Sari la conținut

Sunt eu de vina sau conservarul ?


skizzo
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor. Am o singura intrebare pt ca eu nu gasesc raspuns si poate ma ajuta cineva. Ieri in jurul ore 20 veneam spre bvd uverturi pe str apusului ( pt cine cunoaste zona) am facut stanga la semafor, un nene taximetrist era nehotarat pe ce banda sa ramana , 1 sau 2 ( fiind intre benzi, mai mult pe cea de langa ax) si am zis ca pot trece pe langa el. Am dat semnal, cu toate ca nu schimbam banda de de circulatie fiind linie dubla continua,si mergeam paralel cu el, iar cand am ajuns langa el cioroiul a tras stanga de volan si m-a lovit pe partea dreapta moment in care i-am rupt oglinda si multe zgarieturi pe aripa fata. In cazul meu as vrea sa stiu cine e de vina si daca pot sa patesc cv pt ca omul era foarte ocupat sa isi duca clientul si apoi sa stam de vorba, moment in care eu am plecat si nu i-am mai rasp la tel, amenintand ca se duce la politie si depune plangere. Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aha, deci poate sa se duca linistit la politie ca eu nu patesc nimic cu alte cuvinte ? eu nu am patit nimic la motor, doar suportul de numar spart si toba scoasa de pe "teava"



du-te la politie inaintea lui si anunta accidentul altfel te lasa si fara permis.

cum adica ma lasa fara permis ?si pe ce perioada mai exact ?



De ce nu i-ai raspuns? Te simti vinovat? Mai bine va intalniti si lamuriti

nu i-am raspuns pt ca m-a enervat stilul lui de a vb. din start a inceput sa tipe ca e vina mea si ca sa il astept sa duca clientul acasa si eu sa il astept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cioroiul a tras stanga de volan

 

eu am plecat si nu i-am mai rasp la tel

La faza asta mai "cioroi" esti tu ca el.

 

Iti zic eu de ce era asa "interesat" sa duca clientul, pentru ca un taximetrist, respectiv firma la care lucreaza, o musca rau daca face accident din cauza soferului cu clientul in masina. Poti fi sigur ca te va reclama ulterior, clientul nu va depune plangere pentru ca nu a patit nimic si a ajuns la destinatie iar tu o vei musca bine de tot pentru ca ala te va reclama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La faza asta mai "cioroi" esti tu ca el.

 

Iti zic eu de ce era asa "interesat" sa duca clientul, pentru ca un taximetrist, respectiv firma la care lucreaza, o musca rau daca face accident din cauza soferului cu clientul in masina. Poti fi sigur ca te va reclama ulterior, clientul nu va depune plangere pentru ca nu a patit nimic si a ajuns la destinatie iar tu o vei musca bine de tot pentru ca ala te va reclama.

bun si daca numarul nu l-a vzt, pt ca a zburat de pe motor in momentul in care m-a lovit , pe ce dovada face reclamatie ?cum dovedeste asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator catalin013

cum adica ma lasa fara permis ?si pe ce perioada mai exact ?

 

pentru fuga de la locul accidentului sau ne prezentarea la cea mai apropiata unitate a politiei pentu a declara accidentul/tamponarea usoara in cazul tau se retine permisul pe o perioada de 30 de zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai va descrie motocicleta...

Se face raport... si cand vii tu sa declari accidentul politistii o sa faca 1 + 1 !

ok. pai si unde pot sa declar accidentul, daca s-a intamplat in sectorul 6 iar eu locuiesc in berceni ? si daca el a fost eu ce mai pot face in situatia asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun si daca numarul nu l-a vzt, pt ca a zburat de pe motor in momentul in care m-a lovit , pe ce dovada face reclamatie ?cum dovedeste asta ?

Te gaseste mai repede decat crezi cu sau fara numar, nu-ti fa sperante ca scapi pt ca nu ti-a vazut numarul. Ce a fost acolo se numeste accident, ce a facut el se numeste calcul, ce ai facut tu ... nu mai zic sa nu te superi, ca nici nu te cunosc dar oricum mare prostie ai facut.

 

 

pentru fuga de la locul accidentului sau ne prezentarea la cea mai apropiata unitate a politiei pentu a declara accidentul/tamponarea usoara in cazul tau se retine permisul pe o perioada de 30 de zile

Stai relax ca nu scapi asa ieftin, nu stiu exact ce si cum dar iti garantez ca nu scapi doar cu 30 de zile de suspendare in cazuri din astea, iar indiferent de suspendare ea vine cu o amenda sanatoasa ca a doua oara sa nu mai faci asa ceva in viata ta.

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SECTOR 6:
• Bd. Iuliu Maniu nr. 594 (in incinta societatii COM NICO SERV)
Tel. 323.30.30 interior 25437, 22253 (program 24 ore).

 

Vezi Harta da click pe Sectorul 6, meniul din stanga

recomad sa suni inainte - nu stiu cat de actuale sunt informatiile gasite pe site-uri.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pasii sunt astia:

1.Daca o sa cadeti de acord asupra cine este vinovat intalneste-te cu el si faceti amiabila acolo unde are asigurare cel vinovat.

2.Daca nu va intelegeti cine este vinovatul ai timp 24 de ore sa mergi sa declari accidentul acolo unde ti-a spus colegul, pe Iuliu Maniu, in acest interval de timp nu ti se intampla nimic..daca depasesti 24 ore si el s-a prezentat in intervalul acesta ramai fara permis si platesti amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la ora asta cu siguranta nu a fost sa declare accidentul. Probabil la ora asta si el se informeaza ce e de facut. Eu cred ca mai asteapta sa va contactati maine pentru stabilirea vinovatiei, unde 100 % vrea sa o puna in carca ta. Accidentul in declari la sectia de politie 21 de pe str. Dezrobirii nr 37 ( pe stg cum intrii de pe iuliu maniu ).

 

Si chiar daca s-ar fi dus sa-l declare si nu stia nr tau de inmatriculare se duce degeaba, asta repet, doar daca nu a vazut nr tau de inmatriculare.

 

Acum daca stii sigur ca e vina lui ( din ce ai povestit cam asa e ) tragi o fuga acolo cat mai repede posibil si declari, iti iei niste banuti de la asigurare. Tu ii stii nr lui de inmatriculare ? Firma, indicativul ?

 

Acum nu stiu daca e posibil sa te gaseasca politia dupa nr de tel ( ai zis ca te-a sunat ) daca ai vreun abonament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa stai linistit! daca nu ai urme de accident pe motor declari ca nu e adevarat..nu stii nimic!!! O sa fi declaratia lui impotriva ta..si atat!

Politia nu o sa mai faca nimic..te va cita odata, te duci, zici ca nu e adevarat si...gata!

O zic pt ca am patit-o si eu..dar eu am in tabara cealalta...de 2 ori!

Odata am gasit motoru pe jos, l-a lovit un tigan cu logan rosu, am avut si martori..tot degeaba..ala nu a recunoscut..case closed!

A doua oara..am fost acrosat in trafic..ala nu a avut nimic la masina..nu a recunoscut...case closed!

Astea s-au intamplat la pe raza sectorului 3... politistii au biroul la targ la Vitan, cele cu tamponari si accidente usoare!

Numai bine..si noroc!

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te gaseste mai repede decat crezi cu sau fara numar, nu-ti fa sperante ca scapi pt ca nu ti-a vazut numarul.

De curiozitate, cum il gaseste? Dupa geaca albastra si casca verde ? Sau ii stie cumva seria de sasiu ?

 

Nu cred ca politia romana e ca-n filme sa gaseasca vinovatul de la o agrafa.

 

 

 

Imi cer scuze daca am scris mai sus eronata treaba cu sectia 21.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun si daca numarul nu l-a vzt, pt ca a zburat de pe motor in momentul in care m-a lovit , pe ce dovada face reclamatie ?cum dovedeste asta ?

Exact! Nu stii...nu ai vazut...etc!

 

De curiozitate, cum il gaseste? Dupa geaca albastra si casca verde ? Sau ii stie cumva seria de sasiu ?

 

Nu cred ca politia romana e ca-n filme sa gaseasca vinovatul de la o agrafa.

 

 

 

Imi cer scuze daca am scris mai sus eronata treaba cu sectia 21.

Nu e vb ca nu e competenta, dar de obicei nu dau importanta chestiilor usoare..fara urmari grave sau pagube importante!

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa...si uitasem, vad ca oricum nimeni nu a precizat un aspect foarte important :

MOARTE CONSERVARILOR !!!

Peste o luna doua unii dintre noi se transforma in conservari...nu te poti pune cu natura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, nu mai dati sfaturi aiurea! Cum sa nu recunoasca, daca nu are nici o vina de ce sa faca asta? Baiatul trebuie sa mearga in cel mai scurt timp la politie sa declare accidentul, altfel risca sa se transforme din victima in vinovat.

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum daca stii sigur ca e vina lui ( din ce ai povestit cam asa e ) tragi o fuga acolo cat mai repede posibil si declari, iti iei niste banuti de la asigurare. Tu ii stii nr lui de inmatriculare ? Firma, indicativul ?

 

Acum nu stiu daca e posibil sa te gaseasca politia dupa nr de tel ( ai zis ca te-a sunat ) daca ai vreun abonament.

Nu stiu nimic, nici numar, nici firma. stiu doar numarul de tel si numele lui. si nu am abonament, nu se poate afla numele meu daca am cartela, sunt sigur de asta pt ca lucrez in domeniu :D

Si dupa toate spusele de pana acum clar ma duc maine sa vad ce am de rezolvat.

Editat de skizzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa scapi te duci la politie si declari ca tu mergeai frumos pe banda a 2 a si te ai trezit cu el peste tine. Tu banda doi el banda 1. Banda superioara prioritate deci el de vina.

Ca tu ai facut alt ceva este alta poveste dar poate o haleste politistu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...