Sari la conținut

Dakar 2014 - cine-o iesi ?


Postări Recomandate

.... eu cand am zis am zis!

 

post-1864-0-64242700-1390118375_thumb.png

 

 

felicitari tuturor finalistilor, toti au depus un efort titanic pentru a ajunge la finish, toti sunt castigatorii Dakarului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Coma. E randul lui.

 

Nu vad motive foarte serioase sa se intoarca. La urma, Cyril a fost tradat de ,,mana'' in primele etape nu si de motor. A avut o singura problema mecanica (40 min), lucru ce se putea intampla si daca era la KTM (vezi cazul abandonului lui Chaleco Lopez sau inlocuirea de motor a lui Coma). Are un an la dispozitie sa se cunosca mai bine noua mobra si sa dezvolte cu ea o relatie de dragoste, ca de platit sigur e mai bine ca la KTM.

Sper doar ca la anul sa fie ceva mai animata cursa si cei trei favoriti sa aiba si alti rivali pt victoria finala pana in ultima etapa.

A...da...si mai sper sa nu revina Nani Roma la sectiunea moto. Daca revine, Coma, Cyril si Bort vor fi ,,suport bikes'' :-) . Omul primeste donatii ;)

 

Chaleco a cazut rau. D-aia s-a stricat mobra.

La Coma si Viladoms asa a fost tactica din capul locului: schimbarea motorului in ciuda penalizarii de 15 min. Ar fi mai interesant daca, de la anul, pt schimbarea motorului sa se dea minim o ora penalizare.

 

PS Se prea poate ca si Yamaha sa fi schimbat motorul. Si poate toate echipele oficiale, de la clasa superioara, G1.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa rezultat [primele 2 locuri KTM si urmatoarele 2 locuri Yama] cred ca a fost o cursa ok. In special pt Yama. Ma astept ca la anul sa fie mult mai animata cursa.

Si eu as da o penalizare mult mai mare pt schimbarea motorului. Sau sa si-l schimbe riderul singur singurel cu manutza lui si cat ii ia atat sa fie penalizarea :).

 

Cat despre Nani Roma am un cuvant compus care desrie foarte bine situatia JENIBIL. Poate se duce la snooker, acolo e locul lui printre impotentii aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa rezultat [primele 2 locuri KTM si urmatoarele 2 locuri Yama] cred ca a fost o cursa ok. In special pt Yama. Ma astept ca la anul sa fie mult mai animata cursa.

Si eu as da o penalizare mult mai mare pt schimbarea motorului. Sau sa si-l schimbe riderul singur singurel cu manutza lui si cat ii ia atat sa fie penalizarea :).

 

Cat despre Nani Roma am un cuvant compus care desrie foarte bine situatia JENIBIL. Poate se duce la snooker, acolo e locul lui printre impotentii aia.

 

fix pix, dureaza 25-30minute sa schimbi un motor, poate chiar mai putin...

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e ideea: sa vedem daca le mai da mana sa schimbe motorul daca iau penalizare 1 - 1.5 ore. 15 min le recuperezi usor dar peste o ora devine problematic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre Nani Roma am un cuvant compus care desrie foarte bine situatia JENIBIL. Poate se duce la snooker, acolo e locul lui printre impotentii aia.

 

Pedeapsa o sa i-o ofere timpul. Cum o sa spui tu nepotilor tai ca ai fost cel mai bun in cea mai grea cursa din lume, cand 2 colegi ai tai au tras pe marginea drumului ca sa treci tu - marele campion?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Six stage victories –five for Joan Barreda- in which the team was constantly in podium positions until the penultimate stage, as well as being the only team to have completed the entire competition without changing a single engine, are just some of the notable points that TEAM HRC can highlight after two tough and intense weeks of racing in the Rally Dakar 2014."

sursa http://world.honda.com/Dakar/2014/dakar-finalpodium/race/index.html

Sunt curios daca peste 3ani scot un model de serie de adventure bazat pe CRF. Ar fi ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba n-au schimbat ei nici un motor, daca nici o mobra nu a termiat, nu mai vb ca una a luat foc.

 

O mobra adventure care sa plece de la una de Dakar ar fi mobra pe care o asteapta juma' de planeta, dar cumva se pare ca nu o sa vedem asa ceva prea curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa era in anii 80-90.Un singur motor cap coada.Cel mai bine e sa nu se schimbe motoarele deloc;sa le repaare pe alea in caz de pica ceva la ele.Atunci se vad si mecaniciii si logistica de echipa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Six stage victories –five for Joan Barreda- in which the team was constantly in podium positions until the penultimate stage, as well as being the only team to have completed the entire competition without changing a single engine, are just some of the notable points that TEAM HRC can highlight after two tough and intense weeks of racing in the Rally Dakar 2014."

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Six stage victories –five for Joan Barreda- in which the team was constantly in podium positions until the penultimate stage, as well as being the only team to have completed the entire competition without changing a single engine, are just some of the notable points that TEAM HRC can highlight after two tough and intense weeks of racing in the Rally Dakar 2014."

sursa http://world.honda.com/Dakar/2014/dakar-finalpodium/race/index.html

Sunt curios daca peste 3ani scot un model de serie de adventure bazat pe CRF. Ar fi ceva..

 

S-a ajuns sa se faca blat si cu acest raliu; motoare schimbate ce e cu aiureala asta ? ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa era in anii 80-90.Un singur motor cap coada.Cel mai bine e sa nu se schimbe motoarele deloc;sa le repaare pe alea in caz de pica ceva la ele.Atunci se vad si mecaniciii si logistica de echipa

 

exista clasa maraton (castigata de Mani la ultima participare) unde nu ai voie sa schimbi motorul ;)

depinde la ce clasa alergi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...