Sari la conținut

Lanturi RC


Cesar
 Share

Postări Recomandate

Am primit de curand pentru montaj un lant RC - asta scrie pe cutie. Nu am mai vazut in viata mea lanturile astea.

Pe zale scrie ESJOT.... :)

Pinioanele astea le cunosc, sunt de foarte slaba calitate. Dar despre lanturi nu am mai auzit.

Daca aveti mai multe informatii sau experienta cu ele, va rog sa impartasiti.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai montat si eu. Firma e nemteasca - http://www.esjot.com/en/sprockets-and-chains.html - nu stiu unde or fi fabricate produsele.

Un lant pus pe motocicleta de 50 de cai a mers 25.000 de km pana a ajuns sa nu mai poata fi intins si sa necesite schimbare. De-a lungul vietii a suferit de zale blocate, desi era uns si curatat periodic. A fost deblocat cu motorina si a mai mers cateva mii de km.

Mediocru as zice, n-as pune un lant de genul asta pe motoare mai puternice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cica pinioanele Esjot sint facute in Germania. Mie mi sa pare o gluma sinistra, a luat 2 pinioane de atac, ambele nu intra pe butuc decit batute cu ciocanul. Orice alt pinion intra impins cu 2 degete.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima si ultima mea experienta cu ESJOt a fost un pinion de atac care s-a stricat in 3000 de km.

 

Dar imediat ce ai pus mana pe ele, se vede ca sunt lucrate rudimentar. Sunt bavuri pe flancuri, zgarieturi si codurile stantate de cate doua ori de nu poti sa citesti nimic pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot suntem la discutia asta, lamuriti-ma si pe mine in 2 vorbe:

DiD, am avut, super lanturi, nu comentez;

RK, inca pe echiparea de serie la anumite marci. Sa inteleg ca sunt foarte bune, sau e doar o chestie de marketing?

AFAM, imens de scumpe, nu stiu daca ar merita?!?;

Regina, nu am, nu stiu, nu comentez.

IRIS, belele la ele, am auzit de la un prieten, ca se rup mai repede ca alte marci;

Alternativa: achizitie lant (una din marcile de mai sus) si pinioane separate?!

 

Discutia este pur generalista, nu imi schimb lantul, nu vand, nu cumpar. Doar am nelamuririle mele...Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut RK pe Gsxf600 si a tinut vreo 20k km, asta fiindca intretinerea a fost in felul urmator:: la 2000 km spalat, uns cand imi aminteam! Lantul nu a ajuns la capatul cursei ci s-a uzat inegal pe cateva zale din cauza lipsei de intretinere! :crack: Acum tocmai am achizitionat un kit JT X-ring, pinioanele sunt ok pentru ca cele vechi au fost tot JT iar de lant am auzit lucruri de bine!

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Ca sa-l citez pe Macke, daca tot suntem la capitolul lanturi...

Curand tre sa schimb lantul la RSV. Lantul actual are 20.000km. Nu stiu cat a mers fostul proprietar cu kitul asta, dar la mine are cam 20.000 si e cam muci. La asta am contribuit si eu cu niste retardisme ,anul trecut.

 

Ce recomandati? ma intereseaza ceva durabil,nu ceva ultra-usor pt reising.

Actualul e DID 525 (zvmx cred).

 

Merita sa trec pe 530?

 

cum a zis si Cesar, Ejsot par panarame. Ar ramane DID (dintre EK si RK am inteles ca RK ar fi mai bune).

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei durabilitate, mai ales pe un v2 merita 530. :) DID sau RK la lanturi. eu personal prefer RK dar nu am o baza cand spun asta, pur si simplu prefer RK. daca folosesti si ungator automat tine lantul macar 40.000 :)

 

daca ai bani si vrei "the best of the best" poti lua de aici. eu mi-am luat asa ceva acum 2 saptamani, nu am ce impresii sa impartasesc inca! http://sidewindersprockets.com/titanium_chain.html smart chain II 525 cu pinioane titanium II. costa ceva mai mult dar cel putin teoretic nu voi mai schimba pinioanele macar vreo 60-70.000 si lantul tot pe acolo daca-l si ung...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16.000. ~500 de dolari cu totul. 460 kitul si 40 shipping printr-un prieten care locuieste in americaca. pinioanele sunt garantate pe viata, cica daca reusesti sa uzezi vreunul ti-l schimba ei moaca. lantul cica tine de 2-3 ori mai mult decat unul normal cu o/x/z ring-uri. deci cel putin teoretic nu mai schimbi kitul de lant in viata motorului. practic eu sunt mai realist, daca pentru pinioane merge marketing-ul lor, mai ales ca ti le schimba moaca, la lant banuiesc un 60-70.000 de km cu ungere. om trai si om vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

16.000. ~500 de dolari cu totul. 460 kitul si 40 shipping printr-un prieten care locuieste in americaca. pinioanele sunt garantate pe viata, cica daca reusesti sa uzezi vreunul ti-l schimba ei moaca. lantul cica tine de 2-3 ori mai mult decat unul normal cu o/x/z ring-uri. deci cel putin teoretic nu mai schimbi kitul de lant in viata motorului. practic eu sunt mai realist, daca pentru pinioane merge marketing-ul lor, mai ales ca ti le schimba moaca, la lant banuiesc un 60-70.000 de km cu ungere. om trai si om vedea.

 

Asta ma uitam si eu. destul de 'bold', their statements.

 

Intr-adevar, as merge pe pinioanele lor. la lant, treaca mearga, dar pinioanele cred ca-si fac banii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot suntem la discutia asta, lamuriti-ma si pe mine in 2 vorbe:

DiD, am avut, super lanturi, nu comentez;

RK, inca pe echiparea de serie la anumite marci. Sa inteleg ca sunt foarte bune, sau e doar o chestie de marketing?

AFAM, imens de scumpe, nu stiu daca ar merita?!?;

Regina, nu am, nu stiu, nu comentez.

IRIS, belele la ele, am auzit de la un prieten, ca se rup mai repede ca alte marci;

Alternativa: achizitie lant (una din marcile de mai sus) si pinioane separate?!

 

Discutia este pur generalista, nu imi schimb lantul, nu vand, nu cumpar. Doar am nelamuririle mele...Multumesc.

ai uitat Tsubaki, tot Japonia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma...am schimbat un kit de lant la un Hornet...Am comandat kit de lant.Lantul era 525 DID...insa pinioanele nu erau JT cum obisnuia sa-mi trimita cel de la care le comandam...in schimb pinioanele erau SUNSTAR?? stie careva ce marca e asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca se vand multe lanturi: RC, Takasago .. si lista poate continua. Sunt sigur ca unele sunt bune, altele nu asa de .. Nu toata lista ma interesa si nicidecum sa fac un clasament. Doar eram curios sa stiu de ce unii producatori aleg .. RK de exemplu, sau Regina. E si de marketing, dar din ce inteleg sunt si bune (RK). Si-apoi mai afli una alta despre durabilitate, fiabilitate, lucruri asa in general, mai ales de la oameni care le pun/monteaza sau care au schimbat mai mult de 1-2 lanturi, ca mine :D

 

Cautand pe net, cei de la EK spun ca pentru a inchide lantul ai nevoie de o cheie simpla de 8mm si un mini-patent, ceea ce e foarte interesant. sau, uite citatul original "EK’s screw type master links do not require any special tools for installation. This unique patented link gives a rivet-like fit, using only an 8mm wrench and a pair of pliers."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma...am schimbat un kit de lant la un Hornet...Am comandat kit de lant.Lantul era 525 DID...insa pinioanele nu erau JT cum obisnuia sa-mi trimita cel de la care le comandam...in schimb pinioanele erau SUNSTAR?? stie careva ce marca e asta?

 

marca de echipare OEM pt multe motociclete. Sunt foarte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-l citez pe Macke, daca tot suntem la capitolul lanturi...

 

Curand tre sa schimb lantul la RSV. Lantul actual are 20.000km. Nu stiu cat a mers fostul proprietar cu kitul asta, dar la mine are cam 20.000 si e cam muci. La asta am contribuit si eu cu niste retardisme ,anul trecut.

 

Ce recomandati? ma intereseaza ceva durabil,nu ceva ultra-usor pt reising.

 

Actualul e DID 525 (zvmx cred).

 

Merita sa trec pe 530?

 

cum a zis si Cesar, Ejsot par panarame. Ar ramane DID (dintre EK si RK am inteles ca RK ar fi mai bune).

Conceptul de "mai bun" poate fi foarte greu demonstrat.

Am scris mai demult despre efectul masei asupra randamentului si despre alegerea pinioanelor. Nu am sa reiau discuţia. Din datele pe care le expusesem reieseau clar nişte concluzii. Se pare că, un lanţ daca e mai solid si mai greu, nu e neapărat mai durabil. Asta ar fi inca un considerent pentru care nu ma încântă DID dintre lanţurile de calitate si prefer EK. Un lanţ care în condiţii statice e mai strong dar mai greu, în condiţii dinamice va lucra mai slab decât unul mai svelt dar mai uşor.

Pe de altă parte, sunt lucruri care ţin de logistica: lanţurile si zalele de legatura EK si DID se găsesc uşor, nu sunt probleme cu stocurile. EK stă cel mai bine la capitolul ăsta. La RK e mai nasol si eu unul prefer sa nu ma incurc nici sa dau bătăi de cap oamenilor pt că sunt probleme ce nu ţin de produse în sine.

La EK mi-a plăcut că vin cu distantiere si practic orice amator de mecanică le poate monta corect, fără sa strângă prea tare zaua de legătură.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Le-am trimis mail celor de la Side Winder (USA), si mi-au raspuns.

Pt motorul meu:

 

$69.99 front, $149.99 rear (Ti lifetime sprockets)

 

$129.99 smart chain2 O ring in 10K strength

 

si $75 shipping.



Multi o sa zica "vai, 1450 ron pt un kit de lant? mai bine imi iau un DID".


Un kit DID cu supersprox pt mobra mea e 1020 ron.


Daca as avea 1020 ron de dat, 1000% as mai pune 450 ron si as lua kitul de la Sidewinder.

 

Sunt foarte multi care-si permit,insa prefera sa investeasca in Rizome si alte caca.turi. Dar deja asta e un subiect clasic.....n-are rost sa-l deschid.

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...