Sari la conținut

Insula Imbros ( Gockeada ), 14 - 17 iunie


Postări Recomandate

Are o zi deja. Rezolvat si ITP-ul, tot ieri. Am conspirat cu Marius sa tinem secret asta fata de tine, dar acum secretul ma apasa si nu-l mai pot tine. Acum tu zi-ne cum facem rost ieftin de lire turcesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La.mine e inca confuzie intre lei si ron. Vroiam sa spun 1.240.000 lei vechi sau 124 ron.:-). Am inteles ca Marius ne scoate mai ieftin. Asteptam confirmarea rezervarii. Pana acum se pare ca sunt 5 persoane care merg.

Hai sa te luminez eu cum sta treaba cu moneda, ca nu tine de nou si vechi. Ron este denumirea monedei, asa cum exista EUR, USD, BGN,RUB, HUF, etc. Spui am 100 Ron in cont, sau spui am 100 DE lei in buzunar. Nu spui niciodata am 100 BGN in buzunar. Spui am 100 de leva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ploua la Velico, dimineata si la Stara Zagora dupa masa si seara.

 

http://www.accuweather.com/ro/bg/veliko-turnovo/46650/hourly-weather-forecast/46650?hour=57

 

http://www.accuweather.com/ro/bg/nova-zagora/46033/hourly-weather-forecast/46033?hour=57

 

Cu Taksim nu-s probleme, luam niste oua si rosii stricate cu noi. Mai bine zii de unde facem rost de lire turcesti. Si fara bani, si fara cazare, nu merge....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Gokceda, din cate am citit eu, majoritatea vor cash, nu accepta card (majoritatea fiind mici afaceri de familie, banuiesc ca n-au POS si doar hotelurile mari accepta asa ceva). Cand o sa trecem noi granita, o sa fie pe inserat si o sa alergam sa prindem Ferry-boat-ul, nu cred ca o sa ne mai arda sa cautam o banca prin Edirne la ora aia. Deci e bine sa fim pregatiti de acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la granita am schimbat data trecuta bani, la cursul 1 try = 2,2 lei,,, ar fi bine sa schimbam toti banii acolo, sa nu alergam dupa case de schimb valutar sau atm uri

pt cazare am vorbit in principiu cu turcul,,,a ramas ca mai sun in functie de nr de pesoane ,,,putem merge direct acolo sau putem cauta la fata locului

m-am uitat si eu pe vreme, in sud e bine de tot

 

ora 10 este pt puturosi liviule :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne organizam. Care stie, e voie cu alcol? Am inteles ca e scumpa bautura acolo. Eu as aduce o sticla de whiskey.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce babe frate,,,stai sa vezi un mos turc cum este imbracat la 35* celsius,,, deci : tricou, camasa, pulover, sacou,,,imi imaginez ca are si izmene, dar nu se vad

 

post-45187-0-37411700-1371563077_thumb.jpg

 

 

 

niste baieti veniti din africa

 

post-45187-0-08931800-1371563337_thumb.jpg

 

post-45187-0-04337900-1371563451_thumb.jpg

 

post-45187-0-70510900-1371563490_thumb.jpg

 

post-45187-0-01949300-1371563529_thumb.jpg

 

post-45187-0-15709000-1371563613_thumb.jpg

 

 

 

capra - portret

 

post-45187-0-72857000-1371563718_thumb.jpg

 

locuinta doamnei capra

 

post-45187-0-40175800-1371563789_thumb.jpg

 

spalatoria satului derekoy, cu "spalatoreasa" Vasile

 

post-45187-0-64873100-1371563890_thumb.jpg

 

la spalatorie : sunt 10 ligheane sapate in piatra, fiecare loc are un cazan pt fiert apa, loc pt pus lesia, apa de izvor care curge non stop, pardoseala cu inclinatie catre o scurgere principala,,,hi tech pt vremurile alea

 

post-45187-0-74230500-1371564060_thumb.jpg

 

 

 

nu mai merg atasate poze,,,cred ca e nevoie de un reply,,,

 

rezumat :

 

drumul pana acolo a fost ok, am prins o ploaie zdravana in apropiere de edirne, ne-am orit la o benzinarie fiindca nu se mai putea merge, dintr-o normala a devenit torentiala,,,

 

preturi normale la ferry ( 10 try pt o moto si o persoana = 23 ron ),preturi normale la cazare ( 15 euro / persoana cazare) , preturi nesimtite la benzina 4,81 try x 2.31 ron = 11.11 ron / litru, preturi nesimtite pt mancare la restaurant, berea cam 7 try la restaurant = 16 lei sticla de efes de 500 ml, si cam 10 lei berea la chiosc,,,n-a saracit nimeni dupa excursia asta dar parca preturile nu te mai atrag asa ca turcia - pas,,, grecia - asteapta-ne !

 

la intoarcere - caldura infernala

 

 

o sa fac si un filmulet cu plimbatile moto de pe insula

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce babe frate,,,stai sa vezi un mos turc cum este imbracat la 35* celsius,,, deci : tricou, camasa, pulover, sacou,,,imi imaginez ca are si izmene, dar nu se vad

 

 

p-ala daca vrei sa-l omori, deschizi usa la frigider cand el iese din baie.

cred ca incheata ca puiul ala de mamut, Liuba parca, :lol:

 

misto poze. Cam cald pentru pretentiile mele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propun excursie moto pe insula imbros, turcia, intre 14 si 17 iunie

 

traseu: buc - ruse - veliko - nova zagora - svilengrad -kapitan andreevo - edirne - kesan - kabatepe

 

distanta : 627 km x 2 = 1254 km + aprox 100 km pe insula = 1354 km in TOTAL

 

viteza deplasare : aprox 13okmh unde se poate

 

cazare : 20 euro / camera dubla, acces internet, acces bucatarie proprie, curte cu masute afara, acces moto in curte inchisa, locatia este intr-un sat unde inca exista o biserica ortodoxa

 

participanti : lancelot, mihai varadero si eu

 

bineinteles, asteptam si alti participanti

 

zilele trecute povesteam unui amic motociclist de excursia asta si mi-a raspuns sec ca nu merge ca este benzina scumpa in turcia,,,asa ca am sa fac niste calcule aproximative, detaliate, pt a vedea ca in realitate nu e chiar asa de rau

 

cazare : 3 nopti x 10 euro = 30 euro

benzina : bucuresti - kpt andreevo - sunt 382 km x 2 = 764 km mergem pe benzina romaneasca si bulgareasca cu aprox 6 lei litrul

kpt andreevo - kabatepe sunt 245 km, ATENTIE ,,, aprox 300 km mergi cu plinul de benzina facut deja la bulgari,,,

ramai golash dupa ce te vei fi plimbat aprox. 55 km pe insula,,,

benzina pe insula este la fel ca pe continent,,, faci un plin cu benzina turceasca ( 4,65 try x 2,2 ron = 10,23 ron / litru ),,,cu care vei inapoi ajunge la bulgari

concluzia este ca iti trebuie doar un plin de benzina turceasca, care este f scumpa, intradevar,,,iar daca faci diferenta intre benzina romaneasca/bulgareasca si cea turceasca, vei constata ca diferenta este de aprox 85 ron, pt numarul de km parcursi

calculul este facut pt mobra mea care are autonomie de aprox 350 km cu un plin, cu cutiile laterale, top case

deci trebuie benzina romaneasca/bulgareasca pt cei 1064 km parcursi,,,sa zicem un consum de 5,71 l / 100 km ar fi cam 60,75 l x 6 ron = 365 ron

trebuie benzina turceasca pt cei 290 km parcursi,,,16,56 l x 10,23 = 170 ron

benzina total = 535 ron

mancare : de acasa imi iau niste conserve peste, conserve porumb, fructe uscate, apa si suc de pe drum + fructe, sucuri si multa bere efes de acolo,,,maxim 100 ron

feribot : 2,5 try x 2,2 ron de persoana = 5,5 ron

10 try x 2,2 ron pt o bucata mobra = 22 ron

 

recapitulare costuri ; cazare 130 ron

gaz 535 ron

potol 100 ron

ferry 55 ron

total 820 ron toata distractia

 

eu am mai fost pe insula cu motociclisti de pe forum, anul trecut,am stat doar 1 zi , la inceputul lui mai, a fost o tura cam pe fuga,,,apa era prea rece de baie si m-am gandit sa revin,,, la mijlocul lui iunie ar trebui sa fie ok, sa putem face baie / plaja

 

drumurile la turci pe traseul propus sunt foarte bune, la fel si pe insula, iar portiunea aia dea lungul peninsulei galipoli este de vis

 

nu exista taxe la vama, taxe autostrada ori vigniete pe traseul propus

 

plajele sunt multe, curate si nu sunt deloc aglomerate

 

turistii straini sunt priviti ca niste martieni, fiindca nu prea este o insula turistica

 

pietele abunda de fructe si legume proaspete iar berea efes este de vis

 

nu gasesc topicul de anul trecut dar atasez un filmutet facut de mine,,,

 

 

NOTA : Mihai a promis ca face cinste cu bere ( numai efes) pe toata durata sederii noastre pe insula :)

 

marius

0722564401

Felicitari, am o intrebare ca si eu plec in zona, pana la Alexandroupolis. In cate ore estimezi ca ai facut acei 627 km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 7 00 am plecat din comuna 1 decembrie

la 08 00 eram trecuti de ruse

la 13 30 eram la granita bulgaria - turcia

la 18 30 eram la ferry

 

cu mentiunea ca pe la edirne am stat cam o ora sa treaca torentiala iar pana la edirne am mers cam 45 minute destul de incet din cauza ploii

 

probabil pana la alexandropoli faci cam 8 ore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...