Sari la conținut

BALS ... SPEED VS MASINA


stulewa
 Share

Postări Recomandate

Atata timp ca tu demonstrezi ca omul nu avea permis de conducere, se pot sterge la gura cu pretentiile financiare si din contra trebuie sa ti achite contravaloarea bunului deteriorat si restul cheltuielilor de spitalizare. Daca vei demonstra prin martori ca pasagerul a dat o declaratie mincinoasa el va fi anchetat pentru fals in declaratii

 

Recuperare usoara.

pai stai putin asa...plus 100000, nu? ori suntem ori nu mai suntem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Are dreptate cnairda: pot sa ceara ce vor. Nu-ti face probleme suplimentare din aceasta cauza. N-ai nevoie de ele. Important este sa te repari si sa-ti reiei viata. Desigur, ar fi important si pt. flacai, dar vad ca pt. acest lucru au nevoie de cate 100k de caciula... banii aduc fericirea... si viata, pe care mai aveau putin si-o ratau cu desavarsire.

Intai la mana, pretentiile lor vor trebui inaintate asiguratorului tau in situatia in care vei fi gasit singurul vinovat pt. producerea accidentului. Polita ta RCA acopera inclusiv daune morale. Apoi trebuie sa demonstreze fiecare cu chitante, facturi, fluturasi de salarii etc. aceasta suma. Aceasta suma trebuie justificata prin ceva palpapil, trebuie sa demonstreze ca accidentul le-a provocat aceasta paguba "morala" prin dovezi concrete, nu prin dureri de masele si tremuratul vocii.

Cine a condus motoreta poate fi demonstrat cu ajutorul martorilor si coroborat cu imagini de pe camerele video aflate pe traseul lor, dar m-ar mira ca domnii politisti sa fie atat de sarguinciosi; pt. ei situatia e clara: ti-ai luat-o la intersectia cu un drum cu prioritate... esti vinovat. Sper sa ma insel, sa fiu pesimist.

O expertiza legala poate stabili viteza de deplasare a motocicletei si daca se demonstreaza (inclusiv la contraexpertiza) ca este mult prea mare fata de cea permisa pe acea portiune de drum, va exista culpa comuna.

Daca se stabileste ca pilotul era cel fara permis categ. A si ca tu te-ai asigurat la intrarea pe drumul cu prioritate si ca nu aveai cum sa vezi motocicleta care se deplasa cu viteza peste cea legala admisa si depasind coloana, vei fi considerat nevinovat si atunci tu vei avea posibilitatea sa le ceri daune morale. Asiguratorul lor ti le va plati (daca vor fi justificate, cum am precizat la inceput) si le va recupera de la smecherul ce a condus fara permis; atunci sa vezi distractie de sute de mii de lei pe capul lui, pt. ca are dreptul sa recupereze toate daunele despagubite de la cel ce ca condus baut sau fara permis corespunzator. Sper ca flacaii sa fi discutat pana acum cu un avocat si sa-si bage mintile-n cap. Oricum, pana nu este solutionat cazul, nu pot sa faca nici un demers legal... bine, daca-s foarte grabiti si siguri pe ei, pot sa-l inceapa, dar va fi amanat.

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jethro tull, on 20 Mar 2014 - 00:15, said:

daragii mosului...nu am mai citit in urma ce s-a mai scris...de oltean al dracului ce mi-s!na ca facui si oaresce rima! mi-s dragi motocicletele,mi-s dragi motociclistii...eu sant "conservarul" care nu a acordat prioritate...daca maine ar trebui sa ies din nou exact prin acelas loc,as proceda la fel,chiar daca pilotul motocicletei,ar fi mama! de ce?! pai,hai sa povestim! ieseam de pe un drum secundar..trebuia sa dau prioritate! era a miia oara,cand ieseam de pe strada aia!m-am asigurat din stanga,aveam timp...era o coloana de autovehicole ce venea cu viteza mica,sa nu zic legala..din dreapta,venea o alta coloana de autovehicole,destul de incet...ma asigur din nou,din stanga,eu urmand sa ies si sa virez stanga...am timp...si ies...nu aveam cum sa vad,motocicleta care depasea cu mare viteza coloana!era mascata de masinile din coloana!am iesit si de aici,stiu ce mi s-a povestit...am 62 zile de spitalizare,10 fracturi de coaste,un plaman gaurit,o lovitura urata la cap,despre care medicii au zis ca ...ie-te al dracu ca nu a murit!pe langa ce am primit de la colegul motociclist,au mai gresit un pic si medicii de la craiova,asa ca am ajuns si la bucuresti ,cu o infectie bonus,intre plaman si pleura...am razbit si acum!

cel care pilota motocicleta,a venit pana la bals cu viteza foarte mare,am aflat...nu are permis moto,am aflat...vrea 100.000 lei si o motocicleta,am aflat..pasagerul,care avea permis moto,si-a asumat accidentul,trimitand la politie o hartie prin care "recunoaste"ca el pilota motocicleta....el este cel care are permis pentru acea motocicleta... vrea si el,100.000 lei...

eu,ca si conducator auto,am peste 1000.000 de km la volan...motocicleta am de numai 10 ani...nu am avut evenimente in tot acest timp ...am fost membru fondator la un club moto...am demisionat... nu am ucis in tot acest interval ,nici o fiinta ,fie ea pasare,ori animal...eu franez cand apre un catel pe sosea,ori cand gugustiucul incearca sa se ridice in aer...nu ma poate acuza cineva,ca nu l-am vazut!vad motocicleta,oriunde,din mers,fie ea in gradina omului,ori in caruta tiganului...

multumesc inca o data,acelui nene cu barba,care,din nou,a avut grija de mine...multumesc tuturor celor ce mi-au fost aproape,prieteni,pe care-i stiam si prieteni de care nu stiam ,dar ,care prin actiunile lor,m-au incurajat ori mi-au adus stropul ala de energie de care aveam mare nevoie atunci...

nu stiu daca voi mai merge cu motocicleta,daca voi mai merge cu snowboardul,daca voi mai face scubadiving,ori inota pe distante mari,ori cannioning ori rafting..anul asta ar fi fost prima data cand as fi mers la rafting...nu stiu daca voi mai canta cu chitara,nu pot strange pumnul stang...inca nu inteleg de ce mi s-a intamplat mie...am in schimb ,o certitudine:la judecata ACEEA,eu voi fi cel care va intreba:"de ce mie,doamne?"

sa aveti un an bun,dragii mosului!

Marian "mosule" :), ma bucur ca ti-ai recapatat cat de cat sanatatea si optimismul si mai ales ca mi-ai confirmat banuielile si analiza, dupa ce la un moment dat credeam ca ai sa ai aceasta discutie cu nenea ala, supremul barbos.Bine ai revenit printre noi, ai rabdare, eu stiu ca te vei vindeca pana la urma atat trupeste cat si sufleteste. N-ai nici o vina, asa a fost sa fie, ti-o fi trecut o mata neagra prin fata in dimineata aceea.

 

Stim acum amandoi clar ce s-a intamplat acolo, am aflat cu manie dar fara surprindere de faptele (rocada ) si pretentiile teribilistilor (eu nu ii numesc pe astia motociclisti) de pe motorul supersport . Eu zic sa-ti angajezi un avocat bun si totul trebuie sa se termine cu bine, daca exista si aici pe pamant o dreptate. Noi motociclistii stim cu totii ca nu ai absolut nici o vina. NIMENI nu s-ar fi putut feri la timp intr-o asemenea conjunctura, superman sa fie!

keep in touch!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm, Mariane, ramane cum am stabilit la telefon ;)

 

nasoala intentia celor doi si IMPOSIBIL DE ARGUMENTAT prin dinamica accidentului. nu are cum sa fie proiectat pilotul peste masina si pasagerul sa dea buna-ziua cu portiera :)

 

asta e viteza bat-o vina, cu totii avem momente in care nu ne asiguram corespunzator. suntem oameni si gresim involuntar uneori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...