Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am luat casca de la Scorpio-AZ si la ei pe site ai mai multe variante de colorit la diferite preturi

 

http://scorpio-az.ro/?produs,420

Pai de la ei imi iau si eu.

 

Ce culoare ti-ai luat?

Initial am vrut Ben Spies, dupa care mi-am dat seama ca nu are decat o victorie in MotoGP castigat, pe cand Lorenzo are 31 victorii si 2 titluri de campion.

 

IS-17 LORENZO 99 este o casca mult mai ieftina si cotata cu 5 stele la testele de siguranta pe http://sharp.direct.gov.uk , detin un model mai vechi de hjc dar pentru mine asta va fi urmatoarea achizitie

Daca RPHA 10 Plus e buna pentru Lorenzo, e buna pentru oricine :)

 

Deci nu atrage pe nimeni ca varianta flip-up are vizor pentru soare, micro buckle si bluetooth?

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut toate castile despre care vb la scorpion in magazin,le-am pipait ,aveam $ sa cumpar orice casca din gama rpha 10 plus insa nu mi-au placut cum erau lucrate replicile mai ales Lorenzo + materialul din interiorul unora care este diferit de cele normale cu ceva logo

mergi sa vezi cum sunt si sa-ti faci o idee

 

post-33534-0-20631400-1394566684_thumb.jpgpost-33534-0-97765200-1394566685_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de la ei imi iau si eu.

 

Ce culoare ti-ai luat?

Initial am vrut Ben Spies, dupa care mi-am dat seama ca nu are decat o victorie in MotoGP castigat, pe cand Lorenzo are 31 victorii si 2 titluri de campion.

 

Daca RPHA 10 Plus e buna pentru Lorenzo, e buna pentru oricine :)

 

Deci nu atrage pe nimeni ca varianta flip-up are vizor pentru soare, micro buckle si bluetooth?

Vizor ptr soare=inca o chestie care poate sa inceapa sa zdrangane sau sa se strice

Micro buckle mi se pare mai putin sigur decat double d. In plus, nu am reusit la mai multe micro buckle sa o strang perfect, la DD nu exista problema asta...

Bluetooth e intr-adevar un plus,dar cat o sa stai la taclale pe moto? Doar daca faci touring grupa mare...

Si din cate stiu castile flip-up sunt mai grele decat cele integrale (la capitolul asta....."less is more" se aplica perfect,prefer oricand o casca mai usoara). In afara de asta nu sunt clustrofob, e de ajuns cat se deschide viziera..

 

Nu stiu cum ai calculat ca e mai ieftin la Scorpio, dar nah....tu stii. Oricum sunt baieti super OK, am luat si eu de la ei o casca...reclama nu se refera la calitatile lor,ci pur si simplu la pret...

Editat de manu_vvu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum ai calculat ca e mai ieftin la Scorpio, dar nah....tu stii. Oricum sunt baieti super OK, am luat si eu de la ei o casca...reclama nu se refera la calitatile lor,ci pur si simplu la pret...

Pai pe siteul motoblouz RPHA 10 Plus costa 1500 lei fara transport. La Lorenzo nici nu a mai trebuit sa ma uit.

 

Deci pana acum numai lucruri bune despre modelul folosit de Lorenzo si Spies.

 

Sa renunt la flip-up...

 

Dar sa dau 600 lei in plus pentru replica Lorenzo, nu stiu...e aproape inca jumate din pretul castii.

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de la ei imi iau si eu.

 

Ce culoare ti-ai luat?

Initial am vrut Ben Spies, dupa care mi-am dat seama ca nu are decat o victorie in MotoGP castigat, pe cand Lorenzo are 31 victorii si 2 titluri de campion.

 

Daca RPHA 10 Plus e buna pentru Lorenzo, e buna pentru oricine :)

 

Deci nu atrage pe nimeni ca varianta flip-up are vizor pentru soare, micro buckle si bluetooth?

 

 

 

Lorenzo a castigat titluri de campion cu un X-Lite pe teasta :)

Ca o parere personala ,la ce motor ai in semnatura cred ca ar merge o casca de enduro mai degraba ...Arai Enduro ,Shoei Hornet Ds , X-lite 551

Fara suparare ..cred ca ai da tare bine cu un Hjc Lorenzo replica pe un supermoto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe siteul motoblouz RPHA 10 Plus costa 1500 lei fara transport. La Lorenzo nici nu a mai trebuit sa ma uit.

 

Deci pana acum numai lucruri bune despre modelul folosit de Lorenzo si Spies.

 

Sa renunt la flip-up...

 

Dar sa dau 600 lei in plus pentru replica Lorenzo, nu stiu...e aproape inca jumate din pretul castii.

incearca si aici :RPHA10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe siteul motoblouz RPHA 10 Plus costa 1500 lei fara transport. La Lorenzo nici nu a mai trebuit sa ma uit.

 

Deci pana acum numai lucruri bune despre modelul folosit de Lorenzo si Spies.

 

Sa renunt la flip-up...

 

Dar sa dau 600 lei in plus pentru replica Lorenzo, nu stiu...e aproape inca jumate din pretul castii.

Ti-am zis sa iti faci cont, dureaza 2 min si o sa vezi alte preturi, preturile reale de cumparare,mai mici decat ce vezi ca guest. Nu iti zic in nestiinta de cauza, am comandat iarna asta 2 casti de la ei si totul a decurs super. Transportul e doar 17.50 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am zis sa iti faci cont, dureaza 2 min si o sa vezi alte preturi, preturile reale de cumparare,mai mici decat ce vezi ca guest. Nu iti zic in nestiinta de cauza, am comandat iarna asta 2 casti de la ei si totul a decurs super. Transportul e doar 17.50 euro.

Ia ca m-ai facut curios. Imi fac cont si revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara doar modelul RPHA 10PLUS,mai e si rpha 10(care are ceva probleme la un impact)

Nush daca e vb de impact, am urmarit cateva review-uri despre casca (exact asta voiam sa o iau si eu in iarna) e vb mai mult de aerisiri, 10 plus are un debit de aer mai mare

 

Ia ca m-ai facut curios. Imi fac cont si revin.

Sunt curios ce o sa zici....eu am calculat ca 375+17.5=392.5 euro * 4.6ron=1802 ron(transport inclus)

Daca iei de la noi si platesti ramburs la 1900 ron te mai ajunge cel putin 100 ron transportul (din cate stiu scorpio trimite doar cu fan courier, destul de scumpi la plati ramburs)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush daca e vb de impact, am urmarit cateva review-uri despre casca (exact asta voiam sa o iau si eu in iarna) e vb mai mult de aerisiri, 10 plus are un debit de aer mai mare

Sunt curios ce o sa zici....eu am calculat ca 375+17.5=392.5 euro * 4.6ron=1802 ron(transport inclus)

Daca iei de la noi si platesti ramburs la 1900 ron te mai ajunge cel putin 100 ron transportul (din cate stiu scorpio trimite doar cu fan courier, destul de scumpi la plati ramburs)

Nush daca e vb de impact, am urmarit cateva review-uri despre casca (exact asta voiam sa o iau si eu in iarna) e vb mai mult de aerisiri, 10 plus are un debit de aer mai mare

Sunt curios ce o sa zici....eu am calculat ca 375+17.5=392.5 euro * 4.6ron=1802 ron(transport inclus)

Daca iei de la noi si platesti ramburs la 1900 ron te mai ajunge cel putin 100 ron transportul (din cate stiu scorpio trimite doar cu fan courier, destul de scumpi la plati ramburs)

Poti sa imi dai si mie mailul tau daca ai cont pe motoblouz? Ca imi cere mailul cuiva care ma recomanda "l'email de votre parrain"

 

Pretul ala e pt modelul Lorenzo?

 

Cumpara doar modelul RPHA 10PLUS,mai e si rpha 10(care are ceva probleme la un impact)

Asta e clar ca aleg modelul plus, dar dezbaterea e daca sa iau RPHA Evo Max, modelul flip-up.

 

Si daca aleg full face, nu stiu daca sa dau 600 lei in plus pentru Lorenzo Replica...Mintea imi spune ca nu :)

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mailul meu este manuvvu@gmail.com

Ala e pretul ptr replica lorenzo-374.25 euro

 

In iarna au fost momente cand se dadea si 10% discount si iesea la vreo 340 euro

Editat de manu_vvu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Nush daca e vb de impact, am urmarit cateva review-uri despre casca (exact asta voiam sa o iau si eu in iarna) e vb mai mult de aerisiri, 10 plus are un debit de aer mai mare

La testele de impact lateral RPHA 10,a picat cu brio..ceva de genul o steluta sau 2 din 5..La 10 plus au reproiectat coaja exterioara(cu ceva artificii..aerisiri) si a obtinut punctaj maxim

Eu am 10 plus dar inca nu am apucat sa o port,E peste xr1100 (greutate,zgomot.).pe care vroiam sa o cumpar

Vroiam in prima faza sa comand de pe amazon un x12 dar pretul mi s a parut exagerat de mare pentru o casca,cautam un xr1100,dar am ajuns la asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, preturile sunt OK fata de fc-moto.de

Cel putin la HJC. Oricum e bun pt restul cumparaturilor. Merci frumos. In cat timp ti-au livrat produsele? Ai avut track number si le-ai primit acasa sau la posta?

 

Vezi ca iti ofera 10 euro discount la urmatoarea comanda pt ca m-ai recomandat :)


La testele de impact lateral RPHA 10,a picat cu brio..ceva de genul o steluta sau 2 din 5..La 10 plus au reproiectat coaja exterioara(cu ceva artificii..aerisiri) si a obtinut punctaj maxim

Eu am 10 plus dar inca nu am apucat sa o port,E peste xr1100 (greutate,zgomot.).pe care vroiam sa o cumpar

Vroiam in prima faza sa comand de pe amazon un x12 dar pretul mi s a parut exagerat de mare pentru o casca,cautam un xr1100,dar am ajuns la asta

Pe ce site ai vazut comparatiile? Sharp? Poti sa verifici cat de buna e RPHA Evo Max?


Teoretic, ar trebui sa iau RPHA 10 Plus pt ca primul an voi merge doar pe circuit, nu risc prin oras, deci va trebui una de circuit, usoara, cu ventilatie si vizibilitate cat mai buna.

 

Pana ce voi fi pregatit sa merg si prin trafic, sper sa imi cumpar

cand o sa apara. Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Au facut testul doar la 10,acum au sters rezultatele testului,oricum sunt destule informatii pe net despre protectia slaba oferita de primul model ..Nu degeaba au trebuit sa reproiecteze ,,coaja'' exterioara

Cat despre casca flip up,e buna doar daca fumezi si stai cu tigara n bot pe motor,altfel nu ii vad utilitatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au facut testul doar la 10,acum au sters rezultatele testului,oricum sunt destule informatii pe net despre protectia slaba oferita de primul model ..Nu degeaba au trebuit sa reproiecteze ,,coaja'' exterioara

Cat despre casca flip up,e buna doar daca fumezi si stai cu tigara n bot pe motor,altfel nu ii vad utilitatea

:agree: :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit se cam omite marea intrebare....in ce conditii vrei sa folosesti acea casca? RPHA 10 PLUS (de care am si eu) este o casca racing...care se preteaza mai mult pentru circuit...daca tu ai putina treaba pe circuit sau deloc chiar nu se merita (spun asta pentru ca si eu as dori sa schimb casca)...daca tii neaparat sa fie full face si HJC ti-as recomanda sa mergi pe RPHA ST, model nou....

 

Cele mai mici preturi din cate am vazut sunt la scorpio ei fiind si inportatori directi...arunca un ochi..

 

http://www.scorpio-az.ro/?produs,420

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cel putin cateva luni voi merge numai pe circuit si deloc in oras.

 

Nu tin neaparat sa iau HJC dar am vazut ca RPHA 10 + surclaseaza in teste comparative casti ca Shoei XR1100 si Schuberth SR1.

 

Nu stiu de ce dar prima tendinta a fost sa aleg o casca modulara. Dar am observat ca sunt mai scumpe, mai grele si mai putin sigure.

 

Datorita lui manu_vvu am gasit niste super oferte la Shoei XR1100, Shoei Nanotec, Shoei GT-Air, Suomy SR sport, Suomy Vandal, Suomy MX tourer, si noua casca Nolan N44.

 

Exact cand ma hotarasem ca raman pe HJC si oscilam intre RPHA full fce sau flip-up, am vazut ofertele pt Shoei Suomy si Nolan si nu stiu ce sa aleeeg!!! :lol:

 

Ajutati-ma in primul rand cu brandurile, care sunt cele mai recunoscute de-a lungul anilor, si in ce ordine? Shoei ar fi prima, dupa care locul 2 intre Suomy si HJC, si ultima Nolan?

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cel putin cateva luni voi merge numai pe circuit si deloc in oras.

 

Nu tin neaparat sa iau HJC dar am vazut ca RPHA 10 + surclaseaza in teste comparative casti ca Shoei XR1100 si Schuberth SR1.

 

Nu stiu de ce dar prima tendinta a fost sa aleg o casca modulara. Dar am observat ca sunt mai scumpe, mai grele si mai putin sigure.

 

Datorita lui manu_vvu am gasit niste super oferte la Shoei XR1100, Shoei Nanotec, Shoei GT-Air, Suomy SR sport, Suomy Vandal, Suomy MX tourer, si noua casca Nolan N44.

 

Exact cand ma hotarasem ca raman pe HJC si oscilam intre RPHA full fce sau flip-up, am vazut ofertele pt Shoei Suomy si Nolan si nu stiu ce sa aleeeg!!! :lol:

 

Ajutati-ma in primul rand cu brandurile, care sunt cele mai recunoscute de-a lungul anilor, si in ce ordine? Shoei ar fi prima, dupa care locul 2 intre Suomy si HJC, si ultima Nolan?

vezi si X-LITE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...