Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

eu am de aproximativ 2 sezoane modelul rpha 10 plus.sunt supermultumit.eu am masura s care are 1250 de grame deci super ushoara si comoda.e o cacsa pt modele sport deci pt naked/touring nu stiu cat de bine se preteaza.la drum lung merg cu dopuri in urechi(e recomandat sa mergi cu dopuri cu orice tip de casca).am un tovaras cu un agv corsa care spune ca a descoperit apa calda de cand a pus dopuri de urechi la drum lung.una peste alta recomand acest model.pretul este super bun mai ales ca vine la pachet cu toate optionalele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@valentino_srk daca esti dealer HJC m@ (@( in casca ta, eu merg de vreo 9 sezoane cu diferite modele de HJC. Am un tovaras care a vandut dacia 1300 si si`a luat BMW 318 caci nu mai era nevoit sa mearga cu doape in urechi datorita zgomotului, vata in nas datorita lipsei filtrului de polen, perna sub c*r datorita scaunul inconfortabil, si ventilator pe bord datorita lipsei AC. IAR TU MA SFATUIESTI SA UPGRADEZ DACIA !!!!

Acum o sa scriu aici despre experientele cu HJC

--> AC-10 - material fibra de sticla, viziera anti fog, anti scratch, interior comod si rezeistent, fluiera la peste 160 km/h, am avut impact la 100+ km/h, nu am lovit nimic cu capul, ci doar a topait ca mingea pe asfalt, casca doar s-a zgariat iar eu am avut 3 puncte de glioza 2-3 cm fiecare in dreptul zonelor de impact vizibile la RMN. => din punctul meu de vedere AC-10 este una din cele mai reusite casti facute de hjc

--> CL-15 - polycarbonate composite shell, se comporta bine pana la 180 km/h, material compozit, foarte elastic, similar castilor china de proasta calitate - am renuntat la ea dupa cateva folorsiri tocmai din acest motiv

--> ZF 9 - constructie destul de rezistenta, interiorul se largeste repede, viziera anti fog, anti scratch de buna calitate, slaba la capitolul confort, vibreaza rau la peste 130 km/h, destul de zgomotoasa - nu am avut imact cu ea

--> ZF 10- silimara zf 9, cu o idee mai buna la viteze mari

--> RPHA-10 - constructie rezistenta, interior mult mai comod decat restul modeleor, viziera mult mai proasta decat ZF-9, ZF-10, mergi ziua fara probleme, iar noaptea cant temperatura scade se abureste viziera iar sistemul antifog din prezentare e o mare vrajeala, esti obligat sa iti iei pinloc care este de proasta calitate, mai mult de 2 luni nu te tine si costa putin peste 100 lei, adica 200 lei pe sezon(unul primaara si unul toamna), este extrem de zgomotoasa si din punctul meu de vedere este o mare teapa. Pentru mine 1300 lei sunt ceva bani iar pentru altii 1300 sunt banii de inghetata pentru o zi....

Pe etichetele castilor hjc scrie MADE IN CHINA cu exceptia AC-10 Made in USA.

pro - toate castile hjc au unghi de vizibilitate mare, confort sporit fata de alti producatori

contra - galagioase + ce am scris mai sus.

Testele le-am efectuat in regim touring 300 - 800 km /zi pe moto Kawasaki zzr 1200. De la Berceni la Victoriei se poate merge si cu casca open face fara probleme iar emblema castii nu mai conteaza, nici nivelul de zgomot sau confort.

Am ales acest producator doar pentru faptul ca produsele lor s-au potrivit fizionomiei mele, altfel as fi ales SHOEI dar din nefericire nu s-au potrivit...

Sfatul meu inainte de achizitionare este sa testati o casca similara cu cea pe care vreti sa o achizitionati pe autostrada la viteze mari.

Daca mai intai ati cumparat si apoi ati constatat inconveniente RETURNATI CASCA SI CERETI BANII INAPOI !!! LEGEA VA PERMITE ;)

 

Injuraturile din partea dealerilor le astept pe PM. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@assu11:finally cineva care face un review aproape de ce imi place mie sa numesc review:)

exact ce spui tu am citit eu pe forumurile din US,cand eram la decizia de a schimba casca si a face un upgrade(macar teoretic).americanii ziceau ca e galagioasa in draci,ca pinlock-ul nu e ce trebuie,ca viziera e cam slabuta fata de asteptari,etc.

si m-am abtinut cand am vazut ca 9 din 10 useri de HJC rpha10 sau 10+ ziceau acelasi lucru si se plangeau in draci de aceleasi lucruri.

am optat pt AGV corsa(fara nici un test) doar datorita pasiunii mele pt acest model si in special pt Rossi:) nu regreti nici o clipa decizia,best helmet ever pt mine,pt nevoile si cerintele mele.desi nu o recomand pt nimeni care are naked sau vrea sa stea in oras cu ea:D

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt dealer doar posesor de hjc.pt mine raportul pret/calitate e ok.am colindat cateva magazine acum 2 ani si asta a fost cea mai buna alegere pt mn.la anu o sa iau shark race r pro sau xlite x802r.asta e parerea mea .nu ma c*k pe/nu ma intereseaza alte pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

pentru cine intreaba daca is 17 e buna...

 

https://www.youtube.com.....

 

IS 17? Dupa parerea mea e o casca MEDIOCRA, pe care nu o mai recomand - are multe minusuri:

 

- Cel mai enervant lucru este de departe etansarea vizierei. IS17 are garnitura de etansare intre casca si viziera facuta dintr-un plastic moale, care etanseaza foarte prost. Intra mult aer in casca pe sub viziera mea(din cauza pozitiei in sa oferita de motoreta) si prin partea de sus a vizierei unui prieten care are un supersport. Atat eu cat si amicul meu am avut neplacerea sa gasim insecte intrate de afara din cauza etansarii proaste.

 

- Daca deschid aerisirea din dreptul barbiei intra tot ce e in aerul de afara, mai ales insecte. Din cauza asta merg tot timpul cu aerisirea respectiva inchisa.

- Arcul care face ca ochelarii sa se retraga inapoi in casca se slabeste si dupa o scurta perioada nu mai retrage complet ochelarii.

- Unui amic de-al meu i s-a rupt plasticul care ii permitea sa traga ochelarii peste ochi.

- Cand trag ochelarii, uneori dimineata mi se aburesc ochelarii pentru scurt timp, din cauza ca intra aer rece intre viziera si ochelari, cu toate ca si noseguard.

 

IS 17 este o casca usoara, cu design placut, dar e foarte fragila si construita cu materiale de slaba calitate. M-am gandit serios sa o vand acum in mijlocul sezonului si sa imi cumpar altceva. Mentionez ca atat eu cat si amicul de care v-am povestit avem castile cumparate de noi in primavara asta.

 

@ Astray - Una e sa arunci cu o casca de la 3m si alta e sa fii implicat intr-un accident. Testul ala arata doar ca daca dai cu ea de pamant nu se sparge plasticul de la exterior, dar nu da informatii legate de traumele la care e supus craniul in cazul unui accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Actualmente port un Nolan n86. Intenționez să mai cumpăr una, un HJC IS MAX 2.

Îmi poate spune cineva cam pe unde se află una față de cealaltă?

Mulțumesc!

Nu stiu cum se comporta in mers, insa eu am probat-o la Scorpio AZ si mi-a placut foarte mult cum se simte pe cap. Arata si bine, nu este nici mare, sistemul de flip-up se misca foarte ok. Ochelarii de soare insa nu m-au dat pe spate...

Eu intentionez sa imi iau MAX 3...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Mi-am cumparat HJC Sy Max III si sunt incantata de ea. Nu este o casca de top insa ma simt bine cu ea.

+ se aseaza foarte bine pe cap, cel putin la forma capului meu

+ ochelarii de soare se pot lasa in jos pe trepte, cat de mult vrei de jos sau sus

+ mandibula se ridica usor cu manusi in maini

+ pinlock ce isi face datoria

+ la 100 km/h nu am simtit sa imi miste capul, e destul de aerodinamica

 

- viziera in dreapta la casca mea e putin departata de chedar (sau cum s-o numi) si intra usor vant. O sa incerc sa o reglez desi in manual spune ca nu se poate...

- clema de prindere sub barbie este putin prea in spate si trebuie mereu sa o trag mai spre fata, altfel o simt in gat.

- la peste 100 km/h se aude destul de tarisor vantul pe afara, nu imi intra vant in casca dar se aude cum se sparge de casca...

 

Per total i-as da un 8 din 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

 

Salut, as dori niste pareri ale posesorilor de HJC R-PHA10 PLUS Lorenzo Monster, oscilez intre modelul asta si Shoei Xr 1100, ms frumos

sunt 2 casti total diferite.vezi pe revzilla la ei pe forum discutii o gramada despre ambele casti.HJC,zice-se are un mega mare minus:ventileaza exagerat!chiar si cu aerisirile inchise.o spun 99% din posesori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt posesor de RPHA 10 plus si nu spun ca ventileaza exagerat...transpiri destul de bine in ea in zile calduroare....shoei din cate stiam ventileaza exagerat..cel putin unele modele...la fel si arai....

 

La inceput am fost multumit de ea...dar cand am sa termin cu ea cred ca o sa ma orientez spre un shoei nxr...casca e ok, e usoara....nu e famfara la viteze mari (o sa auzi vantul dar nu sunt necesare dopuri dupa parerea mea...din pacate la usura nu prea rezista si nici finizajele nu sunt calitative...pana acum (in 3 sezoane) nose guard-ul mi s-a crapat, la fel si plasticul de la chinguard...pielea de la cheek pads mi s -a crapat....din fericire toatea acestea le-am schimbat pe garantie...casca am luat-o de noua de la scorpio si are 5 ani garantie....cat despre finizaje, mi-a cazut de pe rezervor si i-a sarit si vopseaua dar si viziera...am vazut suomy cazut de 2 ori de pe motoreta in fata mea si nici macar lacul nu a fost afectat...

 

daca mai ai intrebari cauta-ma pe pm...

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Ce parere aveti de HJC IS 17?

Astept parerile posesorilor de acest model. Ce probleme ati intampinat? Intra curent pe la viziera? (in mod principal ma intereseaza acest aspect).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am modelul asta de anul trecut și pentru mine cred că a fost o alegere buna. O folosesc pe un Er 6f și curentul intra puțin pe la vizieră,dar nu deranjant. Dacă ești mai sensibil o să fie deranjant pe vreme rece.. Arcul care ridică ochelarii la loc nu e foarte puternic, adica nu îi ridică instant,dar suficient. Din păcate e prima mea casca si nu am purtat decât alte caști mai slabe să zic, deci nu prea am cu ce să o compar. Imi place ca are dimensiuni reduse,adică nh îți face capul de bostan. Per total eu zic ca e o casca buna care merită cumpărată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Mi-am cumparat HJC Sy Max III si sunt incantata de ea. Nu este o casca de top insa ma simt bine cu ea.

+ se aseaza foarte bine pe cap, cel putin la forma capului meu

+ ochelarii de soare se pot lasa in jos pe trepte, cat de mult vrei de jos sau sus

+ mandibula se ridica usor cu manusi in maini

+ pinlock ce isi face datoria

+ la 100 km/h nu am simtit sa imi miste capul, e destul de aerodinamica

 

- viziera in dreapta la casca mea e putin departata de chedar (sau cum s-o numi) si intra usor vant. O sa incerc sa o reglez desi in manual spune ca nu se poate...

- clema de prindere sub barbie este putin prea in spate si trebuie mereu sa o trag mai spre fata, altfel o simt in gat.

- la peste 100 km/h se aude destul de tarisor vantul pe afara, nu imi intra vant in casca dar se aude cum se sparge de casca...

 

Per total i-as da un 8 din 10.

 

Buna ziua la toata lumea

Ravenitza/ Toate punctele enumerate de tine sunt de mare folos, chiar ma interesa parerea unui posesor de hjc sy max 3.

Am o intrebare.Captusala interioara are plase pe laterale, cusute de bureti , ma rog, un material mai subtire care sa inpiedice praful si alte 'lighioane" sa intre prin aeratoare?

La unele modele precum is max 2 captusala interioara are doua decupaje laterale in partea de sus a capului. Modelele mai scumpe(sy max 3) au captusala completa.

Multumesc.

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha,haios!chiar ma intrebam cand vor aparea "replici Marvel" si cine va fi producatorul care le va scoate pe piata.era oarecum de asteptat sa fie HJC.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...