Sari la conținut

Era Sa O Comit Rau


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

2 Mai: Ma duceam la Demostene, lejer cu 120Kmph pe Stefan cel Mare. Drumul GOL.

 

Politie ioc.

 

Aveam un verde de toata frumusetea la intersectia din fata (Stefan cel Mare cu Calea Floreasca) , mentin acceleratia,.. BA SI I SE SCOALA UNUI BOU DIN SENS INVERS SA FACA STANGA PE CALEA FLOREASCA TAINDU-MI CALEA.

 

Reactiile mele: am pus o frana de nu a vazut niprul asa ceva + un claxon luuuung. Imbecilu' naibii si cretinatatea sa in Dacia albastra nici macar nu se grabea.

 

Incheiere: Nu stiu cum am scapat ca am trecut foarte aproape de el.

 

Daca nu ma grabeam sa ajung la Demo, jur ca ma luam dupa el, ii loveam masina cu nipru si ma caram, ca nu ma prindea oricum.

 

Oricum pana la Demo acasa am epuizat toate injuraturile posibile. _Fut-ui fatza aia de conservant nenorocit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
lejer cu 120Kmph pe Stefan cel Mare. Drumul GOL.
chiar daca motoru poate, trebe sa te asiguri ca poti si opri in timp util.

 

bine ca n-ai patit nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca motoru poate, trebe sa te asiguri ca poti si opri in timp util.

 

bine ca n-ai patit nimic

Stiu dar aveam sosea libera in fata. Idiotul era pe sens invers.

 

 

vezi ca nu esti imun?

Nu are rost sa raspund la asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

120 km/h?

Atunci fara suparare, n-o fi fost ala cel mai prudent sofer, dar nici tu nu ai dreptul sa vii sa te plangi. Daca aveai viteza regulamentara, nu trebuia sa franezi ca-n ceasul mortii, si nici sa-l injuri pe ala. Parerea mea e k nu ai dreptate sa te enervezi pe sofer atata timp cat si tu ai incalcat grosolan regulamentul. Bine ca ai scapat intreg, dar atat, nu ar trebui sa vii sa astepti aprobare de la altii k sunt soferii imbecili, etc., etc., chestii care se repeta la infinit pe forumul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi mersi ca n-aveai mai mult, si data viitoare gaseste o masura punitiva pentru imbecil.

un sut in oglinda, o bujie in geam, orice. nici nu sti cit de mult te poate satisface....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum tataie, erai cu 120 si ala e mai de vina decit tine? Poti sa explici aici in fata clasei de ce crezi tu ca dublarea vitezei legale in oras e mai scuzabil decit facutul la stinga aiurea? Stii ca e posibil ca ala se te omoare fara sa faca o zi de puscarie? Se poate dovedi ca el a facut manevra in siguranta daca tu ai fi avut un 60-80, dar ca nu a putut aprecia viteza ta. Ceea ce e foarte adevarat, mai ales noaptea, e chiar greu sa-ti dai seama cu ce viteza vine ala din fata.

Mergi cu 120, o faci pe pielea ta, nu mai da vina pe altii. Esti barbat, ai oua, iti asumi riscurile, nu cauti vinovati pentru draciile pe care le faci tu.

 

PS: individul e totusi dobitoc penal, si merita sa-i indoi un geam. Daca era drumul gol e o timpenie sa faca stinga prin fata ta. Dar totusi tu esti singurul responsabil pentru siguranta ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca intorci pe ditamai bulevardul cu 30 la ora fara sa te asiguri ... e mai grav.

 

Sa nu imi spuneti voi mie ca vedeti soseaua GOALA in fata ... absolut nimic in fata .. si nu intoarceti maneta la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine e cam grav daca o intorc la maxim.. ma lasa vederea periferica. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu imi spuneti voi mie ca vedeti soseaua GOALA in fata ... absolut nimic in fata .. si nu intoarceti maneta la maxim.

 

In situatii de-astea, la mine piticutzii de pe creier se isterizeaza si incep sa strige: nu da a patra, nu da a patra, nu da a patra ... asta tocmai pentru ca piticutzii cu "nu rupe acceleratia" sunt cam blegi. Piticutzii care se ocupa de frane stiu ei de ce :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...se numeste CONDUITA PREVENTIVA.

 

Sau "conducere defensiva". Principiul este: ceilalti participanti la trafic sunt OAMENI, prin urmare E POSIBIL sa greseasca. Treaba e: oare merita sa ma bazez pe presupunerea ca ei NU o sa greseasca ? Sau mai bine conduc in asa fel incat chiar daca EI gresesc, EU sa pot totusi evita accidentul (ca s-ar putea sa ma doara mai mult decat pe ei) ?

 

Baiazid, sa-ti spun ceva: In afara de motor, eu am si o super conserva model 2003: 192 de cai, vit. max. 250 (limitata electronic), suspensie sportiva , super-franare, cu toate cacaturile elctronice (ABS, DSC, etc.) aferente. Pe acolo pe unde se poate, am mers si peste 200. Cu toate astea cred ca NICIODATA nu am mers peste 90 in Bucuresti. Consider ca e prea periculos.

 

Daca un tembel imi intoarce in fata "pe ditamai bulevardul cu 30 la ora fara sa se asigure" ? :D

 

Si ca sa fiu sincer pana la capat, chiar mi s-a intamplat asta odata, demult. Si intrucat n-aveam multa experienta, n-am sesizat ezitarea cucoanei (era o dama), n-am sesizat ca nu stie pe ce lume se afla, n-am PREVENIT faptul ca va face la stanga in fata mea, si am intrat in ea. Cand s-a dat jos din masina, era alba, iar pe locurile din dreapta (fata si spate) ii avea pe cei doi copii proprii. Din fericire nu aveam 120 :D la ora, ci mult mai putin deci nimeni n-a patit nimic, dar ma intreb: cum as fi trait eu (despre ea nici nu mai vorbesc) cu doi pusti pe constiinta? Ce ar mai fi contat ca ea era vinovata (apropos, ghici ce mi-a zis ?? "nu v-am vazut" - si eram cu ditamai conserva), ce ar mai fi contat ca era incepatoare, ca politia i-a luat carnetul, etc.?

 

Apoi am dat de zeci de ori filmul evenimentului inapoi si am constatat cu stupoare ca as fi avut toate indiciile ca va vira un fata mea: pozitionarea masinii, ezitarea din volan, privirea ei in retrovizor in loc sa fie in fata, inaintarea inceata si continua a masinii, fara oprire pe loc, etc, etc. Concluzie: de atunci am invatat sa "miros" astfel de manevre si de-a lungul timpului am evitat multe alte accidente de acelasi tip.

 

Cat despre moto, mai bine ma dau in enduro: macar acolo sunt doar pe barba mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma duceam la Demostene, lejer cu 120Kmph pe Stefan cel Mare. Drumul GOL.

 

_Fut-ui fatza aia de conservant nenorocit

Pai scuze ca trebuie sa spun: Frate 120 cu motorul tau in oras, ori esti taca ori inconstient. De altfel 120 cu orice fel de moto in oras este inconstienta. Soferii au o problema reala: nu s-au educat inca sa vada si motocicletele. Vad masinile pt ca sint mari si neuronul le trateasa ca atare, insa motoarele nu pre le "vad".

 

In alta oridine de idei: Tu ca exemplu de moderator ce esti ai o exprimare foarte frumoasa si plastica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate cu exprimarea, m-am grabit, dar cand mi s-a intamplat asa ceva...eram super nervos.

 

La faza de 120.... nu ne cunosti... suntem o gasca care tragem de manetzica des. Dar cand tragem de ea... ne asiguram ca e drumul ok.

 

Chiar daca avem nipre... ele merg bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La faza de 120.... nu ne cunosti... suntem o gasca care tragem de manetzica des. Dar cand tragem de ea... ne asiguram ca e drumul ok.

 

Chiar daca avem nipre... ele merg bine.

Asta nu e o scuza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 120 km/h in oras.... egal cit de mare si de lat e drumul... si ai vazut ca venea ala din fata.. trebuia sa te gindesti macar teoretic la posibilitatea sa ti-o "taie"... si cine era de vina daca intrai in el ??? Tu cu 50% si celalalt tot cu 50% (asa ar vedea treaba un judecator). Dar te-ai intrebat cu cit drumul tau de franare sa prelungit de la 50 km/h la 120 km/h???

 

Nu e drept sa-i dai numai la ala vina.... asta e parerea mea (si de avocat)...

 

Asa ca... aveti grija ca vrem sa mergem pina la batrinete..

 

Ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu imi spuneti voi mie ca vedeti soseaua GOALA in fata ... absolut nimic in fata .. si nu intoarceti maneta la maxim.

 

Pai daca era goala atunci de unde a aparut masina?

 

Just my 2 cents.

 

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma bag si eu ca bzzz in yack.

 

Eu unu recunosc ca merg in oras si in afara cu conserva destul de tare, nu dau exemple de viteze ca nu conteaza, cu motorul ma gandesc ca e cam la fel, ii dai ca de aia il iei sa fiarba adrenalina in tine. Sunt de acord cu viteza DAR exact cum zicea cineva mai sus daca vrei sa nu ajungi vedeta de stiri, trebuie sa "mirosi" participantii la trafic si pentru asta trebuie mai multe printre care si experienta, stapanire de sine si limite, etc. Exista strazi laterale de unde poate sa iasa orice de la un auto la o minge sau un copil in fuga, daca stii ca e cazul de asemenea pericole, ca doar fiecare trece prin acelasi loc de mai multe ori, fi pregatit pentru orice si lasa un pic acceleratia. Exista gropi sau chiar destepti care se trezesc ca mai e nu stiu ce cablu de tras sau teava si s-apuca sa rame pe o strada care abia o asfaltasera si te trezesti ca treci dimineata gornitza ca e asfaltul bun si seara cand vii la lumina de intuneric te trezesti in fata unui sant de mai toata frumusetea umplut cu pamant sau nisip care e lasat la batatorit pana vin cu asfaltul (daca mai vin). Sunt o gramada de capcane si cele mai periculoase sunt alea cu covrig si schimbator de mesteci in benzina unele cu inscriptii gen taxi, ratb, scoala, ph (no offence), ag (no offence), cu lamai in geam, cu gospodine la volan, cu pusti calare pe cai si kw si tuning, cu chiori, cu cei care au luat abcedaru' pe spaga, cu pensionari care n-au bani de medicamente da au de benzina, cu gagici de stau cu scaunu' la maxim in fata si se uita prin spitele de la volan si inca o tona de alti conservati cu o gramada de masini cu stopuri vopsite in negru de nu vezi cand franeaza, altele cu frane de preferi sa le ai in fata decat in spate, cu cauciucuri duse, cu claxoane de sari din sa si asmd.

 

Sunt o mie si una de exemple care ar trebui sa ne mai tempereze si sa ne invete cum sa conducem ca sa ne fie bine si sa ne putem bucura de aceasta placere care se numeste motocicleta, in tara asta cu gropile ei, cu traficul ei si cu toate celelalte probleme.

Adaptare asta este!

 

P.S. Cat despre ceea ce a povestit Baiazid, nu am vazut faza ca sa o pot judeca, ca viteza nu pot sa ma exprim daca era mare sau nu in conditiile respective de trafic, dar ce pot spune este ca trebuia sa o adapteze ca sa nu ajunga sa traga sperietura pe care a tras-o si sa ne povesteasca ce ne-a povestit. Eu sper ca in aceasta rubrica sa se imputineze topicurile si poate de ce nu, chiar sa dispara cu totul. :D Dar la cum se cumpara motocicletele puternice de catre persoane tot mai tinere si mai neexperimentate.........

 

Oare de ce se cumpara asemenea bolizi ca sa se mearga pe Stefan si pe Taberei cu 60 la ora? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dublat viteza, gabaritu, alcoolemia, dar si cand am comis-o, am tacut malc, mi-am facut autocritica si n-am dat vina pe ce mi-a iesit in fata conservei. a fost vina mea si gata. daca mergeam cu 20kmh nu se intampla... etc....

Oricum n-am lovit decat obstacole, si destul de incet.

 

Am auzit o vorba mare, apropos, "conteaza si un centimetru la distanta de franare, daca e inainte sau dupa obstacol".

 

Dupa parerea mea, cei care fac accidente, sunt vinovati, indiferent de situatie.

Eu merg dupa principiul toti sunt contra mea. Rar, cand vad un sofer care mi-a inteles intentia, ma bucur. Asadar daca unul vrea sa faca stanga si eu vin din fata lui, banuiesc:

1 - nu m-a vazut, o sa-mi taie fata.

2 - nu m-a vazut, crede ca trece, ma vede, se sperie, pune frana si ramane cu juma de masina in calea mea

3 - ca la 2 dar blocheaza tot drumul

4 - ma vede in ultimul moment si o calca sa elibereze drumul.

 

cred ca mai pot fi imaginate inca 2-3 variatiuni pe tema, dar la asta trebuie sa te gandesti cand vezi o masina in intersectie. Evident ca ai prioritate, si marturisesc, de cate ori am fost la volan intr-o "chestie" destul de solida, doar "mangaiam" putintel frana, ce mama dracu, daca trece il pleznesc. Pe motor nu as risca. Mai bine trec cu 20 la ora decat sa risc.

Si in alta ordine de idei, pana mea, vreti sau nu sa recunoasteti, sunt destui care-si iau permis fara sa aiba idee ce-i aia trafic.

Nu mai zic de cei care au permis de 2-3 ani si nu au macar 10000km.

SI evident ca-n combinatia cai putere, femei, fitze orice se poate intampla numai condus preventiv nu.

overall, zicea bine nkz intr-un post acum ceva vreme... sa vezi cati o sa mai fie, daca nu se linisteste lumea.

 

Si mai vroiam sa va intreb, cati dintre voi, fiind la volan (conserva) nu ati fost surprinsi vre-odata de-o manevra a unui motociclist ? De ce intotdeauna conserva e de vina ?

 

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca intorci pe ditamai bulevardul cu 30 la ora fara sa te asiguri ... e mai grav.

 

De ce? Ca asa zici tu? Eu cred ca nu e mai grav. In principiu un accident mult mai usor decurge de aici daca ceilalti merg legal, decit daca ii dai cu 120 in oras pentru ca poti omori oricind un copil iesit dupa minge, un mos chior, ba poti ajunge si pe trotuoar si sa iei mai multi in serie. Nu mai spun ca te poti omori si pe tine, ca nu mai conteaza in lumina asta.

 

Sa nu imi spuneti voi mie ca vedeti soseaua GOALA in fata ... absolut nimic in fata .. si nu intoarceti maneta la maxim.

 

Asta e cu totul alta mincare de peste. Nu o fac in oras, pentru ca n-as putea trai cu unul pe constiinta in primul rind. Dar nu asta e problema. Ce m-a inmarmurit este ca in capul tau ala e de vina, si tu n-ai mincat usturoi si gura nu-ti miroase. Si dupa aia te lamentezi de nu se mai poate ce rai e conservantii.

Ca veni vorba, cam in citi metri frineaza dnepra aia cu frinele ei brembo cu 6 pistoane si caucioace meserie? Ca tare mi-e teama ca 120 cu dnepra sint ca 200 pe un motor cu frine bune :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sta chiar asa de rau cu franele, chiar franeaza. Eu nu zic ca nu am gresit ... deci nu ma criticati pe mine numai pe mine. Eu merg > 80 mereu cand am soseaua libera (am norocul sa stau pe Barbu Vacarescu care e ditamai bulevardul si dimineata e super ok).

 

Eu nu cred ca cei care au postat aici nu au depasit viteza legala in oras. E imposibil. Doar sa ai moped.

 

Ma rog, asta e parerea mea, nu imi mai sariti in cap. Sa vad pe voi, cei care m-au criticat cum ati reactiona. Desi nu imi doresc sa treceti prin asta.

 

Eu macar am avut curajul sa postez pe PRO-BIKE. Altii tac din gura. Ei sunt ingerashi.

 

Tinand seama ca merg zilnic cu motorul de un an de zile (in sezon evident) nu sunt chiar asa de incepator.

 

Voi aveti dreptate ... aveam X la ora. Dar cand cineva nu se asigura... e mai mult vina lui decat a mea ca mergeam repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa te acuz mai mult decat cat o faci tu singurel.

 

si sut de acord ca partea cea mai mare de vina o are cel care greseste.

 

dar trebuie sa fii si tu de acord ca in cazul unui impact motociclistul este clar dezavantajat.

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca scopul (ascuns) :D al acestui forum este:

 

"Cum sa facem sa avem mai putins accidente ?"

 

Daca asa e, atunci judecata e simpla:

 

Intrucat pe ala cu conserva nu-l cunoastem, sa-i spunem si lui, atunci iti spunem tie ce-ai fi putut sa faci ca sa eviti situatia. Clar, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...