Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare,

Cer sfatul comunitatii pentru ca vreau sa incep sa ma dau prin padure putin si nu am nici o idee ce motocicleta s-ar potrivi la inceput. Mentionez ca merg pe motor de 5-6 ani, am facut cateva mii de km, deci nu abia am luat permisul. Pana acum am mers doar pe speed, de curand am cumparat un 1200 GS si caut o motocicleta pe care sa pot invata sa merg offroad, ca mai apoi sa pot controla GS-ul mai usor cand ies cu el de pe asfalt. Am incercat de cateva ori dar e greu si nu prea vreau sa tavalesc bmw-ul mai mult decat e absolut necesar.

 

Nu vreau sa fac cross ci prefer ceva care sa poata merge si pe sosea. Pana acum mi-a fost recomandat un KTM 450 EXC.

 

Multumesc frumos!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei ceva ieftin si cat de cat ok,poti merge pe ktm lc4,eu detin unul si face fata cu brio la orice deal sau padure,cu toate ca al meu ii din 93'..motor de 600 in 4 timpi si in jur de 50cp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. In situatia asta sunt, am fost su eu. Uitetopicul meu aici. 2 pagini de unde n-ai cum sa nu te decizi :) . Eu fiind incepator m-am decis la Tricker250... Tu ai experienta si poti lua ceva mai mare si mai greu. Succes. /index.php?/topic/697259-enduro-soft-inmatriculabil/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

De ceva vreme am trecut si eu, cam de tot, la enduro. Din cate am inteles in cautarile mele (similare cu ale tale, de acum), problema se reduce la: "ce vrei sa faci cu ea?"

.

Eu mi-am luat un ktm 450 exc. De placut, imi place mult. Singura buba (dpmdv) e greutatea lui. Am avut ocazia sa ma plimb cu doi timpi mai mici, si am ramas vrajit de greutate / manevrabilitate. Spunea cineva pe forum, ca un motor de enduro mai greu te face sa inveti mai incet/greu multe treburi. Asa e, testat pe pielea mea. Numai ca eu am plecat cu ideea sa avansez pe partea de enduro/ hard enduro in viitor.

Tu, daca ramai la "poteca viteza", ai de ales din mai multe, (drz? ) , dar daca vrei sa avansezi spre enduro/hard enduro, se mai schimba datele.

Sa auzim de bine.

 

Eventual posteaza aici: /index.php?/forum/126-vreau-si-eu-enduro/

Editat de _danu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei ceva si de sosea cred ca cel mai bine vezi care sunt "calculate" la ore de functionare si care la km. Ca modele demotor ma refer. Cred ca e o chestie esentiala intre hobby exclusiv si motocicleta cu scop dual

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e din punct de vedere al fiabilitatii 450 EXC-ul? E adevarat ca terbuie sa ai un prieten mechanic :)?

 

 

Salut!

De ceva vreme am trecut si eu, cam de tot, la enduro. Din cate am inteles in cautarile mele (similare cu ale tale, de acum), problema se reduce la: "ce vrei sa faci cu ea?"

.

Eu mi-am luat un ktm 450 exc. De placut, imi place mult. Singura buba (dpmdv) e greutatea lui. Am avut ocazia sa ma plimb cu doi timpi mai mici, si am ramas vrajit de greutate / manevrabilitate. Spunea cineva pe forum, ca un motor de enduro mai greu te face sa inveti mai incet/greu multe treburi. Asa e, testat pe pielea mea. Numai ca eu am plecat cu ideea sa avansez pe partea de enduro/ hard enduro in viitor.

Tu, daca ramai la "poteca viteza", ai de ales din mai multe, (drz? ) , dar daca vrei sa avansezi spre enduro/hard enduro, se mai schimba datele.

Sa auzim de bine.

 

Eventual posteaza aici: /index.php?/forum/126-vreau-si-eu-enduro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mecanicul depinde de prea multi factori, ca la fiecare motoreta. De la grija reviziilor regulate / sau mai putin, la stilul de mers, la ce are in burta mobra proaspat cumparata (cat de norocos ai fost). Din cate am inteles, cam orice marca de motocicleta are, si in functie si de an de fabricatie, bune si rele. Asa ca e greu sa compari, zic... Si nu, nu merg prin padure cu un magnet legat de o sfoara mai lunga in spatele mobrei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Kawasaki KLX250, Honda CRF250L, Yamaha WR250R, Yamaha TW200, Borile MULTIUSO (230), Suzuki DR-Z400S, Ktm FREERIDE350.

Toate de mai sus de pot inmatricula si in Romania.

Parerea mea e ca orice motocicleta mai grea de 150Kg nu e placuta pe teren accidentat chiar daca are un motor mare si puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma regasesc oarecum in postura ta. Si eu vreau sa-mi iau o a doua mobra mai mica si mai usoara si neaparat inmatriculata.

 

Dupa multe cautari n-am ajuns la un rezultat satisfacator in totalitate dar m-am cam oprit in curte la Yamaha unde ma gandesc la WR450F [care e zice-se printre cele mai fiabile enduroaice, si cu revizia la cele mai multe ore] sau WR250R care in ciuda numelui este oarecum alt fel de mobra si asta se vede clar din revizia la km si nu la ore.

 

In alta ordine de idei arunca un ochi in acest topic : /index.php?/topic/685495-motocicleta-enduro-adventure-si-daca-se-poate-si-touring/ poate nu e 100% exact punctul tau de vedere dar esti relativ aproape.

 

Din cate am vazut vrei o mobra cu care sa poti merge si pe sosea probabil pana la coclaurii pe care vrei sa-i bati. Cred ca prima chestie la care trebuie sa te gandesti este daca te impaci cu revizia la ore de functionare [KTM 450 yau Yamaha WR 450] sau iti doresti sa faci revizia ca la o mobra normala .

 

Evident exista si cai de mijloc si anume sa pleci de la una cu revizie la ore si sa o modifici cu un oil cooler care sa-i mareasca cantitatea de ulei si acesta sa fie mai rece si implicit sa ii faci reviziile mai rar, insa aici e o zona destul de gri.

 

Multa bafta iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...