Sari la conținut

Problema Burgman400


sisu2006
 Share

Postări Recomandate

Va salut. Zilele astea am curatat filtrul de aer la un Burgman An400 si am constatat ca am un furtunas crapat in mai multe parti. Am facut comanda la acest furtunas si o sa ajunga deabea peste 3 saptamani. Va rog care va pricepeti, din pozele alaturate, sa ma lamuriti si pe mine ce rol are acest furtunas? Interesant e ca nu am sesizat nici o problema in functionarea motorului, trage bine, sta la relantii frumos. Ma pot plimba fara acel furtunas?

post-10440-0-68458800-1394566224_thumb.jpg

post-10440-0-28917100-1394566234_thumb.jpg

post-10440-0-10954100-1394566244_thumb.jpg

post-10440-0-05704000-1394566258_thumb.jpg

post-10440-0-66320700-1394566267_thumb.jpg

post-10440-0-30176000-1394566277_thumb.jpg

post-10440-0-51684800-1394566288_thumb.jpg

post-10440-0-78933200-1394566302_thumb.jpg

post-10440-0-72163900-1394566313_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru e cert.Prin el trece aer.De ce nu te-ai dus la piese auto ca sigur gasea un furtun asemanator,Eventual mai scurtai din el.Schimba-l ca poate sa iti afecteze consumul sau turatia motorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau iei de la un magazin de profil o bucata de furtun pe diametrul astuia si aia e... in orice bricostore, dedeman, hornbach sau magazin cu diverse de constructii gasesti. benzina nu cred sa treaca prin el, deci nu are nimic daca pui unul oarecare pana vine cel comandat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e clar ca trece aer prin el. Sunt doua furtunase acolo. Printr-unul vine de la filtrul de aer, acela e in stare buna, intra in acel "cilindru" ( care nu stiu ce rol are ) si iese din el alt furtunas, cel crapat si intra in motor. Functionarea motorului nu e afectata deloc, cel putin asa cred eu. Multumesc oricum de sfaturi. Stiu ca va place avatarul meu :hug: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca prin furtunul respectiv trec gazele care ajung in carter/chiulasa si se trimit in admisie. Cred... Exact ca la Dacie: furtunul care face legatura intre capacul culbutorilor si carburator.



Posibil ca "cilindrul" respectiv sa aiba rolul de a nu lasa sa treaca vaporii de ulei in admisie.



Nu se strica nimic daca mergi cu el asa, numai sa nu infunzi stutul care iese din motor. Trebuie lasat "sa respire"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un sistem de purjare. Chestia aia neagra in care iti intra furtunul pe care il inlocuiesti foarte probabil are o sita, ca un filtru. Asa am si la Honda mea. Dar exact pe unde umbla aerul ala inca nu m-am edificat nici eu. Ce spune colegul mai sus ar avea sens. Poate ne lamureste cineva mai luminat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De preferat cumpara din acela cu inserite pentru ca,dupa cum se vede acolo va trebui mulat in asa fel incat sa vina.Daca e prea moale,se va cuta.Acum daca tot ai facut comanda...nu cred ca merita sa il desfaci de 2 ori ca sa il schimbi iarasi...Apropo,ce consum ai pe oras la el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te agita prea tare, este un simplu furtun din sistemul de recuperare de gaze si control al emisiilor(face legatura intre epurator si air box)...il poti bandaja pe cel rupt cu ceva banda(power tape, izolier ...etc)si il pui inapoi pina vine cel nou, sunt cativa baieti pe aici care au si care au si lucrat pe modelul ala de scuter si te pot lamuri mai exact decat mine.(sau la fel ca mine :rolleyes: )

Sau , cum a spus un coleg mai sus...asteapta sa vina cel nou sa nu muncesti de doua ori...

 

Spor

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...