Sari la conținut

Sambata 18 Mai, putin prin Transilvania


Vizitator GSA
 Share

Postări Recomandate

Vizitator GSA

as face o tura cum faceam anii trecuti, buc - sighisoara - sibiu - buc. dar parca mai mult ma tenteaza un drum pe care nu am fost, habar n-am cum e - buc - rasnov - zarnesti unde am fost acum la bmw) - poiana marului (acolo e f frumos am auzit) - sinca - recea - sambata de sus - victoria - (asta e bucata pe care nu am fost) cartisoara - intoarcere pe transfagarasean daca e deschis, daca nu avrig - valea oltului. plec la 9 de la mol otp langa mcd. mancare oriunde sau din punga nu conteaza. daca e de carciuma cred ca sibiu ar fi ok in centrul vechi e frumos si am mancat mereu bine.

daca va e lene rau, merge si buc- cheile gradistei, ciolan ca in poza din avatar, intoarcere eventul prin camplulung - pitesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu imi doresc trasee de doua zile , asa cu cortul langa o apa curgatoare , cu un foc zdravan seara , ceva frigarui vb lui balazsfi un vin fiert pe jar dar cred ca este cam devreme noaptea temperaturile mai ales in zona de munte sunt acum destul de scazute ...... acum prefer trasee tot pt o zi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

da si eu, tocmai ma gandeam ce troace sa iau in asa expeditie acum vreo 2 ani, sus pe platou pe drumul spre hotel pestera, linga apa aia, ce-as mai fi sforait pe langa ea aburit nitel la creier, pana am auzit ca i-au mancat pe unii ursii fix acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu merg si eu. Singura retinere este legata de valea oltului dn7. Poate gasim o alta ruta la intors, pe care se circula mai normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M as baga si eu pana la Cheile Gradistei sau, vedem pana la Sambata de Sus, e foarte frumos acolo, dar nu multe motoare, cum am fost la Siriu Sambata, pentru cort cum vrea Victor este frig trebuie sa ai sac bun de dormit



M as baga si eu pana la Cheile Gradistei sau, vedem pana la Sambata de Sus, e foarte frumos acolo, dar nu multe motoare, cum am fost la Siriu Sambata, pentru cort este frig, trebuie sa ai sac bun de dormit

 

Editat de daniel1954
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as face o tura cum faceam anii trecuti, buc - sighisoara - sibiu - buc. dar parca mai mult ma tenteaza un drum pe care nu am fost, habar n-am cum e - buc - rasnov - zarnesti unde am fost acum la bmw) - poiana marului (acolo e f frumos am auzit) - sinca - recea - sambata de sus - victoria - (asta e bucata pe care nu am fost) cartisoara - intoarcere pe transfagarasean daca e deschis, daca nu avrig - valea oltului. plec la 9 de la mol otp langa mcd. mancare oriunde sau din punga nu conteaza. daca e de carciuma cred ca sibiu ar fi ok in centrul vechi e frumos si am mancat mereu bine.

daca va e lene rau, merge si buc- cheile gradistei, ciolan ca in poza din avatar, intoarcere eventul prin camplulung - pitesti.

 

Daca mergeti pe Sinca Veche-Recea-Sambata-Victoria sa-mi spuneti si mie cum e drumul. Multam!

 

PS: Ultima oara cand am ajuns pe Zarnesti-Sinca-Sercaia asfaltul era nou intre Zarnesti si Poiana Marului, apoi plombat si valurit pana la Sercaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la Poiana marului la Sinca veche drumul e destul de bun si frumos . De la Sinca Veche la Sercaia era sa-mi rup roata fata si cica ala era drumul bun spre Sibiu :)). ai portiuni de drum betonat cu gropi sau crapaturi. Initial planuisem sa merg spre Recea-Sambata de sus dar localnicii din Sinca Veche mi-au zis sa nu ma duc pe acolo ca e rupt drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

nu raman frate peste noapte ca ma bate nevasta. altfel puteti sa parcati care unde vreti. important e incotro o luam, pe urma vedem pe unde ne intoarcem in functie de unde ajungem. alte idei? eu vreau totusi la poiana marului macar sa ajung, am vreu we trecut dar m-am dus la bran sa iau kurtosi.

Kurtos.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Sinca Veche la Sercaia era sa-mi rup roata fata si cica ala era drumul bun spre Sibiu :)). ai portiuni de drum betonat cu gropi sau crapaturi. Initial planuisem sa merg spre Recea-Sambata de sus dar localnicii din Sinca Veche mi-au zis sa nu ma duc pe acolo ca e rupt drumul.

 

Am trecut si eu cu masina pe la Sercaia spre Sighisoara prin Venetia de Jos... si am zis ca nu mai ajung la destinatie. (mi-a ramas intiparit in minte satul ala)

Cred ca voi merge si eu.

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu cu masina pe la Sercaia spre Sighisoara prin Venetia de Jos... si am zis ca nu mai ajung la destinatie. (mi-a ramas intiparit in minte satul ala)

Cred ca voi merge si eu.

 

Aoleu, ala-i moarte curata! Pentru starea drumului trebuie sa aducem multumiri unei mari companii franceze (nu dam nume), care isi cara camioanele pe-acolo, si guvernului Romaniei.

 

http://www.bzf.ro/dj-104-sercaia-hoghiz-refuzat-de-guvern.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata de acum 1 an, drumul e parfum. Mai ales pentru un Enduro-Touring... Am facut Sibiu->Poiana Marului->Zarnesti de vreo 5 ori anul asta (deocamdata, ca am treaba la Sibiu si urasc autostrada) si merge foarte bine. Evident, cu atentie si viteza potrivita.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

ala de vorbeste gros zice ca sa mergem la sighisoara sa vada si varadero lui cetatea ca pana acu' la 80 de ani nu i-a aratat-o nimeni. nici nu ma mir la cat e de bocciu - hahaha

am mancat prost de fiecare data in cetate dar putem merge.

sau cheile gradistei? macar acolo e mancare buna.

Editat de GSA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti ?

 

http://www.cabanaplaiulfoii.ro/

 

 

 

Singura "problema" este drumul din zarnesti pana la cabana (9 km) care nu este asfaltat, dar este pietruit asta vara si compactat cu cilindru, cu masina se merge lejer cu 60 km/h

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

am fost de nenumarate ori de la cheile gradistei pana sus si cu k-ul, si inainte de a se compacta. eu merg daca zici ca e ok. ai fost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal .

Ma bag si eu pt sambata cu intoarcere seara cat de tarziu daca este zona de munte , sau daca gasim cazare .................

Poate o delta bratul Sf Gheorghe , o cura de peste si daca se lasa cu cazare, un chiolhan zdravan seara si ne intoarcem duminica ................?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost de nenumarate ori de la cheile gradistei pana sus si cu k-ul, si inainte de a se compacta. eu merg daca zici ca e ok. ai fost?

Vorbim de lucruri diferite :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...