Sari la conținut

Cablu acceleratie slabit


Postări Recomandate

Salut! Am si eu o problema la un motor de bicicleta. Cablul de acceleratie s-a slabit din carburator, am desfacut piulita, arcul arata bine, nu cred ca ar fi acesta o problema. Imi poate spune si mie vreun cunoscator cum il pot strange la loc? Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa pui o poza cu respectivul carburator. Arcul nu prea are nimic de a face p-aici. Trebuie sa ai undeva pe traseul cablului cel putin un surub de reglaj (la carburator, la acceleratie, pe cablu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal capacul prin care intra cablul in carb. are ghidajul cablului pe filet , care din trepidatii se poate slabi si astfel "se inmoaie" cablul de acceleratie.

Incearca sa vezi daca problema e de acolo. Mi-am montat si eu un chit de motor pe o bicla, a vazut chiar si smaeb-ul de anul trecut....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i47h7fvdf8fkbf351ki_thumb.jpg

 

cam asa arata treaba...

Salut.

Vezi ca ti-a sarit cablul de la prinderea de jos.Desfaci capacul de sus, scoti cablul cu tot cu arc, si te uiti la terminatia cablului, intr-o semiluna de tabla.

Daca s-a rupt acolo se poate reface cu pistol de lipit,cositor si fludor, sau poate fi doar iesit de acolo.

Se pune la loc, cu compresarea arcului, si mare grija sa bagi cuiul de dozaj de jos in fanta/gaurica ce duce catre plutitor.

Carburatorul e de Minsk sau MZ?...

 

Doamne, am si uitat cum era la comuniste :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carburatorul e de Minsk sau MZ?...

 

Doamne, am si uitat cum era la comuniste :P

Chiar ca ai uitat.Nu e nici de Minsk , nici de Mz.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vezi ca ti-a sarit cablul de la prinderea de jos.Desfaci capacul de sus, scoti cablul cu tot cu arc, si te uiti la terminatia cablului, intr-o semiluna de tabla.

Daca s-a rupt acolo se poate reface cu pistol de lipit,cositor si fludor, sau poate fi doar iesit de acolo.

Se pune la loc, cu compresarea arcului, si mare grija sa bagi cuiul de dozaj de jos in fanta/gaurica ce duce catre plutitor.

Carburatorul e de Minsk sau MZ?...

 

Doamne, am si uitat cum era la comuniste :P

 

acum vad! ori jos ori la acceleratie. daca tragi de manson si se misca minunatul cablu e de jos, de la carb. daca nu se misca e de la acceleratie. :)

 

p.s. nici minsk, nici mz! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca ai uitat.Nu e nici de Minsk , nici de Mz.

Spre rusinea mea..Am avut doar Mobra Super 50, Minsk si IJ din `60...IJ-ul a fost ultimul, si l-am dat prin `98...ar trebui sa ma mai documentez din sectiunea "Comuniste".

 

acum vad! ori jos ori la acceleratie. daca tragi de manson si se misca minunatul cablu e de jos, de la carb. daca nu se misca e de la acceleratie. :)

 

p.s. nici minsk, nici mz! :)

Am scris pe fuga. Corect. Poate fi si cablul sarit de la maneta de acceleratie.

 

Chiar ca ai uitat.Nu e nici de Minsk , nici de Mz.

Chiar nu stiu de ce e, cu toate ca imi pare cunoscut. Domn` Pedro e "tatal lor", eu nu m-am mai "lovit" de ele, si am "mintea scurta"

. De cand am japoneze am uitat ce inseamna problemele la cablul de acceleratie. Dar si japonezele au problemele lor :(

P.S.:Acum am citit ca e de bicicleta...neatent sunt!

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, chiar explicasem despre ce e vorba... e un simplu kit de bicicleta :crack:

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi, problema este din carburator si o sa ma uit azi la el mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...