Sari la conținut

12 octombrie 2013: Mars moto BlackHelmets in Bucuresti


mennens
 Share

Postări Recomandate

"Atentie soferi! Motociclistii exista in trafic!"

 

Ca si anul trecut, se pare ca 2013 a fost un an ghinionist pentru unii dintre noi si din pacate fatal pentru altii. Din neglijenta soferilor si nu numai s-au produs peste 140 de evenimente rutiere in care au fost implicati motociclisti, cateva din acestea soldandu-se cu decesul pilotului.

Trebuie sa recunoastem ca in comparatie cu anii anteriori, acestea au scazut numeric insa ca si violenta si-au pastrat o linie constanta. Ar trebui sa le multumim soferilor care au fost atenti cu noi, ne-au evitat, ne-au facut loc si uneori chiar au oprit ca sa ne lase sa trecem dar in aceeasi masura ar trebui sa ii atentionam pe cei care inca nu constientizeaza faptul ca nu sunt singurii participanti la trafic si ca odata cu achizitia unui auto nu primesti si o bucata de strada.

Asa dar in data de 12.10.2013 vino alaturi de noi la un mars moto prin centrul Bucureștiului. Ne strangem in parcarea de la Fantana Miorita la orele 14:00-14:50, dupa ce schimbam impresii si pareri la orele 15:00 ne vom pune in miscare pe ruta Fantana Miorita-Piata Presei Libere-Arc de Triumf- Kisseleff- Piata Victoriei- Calea Victoriei -Splaiul Dambovitei si vom opri in parcarea supraterana de la Eroii Sanitari.

 

Pentru cine vrea sa isi faca tricou cu mesajul marsului, sigla pe care puteti sa o aveti pe tricouri negre XXXL purtate peste echipament este: http://www.blackhelmets.ro/wp-content/uploads/2012/04/TRICOU.jpg

Dati JOIN si la event-ul de pe Facebook: https://www.facebook.com/events/170722496454397/

Pentru mai multe informatii: 0740.017.998-Florin, 0768.360.865-Alex

 

Filmari si fotografii de la ultimul mars: http://www.blackhelmets.ro/2013/04/22/marsul-moto-atentie-soferi-si-motociclistii-exista-in-trafic/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator FOXXkid

Aveti grija la Range Rover-uri, se pare ca mai nou sunt indreptatiti sa se urce peste voi, pe motiv ca inspirati frica si va fi incadrat la legitima aparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles ca si acum ca si la ultimul mars vor fi baeti de baeti ( dex = ciobani ) care vin doar pentru a-si tura la maximum motoarele pe calea victoriei pentru ca....se aude 'cul'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rost mai are inca un mars cand 95% din bikeri baga motoarele la jumatea sau la sfarsitul lunii la iernat?

exact ca ala al celor milioane de spermatozoizi care alearga sa prinda un loc in .... PRIMA LINIE....

 

daca face/organizeaza cineva ceva pentru motociclisti...... de ce face

 

daca nimeni nu face nimic..... de ce nu face cineva ceva?????

 

babe pe 2 roti......

 

bineinteles ca si acum ca si la ultimul mars vor fi baeti de baeti ( dex = ciobani ) care vin doar pentru a-si tura la maximum motoarele pe calea victoriei pentru ca....se aude 'cul'

sunt o gramada care au scos moto anul asta doar pana la snagov si l au dus la garaj

e. uite ca le au intrat veverite in toba si acum se face parada cu bubuituri sa si scoata veveritele ......

 

ps. tu ai fost la SNAGOV????? gandeste te bine ca daca ramane veverita peste iarna in toba .... la primavara ai cresa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact ca ala al celor milioane de spermatozoizi care alearga sa prinda un loc in .... PRIMA LINIE....

 

daca face/organizeaza cineva ceva pentru motociclisti...... de ce face

 

daca nimeni nu face nimic..... de ce nu face cineva ceva?????

 

babe pe 2 roti......

 

 

sunt o gramada care au scos moto anul asta doar pana la snagov si l au dus la garaj

e. uite ca le au intrat veverite in toba si acum se face parada cu bubuituri sa si scoata veveritele ......

 

ps. tu ai fost la SNAGOV????? gandeste te bine ca daca ramane veverita peste iarna in toba .... la primavara ai cresa...

Am fost la marsul de inceput de sezon, chiar au fost parca doua in weekenduri consecutive. Inteleg acele marsuri, soferii isi aduc aminte ca ies nebunii pe 2 roti.

 

Acum cei pe 2 roti se retrag la hibernat. Ce rost mai are agerizarea soferilor?

E mai mult asa o intalnire intre bikeri de ramas bun pana la anu' :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest mars ca si cel de la inceput de sezon este prea scurt ca distanta ...degeaba pleci la ora 15 de la Miorita daca la ora 15:10 ajungi deja pe splai si parchezi motorul, incercati sa optineti o aprobare pe o distanta mult mai mare sa fiti/fim vazuti mai mult de cele 10 minute care le parcurgi prin Bucuresti " in trafic " de mult mai multa lume daca vreti sa se inteleaga ceva.... nu sunt carcotas si nu va critic din contra va felicit pentru organizare dar daca tot o faceti macar faceti`o cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The mentalist: poti vedea jumatatea plina a paharului sau pe cea goala, este la alegerea ta. Dupa opinia mea are rost chiar daca stiu ca marsul ar salva viata unui singur motociclist din categoria celor 5% care nu isi baga motoarele la iernat. Mai mult avand in vedere ca pentru cateva luni majoritatea motociclistilor se vor retrage de pe strazi / sosele, cred ca e bine ca ultima imagine de ansamblu sa fie cea a unei coloane de 5-600 de motoare care strabat orasul.

 

Referitor la traseu, dupa cum poate stiti, nu este primul mars pe care l-am organizat. Am avut trasee si mai lungi, care au strabatut zona rezidentiala, am avut si trasee mai scurte, am facut marsuri si in Bucuresti si pe DN1. De data aceasta am ales sa mergem prin centru. Vor mai fi si alte marsuri cu alte trasee, nu ne vom opri aici.

 

Iar pentru "intalnire intre bikeri de ramas bun pana la anul" vom avea ocazia seara, dupa mars, sa ne strangem intr-un club, sa ciocnim un pahar si sa ne facem planuri pentru la anul. O sa anuntam din timp unde ne vom intalni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest mars ca si cel de la inceput de sezon este prea scurt ca distanta ...degeaba pleci la ora 15 de la Miorita daca la ora 15:10 ajungi deja pe splai si parchezi motorul, incercati sa optineti o aprobare pe o distanta mult mai mare sa fiti/fim vazuti mai mult de cele 10 minute care le parcurgi prin Bucuresti " in trafic " de mult mai multa lume daca vreti sa se inteleaga ceva.... nu sunt carcotas si nu va critic din contra va felicit pentru organizare dar daca tot o faceti macar faceti`o cum trebuie.

 

Nu conteaza cat de lung sau cat de scurt este traseul, nu conteaza ca vin 50 sau vin 3000 de motociclisti si nu conteaza ce se petrece pe traseu cu turatii si alte manifestari.

Pe un traseu oricat de lung te vad 200-300 de oameni. Jumatate din ei nu inteleg ce se intampla si poate ca toti vor fi deranjati de zgomot si de faptul ca vor fi blocati in trafic.

Rezultatul e zero ca perceptie directa de catre cetateni.

Totusi orice manifestare conteaza daca presa este prezenta.

Daca la TV si in ziare apare o stire cat de mica rezultatul este bun. Daca faci o campanie cu un nume rasunator si presa este prezenta si iese o stire mare rezultatul este maxim.

Daca 2000 de oameni citesc stirea in ziar, alte 10000 vad cateva imagini la tv si alte 10000 citesc pe internet despre asta, rezultatul este satisfacator. Atat de satisfacator incat aia 200-300 de oameni care te-au vazut pe strada si nu au inteles nimic nici nu mai conteaza.

Si daca exista o sansa cat de mica ca un ziar si o televiziune sa fie prezenta merita efortul nostru indiferent cat de mica va fi stirea.

Dar daca de la inceput plecam de la premiza ca nu merita efortul fiindca e traseul prea scurt consider ca ne sabotam singuri sansele sa realizam ceva.

------------------------------------------

Felicitari oranizatorilor si voi face tot posibilul sa fiu alaturi de voi.

Daca am inteles bine e sambata evenimentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

sunt o gramada care au scos moto anul asta doar pana la snagov si l au dus la garaj

e. uite ca le au intrat veverite in toba si acum se face parada cu bubuituri sa si scoata veveritele ......

 

ps. tu ai fost la SNAGOV????? gandeste te bine ca daca ramane veverita peste iarna in toba .... la primavara ai cresa...

nu, eu n-am bani de Snagov, insa mi-am permis in Cornetu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...