Sari la conținut

Solutie lipire urechiusa prindere carena


Postări Recomandate

Salut,

 

Aveti idee de o solutie pentru lipirea unei urechiuse de prindere a carenei?

Este vorba de un GXSR SRAD din 97. Nu stiu cum si prin ce cai s-a rupt urechiusa de pe tubulatura de aer in care se prinde carena din partea dreapta.

Ce recomandati?

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai urechiusa sau trebuie refacuta de la 0?

Poti sa folosesti plastic topit sau diverse rasini din comert, le gasesti in magazinele gen Dedeman, Hornbach, Brico... la tub, seringa etc. Nu stiu cat de bune sunt, am inteles ca Bison are o gama buna de asemenea "lipiciuri", pt plastic, metal...

 

Eu am folosit plastic, reciclat dintr-un "ceva" care nu-mi folosea, taiat pe dimensiune si lipit cu ciocanul de lipit incins, plastic pe plastic. Pt intarire am mai topit mici bucatele de plastic, ca sa ingros zonele de legatura. Vroiam sa si armez cu ceva metal, dar le-am incercat asa si sunt foarte ok, nu avea rost sa ma mai complic.


  • post-69984-0-65798100-1372069697_thumb.j
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kit reparatie fibra de sticla, il gasesti in magazine de piese auto, e in jur de 50 RON unu' mic, la ce ai tu acolo nu-ti trebe prea mult material. Il lipesti de-l gasesc toti dracii sau il reconstruiesti in caz ca lipseste ce-ti trebuie.

 

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kit reparatie fibra de sticla, il gasesti in magazine de piese auto, e in jur de 50 RON unu' mic, la ce ai tu acolo nu-ti trebe prea mult material. Il lipesti de-l gasesc toti dracii sau il reconstruiesti in caz ca lipseste ce-ti trebuie.

 

Spor la treaba!

 

Nu e chiar asa simplu... in functie de "plastic" (nu tot ce pare plastic e la fel), fibra de sticla face priza sau nu. Si pe zone foarte mici, gen urechiuse de prindere, se lucreaza greu cu fibra, mai ales daca nu ai mai facut asa ceva. In plus, fibra de sticla (tesatura in sine) e de mai multe feluri, grosimi, densitati etc. Multi vand generic "fibra de sticla buna la orice" de cea mai proasta calitate si care nu poate fi folosita la fineturi. Da, kit-urile alea din magazinele de piese auto sunt ok, sunt pt repararii la bari de plastic... dar, cu am spus si mai sus, nu orice plastic.

Acum, presupunand ca fibra e o varianta, in ordinea "de pe tricouri" ar fi... plastic topit si migaleala cu pistolul/ciocanul de lipit, costuri 0 (daca omitem curentul consumat :P )... Bison, cred ca e in jur de 5-10 lei un tub mic (gen SuperGlue) sau 30 lei mai mare... si fibra de sticla, intre 30 si 50 lei, in functie de vanzator, calitate etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi. Am urechiusa, nu trebuie reconstruita. Cred ca s-a rupt la furtuna de sambata, pentru ca a cazut pe motor o plasa de tantari din aceea de termopan. Nu vad cum sa se fi rupt altfel... poate de la sine putere :))

 

Cred ca o sa incerc cu Bizon plastic adhesive. Daca nu tine, o sa il sun pe slick89 (numai ca stau prost cu timpul).

 

Inca o data multumesc pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pont: daca iei solutie lichida, gen SuperGlue, cureti si degresezi (cu diluant, alcool tehnic) bine zonele respective, lasi sa se usuce, si, dupa ce ai lipit urechiusa, pui de jur imprejurul rupturii, sa acoperi bine (cativa cm peste, cat iti permite spatiul), o bucatica de servetel pe care o imbibi bine in adeziv/SuperGlue/Picatura. O sa se intareasca si o sa se faca "beton", mai rigidizeaza ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu tine...trebuie sa iei niste cuie subtiri de tot le tai capurile jos..si sa le incastrezi in poxilina...cum?degresezi bine de tot..cu diluant..pui poxilina pe cele doua bucati..asezi cuiele de o parte si de alta a gaurii..pe poxilina..Cuiele sa ajunga pe ambele parti ce trebuie lipite..pui poxilina peste tot si ala esti...nu se mai rupe...am facut multe lipituri asa...si au tinut beton...fara o mica armatura..cam greutz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Integrezi cu ciocanul de lipit plasa de tantari metalica , in suportul pe care vine prinsa urechea.

Integrezi plasa de tantari ,cu cicanul de lipit , in urechiusa .

Cositoresti plasele intre ele , in pozitie si dupa ce se raceste imbraci totul in ceva rasina bicomponent (poxilina ,mag de vopsele,Dedeman,Baumax,Practiker,etc) .

Eu cu plasa de cupru ,cu ochiuri ceva mai mari decat cea pt palniile de benzina ,am lucrat ; si urmatoarea ruptura/fisura a fost in alta parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O metoda eficienta si simpla, probata si verificata: Cauti o bucata de sita metalica/plasa foarte fina, cea care se foloseste ca plasa de tantari sau ciur de malai, gasesti la metru in magazin de profil, metalo-chimice sau Dedeman, etc.. Tai doua bucati de aceeasi dimensiune care sa se suprapuna una peste cealalta. Dimensiunea urechiusei/clema va fi cea calculata astfel sa treaca 4-5cm peste carena de baza, de unde s-a ruprt si, in exterior o lasi mai mare decat cea originala. Cumperi o cutie de POXILINA, prepari amestecul dupa indicatii, si lipesti plasele pe carena de baza( lipesti un strat de baza pe carena si apoi fixezi plasele), apoi incarci si partea libera de palsa metalica cu poxilina, practic vei reconstrui urechea rupta. O vei reconstrui mai mare si mai groasa, nu conteaza, pentru ca dupa 2 ore, o polizezi cu un polizor electric mic si, o formezi cum doresti. Dupa 2 ore este beton, chiar aceasta poxilina super, merita reclama! Gaura in ureche o faci dupa pozitionarea carenelor, pentru a nu devia. Iti spun ca am lipit 5 cleme prin aceasta metoda si nu sunt probleme de ani buni.

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...