Sari la conținut

Care sunt diferentele intre cbr f4i sport si cbr 600 RR ?


CostiX
 Share

Postări Recomandate

Fratilor nu inteleg cum puteti sa conduceti mai mult de o ora pe o sa tare cu suspensii foarte rigide intr-o pozitie incredibil de incomoda.

 

intr-o luna te obisnuiesti cu pozitia si iti dai seama ca nu stai incordat din cauza ei, ci din cauza ca esti tu dereglat un pic. asa stam si in pantecul mamei 9 luni... chiar acum cateva zile am condus pentru ~1000 de km si 2 zile un cruiser. mi-am rupt spatele, imi oboseau mainile, frane canci (nu ca nu erau in stare buna), intrat in curbe sau evitat ceva... la fel, canci... eu astora nu le vad rostul sincer! dar ma rog, fiecare cu piticul lui pana la urma! era un speedmaster...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa cum spune si numele topicului vreau sfaturi in ceea ce priveste achizitionarea unei mobre... nu stiu ce sa aleg din cele trei honda ... F4 F4I SAU RR mentionez ca toate se invart la aceeasi suma in jur de 2000 E...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rr chiar arata binisor... acum nu stiu din punct de vedere al partii mecanice... vizual e frumoasa .. dar cum este si la masini... e frumoasa pe dinafara iar in motor este praf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la banii aia zic sa te axezi pe F4 sau F4i..sau daca tu crezi ca si RR-ul merge pe cum arata,te sfatuiesc sa mergi sa il vada cineva care se pricepe la partea mecanica sa o analizeze cat de cat inainte de a da banii pe ea doar ca arata bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la banii aia zic sa te axezi pe F4 sau F4i..sau daca tu crezi ca si RR-ul merge pe cum arata,te sfatuiesc sa mergi sa il vada cineva care se pricepe la partea mecanica sa o analizeze cat de cat inainte de a da banii pe ea doar ca arata bine...

de ce f4? buei ejti invidios ca isi poate lua RR la bani de F4??

 

 

 

on topic RR arata bestial de mijto, daca si merge bine e belea, nu te lua dupe ajtia, ca e numa invidia de ei :)

 

vorbeste cu un gajiu de pe aici /index.php?/topic/81920-detinatori-de-honda-cbr-rr/ sa te ajute cu un ochi/ sfat

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta un r1, daca tot iti place rr, la banii astia gasesti si esti Bo$$, incepator fiind

 

in alta ordine de idei, orice iei, mergi cu un mecanic sa o vezi sau o duci la un mecanic, eventual poti duce pe rand 2-3 si sa iti zica ala care merita mai mult, dai un ban dar stii ce iei...cumva

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca eram in bucuresti mergeam de drag, da nu is, asa ca am recomandat sa intrebe pe topicul dedicat RR.

 

alte remarci istete mai ai?

 

 

 

hmmm vad ca ai f4 :D

Da,sa citesti pana la capat,la fel ca tine doar i-am recomandat sa mearga cu cineva care se pricepe sa analizeze motorul pe partea mecanica,nu i-am spus sa isi ia F4 ca altfel ii dau in cap..omul a cerut o parere si eu i-am spus parerea mea,nu inteleg care e problema...

Editat de Ilea Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti incepator ,oricare ai luato se numeste sau mai bine iti scrii singur pe carnet direct ....donator de organe.

 

 

cauta un r1, daca tot iti place rr, la banii astia gasesti si esti Bo$$, incepator fiind

Stau si ma crucesc la ce raspunsuri dau unii...Presupun ca invidia vorbeste din voi ca nu aveti SS, desi va doriti. Dar ca sa il faci donator de organe pe un viitor motociclist, tu fiind un motociclist sau, ma rog, pretinzand ca esti unul, pot spune ca sunteti jeniblili (patentat de mine in DOOM = jenanti si penibili). Desi chiar daca ar fi adevarat si s-ar dovedi cumva ca incepator + SS ajungi mai repede donator decat incepator + motocicleta, eu zic ca omul trebuie incurajat, invatat si aratat ce trebuie facut pt a nu ajunge donator. Observati si voi ca se mareste comunitatea si nu conteaza ca are 125 sau 1300 cc...e tot MOTOCICLIST ca tine, iar in loc sa vorbiti din invidie sau aroganta, mai bine impartasiti bucuria si experienta acumulata (chiar daca e 1 luna sau 10 ani) pentru ca cel de langa tine sa afle cat mai repede si mai bine tainele motociclismului. Si poate asa, macar comunitatea noastra, isi mai depaseste situatia in care e. Asta ca sa nu zic tot romanul pentru ca nu cred ca e posibil ca romanul de rand sa treaca peste parleazul prostiei adormite si indiferente.

Nu credeam ca o sa scriu vreodata un asemenea post, dar deja ajung la concluzia ca pana la urma suntem tot romani, indiferent ca suntem motociclisti sau nu, desi eu am descoperit niste oameni destul de "diferiti" de restul in aceasta comunitate.

 

On: RR e bestial, dar la banii astia nu cred ca e mecanic nici macar 70%.

Spor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti bagator in seama??? De ce daca isi ia sportiva e neaparat donator? Eu am inceput pe R6 si n-am donat nimic.Cunosc care au inceput pe mai puternice si n-au donat nimic

 

Cunosc pe cineva care a fost in Afganistan si n-a murit. Inseamna ca in Afganistan e pace, intelegere si poti sa tragi talibanii de barbison? Misto gandire mai aveti! Propun sa-si ia RC8 daca are sange-n instalatie :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc pe cineva care a fost in Afganistan si n-a murit. Inseamna ca in Afganistan e pace, intelegere si poti sa tragi talibanii de barbison? Misto gandire mai aveti! Propun sa-si ia RC8 daca are sange-n instalatie :P

is multi care au fost in Afganistan si nu au murit, De fapt au murit putini,, foarte putini. Neinspirata comparatia

:)

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune si numele topicului vreau sfaturi in ceea ce priveste achizitionarea unei mobre... nu stiu ce sa aleg din cele trei honda ... F4 F4I SAU RR mentionez ca toate se invart la aceeasi suma in jur de 2000 E...

Am avut eu f4i.Cu exceptia consumului care mi s-a parut cam mare pentru performantele ei,ti-o recomand!

Eu am luat-o mai mult pentru pozitia pe ea(ma refer la modelul touring cu o sa) si pentru bicicleta.

Este o motocicleta foarte accesibila(gasesti la orice ora consumabile la pret bun precum si piese second-hand de la a la z) si destul de fiabila.

F4 este acelasi lucru,numai ca este carburatie (ramane la alegerea ta).

Am mers pe RR,dar nu mi-a placut deloc.Pozitia este clar de supersportiva,saua tare,alt centru de greutate,si dupa ~10 km deja nu imi mai simteam mainile(stai proptit in ele).

Totul depinde numai de ce vrei sa faci tu cu ea.

Vrei plimbari lungi si pozitie ok? ia f4/f4i

Vrei sa stai amarat si sa te dai sport? ia RR

Vrei sa iei si altceva decat Honda? ramane la alegerea ta..

Editat de ScoRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rr chiar arata binisor... acum nu stiu din punct de vedere al partii mecanice... vizual e frumoasa .. dar cum este si la masini... e frumoasa pe dinafara iar in motor este praf

Daca actibildele sunt intregi si nu sunt dezlipite pe la colturi ... ai dat lovitura prietene ... ial fara grije ca e beton motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@costi, cauta sa vb cu un tip Bucurestean, detinator de RR. Mergeti, vedeti mobra

daca nu merge si stii un F4I bun mergi sa il vezi. Alege cu sufletul si cu fizicul,

 

vezi ce iti place dar si ce simti ca vrei sa faci cu moto. In rest or sa fie o gramada care or sa zica .. bai,, ej nebun cu aia esti donator de organe,, ca stiu eu.....



Cred ca am irosit 5 min din viata degeaba... Tirane, apreciez ca si tu le zici tot ca mine, dar sub alta forma...mai scurta si cred ca mai eficienta, dar or sa te blesteme astia toti... Si vezi, ai grija...sunt multi

Daca zici complicat "iezista" riscul sa nu inteleaga :)

 

daca is multi e bine, macar nu is inutil in viata, ;) gandesti fain, poate incrucisam o bere pe undeva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai si tu mare dreptate, stiu treaba asta, dar m-am cam saturat...Cred ca intelegi...

Nu ar fi rau...Avem mari sanse, suntem si aproape (eu Gorj) si mai am si un prieten motorist prin Mioveni cu care cred ca o sa leg niste plimbari vara asta...Tinem legatura

 

P.S. Sper sa apucam ca sa ne vedem, deoarece am ceva de spus: Buna, sunt incepator si am SS. Daca ar fi dupa gurile rele, as putea scurta cu: Sunt donator! :D

Editat de Kza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Sper sa apucam ca sa ne vedem, deoarece am ceva de spus: Buna, sunt incepator si am SS. Daca ar fi dupa gurile rele, as putea scurta cu: Sunt donator! :D

formula corecta e : Salut, eu is KZA,, is incepator si am SRAD :P =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On: Sunt incepator .... am avut 2 luni din sezonul 2013 motor (primul) un F4i

Nu ma consider donator de organe ... sunt MOTOCICLIST .... Pot spune ca e un motor care daca nu te dai la el este destul de cuminte in ciuda celor 106-107 cai pe care ii are .... Daca sari de 7000 de ture pregateste-te de accelerari fenomenale (cel putin pt mine asa sunt). Pozitia pana te obisnuiesti cu el este putin obositoare (oarecum stai "in maini") dar te obisnuiesti si pe parcurs inveti cum trebuie sa-ti lasi greutatea ca sa nu-ti mai oboseasca mainile. Nu am motorul in Bucuresti ca ne-am fi intalnit sa-l incaleci un pic sa-ti faci o parere ... dar daca mai astepti si mai esti interesat cu cea mai mare placere ne intalnim.

 

Spor la treaba

 

Of: Multe aberatii .... multe posturi aiurea .... cred ca doar pentru numarul de posturi contorizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA si esti si satanist, violator de babe, drogat, alcoolic si mergi si fara permis sigur!

 

Accelaratia e la tine nu e la altcineva. Cum cazi pe 600 poti sa cazi si pe 250 daca nu esti cu ochii in 4!

Sa ma bag in polemici si sa-ti dau argumente de ce pe o sportiva sau pe un motor mare poti sa faci buba mai repede ca pe un 250 daca nu ai un minim de experienta? Vad ca toti va ganditi la acceleratie si toti sunteti cumpatati insa de frane, cuplu, frana de motor, unghi de bracaj, pozitie nu zice nimeni nimic...SI apai, daca toti incepatorii sunt cumpatati si merg incet, de ce naiba mai vor vitezoaice??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune si numele topicului vreau sfaturi in ceea ce priveste achizitionarea unei mobre... nu stiu ce sa aleg din cele trei honda ... F4 F4I SAU RR mentionez ca toate se invart la aceeasi suma in jur de 2000 E...

salut, in toamna am fost exact in postura ta exact aceleasi modele si tot nehotarat, am vazut cateva rr-uri pa La 2200_2500 dar toate praf,tavalite si vopsite anvelope varza pe ele pana La urma mi-am luat un superb f4i cu totul nou pe el, necazut 2001(cel de la avatar ) cu 2400 de coco. Am apucat sa merg cam 1000 km cu el si sunt super multumit, putere deajuns te poti baza pe el intr-o depasire ca nu te lasa La greu, destul de comod La mers(cel mai lung drum a fost buc-caiova-slatina in jur de 300 km o singura oprire) rr poate vrei decat pt aspect ca altfel si f4i La 107 cp este destul de puternic si frumusel mai ales cel sport. F4 este pe carburatie si de aceea m-am orientat spre f4i. Este alegerea si banii tai te hotarasti singur ce vrei dar parerea mea La banii astia sa te uiti spre f4i bine intretinut decat RR neangrijit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog postati la subiect! Omul asteapta sfaturi pertinente de la voi. Postati avantajele si dezavantajele motocicletelor mentionate de initiator. Mai ales cei care le aveti. Lasati caterinca ieftina, Cine mai posteaza in afara de subiect ia warn si daca insista urmeaza suspendarea. Foarte multe reporturi am vizavi de acest topic. Multumim!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ontopic, s-a mai discutat de n ori acest aspect, chiar anul trecut pe un topic deschis de catre acelasi user /index.php?/topic/695650-care-sunt-diferentele-intre-cbr-f4i-sport-si-cbr-600-rr/ in care pe langa sfaturi pertinente si misto mai primea si inca un link catre un alt topic avand acelasi subiect /index.php?/topic/419253-cbr-600-f-sport-cbr-600-rr/

Asadar, cand omul e tare de cap si nu proceseaza informatia, mai primeste si misto.

Daca tot te-ai apucat de sters postari ai putea la fel de bine sa stergi intregul topic si sa o lasi mai moale cu warn-urile.

Multumesc!

In cazul asta inchid topicul. Adevarat ca nu am intrat sa vad istoricul initiatorului acestui topic. Greseala mea. Il atentionez asadar ca e pe lista de posibili pedepsiti. Putea sa continuie pe topicul vechi care l-a deschis anul trecut daca avea nelamuriri. Imi e greu sa-l cataloghez acum dar nu gasesc decat un cuvant deoacmdata: ciudat. Topic inchis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...