Sari la conținut

Accident in Pipera soldat cu decesul motociclistului


route`66
 Share

Postări Recomandate

de acord sa atragem atentia asupra noastra si sa invitam si sa iuncurajam ca soferii sa fie atenti la manevre de schimbarea de regim sau directie.

ce facem insa cu "colegii" care in fiecare noapte enerveaza mii de oameni in cartiere doar pentru simplul motiv ca motocicleta lor face zgomot.

acolo cum procedam? ii invitam sa fie in linie cu legea si bunul simt si daca nu se conformeaza ii dam in gat politiei?

 

asta nu contribuie la ura pe care altii o au pe motociclisti?

cand o sa vad un mars care indeamna la liniste si respect?

 

de ce "automobilistii" si lumea in general "ne"-ar respecta din moment ce "noi" nu dam nici un rahat pe dreptul "lor" la odihna si la legalitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 189
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

de acord sa atragem atentia asupra noastra si sa invitam si sa iuncurajam ca soferii sa fie atenti la manevre de schimbarea de regim sau directie.

ce facem insa cu "colegii" care in fiecare noapte enerveaza mii de oameni in cartiere doar pentru simplul motiv ca motocicleta lor face zgomot.

acolo cum procedam? ii invitam sa fie in linie cu legea si bunul simt si daca nu se conformeaza ii dam in gat politiei?

 

asta nu contribuie la ura pe care altii o au pe motociclisti?

cand o sa vad un mars care indeamna la liniste si respect?

 

de ce "automobilistii" si lumea in general "ne"-ar respecta din moment ce "noi" nu dam nici un rahat pe dreptul "lor" la odihna si la legalitate?

nu sunt de acord cu cei care fac galagie noaptea cu tobele, insa ei nu omoara pe nimeni cu zgomotul. cred ca in cazuri de genul asta, trebuie pus mana pe telefon si sunat la politia rutiera care abia asteapta sa-i arda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt de acord cu cei care fac galagie noaptea cu tobele, insa ei nu omoara pe nimeni cu zgomotul. cred ca in cazuri de genul asta, trebuie pus mana pe telefon si sunat la politia rutiera care abia asteapta sa-i arda.

nu omoara,dar se urca a doua zi obosit si nervos la volan si iese cu juma de masina in interesectie...ce urmeaza stim toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti o data pe luna (in ultima duminica a lunii de exemplu) sa trecem cat mai multi (zeci, sute) cu motocicletele la locul accidentului si sa lasam lumanari sau flori. asa ne vad cei din zona, le amintim de accident si poate au mai multe grija cum ies de prin curti.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt de acord cu cei care fac galagie noaptea cu tobele, insa ei nu omoara pe nimeni cu zgomotul. cred ca in cazuri de genul asta, trebuie pus mana pe telefon si sunat la politia rutiera care abia asteapta sa-i arda.

 

ori ceri respect oferind si tu respect la randul tau, ori o lasi asa cum e.

daca in cazul unui mars d-asta cu motoare mergi pe margine ai sa fii uimit cati sunt impotriva motociclistilor din cauza celor care ii deranjeaza zi de zi, mai corect, noapte de noapte.

ceri respect? oferi respect. chiar daca tu nu faci zgomot, ai putea avea atitudine impotriva celor care fac zgomot.

 

un mars impotriva lor, excluderea din grupuri pentru diverse intalniri etc. pana atunci lumea ne percep ca donatori de organe care nu dau 2 bani pe restul populatiei

 

cum ai raspuns tu, raspund si ei. in caz de accident, cel vinovat sa plateasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti o data pe luna (in ultima duminica a lunii de exemplu) sa trecem cat mai multi (zeci, sute) cu motocicletele la locul accidentului si sa lasam lumanari sau flori. asa ne vad cei din zona, le amintim de accident si poate au mai multe grija cum ies de prin curti.

:10:

De acord cu tine,eu ma bag.Nu stiu cati dintre voi ati trecut pe acolo dupa accident,urma de franare incepe de la maxim 1.5metrii de locul unde sa produs coliziunea,avand in vedere daunele provocate atat motocicletei cat si limuzinei,motociclistul nu avea mai mult de 50-60 km la ora.Eu locuiesc in zona si lucrez in Otopeni,trec zilnic pe acolo si nu o data mi s-a intamplat sa imi iasa in fata cate un "bolid" al unui "bastan" de pe o straduta laterala fara sa se asigure...nici macar sa se uite daca vine vreun TIR...

Editat de adryan82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord sa atragem atentia asupra noastra si sa invitam si sa iuncurajam ca soferii sa fie atenti la manevre de schimbarea de regim sau directie.

ce facem insa cu "colegii" care in fiecare noapte enerveaza mii de oameni in cartiere doar pentru simplul motiv ca motocicleta lor face zgomot.

acolo cum procedam? ii invitam sa fie in linie cu legea si bunul simt si daca nu se conformeaza ii dam in gat politiei?

 

asta nu contribuie la ura pe care altii o au pe motociclisti?

cand o sa vad un mars care indeamna la liniste si respect?

 

de ce "automobilistii" si lumea in general "ne"-ar respecta din moment ce "noi" nu dam nici un rahat pe dreptul "lor" la odihna si la legalitate?

sefu' o dai din cola in fanta.pe langa faptul ca zgomotul nu omoara,topicul asta este despre accidentul din pipera ,si nu cred ca ala cu mertanu' la omorat p-asta pt ca avea el "boala" p motoristi.

L-a omorat pt ca nu s-a asigurat corespunzator(t uiti de-a lungul strazii pana unde vezi),el s-a uitat cine dracu mai stie p unde,si a iesit pana in mijlocul drumului unde nu mai putea fi evitat.deschide un topic despre zgomot nu le amasteca.

 

ori ceri respect oferind si tu respect la randul tau, ori o lasi asa cum e.

daca in cazul unui mars d-asta cu motoare mergi pe margine ai sa fii uimit cati sunt impotriva motociclistilor din cauza celor care ii deranjeaza zi de zi, mai corect, noapte de noapte.

ceri respect? oferi respect. chiar daca tu nu faci zgomot, ai putea avea atitudine impotriva celor care fac zgomot.

 

un mars impotriva lor, excluderea din grupuri pentru diverse intalniri etc. pana atunci lumea ne percep ca donatori de organe care nu dau 2 bani pe restul populatiei

 

cum ai raspuns tu, raspund si ei. in caz de accident, cel vinovat sa plateasca.

faptul ca motoretele fac mai mult zgomot decat masinile nu da dreptul soferilor sa omoare motoristi,nu ii scuteste p soferi de la a se asigura la schimbarea directiei de mers,sau cand intra p un drum cu prioritate,nu ii scuteste de la a semnaliza si a se uita dracului in oglinzile alea ,care sunt puse nu pentru rujat pitipoancele sau sa-si vada fiecare moaca nashparlie,ci pt cu totul alte motive.

 

haideti o data pe luna (in ultima duminica a lunii de exemplu) sa trecem cat mai multi (zeci, sute) cu motocicletele la locul accidentului si sa lasam lumanari sau flori. asa ne vad cei din zona, le amintim de accident si poate au mai multe grija cum ies de prin curti.

daca va hotarati sa mergeti la locul accidentului lunar,faceti va rog un topic sau ceva si anuntati-ne si p noi si vom veni cu siguranta vreo 3-4 motorete.asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt de acord cu cei care fac galagie noaptea cu tobele, insa ei nu omoara pe nimeni cu zgomotul. cred ca in cazuri de genul asta, trebuie pus mana pe telefon si sunat la politia rutiera care abia asteapta sa-i arda.

Nici daca ma cac la usa ta nu omor pe nimeni dar asta nu-nseamna ca e ok sa o fac ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci hai sa incercam luna asta sa vedem ce iese. ramane 28 iulie (toata ziua, fiecare cum poate) sa trecem pe acolo sa lasam flori sau lumanari? s-ar putea ca cei care sunt gica contra sa spuna ca "de ce sa mergem toti, intr-o zi? fiecare sa mearga cand vrea", dar pe langa faptul ca fiecare poate sa mearga cand vrea (evident), daca am merge toti intr-o singura zi si ar fi in permanenta motoare oprite pe acolo in ziua respectiva si multe flori depuse la locul tragediei, altul ar fi impactul asupra soferilor (cred eu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce facem insa cu "colegii" care in fiecare noapte enerveaza mii de oameni in cartiere doar pentru simplul motiv ca motocicleta lor face zgomot.

acolo cum procedam? ii invitam sa fie in linie cu legea si bunul simt si daca nu se conformeaza ii dam in gat politiei?

 

asta nu contribuie la ura pe care altii o au pe motociclisti?

 

wtf? da ce facem cu miile de carute care ma enerveaza in fiecare zi? doar pentru ca exista si-mi ocupa drumul? sau ma bazaie 8h/zi la intervale de sub 5 secunde una de alta cu zgomotul lor?

sa ma enervez sa omor cativa soferi? asta nu contribuie la ura pe care o am eu in sens invers urii lor bazate pe 0.0000005% din traficul urban care face galagie... noaptea... mda... parca astia se laudau ca vara nu dorm... iarna sunt putine motoare asa ca somn usor iarna...

lasati liberalismul asta extrem ca macane...

 

adica ce? sa fiu atent sa nu ma asasineze unu cu caruta ca eu sau gigel streinu' face galagie prin oras noaptea?

lolll... daca cineva-mi garanteaza teorema de mai sus ca valida, atunci eu ce sa fac? sa stramb toate tablele pe langa care trec? sa fac colectie de cioburi de oglinzi auto?

 

ambele commenturi sunt evident exagerari. sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jer, nu scoateti din context ce-am zis.

m-am referit strict la MARS prin oras pentru siguranta si respect vis-a-vis de parerea generalizata a cetatenilor despre motociclete, parere formata de cativa nesimtiti, dar sufficienti sa deranjeze zeci de mii de oameni.

parerea exista. daca nu ma crezi, stai pe margine cand trece un mars d-asta si o sa auzi.

atat. si ma opresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa concluzionez inainte de a incepe: Orice mars, miting, etc sugerati sa se faca, nu se va face. De ce? Din urmatoarele motive:

 

1. Romanul, genetic vorbind, nu are capacitatea de a se mobiliza si de a fi solidar cu o cauza. Cel putin atat timp cat nu il afecteaza direct si mai ales daca nu i-a ajuns cutitul la os. Romanul stie sa dea din gura insa cand vine vorba de facut ceva pauza. Asa ca pot sa zica 10.000 de motoristi ca vin la miting insa in realitate vor fi 100 si aia se vor evapora repede invocand diverse.

 

Au mai incercat si biciclistii din Bucuresti (care cred ca sunt cel putin la fel de multi ca motoristii) sa faca ceea ce ei numesc Masa Critica si sa demonstreze impotriva primariei, pistelor de biciclisti aiurea, etc. A iesit fix plua.

 

2. Un miting, chiar si cu mii de oameni, nu va ajuta la implementarea in subconstientul colectiv a ideii de motocicleta pe strada. Va fi probabil un subiect interesant pentru media si se va sterge din memoria colectiva in 2-3 zile maxim.

 

Pentru ca soferii sa constientizeze motoristii ar trebui o campanie coerenta, sustinuta si de lunga durata. E ca in publicitate, unde daca vezi prima data o reclama nici nu o vezi, dupa 4-5 ori incepi sa iti aduci aminte de ea, la a 10-12-a vizionare parca incepi sa fii interesat de produs si abia dupa 20 de vizionari parca ai vrea sa iei produsul de pe raftul de la magazin.

 

Ce as face eu? As face niste tricouri sau veste reflectorizante, de o culoare tipatoare (ex. verde), pe care sa le purtam cu totii in trafic (peste echipament daca e cazul), timp de 1 luna cat tine campania. Pe ele ar trebui imprimate niste poze (cel mai bine personalizate cu o familie) si sa scrie vizibil ceva de genul: Ei ma asteapta acasa! Asigura-te! In felul acesta, daca mii de soferi vad zilnic in trafic aceleasi chestii, poate totusi ajung sa constientizeze cat de multi si cat de importanti suntem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ca sa concluzionez inainte de a incepe: Orice mars, miting, etc sugerati sa se faca, nu se va face. De ce? Din urmatoarele motive:

 

1. Romanul, genetic vorbind, nu are capacitatea de a se mobiliza si de a fi solidar cu o cauza. Cel putin atat timp cat nu il afecteaza direct si mai ales daca nu i-a ajuns cutitul la os. Romanul stie sa dea din gura insa cand vine vorba de facut ceva pauza. Asa ca pot sa zica 10.000 de motoristi ca vin la miting insa in realitate vor fi 100 si aia se vor evapora repede invocand diverse.

 

Au mai incercat si biciclistii din Bucuresti (care cred ca sunt cel putin la fel de multi ca motoristii) sa faca ceea ce ei numesc Masa Critica si sa demonstreze impotriva primariei, pistelor de biciclisti aiurea, etc. A iesit fix plua.

 

2. Un miting, chiar si cu mii de oameni, nu va ajuta la implementarea in subconstientul colectiv a ideii de motocicleta pe strada. Va fi probabil un subiect interesant pentru media si se va sterge din memoria colectiva in 2-3 zile maxim.

 

Pentru ca soferii sa constientizeze motoristii ar trebui o campanie coerenta, sustinuta si de lunga durata. E ca in publicitate, unde daca vezi prima data o reclama nici nu o vezi, dupa 4-5 ori incepi sa iti aduci aminte de ea, la a 10-12-a vizionare parca incepi sa fii interesat de produs si abia dupa 20 de vizionari parca ai vrea sa iei produsul de pe raftul de la magazin.

 

Ce as face eu? As face niste tricouri sau veste reflectorizante, de o culoare tipatoare (ex. verde), pe care sa le purtam cu totii in trafic (peste echipament daca e cazul), timp de 1 luna cat tine campania. Pe ele ar trebui imprimate niste poze (cel mai bine personalizate cu o familie) si sa scrie vizibil ceva de genul: Ei ma asteapta acasa! Asigura-te! In felul acesta, daca mii de soferi vad zilnic in trafic aceleasi chestii, poate totusi ajung sa constientizeze cat de multi si cat de importanti suntem.

 

ideea mi se pare buna, insa nu poti sa zici ca nu se strange lumea la marsuri pentru atragerea atentiei soferilor asupra noastra. eu am participat anul asta la 2 in bucuresti si a venit multa lume (unul organizat de black helmets si altul la o saptamana dupa, cel cu "iubim 2 roti"). in plus, am fost si la protestul biciclistilor impotriva pistelor care exista dar nu prea si au fost foarte foarte multi (aproximativ 3 mii). nu cred totusi ca asta este topicul potrivit pentru discutii de genul asta. mai bine ne mutam pe sectiunea "campanii anti-accidente".

 

maine trec cu motorul sa las o floare la locul accidentului, sper sa vina cat mai multa lume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...