Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Da asa e, casca inseamna doar design si coaja de exterior, restul(7 randuri de spuma si bureti) sunt doar asa, la mare misto.... Very smart, daaa!

daca ai chef de ironii,se poate si asa. :) nici casca lui rossi nu are mai multe randuri de bureti.fittmentul din filmulet,daca bagi putin de seama,nu e pe "scartul" din interior ci pe bureti.parca ai si tu AGV corsa nu?te-ai uitat de curiozitate in interior dupa ce ai cumparat-o sau doar ai luat-o si sanatate?o sa ma opresc aici pt ca daca nici din filmuletul ala nu pricepi nimic,inseamna ca esti greu de cap.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De ce te turezi asa de repede morosene, cu ce bureti ai vazut tu la corsa ca poti face fitment? sunt trei benzi, si daca te uiti bine la film ai sa vezi ca modifica inclusiv scartul cum ii spui tu, ca sunt mai multe randuri de iner lining man.

Btw te rog sa iti tii remarcile pentru tine si pentru cine iti este tie drag, da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te turezi asa de repede morosene, cu ce bureti ai vazut tu la corsa ca poti face fitment? sunt trei benzi, si daca te uiti bine la film ai sa vezi ca modifica inclusiv scartul cum ii spui tu, ca sunt mai multe randuri de iner lining man.

Btw te rog sa iti tii remarcile pentru tine si pentru cine iti este tie drag, da?

Replica legata de ai mei,no worries,nu voi continua sa-ti zic "morosenesti"...nu de alta dar chiar esti ingramadit.la Corsa poti face fitment,dar te las pe tine sa te prinzi.sa ma anunti peste ceva luni daca ai reusit.dumn ass!si cu asta inchei,daca tu asa stii ca buretii au rol direct de protectie,nu prea pricep cum ai terminat 4 clase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi te balbai, nu te-am ofensat in niciun fel. Tu incepi sa bati din gura. Esti incoerent si incult, nu incerca sa ma cobori la nivelul tau. Bafta multa si asfalt uscat.


» Post actualizat in 09 Apr 2015 13:15

suntem total off-topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea sa spun de experienta mea cu RPHA10+, dar din pacate nu prea am cu ce sa compar in mod obiectiv.

Dar, trebuie luate in considerare urmatoarele aspecte :

 

- RPHA e o casca de curse/trackday, deci in oras nu va fi la fel de ventilata din cauza pozitie la care mergi, decat daca mergi cu capul destul de aplecat. Cand mergi totusi cu capul in jos cat sa se ventileze bine, debitul de aer e MASIV.

- Pentru mine e relativ zgomotoasa. La peste 140 deja ma durea capul de la zgomotul vantului. Recomand sa se poarte doape de urechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,eu o folosesc deja de un pic de timp si dupa shoei xr 1000 chiar mi se pare m-ai ok , cum sta pe cap ,o simt parca m-ai usoara plus ca am replica lorenzo care mie chiar imi place dar asta ii doar impresia mea adica pe capul meu ii foarte ok (dupa bostanul meu) :crack: :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma intereseaza pe post de casca de touring, pt oras am un flip-over Roof Desmo arhi-ventilata. Deci sa inteleg ca la viteza si distante lungi e ok ventilata si silentioasa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,eu nu prea stau in oras inca nu pot sa dau un verdict pentru,dar in afara pentru stilul meu de condus(nu sportiv intensiv) o consider foarte buna,parere personala sper sa te bucuri de ea :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@romyc. e mai usoara cea replica lorenzo? a mea are 1250g..chiar sunt curios daca exista o diferenta :D

ar fi culmea sa existe diferente de greutate,numai daca nu e mai grea/usoara vopseaua:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze, acum am vazut ca exista trei modele de casti replica Lorenzo.

Exista :

Confuzia a aparut in momentul in care am facut confuzia intre replica simplia si cea de carbon. Eu ma refeam la cea din carbon dar, din ce vad pe site, la toate apare aceeasi greutate. Aveam impresia ca toate castile cu carbon, sunt facute asa pentru a fi un pic mai usoare, nu doar mai "frumoase". :D:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am iesit de cateva ori cu RPHA 10plus si iata concluziile:

- interiorul, vizierele si finisajele sunt de calitate

- aerisita bine fara chinguard

- foarte usoara

- nu pot spune ca m-a dat pe spate la capitolul izolare fonica

- sistemul de schimbare a vizierelor e simplu si eficient

- arata intr-un mare fel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu o scapi ca sare vopseaua de pe ea imediat....si mereu mergi cu viziera inchisa pentru ca in caz de ceva si aia sare prima....pastreaza bine garantia pentru ca nose si chin guardurile ti se vor uza in primii 2 ani...casca are garantie 5 ani...

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!
De HJC CL-ST ce ziceti? Cine a avut/are? Sharp-ul nu arata prea bine la impact lateral... Ideea e ca numai ce am luat una negociata la 180 lei, e ca noua interior/exterior, viziera perfecta, purtata foarte putin, dar pt ca e fabricata in 2008, nu am vrut sa dau mai mult. De zgomotoasa, e zgomotoasa..fata de un Nolan N60 pe care il am. Uimitor..

In rest, va las pe voi. Sunt curios ce "afacere" am facut cu ea. De precizat si ca nu sunt vitezoman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia in considerare ca pe masura ce trece timpul, shell-ul castii se intareste si in general se recomanda sa se inlocuiasca casca la fiecare 4-5 ani. Intarirea shell-ului determina cac la un impact , energia sa nu fie absorbita cum trebuie. Afacerea, din punct de vedere a sigurantei, din pacate nu este foarte buna. Daca consideri ca merita riscul, ce pot sa zic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, multumesc frumos!
Avand in vedere ca anul asta o sa merg cu racheta din avatar, CZ 175cmc 450 din '61 (la anul o sa iau un Shadow, Doamne ajuta!), deci viteza maxima 90, 100 km/h, chiar nu e suficienta casca asta? Va rog sa imi spuneti sincer, ca sa stiu ce fac in continuare.

Cat despre schimbatul la 4-5 ani, asta se aplica in cazul castilor folosite intens(din cauza transpiratiei, cosmeticelor, soare, frig, ploi, etc), nu si in cazul celor care au stat in magazin sau in dulap acasa.La cele nefolosite, viata e de 8 ani, conform producatorilor(pe bune sau pe strategie de marketing, nu stim sigur).

DECI, avand in vedere ca sunt cuminte, atent mereu la tampiti care mi-ar sifona bijuteria, chiar tin la moto enorm, fara slalom nebun printre masini prin oras, genul de motociclist cu stil batranesc, domol, si avand in dotare o ditamai herghelia de vreo 12 cai batrani, dar sprinteni, e suficienta casca asta? Sau daca nu, ce full-face imi recomandati la o valoare de 100 euro, care sa se si potriveasca un pic macar cu stilul CZ-ului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Detin RPHA-10 de mai bine de 1 an si va pot spune ca e cea mai proasta casca pe care am avut`o vreodata. URLA grav si nu se poate merge decat cu doape in urechi, viziera se abureste imediat, pinlock`ul a cedat prin octombrie cand am venit de la frig in casa s-a dezlipit de pe viziera. Am incercat sa reduc zgomotul prin montarea unui parbriz touring, dar fara mari imbunatatiri. Dupa ce m`a adus la disperare am astupat toate aerisirile cu fibra de sticla iar zgomotul s-a mai diminuat putin. Cu toate modificarile facute tot nu puteam merge cu ea mai mult de 100 km fara sa ma oboseasca.

Concluzia finala - este ideala pentu un scooter, iar pretul corect ar fi ~100 eur.

Sa nu patiti ca mine, inainte de achizitionarea unei casti, imprumutati una similara de la un coleg si testati`o pe autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...