Sari la conținut

De ce mi se slabeste mereu lantul ?


teofil
 Share

Postări Recomandate

Recunosc că în postul respectiv ai spus că recomanzi să se înlocuiască și lanțul și pinioanele, citisem corect de prima dată dar nu am citat și partea aceea deoarece consider că nu are relevanță din moment ce spui că ai văzut pinioane care rezistă la mai multe lanțuri.

 

da, am vazut la altii si din spusele oamenilor lantul al doilea n-a avut viata considerabil mai scurta decat primul.

 

din experienta mea, am avut lant infect stock pe motoreta noua ( sau poate si combinat cu tembelismul Yamaha in a explica procedura de intindere ). Dupa 15-16k dadea semne de oboseala maxima, am comandat kit. Pe la 17-18K a sarit de cat de bun mai era. Puse pinioanele vechi si noi unu peste altul uzura era insesizabila. Si lantul nou (de la alt producator) tot din gama slaba l-am luat si a avut parte de ceva abuz asa ca si ala si-a terminat viata cam tot pe la kilometrajul respectiv cu pinioane tot in stare buna. Acum am lant care cred ca e pe invers - ar putea sa outlive pinioanele...

 

da, le-am schimbat la set mereu… dar in exemplul de mai sus chiar nu cred ca era vreo duda sau ma durea in vreun fel daca tineam pinioanele de la primul set… ok, se uza lantul doi mai repede, si?

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu schimb set, chiar si la bicla.

La o bicileta cu viteze prin multiple pinioane chiar se simte uzura. Pe pinionul cel mai des folosit va merge bine cu lant uzat, pe pinionane rar folosite simti in pedale vibratie si eventual si auzi cum caraie cand pedalezi tare.

Cand apoi inlocuiesti doar lantul, situatie se cam inverseaza. Asta spun din experienta.

 

Forta cu care trage lantul in mod normal nu este preluat doar de ultimul / un singur dinte pe pinion. Cand mixezi componente in stari diferite de uzura, cred ca tocmai asa o sa se intample. Ma inchipui ca un lant bun pe pinioane cu uzura se uzeaza mai repede. Dar nu am testat.

 

ok, se uza lantul doi mai repede, si?

Nu e pacat de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e pacat de el?

 

aritmetica asta si-o poate face fiecare in functie de cat costa lantul si pinioanele si ce uzura constata. parerea mea. reteta generala e schimb la set dar este si ca urmare a indicatiilor producatorilor care n-ar putea oferi garantie sau nu ar vrea sa aiba rapoarte de uzura prematura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune si titlul ,ma confrunt cu o problema.

Imi intind lantul si dupa cateva zile cel mult cateva saptamani mi se slabeste din nou. De ce ? :angry2: :angry2:

 

Pentru ca il intinzi prea tare. El se "slabeste" cat trebuie sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru ca il intinzi prea tare. El se "slabeste" cat trebuie sa fie

 

 

Pentru ca il intinzi prea tare. El se "slabeste" cat trebuie sa fie.

hm.... oare asa sa fie ?

:mellow:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact! Toata greutatea mobrei sta in lant, si acesta cedeaza din corpul lui , nu din intinzatoare cum probabil te gandesti tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...