Sari la conținut

Problema Piaggio SI2


Postări Recomandate

Salut, am un piaggio si2 cu aprindere electronica si problema este urmatoare: cand aprind farul, motoru nu se mai tureaza si nu trage , sta la relanti dar cand acelerez da raterui si cand opresc luminile merge perfect. oare de ce ? astept raspuns :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu nu mai bine mai citesti un pic despre 929? e mult mai bine decat sa-ti dai cu parerea random pe topicuri :)

Ontopic.

Poate incerca o bujie iridium laser cu cadenta marita. Atunci magnetoul o sa fie direct influentat de impulsurile puternice, crescandu-i debitul de curent direct proportional cu prostiile debitate de forumisti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

tu nu mai bine mai citesti un pic despre 929? e mult mai bine decat sa-ti dai cu parerea random pe topicuri :)

Ontopic.

Poate incerca o bujie iridium laser cu cadenta marita. Atunci magnetoul o sa fie direct influentat de impulsurile puternice, crescandu-i debitul de curent direct proportional cu prostiile debitate de forumisti :)

mai dar inteligent te-a facut, sa nu zic cine ! tu ai vreo problema, sau doar asa am eu impresia ?! in caz ca nu ti ai dat seama, iti spun cu sinceritate si direct, ca esti un lake !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt un lake...aia e ... eu macar am ce-ti doresti tu...:)) si inca un exemplar deosebit. PUR SANGE...nu la 57k km...si daca iti mai dai cu parerea a prost o sa iti dau raspunsuri la fel de 'la obiect' . nu de alta dar ai comportament de musca...te tot asezi pe cururi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

sunt un lake...aia e ... eu macar am ce-ti doresti tu... :)) si inca un exemplar deosebit. PUR SANGE...nu la 57k km...si daca iti mai dai cu parerea a prost o sa iti dau raspunsuri la fel de 'la obiect' . nu de alta dar ai comportament de musca...te tot asezi pe cururi.

prietene,eu chiar am tot ce imi doresc, asa ca nu mi plange tu mie de mila, ca sa ti fie clara treaba ! pai o sa scriu unde vreau,cand vreau, nu ma opreste un lake ca si tine, ca tu chiar esti ! si referitor la pursangele tau, sa il stapanesti sanatos. se vede cat de bine crescut esti, incat te iei de tot ce apuci, inclusiv si de motor. si referitor la asezat, ma asez unde am eu chef, unu ca tine nu ma poate opri . lake ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are treaba CDI-ul, daca merge fara far e clar ca CDI-ul nu e defect. Daca era CDI-ul defect, nu mergea in ture mari nicicum, nu avea toti caii acasa sau chiar nu avea scanteie deloc!

Eu zic sa verifici instlatia electrica, ai un scurt pe undeva pe la bobina de aprindere sau intre bobina si CDI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa razi in necunostinta de cauza ( ca sa nu zic altfel...) mai bine te-ai documenta un pic.

pai m-am documentat, respectiv m-am dus in garaj sa ma uit la Piagio SI propietate personala.

surpriza, nici urma de cdi :)

 

e pe acolo un magnetou, o platina ceva bobina de inductie... si cam atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tiranspider motorul de piaggio ciao/si/si2/grillo vine echipat ori cu aprindere pe platina - bobina sau aprindere electronica - cdi. Modelele mai noi vin echipate cu aprindere electronica. Fiecare are reglaj pentru avans. Baiatul nostru are dat avansul prea mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.s drujba lu' batranu cumparata din tancioc are cdi, deci, know your shit before talking.

baiete, mucles, stii ce e ala cdi? sau dracia aia de aprindere tranzistorizata e cdi pt tine?

 

 

app " talcioc" nu "tancioc"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa te documentezi si sa inveti ceva nou e mai usor sa jignesti si sa ramai la parerile tale gresite.

Nu stiu de ce ti s-o parea asa SF si moderna aprinderea CDI de nu poti sa crezi ca se gaseste pe mopede si drujbe....

Din cate imi amintesc eu si minsk-ul avea aprindere CDI.

La motocicletele moderne gasesti ma degraba "dracia aia de aprindere tranzistorizata" decat CDI-uri

http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_discharge_ignition

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa te documentezi si sa inveti ceva nou e mai usor sa jignesti si sa ramai la parerile tale gresite.

Nu stiu de ce ti s-o parea asa SF si moderna aprinderea CDI de nu poti sa crezi ca se gaseste pe mopede si drujbe....

Din cate imi amintesc eu si minsk-ul avea aprindere CDI.

La motocicletele moderne gasesti ma degraba "dracia aia de aprindere tranzistorizata" decat CDI-uri

http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_discharge_ignition

 

poate raman la parerea mea datorita mopedului din garaj ;) ala fara cdi.

 

pana una alta stiu ( pe bune ) ca piagio e asa cum zic eu.

de la colegul am aflat ca teoretic ar fi si alte minuni. Cand o sa vad piaggio cu cdi imi retrag jumatate din cuvinte.

pana atunci imi mentin spusele

 

app, poate imi indici si mie unde e jignirea. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai m-am documentat, respectiv m-am dus in garaj sa ma uit la Piagio SI propietate personala.

surpriza, nici urma de cdi :)

 

e pe acolo un magnetou, o platina ceva bobina de inductie... si cam atat

Adica omu s-a uitat la tv-ul lui cu lampi si e ferm convins ca nu exista tv-uri inteligente.E mai de moda veche sau nu stie ce inseamna un CDI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat :) .. era magnetoul defect .. cred ca un fir intrerupt sau ceva . am schimbat magnetoul si acum merge perfect .. multumesc pentru ajutor :)

sigur nu era de la cdi? ca asa zic flacaii astia aici, ca e cdi-ul, posibil sa nu fi vazut de aproape motorul de la SI dar clar are cdi.

a, si comparatia cu televizorul e searbada, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am spus ca ar fi de la cdi, doar ca e posibil sa aiba cdi, ceea ce tu nu vroiai sa crezi.

Am gasit si "dovada":

http://www.it.piaggio.com/media/ciao.pdf

PIAGGIO SI :) nu CIAO :)

Chiar daca impart acelasi tip de motor, CIAO a fost inca de la inceput pe alta craca decat SI

 

REPET: nu ma intereseaza ce au alte mopede, eu STIU PE BAZA CONSTATARILOR DIRECTE ca SI nu are cdi :) RESPECTIV AM UNA IN GARAJ< NU PDF-URI DE PE NET

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...