Sari la conținut

O Cheia-Siriu de We?


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

Dat fiind faptul ca n-am mai facut o Cheia de vreo 4 ani, m-am gandit ca n-ar fi o tura rea pt we care vine. Vremea pare sa tina cu noi, bilet la Rammstein nu mi-am luat...

 

Ca idee, nu mergem in formatie mai mare de 4-6, nu rupem DN-ul in doua si nu dormim atunci cand intram pe portiunea virajata.

 

Nu am gume racing(Pilot Road) iar mobra mea are aprox 270 kg asa ca nu se pune problema unei ture "racing" in adevaratul sens al cuvantului ci mai degraba o plimbare intr-un ritm decent, usor accelerat cu opriri doar pentru gaz, poze si umplerea stomacului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luati-o pe la Tg Secuiesc.

 

Te referi la portiunea Onesti - Tg. Secuiesc? E frumoasa?

Intreb, pentru ca eu merg (cu sotia pasager, bineinteles) in week-end la Slanic Moldova, si la intoarcerea in Bucuresti m-am gandit sa vin pe Siriu, si asta inseamna din ce-am vazut pe harta ca trebuie sa parcurg si drumul Onesti - Tg. Secuiesc.

 

De pe Siriu pana in Bucuresti pe unde mai ok, prin Valenii de Munte - Ploiesti sau prin Buzau - Urziceni?

PS. Noi avem bilet la Rammstein.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa "lungi" discutii s-a stabilit. Ora 8 , benzinaria Omv Pipera, la rond. De acolo vedem noi pe unde o taiem.



Fost, vazut, plimbat, placut. Am ales "clasicul" DN1A si am facut un Siriu cu "ocol" prin Cheia :) Vremea a tinut cu noi, asfaltul a fost cvasicurat si neted, deci decent iar gasca a fost de milioane. Pe scurt, o zi 90% reusita.

 

Ziua a fost "umbrita" de catre un eveniment neplacut dar protagonistul este ok si se poate considera super norocos ca a scapat doar cu o paguba materiala si un orgoliu usor sifonat.

 

 

post-11570-0-08414200-1374946909_thumb.jpg

post-11570-0-37823100-1374946923_thumb.jpg

post-11570-0-73964400-1374946935_thumb.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe Siriu pana in Bucuresti pe unde mai ok, prin Valenii de Munte - Ploiesti sau prin Buzau - Urziceni?

 

Am luat-o prin Valenii de Munte si a fost ok drumul, cu exceptia primei portiuni dupa ce am parasit Brasov-Buzau, unde erau gropi in asfalt. Dupa aceea a fost asfaltul foarte bun si frumos, virajat.

 

Si Pasul Oituz si drumul de la Siriu au fost foarte frumoase, le-am parcurs ieri pentru prima data. Pe Siriu am mers mult timp alaturi de de o Yamaha (cruiser, cu cardan, cred ca Dragstar) de BV, cu pasagera cu casca Shoei visinie. Salutari din nou, daca cumva citesti aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfaltul de pe Siriu e mult mai ok decat cel de pe Cheia. Din pacate, oricat de turistica ar fi locatia nu putem sa ne rupem de carute, cai si balega unde ti-e lumea mai draga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am facut nimic special, stai linistit, tu sa fii sanatos (nu uita sa mergi sa faci radiografiile de care vorbeam).

 

Daca tot se discuta despre Cheia, am si eu o intrebare..cum este drumul catre Muntele Rosu ?

Acum cativa ani stiu ca era praf, oare l-au reparat ?

 

Toata portiunea asfaltata se prezinta decent. Nemultumirea mea e legata in special de acele de par, ultra gumate, alunecoase si pline de tiruri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...