Sari la conținut

informatii despre ucraina, slovacia si cehia


unnamed
 Share

Postări Recomandate

in curand voi face o excursie cu motoreta in tarile mentionate si v-as ruga, pe cei care ati fost pe acolo, sa veniti cu ceva sfaturi. cum sunt drumurile in general (insa m-ar interesa in special H09 si apoi M06 din ucraina - intre sighetul marmatiei si slovacia), ce obiective turistice merita vazute, ce drumuri merita batute? cum se face trecerea la granita (in special la rom-ucraina si ucraina-slovacia)? sunt destule campinguri prin slovacia sau exista pensiuni suficient de ieftine incat nu mai merita sa-ti iei cortul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost doar pe M19.

Nu ma plang. Oamenii is okay, la vama insa esti la mila politistului de frontier.

Am auzit lucruri bune, pe mine m-a trimis la coada. La coada era de asteptat. I-am zis ca nu ma duc.

A zis ca pot sta cat are el schimb si intrase la 8, si ca dupa el e un coleg care ma lasa sa trec usor.I-am zis ca stau 2 ore dupa care ma intorc in Romania daca nu ma lasa sa trec.

Dupa o ora jumate mi-a facut semn si nu m-a crontrolat, n-a fost nevoie de spaga, nici pe lista de bagaje n-a vrtu sa se uite. Mai mjult si-a cerut scuze.

Nu m-a mai prea incalzit, caci eram deja "hot" la 35°C de afara de la ora 10.

 

Acum, daca pot ocoli, o fac cu cea mai mare placer. Tu ai de trecut 2 granite in felul asta.

Din Ucraina traseul era sa trec prin Belarus, luasem viza. N-a mai fost cazul.

In Slovacia e superok.

 

Pentru obiective turistice nu sunt nimerit sa raspund. La mine doar mersul conteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci pt raspuns. in ce an ai facut excursia de care vorbesti? am inteles ca de cativa ani (nu multi) trecerea granitelor cu ucraina se face mult mai lejer (fiind vorba de aproximativ o ora sau mai putin)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut in iulie

si eu am auzit. poate ala avea ceva cu motociclistii. mi-a si zis ca cel in tura dupa el, ma lasa fara sa clipeasca.

oi fi avut eu ghinion, insa, de atunci, daca pot sa evit, o fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-te pe geam. o sa intelegi de ce nu scriu cei care au fost. probabil sunt in alte locuri. intreaba si tu la iarna...

 

tot timpul am fost atras de destinatii d-astea exotice, peste care timpul nu a trecut la fel de repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors din Ukr sapt trecuta.

 

1. Trecerea la frontiera RO- UKR.

Deoarece se face formalitatea de inregistrare a pasaportului si a vehiculului, in functie de cati prezenti sunt in vama inaintea ta, trecerea poate sa dureze intre o jum de ora si 2-3 ore. daca te gandesti din start ca vei sta pe acolo cam doua ore, nu vei fi dezamagit, s-ar putea sa fii chiar bucuros ca se termina totul intr-o ora.

La fel si la UKR- SK, se face "exportul" motoretei si inregistrarea ta ca ai iesit.

Ti se cere sa prezinti si la intrare si la iesire cartea verde, talonul motocicletei. Daca moto nu e pe numele tau, tb sa ai procura (nu stiu in ce limba) pentru ea.

 

2. Drumurile

Tu mergand cu moto, nu vei fi afectat de drumurile ondulate. Gropi pot fi, condu astfel incat sa poti evita oricand ceva. Soselele in UKR nu sunt ca E85 de la noi (Buc-BZ-VN-BC-SV), sunt ondulate si peticite (masinile topaie destul de mult in mers si ca pasager simti cum lucreaza suspensiile din greu).

Oamenii obisnuiti sunt prietenosi. Sunt insa si "smecheri" cu masini de prin 1990, tunate care mai fac fitze, aratandu-si dibacia. Atentie la trafic, se cam fac depasiri chiar daca din fata vine cate o masina, ceilalti facandu-i loc.

Militienii te pot opri fara nici un motiv. - La noi au obligatia sa iti spuna motivul pentru care te-au oprit - centura, telefon, viteza, etc. La ei te pot opri pt cam orice, de fapt pt a-si lua o mica spaga. Ca si radar au un pistol pe care pot inregistra un 78km/h de dimineata si sa il arate tuturor toata ziua. Fara nr. de inmatriculare, fara poza.

 

3. camping-uri in SK foarte multe, le gasesti usor. da un search pe google. informeaza-te inainte de plecare, noteaza-ti cateva adrese, ca altfel cauti aiurea printre munti. Ca in orice camping din Europa, tb doar sa pastrezi niste reguli elementare de bun simt si liniste. Altfel vecinii de cort sau de rulota te reclama la receptie de unde ti se spune sa parasesti locul. Chiar cu politia, daca e cazul. Am vazut situatia, cand niste polonezi au fost evacuati. Deci daca planuiesti sa faci vreo paranghelie la cort, nu merge, ca nu esti in RO, unde cocalarii se manifesta oriunde.

http://en.camping.info/?gclid=CNeU1eThobgCFQpZ3godtlUADQ

De obicei programul la receptie este cam pana la o anumita ora. 20, 21. Dupa ora asta intri, iti cauti loc si faci formalitatile de check-in a doua zi dimineata.

 

4. Generale

Benzina in UKR este cam 1 Euro. Nu prea se accepta plata cu card-ul. E bine sa schimbi ceva bani la intrare, sau sa scoti de pe card.

Nu ai taxa de drum. Orice alte preturi sunt (maxim) ca la noi sau in general mai mici. deci nu are rost sa iti mancare in traista, ca sa faci economii. Valabil si pt SK. Te aprovizionezi in orice supermarket la pret de Ro.

despre rata de schimb vezi www.oanda.com

 

drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

slovacia si cehia.. vezi ca Beatrice parca isi planificase p-acolo o excursie cu grupul anul asta si cica a mai fost. Am citit ceva recomandari acolo. Eu o sa trec p-acolo in mai putin de 2 saptamani, dar doar trec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Slovacia e frumos de mers la Tatralandia. Drumul pana acolo prin munti e superb, si de acolo la fel, pana in Bratislava.

Drumuri perfecte, dar sunt portiuni unde brusc incepe un drum peticit, destul de scurt ce-i drept, cateodata mai dai se nisip/gropi in curbe, dar destul de rar. Drumuri frumos virajate, sau cu urcusuri si coborasuri de te desprinzi de asfalt.

Oamenii nu prea inteleg engleza, tre' sa stii sa mimezi putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Cehia e ok, e putin mai bine decat in SK.. si la drumuri si la orice.

Campinguri sunt foarte multe, google.cz is your friend. Majoritatea au pagina de internet. Preturile sunt decente, undeva la 250kc/noapte pt 1 persona + cort + autovehicul. (9-10E)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Slovacia , in afara de Tatralandia vezi ca mai sunt o multime de astfel de " bai " , care au si camping la casute ( Aqua city , Aqua Dome .... ) , preturi la mancare in supermarket , cam ca la noi , merge cu cardul destul de bine . In general este super OK , asa cum ti-au zis si antevorbitorii mei . Atentie la perioada sa nu fie aglomeratie ( concedii ) etc . Vezi ca gasesti in zona Tatralandia ( Tatranska Lomnica ) statiuni de ski , care au cateva hoteluri deshise (si) vara , unde preturile sunt bune rau , daca nu vrei stele multe ... la nivelul de 20-25 E / noapte la 2-3 stele , camera dubla !

Despre Ucraina nu pot sa-ti spun nimic , habar n-am .

Drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

1. cum sunt drumurile in general

2. ce obiective turistice merita vazute, ce drumuri merita batute?

3. cum se face trecerea la granita (in special la rom-ucraina si ucraina-slovacia)?

4. sunt destule campinguri prin slovacia sau exista pensiuni suficient de ieftine incat nu mai merita sa-ti iei cortul?

 

Cu scuze de intarziere, neavand net... tocmai am dat o raita in slovacia, pana la Muntii Tatra. In Ukraina am fost acum vreo luna, parca, la Cernauti. Asadar, uite opinia mea:

 

1. in Ucraina sunt dezastru. Drumurile sunt late insa valurite longitudinal si cu gropi foarte adanci, chiar si de 15-20 de cm adancime! Soferii merg haotic, e o dementza. Cu toate astea, vei fi claxonat deseori: e in semn de simpatie pentru ca esti motociclist... in Slovacia sunt acceptabile, similare cu cele din Ungaria (cu exceptia autostrazilor, care sunt in lucru la slovaci).

2. eu obisnuesc sa ma orientez la fata locului. mi-au placut foarte mult orasele Kosice si Cernauti - asta insa nu cred ca e in drumul tau, dar pentru Kosice eu mi-as face timp...

3. am trecut granita RO-UA dar cred ca e similar si cand treci granita SK-UA: trecerea se face greu, dureaza cca o ora. baga-te `n fata si fa pe prostul, te faci ca n-ai stiut. o sa vina unii cu sepci mari si o sa-ti ia actele, apoi iti vor scrie fel de fel de hartiute, f important e un mic bon pe care il primesti de la un soldat si pe care inainte de a fi liber din vama il dai altui soldat, ai grija de acel bon!

4. slovacia mi s-a parut o tara excesiv de scumpa. si nejustificat, mi se pare o tara banala, cu exceptia minunatiei de munti Tatra. senzationali munti! dar prea scump, prea aiurea, adica: bunaoara, la campingul de langa kosice costa 30 de euro sa-ti pui cortul. hotelurile de mana a 16-a plecau de la 45 de e, mi-au cerut si 70, in satele din apropiere, nicidecum in centru, unde mi-a fost frica sa intreb. pana la urma, receptionerul de la campingul de care vorbesc mi-a aranjat intr-un hotel mai marginas cu 35 de euro (decent, dealtfel dar scump, frate).

 

SFAT: pentru ucraina sa ai mereu pregatiti echivalentul a cca 3-5 euro, pe care cica-i dai din start politaiului daca te opreste, indiferent ca ai facut sau nu ceva. asa am fost si eu sfatuit. sa ai xeroxuri dupa acte, actele originale NU le inmanezi niciodata politiei ucrainiene. sa nu ai la vedere bani in portofel, nici carduri. adica la vederea politiei, de oamenii obisnuiti nu ai de ce sa te feresti, mi-au facut o impresie extraordinara, mi-au placut ucrainienii, f mult. de ucrainience nici nu mai zic...

 

sa ai f putini bani la vedere, max 10 euro, si o tii "ca surdul pe mormant" ca nu ai nici bani nici actele in original. faci pe prostul, dand de inteles ca nu intelegi nimic (in dialog cu politia ucraineana, desigur...:-))) - asta e un sfat primit de la altii mai versati, sincer pe mine nu m-a oprit politia ucraineana - desi misuna peste tot.

 

bafta la drum!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuze de intarziere, neavand net... tocmai am dat o raita in slovacia, pana la Muntii Tatra. In Ukraina am fost acum vreo luna, parca, la Cernauti. Asadar, uite opinia mea:

 

1. in Ucraina sunt dezastru. Drumurile sunt late insa valurite longitudinal si cu gropi foarte adanci, chiar si de 15-20 de cm adancime! Soferii merg haotic, e o dementza. Cu toate astea, vei fi claxonat deseori: e in semn de simpatie pentru ca esti motociclist... in Slovacia sunt acceptabile, similare cu cele din Ungaria (cu exceptia autostrazilor, care sunt in lucru la slovaci).

2. eu obisnuesc sa ma orientez la fata locului. mi-au placut foarte mult orasele Kosice si Cernauti - asta insa nu cred ca e in drumul tau, dar pentru Kosice eu mi-as face timp...

3. am trecut granita RO-UA dar cred ca e similar si cand treci granita SK-UA: trecerea se face greu, dureaza cca o ora. baga-te `n fata si fa pe prostul, te faci ca n-ai stiut. o sa vina unii cu sepci mari si o sa-ti ia actele, apoi iti vor scrie fel de fel de hartiute, f important e un mic bon pe care il primesti de la un soldat si pe care inainte de a fi liber din vama il dai altui soldat, ai grija de acel bon!

4. slovacia mi s-a parut o tara excesiv de scumpa. si nejustificat, mi se pare o tara banala, cu exceptia minunatiei de munti Tatra. senzationali munti! dar prea scump, prea aiurea, adica: bunaoara, la campingul de langa kosice costa 30 de euro sa-ti pui cortul. hotelurile de mana a 16-a plecau de la 45 de e, mi-au cerut si 70, in satele din apropiere, nicidecum in centru, unde mi-a fost frica sa intreb. pana la urma, receptionerul de la campingul de care vorbesc mi-a aranjat intr-un hotel mai marginas cu 35 de euro (decent, dealtfel dar scump, frate).

 

SFAT: pentru ucraina sa ai mereu pregatiti echivalentul a cca 3-5 euro, pe care cica-i dai din start politaiului daca te opreste, indiferent ca ai facut sau nu ceva. asa am fost si eu sfatuit. sa ai xeroxuri dupa acte, actele originale NU le inmanezi niciodata politiei ucrainiene. sa nu ai la vedere bani in portofel, nici carduri. adica la vederea politiei, de oamenii obisnuiti nu ai de ce sa te feresti, mi-au facut o impresie extraordinara, mi-au placut ucrainienii, f mult. de ucrainience nici nu mai zic...

 

sa ai f putini bani la vedere, max 10 euro, si o tii "ca surdul pe mormant" ca nu ai nici bani nici actele in original. faci pe prostul, dand de inteles ca nu intelegi nimic (in dialog cu politia ucraineana, desigur...:-))) - asta e un sfat primit de la altii mai versati, sincer pe mine nu m-a oprit politia ucraineana - desi misuna peste tot.

 

bafta la drum!

 

foarte utile sfaturile, merci si venim cu poze la intrunirea concursului din decembrie :D :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...