceva ce discuti la o racoritoare cu freya si cu mine. si cam atat. a 4-a persoana e posibil sa fie prea mult.

 

acuma, daca sunteti cuminti poimaine va pun niste poze cu moldovence "hot" din chisinau.

domne, nu stiu cat e freya de interesata dar eu astept poze cu modlovence fierbinti ! am cateva colege la master de pe acolo dar e cam rebuturi

 

Ca te-o durea pe tine extra tare cand dau fraierii aia cu curu de asfalt...

 

stii tu cum e el ? poate ca nu sunt toti duristi in pulisti ca mine si ca ( cel mai probabil ) tine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca te-o durea pe tine extra tare cand dau fraierii aia cu curu de asfalt...

 

practic nu, mi se cam rupe-n 14 de ei.

problema intervine atunci cand e politie la fiecare 20m sa-i prinda pe teribilisti si ma ia si pe mine la uin 25+,

cand imi micsoreaza viteza limita din cauza lor,

cand imi inchid artere de drum pentru ca au tube sparte,

pentru ca lumea-si formeaza o parere generalista si despre mine ca sunt pe 2 roti ca si ei

pentru ca ma lovesc pe mine si/sau familia mea pentru ca nu-si pot controla testosteronul si incheietura

pentru ca in urma accidentelor politia inchide temporar artera si se produce aglomeratie

 

doar pentru aia ma intereseaza, unde pot interactiona cu mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulamentar...adica nu incalci niciun articol de lege... Cati km faci pe zi in Bucale? De cand?

 

"In permise sa ne masuram sau in lupta dreapta sa ne trantim?" (din taste).

 

Merg "regulamentar" in sensul ca respect limita de viteza, dau prioritate (poate chiar mai mult decat trebuie pentru ca ma consider invizibila in trafic), nu fac depasiri aiurea, merg pe banda si nu ma strecor printre masini in miscare, etc. Poate se cheama mai mult ca incerc oricum posibil sa imi pazesc pielea si atat. Nu ma consider un exemplu.

 

Nu fac prea multi km pe zi in Bucuresti, nu ma pasioneaza mersul prin oras din motive evidente. Din fericire nu am un job care sa presupuna deplasari prin Bucuresti.

 

De cand... conteaza? Nu cred ca m-am laudat cu nimic ca sa fiu luata la bani marunti, sa spun ce stiu si de unde. :P Nu imi place sa dau detalii despre mine pe forum. Oricum nu intereseaza pe nimeni si e fix pix. :)

 

 

inteleg ce spui. nu te aprob (din ipocrizie).

inteleg si ce zice freaya si nici pe ea n-o aprob (din partea cealalta a ipocriziei)

astea my dear celleste, sunt lucruri care nu se spun pe un forum. si stii de ce?

pentru ca vin si citesc mucosii care-si lasa creierii pe strada pe betoane, mai omoara si pitzipoance inconstiente.

asta e ceva ce discuti la o racoritoare cu freya si cu mine. si cam atat. a 4-a persoana e posibil sa fie prea mult.

 

acuma, daca sunteti cuminti poimaine va pun niste poze cu moldovence "hot" din chisinau.

 

Corect, de asta "m-am luat" si eu de el. In general doar citesc, nu prea ma bag in discutii, dar replica lui efectiv mi-a dat un pumn in ochi. Hai sa n-o dam pe panta cu mersul sportiv si fara reguli, nu prea se pupa cu mersul preventiv... zic si eu.

 

Moldovence no thanks, I'm straight. Dar dati la lume ca baietii vrea. :P

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. :P Nu imi place sa dau detalii despre mine pe forum. Oricum nu intereseaza pe nimeni si e fix pix. :)

pai da, in felul asta putem sa comentam orice subiect, sa dam sfaturi si sa criticam oameni. Ca oricum habar n-are nimeni ce hram purtam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da, in felul asta putem sa comentam orice subiect, sa dam sfaturi si sa criticam oameni. Ca oricum habar n-are nimeni ce hram purtam.

 

Nu am dat sfaturi si nu am criticat pe nimeni. Am dat doar o parere personala cu care vad ca a fost de acord si Tsunami deci nu am luat-o chiar pe aratura. :)

 

Fiecare are dreptul sa aleaga cat sa dezvaluie despre el. Am motocicleta, citesc pe aici, nu dau sfaturi pentru ca sunt unii mult mai experimentati care fac asta bine. Nu spun ca sunt de acord cu ei, nu le dau 3 de 10 ca la "Romanii au talent". Nu scriu ca sa strang posturi. Citesc si trag concluzii. Sunt si altii care scriu oriunde prind, uneori si aiurea, cred ca pe ei ar trebui sa ii luati la intrebari.

 

Nu ma intereseaza sa ma stie lumea de Gigica, sa imi faca cu mana la semafor, sa imi scriu aici seria de la buletin si CNP-ul. Am dreptul sa aleg cine vreau sa stie "ce hram port". La cele mai putin de 300 postari ale mele in 2 ani de cand citesc forumul, cu siguranta nu ma numar printre cei care fac spam pe aici daca dau o parere din cand in cand (se intampla suficient de rar - ca dovada ca nici nu iti amintesti ca am mai interactionat). Feel free sa ma contrazici daca ti se pare ca am scris prostii. :)

 

O zi faina in continuare ;)

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Nu ma intereseaza sa ma stie lumea de Gigica, sa imi faca cu mana la semafor, sa imi scriu aici seria de la buletin si CNP-ul. Am dreptul sa aleg cine vreau sa stie "ce hram port".

 

 

Cel mai mult imi plac exagerarile. Nu ti-a cerut nimeni numaru de la chiloti pe forumu' moto, dar de vreme ce scrii la vechimea carnetului A "1900 toamna", da-mi voie sa ma ofruschez cand emiti pareri despre calaritul de mobre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...