Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cu greu am rezistat sa nu dau 600 lei in plus ca sa iau Lorenzo Replica, si am comandat RPHA 10 Plus alb perlat de la Scorpio AZ.

 

Poate o sa imi para rau, dar nu justifica diferenta de pret, si pentru SM mai bine se potriveste alb.

 

Salutare!

 

Poti sa dai cateva detalii despre casca, cum ti se pare? E "galagioasa" la drum intins? Daca poti sa dai cateva + / - uri ar fi de mare ajutor :)

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare!

 

Poti sa dai cateva detalii despre casca, cum ti se pare? E "galagioasa" la drum intins? Daca poti sa dai cateva + / - uri ar fi de mare ajutor :)

Multumesc!

 

Salutare!

 

Poti sa dai cateva detalii despre casca, cum ti se pare? E "galagioasa" la drum intins? Daca poti sa dai cateva + / - uri ar fi de mare ajutor :)

Multumesc!

 

Salutare!

 

Poti sa dai cateva detalii despre casca, cum ti se pare? E "galagioasa" la drum intins? Daca poti sa dai cateva + / - uri ar fi de mare ajutor :)

Multumesc!

Tot ce pot sa spun e ca e superba!!!

 

Este singura care s-a potrivit perfect, si toate materialele sunt de buna calitate...

 

Singura casca la care am simtit aceeasi calutate este Shoei Neotec.

 

HJC RPHA 10 Plus arata superb, ventilatia la gura lasa aerul sa ventileze pana la frunte fara sa iti intre in ochi, deci ventilatia e f buna.

 

Sistemul de rotite pentru ventilarea de sus este bun pentru ca alegi tu cat de mukt sa deschizi gurile de ventilare.

 

Legat de zgomot la viteza nu stiu ce sa iti spun pentru ca nu am mers mai tare de 100km/h si nu m-a deranjat deloc.

 

Iti recomand sa mergi la Scorpio AZ pe Lizeanu 23, au cele mai bune preturi.

 

Pe langa vizorul transparent, vei avea un vizor fumuriu si un pinlock.

 

Eu o sa vreau sa mai iau inca un pinlock pentru vizorul transparent, pentru ca seara e imposibil sa vezi cu vizorul fumuriu. Daca folosesc vizorul transparent fara pinlock se abureste imediat.

 

Asta ar fi singurul minus (dar e imposibil sa se abureasca cu pinlock montat).

Si poate ca are inchidere double D si nu microlock, dar pt mine e mai bine ca microlock ma strange.

 

Schimbarea vizorului se face extrem de usor.

 

La 1200 lei e o casca perfecta.

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Tocmai am achzitionat doua bucati RPHA 10 Plus (un xl si un xs[evident pentru cine]). Inca nu am avut ocazia sa le scot pe strada dar sunt optimist.
Ultima casca a fost/este un X-Lite 801RR care m-a "slujit" fara reprosuri si inaintea ei am avut un Arai RX7 Corsair.


Cumva nu ma asteptam sa cumpar HJC, insa datorita review-urilor foarte bune si rezultatelor de la testele comparative excelente, plus cand am pus mana pe ea mi-a placut tot ce vad; cum este construita, materialele, sistemul rapid de scoatere a vizierei si cat de bine se simte si sta pe cam.. am facut alegera logica.

Nu este de ignorat pretul. Le-am achizitionat de la baietii de la Scorpio-az.ro (eu le-am luat fizic din magazin) unde am dat pe o bucata ceva de genu 290 euro cand pe fc-moto.de (etalon la preturi din punctu meu de vedere) modelul acesta este cu 70 euro mai mult. Plus la Scorpio am primit si o viziera fumurie si un pinlock! Din nou vorbind de preturi, tot la Scorpio, am luat pinlock si pentru a doua vizera care m-a costat 24 euro.. pe cand la fc costa cu 11 euro in plus.
Am cam facut reclama la scorpioni, dar merita! Preturile imbatabile plus ca baietii aia stiu ce au in magazin si nu vorbesc prostii si nu te plimba cu zaharelul sau cel putin incearca, cum le sta in fire la prea multi.

Mai presus au bun simt! O chestie absolut normala.. insa flare rara.. aicea ma duc cu gandu direct la kronau unde este un pur exemplu de: asa nu! / rusie! / stai jos ai nota2!

 

Sunt foarte curios cum se comporta casca pe strada si am asteptari mari. Am o senzatie ca am sa fiu multumit.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Multumesc mult pentru raspunsul tau detaliat!!

Da, sigur o sa trec pe la Scorpio, ii cunosc pe baieti. Dar vroiam sa aud o parere din partea cuiva care a scos aceasta casca la un "drive test" :)

 

Cel mai probabil aceasta va fi urmatoarea mea casca :)

 

Asfalt uscat si multe plimbari frumoase!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Multumesc mult pentru raspunsul tau detaliat!!

Da, sigur o sa trec pe la Scorpio, ii cunosc pe baieti. Dar vroiam sa aud o parere din partea cuiva care a scos aceasta casca la un "drive test" :)

 

Cel mai probabil aceasta va fi urmatoarea mea casca :)

 

Asfalt uscat si multe plimbari frumoase!

Da, de casca sunt cel mai incantat sincer. Mai ales datorita pretului la care am luat-o. Pe fc-moto este 350 euro. Eu am dat 260 euro.

 

Acum caut protectii ce pot fi purtate sub blugi.

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt protectori la abraziune dar nu vreau sa fiu obligat sa port mereu aceiasi blugi. Cu tactical underwear pot sa port orice.

 

Nu stiu insa daca sa merg pe varianta pantaloni lungi Dainese Norsorex ce au si protectie genunchi, sau pantaloni scurti Dainese Hard Short plus genunchere separat.

 

Prima varianta ar fi cea mai comoda, dar nu sunt convins ca protejeaza asa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut, vreau sa cumpar o casca integrala , bugetul este 1500 ron si ma gandeam la aceasta casca hjc 10 plus, tin sa mentionez ca merg pe o honda cbf 1000, as vrea sa stiu ceva pareri de la posesori sau o alternativa la aceiasi bani, multumesc si astept parerile voastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am una si sunt foarte multumit ,este foarte aerisita,interiorul foarte friendly ,inchidere dd

De noua vine cu 2 viziere clara si neagra

Ca un minus mi se pare viziera (se putea si mai mare) si viziera neagra nu este chiar dark smoke e un fel de smoke ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am Rpha 10 plus. si nu am decat cuvinte de lauda pentru ea. De la greutatea foarte foarte scazuta pana la ventiliatia excelenta si inchiderea pe centru cat si vizierele bune si relativ ieftine ( impreuna cu pinlock te duc la 230-250 de lei ). Dar ai grija ca e gandita ca si o casca de curse, deci pozitia de ventiliatie maxima nu e tocmai cea mai buna la mersul in oras. Dar chiar si asa sunt super multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de informatii, din ce am citit pana acum este cea mai ok raport calitate pret, a iesit f bine la teste .As vrea sa stiu cum se comporta la viteze de peste 100 ca si zgomot, eu am un nolan si este zgomotoasa +ca imi intra vand pe la viziera si este deranjant ochilor.Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jzz, daca esti din bucuresti, putem sa ne intalnim candva sa iti arat exemplarul meu sa te convingi de casca. Daca nu, iti pot spune ca la viteze de 140-150 se aude vantul, pentru ca nu se poate sa nu se auda, dar se aude substantial mai putin decat la un shoei pe care l-am incercat la un moment-dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut baieti.

Ma bate gandul sa imi iau modelul mentionat in topic, e si la pret foarte bun pe scorpio-az.

Sharp-ul ii da 5 stele si inca un mare plus ar fii ochelarii de soare incorporati.

Are cineva vreuna si isi poate da cu parerea despre ea? Merita banii?

Sau mai bine ar fii sa imi iau un shoei second de banii aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti.

Ma bate gandul sa imi iau modelul mentionat in topic, e si la pret foarte bun pe scorpio-az.

Sharp-ul ii da 5 stele si inca un mare plus ar fii ochelarii de soare incorporati.

Are cineva vreuna si isi poate da cu parerea despre ea? Merita banii?

Sau mai bine ar fii sa imi iau un shoei second de banii aia?

Shoei, dar depinde ce model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

La RPHA nu imi place viziera,la 65-70 se inchide singura,pe cand la vechiul xr1000,pe la 150 se intampla treaba asta iar daca am chef sa blochez viziera pot merge si cu 200

Casca e foarte tare,viziera nu imi place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu IS-17.

 

Ca marime vine perfect, XS e chiar XS (nu S ca la AGV), nu e grea, ai vizibilitate foarte foarte buna.

Noseguard, chinguard, Pinlock (vine in cutie). Quick-release nu e cu double D prinderea. Blocant de viziera. Se aeriseste ok, se putea mai bine...

Ca zgomot e ok, nu suiera sau ceva insa se aude curentul, am mers 150-160km/h cu ea.

Ochelarii integrati sunt buni, nu inchid foarte mult, desi par fumurii nu sunt atat de inchisi cum ai crede. Sunt buni insa, chiar ieri mergeam cu soarele in fata si lucea asfaltul ingrozitor si cu ei lasati era suportabil, fara eram cam chior... adica sunt de ajutor.

Incerc sa nu-i tot frec pentru ca nu stiu exact cat de bun e mecanismul si sa nu apara jocuri sau ceva.

Ca mod in care e lucrata se vede ca e o casca buna, foarte ingrijit si finut.

 

E un model foarte popular, testat 5*, cu reviewuri bune iar la banii la care am luat-o eu, reduceri la scorpio-az, sunt mai mult decat multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce pot sa spun e ca e superba!!!

 

Este singura care s-a potrivit perfect, si toate materialele sunt de buna calitate...

 

Singura casca la care am simtit aceeasi calutate este Shoei Neotec.

 

HJC RPHA 10 Plus arata superb, ventilatia la gura lasa aerul sa ventileze pana la frunte fara sa iti intre in ochi, deci ventilatia e f buna.

 

Sistemul de rotite pentru ventilarea de sus este bun pentru ca alegi tu cat de mukt sa deschizi gurile de ventilare.

 

Legat de zgomot la viteza nu stiu ce sa iti spun pentru ca nu am mers mai tare de 100km/h si nu m-a deranjat deloc.

 

Iti recomand sa mergi la Scorpio AZ pe Lizeanu 23, au cele mai bune preturi.

 

Pe langa vizorul transparent, vei avea un vizor fumuriu si un pinlock.

 

Eu o sa vreau sa mai iau inca un pinlock pentru vizorul transparent, pentru ca seara e imposibil sa vezi cu vizorul fumuriu. Daca folosesc vizorul transparent fara pinlock se abureste imediat.

 

Asta ar fi singurul minus (dar e imposibil sa se abureasca cu pinlock montat).

Si poate ca are inchidere double D si nu microlock, dar pt mine e mai bine ca microlock ma strange.

 

Schimbarea vizorului se face extrem de usor.

 

La 1200 lei e o casca perfecta.

Salut, vreau sa imi cumpar si eu una, ma intereseaza care este forma castii?? Pana acum am avut AGV, semiovala, si mi se potrivesc perfect, HJC cum este? Multumesc!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pacat ca nu are nimeni de pe aici un IS-17 sa fii auzit o parere despre casca.

 

Si eu sunt posesor de IS-17.

  • nu este grea, dupa 300 de km nu am avut nicio problema.
  • ochelarii integrati sunt foarte buni, nu stiu cat de fiabil este mecanismul de inchidere deschidere.Dupa aproape un sezon se prezinta in conditii foarte bune.
  • eu am cumparat-o cu pin-look si astept perioada mai rece sa vad cum stau cu aburitul.
  • aeririsiea foarte buna in partea din fata , in crestet mai transpiri cand este foarte cald.
  • zgomotul este normal, de la 140 km/h incepe sa fie mai deranjat, dar pana la 120-130 km/h este foarte buna.

In final , per total 9/10 la toate capitolele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...