Sari la conținut

Morala - purtati casca!


jinxy
 Share

Postări Recomandate

Unde mai e distractia daca poti trage de manete ca maniacul in orice conditie ? :P

Aceasta idee e gresita. In clipa in care intra abs-ul distanta de franare se mareste. iar ABS-ul se poate decupla oricand cu un buton. Chiar daca din fabrica nu exista butonul.

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ha! Mie-mi zici ? Am luat-o in toamna, am facut cred ca 50 de km cu ea dupa permis si acum..trosc. E primul meu sezon.Asta e....

 

Pai uite ce-ti propun, incearca la primele iesiri sa faci cateva ture cu baietii astia: https://www.facebook.com/MotociclistiIncepatori . Se merge incet si grupat pe trasee usoare si nu foarte lungi.

 

Asa vei primi sfaturi, vei merge mai in siguranta, etc. Ma rog, daca nu astia, cauta un alt grup de incepatori. Ajuta mult la inceput. Si citeste tot ce prinzi, daca ai fi citit topicul asta inainte poate acum nu se mai lasa cu julituri :)

 

@stulewa, foarte bun sfatul, am un prieten care si-a invinetit ochii cu propria casca (i s-a invartit pe cap) la snowboarding.

 

@topicul cu ABS: chiar as fi curios sa merg cu un moto cu ABS, sunt curios cat de "violent" e, ca ma gandesc ca daca mai esti si inclinat si intra in "suturi" ca la masina, mai rau rupe aderenta. Oricum, clar mi-as lua moto cu abs, la o adica, asa cum a spus cineva mai sus, in cel mai rau caz ii scoti siguranta si-l dezactivezi.

 

LE. Mi-am raspuns singur la intrebarea cu ABS-ul, nu functioeaza si in curba. Momentan sistemele functioneaza doar la franarea in linie dreapta, ceea ce mi se pare si normal tinand cont ca distributia greutatii si functionarea suspensiei nu sunt ca la o masina. Ar fi cateva sisteme experimentale, dar nimic concret inca.

 

Pentru cei interesati de subiect:

 

http://www.motorcyclenews.com/mcn/news/newsresults/videos/2013/october/oct0913-new-cornering-abs/

 

Si o statistica interesanta legata de ABS:

 

The Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) conducted a study on the effectiveness of ABS for motorcycles and came to the conclusion that motorcycles above 250cc equipped with ABS are 37 percent less likely to be involved in fatal crashes and a study of the Swedish Road Administration came to the conclusion that 48 percent of all severe and fatal motorcycle accidents above 125cc could be avoided due to motorcycle ABS.

 

Oricum, din 2016 ABS va fi obligatoriu si pe moto.

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite ce-ti propun, incearca la primele iesiri sa faci cateva ture cu baietii astia: https://www.facebook.com/MotociclistiIncepatori . Se merge incet si grupat pe trasee usoare si nu foarte lungi.

 

Asa vei primi sfaturi, vei merge mai in siguranta, etc. Ma rog, daca nu astia, cauta un alt grup de incepatori. Ajuta mult la inceput. Si citeste tot ce prinzi, daca ai fi citit topicul asta inainte poate acum nu se mai lasa cu julituri :)

Am citit tot ce-am prins pana sa ma apuc de scoala, in timpul scolii si dupa scoala insa dupa cum a spus un tip de aici pe care initial l-am considerat rau intentionat nimic nu se compara cu experienta "hands on" . Imi consider cazatura parte din procesul de invatare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

functioneaza peste tot...si nu-mi spune ca in curbe intri cu roata infranata...si daca se intampla sa franezi tare in curba el tot nu blocheaza roata..

 

se poate frana si in curbe, dar nu oricum, v. trailbraking; se practica mai ales pe pista, dar si pe strada cand e asfaltul ok; e nerecomandat incepatorilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era: accidentele se intampla oriunde, cand te astepti mai putin si in cele mai stupide moduri, deci ideal ar fi ca de fiecare data cand te urci pe motor sa porti casca pentru ca putea fi mult mai grav decat o clavicula rupta, gen un cap in perete/de ciment. Ai vazut clavicula si "Gata, l-am prins, m-a mintit cu casca, ca nu a patit nimic la cap!!". E ok, tu nu purta casca, dar macar poarta prezervativ pentru ca s-ar putea sa belesti ****. Da, e greu sa faci corelatii, sa citesti, sa gandesti. Cel mai usor e sa apesi pe reply...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are casca cu clavicula? :)

pai fi atent: la o cazatura mai serioasa casca iti poate rupe clavicula... cand o sa te faci tu mare si o sa mai studiezi sportul asta o sa intelegi :)

in cazul sus mentionat e clar ca ilustrul capusor sufera un impact cu solul. daca nu ai casca materia cenusie are mari sanse sa se imprastie pe suprafata de contact. astfel, motociclistii ce vin din spatele tau pot si intr-un real pericol, ei urmand sa calce in prostia ta ;)

 

sper ca ai simtul umorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca iti rupe clavicula in momentul in care forta aplicata asupra castii se transmite prin aceasta catre clavicula. Daca nu ai casca sunt sanse mai mici sa-ti rupi clavicula, singurul dezavantaj e ca forta impactiului e preluata direct de cap...

@stulewa: am auzit ca mai nou pe circuit, pe langa antigel, interzic si creierul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

per ca ai simtul umorului

Vorbeam strict de incidentul discutat in acest topic unde nu cred ca s-a lasat cu materie cenusie pe... cum s-o numi materialul din podeau parcarilor. :)

 

Cat despre cei care circula pe strada fara casca, nu cred ca se pune problema de prea multa materie imprastiata in caz de accident.

 

Si la o adica vrei sa zici ca eu nu am km destui pt clubul romanian violator bikers????? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...