Sari la conținut

PANA!


Postări Recomandate

Plec la mare pe autostrada la Cernavoda constat ca pe spate cauciucul era pe jumatate lasat.Ma'ntorc in Fetesti si gasesc o vulcanizare...acum, nenea ala nu mi-a dat roata jos ca nu stia (si nici eu nu ma pricep) si-mi pune un snur(aveam o intepatura de la un cuisor cam cat un bat de chibrit).M-aw dus la mare, m-am intosc, viteza, de la legal pana mult peste limita, nu am avut probleme. Cauciucul arata ok. Acum intrebare: pot sa merg in continuare cu snurul acolo, sau sa ma duc sa dau roata jos sa-i pun un petec pe interior? La masina mai foloseam spray-ul ala cu spuma cand nu aveam chef sa schimb roata.Pot folosi si la moto? (mi-as cumpara unu sa-l am in rucsac la urmatorul drum lung). Care ai facut pana si te pricepi, da-mi un sfat, te rog! Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ia uite ia. /index.php?/topic/679520-pana/

 

Da, poți să folosești și spray-ul ăla să te ducă până la prima vulcanizare. Eu am în codița motoretei câteva șnururi dar nu mai am și aer comprimat că mă bazez că o să găsesc vreo mașină cu pompă care să-mi facă și mie acolo măcar un bar, deși ar fi păcat să fac pană că am aer de Germanea în cauciucuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La masina când am folosit spray cu cauciuc lichid sau ce e ala... Nu a mai fost echilibrata roata bine după... Presupun ca se aplica și la moto. Șnurul eu zic ca își face bine treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec la mare pe autostrada la Cernavoda constat ca pe spate cauciucul era pe jumatate lasat.Ma'ntorc in Fetesti si gasesc o vulcanizare...acum, nenea ala nu mi-a dat roata jos ca nu stia (si nici eu nu ma pricep) si-mi pune un snur(aveam o intepatura de la un cuisor cam cat un bat de chibrit).M-aw dus la mare, m-am intosc, viteza, de la legal pana mult peste limita, nu am avut probleme. Cauciucul arata ok. Acum intrebare: pot sa merg in continuare cu snurul acolo, sau sa ma duc sa dau roata jos sa-i pun un petec pe interior? La masina mai foloseam spray-ul ala cu spuma cand nu aveam chef sa schimb roata.Pot folosi si la moto? (mi-as cumpara unu sa-l am in rucsac la urmatorul drum lung). Care ai facut pana si te pricepi, da-mi un sfat, te rog! Merci!

 

Stii ca ai cauciucul cu probleme si tu circulai "viteza,de la legal pana mult peste limita"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cetet, merci! Ca de fiecare data, numai discutii in contradictoriu.Am sa las snurul acolo si-mi iau un spray.Daca mai patesc asta inca o data, bag spray.La intoarcere am mers si cu 240, n-a sarit nici un snur! Merci Chivu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yoyo: dupa ce bagi mizeria aia in cauciuc trebuie sa mergi incet cam 2-3km, sa se uniformizeze.Eu am mers cu masina 1an cu spray, mi.a zis ala de la vulcanizare sa completez cu aer si sa-i dau pedala. @Motorhead: am cerut sfaturi vis-a-vis de snur.Nu-mi mai purta tu grija sau sa ma judeci.Fiecare face ce vrea atata tp cat nu deranjeaza pe cei din jurul lui ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asa e,toti sunteti zei la 240 la ora,ce poate sa se intimple.....va mirati de ce e plina rubrica de accidente,eu zic sa iti rezolvi profesional problema la un service ca nu sti cum iti explodeaza cauciucul ala brusc de admiri pomii de foarte aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ca ai cauciucul cu probleme si tu circulai "viteza,de la legal pana mult peste limita"?

Nu cred că te privește viteza cu care circula, doar nu erai pasager la el în spate.

 

kevin77 eu aș prefera să merg cu șnurul în cauciuc decât să-mi scoată doreii de la vulcanizări cauciucul de pe jantă. Au un obicei tâmpit să le zgârie. Dacă e o vulcanizare specializată moto se schimbă situația.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yoyo: dupa ce bagi mizeria aia in cauciuc trebuie sa mergi incet cam 2-3km, sa se uniformizeze.Eu am mers cu masina 1an cu spray, mi.a zis ala de la vulcanizare sa completez cu aer si sa-i dau pedala. @Motorhead: am cerut sfaturi vis-a-vis de snur.Nu-mi mai purta tu grija sau sa ma judeci.Fiecare face ce vrea atata tp cat nu deranjeaza pe cei din jurul lui ;)

daca iti pocneste cauciucul si ajungi pe trotuar cu motorul si omoi 1-2 copii nu crezi ca esti un potential pericol pe sosele?Daca nu te laudai cu viteza aia mult peste aia legala nu comentam nimic,dar cind vezi ca ai probleme la motor si mai mergi si cu viteza mare,vrei aplauze sau sfaturi care sa te mentina in viata si pe tine si pe aia pe care e posibil sa ii deranjezi cind nu te astepti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,eu ma retrag din discutie,evident eu sunt de vina,imi cer scuze ca m-am bagat dar ramin uimit de inconstienta unora care circula pe sosele,ne miram de accidente dar le incurajam cauzele,succes in continuare si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

=))) e plin de trotuare pe A2. Cred că e cazul să încetezi motorhead23. Dacă vrei să-l atenționezi poți să folosești PM.

merci! @motorhead: 1, nu ma laudam, vb despre snur, si viteza am specificat.o ca sa stie lumea la ce-a rezistat. 2.nu e vina mea ca nu te lasa constiinta de neamt sa mergi tare. 3.calul moare de drum lung si........ ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shnurul ca shnurul,viteza ca viteza dar sa NU stii cum se da roata jos la motocicleta ta este de porc !!!!!!!!!

 

Ce faceai omule daca aveai roata cu camera si lipsa acces la internet ?!! :funny: :crack:

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fostul meu gixxer am bagat snururi (2) in prima zi cand mi-am luat setul nou de cauciucuri, ca am parcat cumva fix in 2 suruburi.

Am mers 2 sezoane cu mobra fara sa scape presiune :)

si la cauciucurile dinainte am mers un an cu spray....

deci, ambele functioneaza fara probleme in opinia mea, chiar daca sprayul este totusi o solutie de moment, pana ajungi la o vulcanizare unde sa-ti bage snurul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Euforiu, eu am facut vreo 2000 de km cu un asemenea snur si nu am avut nici o problema. La fel ca si tine, am mers si incet si peste limita cu mult pe autostrada si nu s-a simtit la cauciuc nimic. Eu unul zic sa nu-ti faci griji, asemenea snururi se pun si la camioane si tin foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca la autoturisme se baga snur si nu se mai demonteaza anvelopa,daci scapi de platit demont-montat-echilibrat si la mine a mers snurul pana am schimbat anvelopa (aprox. 3 ani) ,la moto de ce nu ar fi asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Boss gaseste o gagica imbracata doar in tanga si da-o pe motor la mare. Ea cu snuru, motoru cu snuru... Poate dupa cativa kilometri o cadea un snur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Boss gaseste o gagica imbracata doar in tanga si da-o pe motor la mare. Ea cu snuru, motoru cu snuru... Poate dupa cativa kilometri o cadea un snur...

Boss, ce crezi, exact asa s-a intamplat! ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

schimba cauciucul!

fara cauciuc e mai placut :)))))) @Chivu: cred c-am tras cateva concluzii vis-a-vis de pana.Inchide topicul, te rog, ca am o presimtire c-o sa-mi umple colegii frigideru' cu mel :)))) Va multumesc, asfalt uscat!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...