Sari la conținut

filtre - alternative ieftine


Postări Recomandate

Am "descoperit" azi o alternativa mult mai ieftina decat magazinele moto la filtrele de aer/ulei/benzina.
Intrati pe siteul MANN, click pe moto, alegeti marca si modelul, si notati codurile corespunzatoare.
Cu acestea puteti cauta la magazinele de piese auto - pentru Bucuresti recomand Vitan, sunt N-spe cu stocuri mari.
De exemplu pt a mea filtrul de ulei la louis e 13 euro, in Vitan e vreo 10 lei si il au toti pe stoc, ca e folosit si la masini.
Tot pe site la MANN au si posibilitatea de a cauta filtre dupa dimensiuni - f util in cazul modificarilor sau modelelor mai ciudate si greu de gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la placute de frana e la fel, daca intrebi la magazinele de piese auto costa 70-100 lei, la cele de piese moto 150-200 lei....

Bujiile sunt 12-15 lei la auto, 18-25 la moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru unii e o noutate si merita retinut. Eu cam de multicel evit magazinele "moto" din cauza preturilor aberante si lipsite de bun simt. Greutatea in alternativa magazin piese auto e gasirea codului si bataia de cap cu vanzatorii de acolo ,cateodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la placute de frana e la fel, daca intrebi la magazinele de piese auto costa 70-100 lei, la cele de piese moto 150-200 lei....

Bujiile sunt 12-15 lei la auto, 18-25 la moto.

ideea era alta. omu' a zis doar ca sint stocuri cu filtre Mann ieftine pt. motor la magazine auto. asta pt. ca probabil e convenabil pt. producatori sa foloseasca aceeasi montura la auto si moto. dar filtrul e una, placutele si bujiile is alta. daca se aplica treaba si la placute si bujii, sa ne zici si noua, da' nu prea o sa stau cu sufletul la gura pina le gasesti.

de fiecare data cind imi zice un conservar "consuma putin si consumabilele-s ieftine, nu?" imi vine sa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, e exact ce a zis tibirec mai sus.
Intamplator la a mea e f probabil pe stoc in multe locuri pentru ca e folosit si pe masini comune.
Dar toate magazinele care distribuie produse MANN, Bosch, Ferodo, NGK, etc pot aduce orice reper al producatorului, chiar daca nu au pe stoc.
In cat timp, depinde de cum ai norocul, dar in general la cei cu vanzari mari, cum sunt cei din Vitan, aprovizionarea e rapida, vine marfa des.
Problema e doar ca in general folosesc programe cu specific auto, si nu au codurile pt motociclete - de-asta ziceam de notat codul de pe siteul producatorului.
Avantajul e ca au adaosuri mult mai mici decat magazinele cu specific moto, si in multe cazuri si aprovizionare mai rapida.

 

Placute frana Ferodo

Bujii NGK

Editat de bcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pei eu am inteles asa: exista filtre universale (merg si pe auto, si pe moto) si e preferabil sa nu le iei de la magazinele specializate moto, care au adaosuri specifice. dar nu cred ca aceeasi chestie se aplica si la bujii sau placute, imi vine greu sa cred ca exista compatibilitati auto-moto acolo. daca dau o cautare dupa CR9EK, de exemplu, apar exclusiv linkuri legate de moto.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se aplica si la bujii, corect. eu am intrat o data la un magazin auto doar asa la noroc, nu gasisem bujia cautata la moto. nu o aveau pe stoc dar au cerut-o si o aveam intr-o ora la aproape jumatate pretul fata de magazinul moto unde mersesem. nu era o bujie de masina ci una relativ comuna pe moto, atv etc. si o aduceau frecvent! la fel e si cand cauti o bujie pt drujba, motocoasa etc la magazine specializare, o iei mai scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consumabile iau doar de la magazine de piese auto ( dupa cod) , e adevarat ca trebuie sa astept pana a doua zi dupa produse deoarece nu sunt pe stoc ( in magazinul respectiv) , dar cel tarziu a doau zi le aduc din depozit. Pretul e cum la 2/3 din pretul la magazinele cu specific moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Firul afacerii de mai jos este o presupunere a mea, in baza interactiunii cu mai multe magazine moto (si auto de la care imi procur piese moto).

Deci, nu il luati de bun 100%:
MotoMike.eu este una dintre cele mai mari surse de piese, consumabile , accesorii moto. Nu stiu daca din Europa, dar din Romania sunt destul de sigur.
In Romania, produsele MotoMike sunt distribuite prin reteaua AutoNet, care este, iarasi cred, cea mai mare retea de distribuite piese autoturisme/autoutilitare din Romania.
Acesta este motivul pentru care, in multe magazine auto se pot comanda sau gasi consumabile sau chiar piese si accesorii moto.
In Timisoara magazinul Ciclop, cel mai mare magazin de piese auto, are rulaj atat de mare incat ofera discount 10% la toate produsele clientilor fideli (calitate dovedita in baza unor carduri de client care s-au facut acum X ani). Si mai fain, angajatii companiilor din industria automotive au primit atunci carduri cu discount 15%. Cand fac cumparaturi de valoare mai mare apelez la un prieten cu un astfel de card.
Ajungem astfel in situatia usor ironica in care, din intreaga retea de distribuitori MotoMike, un magazin auto are cele mai mici preturi pentru motociclisti in Timisoara.
MotoMike i-am descoperit acum mai bine de 6 ani, pe vremea cand cumparam produse Louis de la RomiMoto. Ulterior am observat ca le gasesc produsele si in magazine auto
Mai nou, RomiMoto vad ca a inceput sa lucreze si cu un alt mare lant de distributie, Geiwiz, la care am gasit multe repere cu preturi ok.
Pe piata este mai nou in Ro si WeMoto-ul englezesc, care are, la unele repere, preturi destul de bune.
Louis pare-se ca ramane in urma. Si din cauza diferentei de TVA, termenelor de livrare, etc.
Pe echipament cred ca mai au un segment bun de piata dar este cam ciudat sa cumperi fara sa probezi. Nu o data am avut problema cu comandat echipament on-line.
Despre Polo, ma cam abtin. De fiecare data cand am comandat ceva de la ei, prin distribuitorul national MyMoto (nu stiu care mai este situatia acum) mi-am facut mai multi nervi decat as fi putut duce in ziua respectiva. Daca este adevarat ca vina nu este la MyMoto inseamna ca Polo este afacerea unor albanezi sau turci stabiliti in DE.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

O, da, nu se mai lipesc postarile si nu mai putem edita. Am uitat! Fuck it! Topicurile acelea 20 pe margine mi se par o idee buna, dar treaba asta cu postarea separata mi se pare un mic bullshit.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la placute de frana e la fel, daca intrebi la magazinele de piese auto costa 70-100 lei, la cele de piese moto 150-200 lei....

Bujiile sunt 12-15 lei la auto, 18-25 la moto.

Foarte adevarat !!! de multe ori am cumparat bujii de la magazine auto, sa nu uitam ca o mare parte din bujiile moto se folosesc si la motoare auto( merita cel putin intrebat de cod bujie) pretul unei bujii era cu 10-15 lei buc. mai ieftin decat la un magazin moto...cand am intrebat un vazator de la un magazin moto de ce diferenta asta de pret intr un magazin auto si moto(nu dau nume) raspunsul a fost : sunt bujii NGK turcesti, noi avem originale si cu asta m`a pus pe ganduri si am cumparat din ambele magazine sa le compar acelasi tip de bujie si chestia este ca nu a fost nici o diferenta, nici la scris si nici macar la ambalaj....asa ca pe viitor mare atentie pana la urma sunt banii fiecaruia si ii cheltuie cum vrea si unde vrea :)

Multumim pt acest topic cu alterativa de filtre(foarte bun topicul) dar daca se poate sa ni se lase si un nr de tel cel putin la magazinul din Vitan sau altul, este mult mai usor de intrebat/comandat prin telefon decat de a merge pana acolo si sa asteptram ca il au in depozit.

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele termice oricare ar fi ele(ca-i de motocicleta,masina,barca sau elicopter) au nevoie de reparatii si implicit de piese de schimb si functioneaza pe aceleasi principii asa ca o bujie care merge la un motor de motocicleta va merge si la o masina sau la o drujba .

Deunazi citeam paici ca daca se poate folosi un bec de la masina pe moto ; un bec electric e facut sa lumineze .

Vizavi de bujii ,am luat unele cu care am mers 5 ani si se prezinta in stare buna ; bujiile le-am cumparat de la un magazin de ... camioane . NGK si din 4 toate functioneaza (or fi turcesti si eu am nimerit lotul norocos?).

Nu acelasi lucru se poate spune de uleiuri de motor - unele le-am dat jos dupa ce am facut schimbul ,altele dupa 1 000km . Mai tarziu am facut un test -ulei din RO cu ulei din DE (aceeiasi marca,acelasi sortiment) si am constatat unele diferente .

Acum depide de cat ti la motor ,si un ulei slab te duce dar se consuma motorul si in nici un caz nu ajungi sa treci de 50 000km fara reparatii serioase . Si dupa ce ai desfacut de 2-3 ori motorul ,poti sa-l freci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...