Sari la conținut

pinion fata nr dinti


Postări Recomandate

am avut un pinion pe fata de 12 dinti insa acesta sa uzat si l-am inlocuit dar cu un pinion de 14 dinti

intrebarea e urmatoarea

stiu ca pe drum drept o sa mearga mai tare

dar la pante/dealuri o sa urce mai greu ? influenteaza mult cei 2 dinti in plus la urcari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu aceeasi nedumerire,inainte foloseam un pinion fata 15 dinti spate 46,acum folosesc 10 fata 46 spate,curios va fi in teren cum se comporta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu aceeasi nedumerire,inainte foloseam un pinion fata 15 dinti spate 46,acum folosesc 10 fata 46 spate,curios va fi in teren cum se comporta

O sa ai senzatia ca merge motorul in gol. Ca patineaza ceva undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

eu am avut raport 13 cu 52 si s-a uzat 13-le si nu am avut la indemana decat unul de 14. La ieseala am fost numai pe jos, nu nimeream nici o combinatie ca sa fac o urcare mai dificila (sunt si incepator), dar crede-ma ca am simtit un dinte in plus. Probabil ca depinde cum te obisnuiesti cu rapoartele, ieri mi-a venit kitul intreg de lant 13-52, abia astept sa-l schimb :) . Motorul de care vb e un ktm 400 si eu ma simt mai bine cu raport scurt pe viteze si iti recomand asta in caz daca te atrage mai mult enduro decat touring-ul din el :)

Editat de luciusmerlucius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

eu am momentan 12-53 ,pe honda xr 250 ,de urcat urca ca un tractor numai sa ma tin de ea,viteza max 88kmh. Intradevar ca e cam scurta in viteze da nu chiar f deranjant,o sa pun 13 pe fata sa vad cum se comporta. Momentan e ciudat ca nu tare vrea pe o roata,intra intaia de pe loc ;)),in rest se plafoneaza din cauza pinionului fata,cred. Sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...