Sari la conținut

Accident Lugoj


Geo_74
 Share

Postări Recomandate

Oamenii in varsta nu au ce cauta pe strazi, marea

majoritate oricum. Incepand cu, sa zic 50 ani, atentia distributiva scade drastic, concentrarea, viteza de reactie scad si ele si nu mai vorbim de simturi: auz, vaz..

In tarile civilizate, dupa o anumita varsta, controalele medicale sunt din ce in ce mai dese. Nu esti apt, nu conduci.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii in varsta nu au ce cauta pe strazi, marea

majoritate oricum. Incepand cu, sa zic 50 ani, atentia distributiva scade drastic, concentrarea, viteza de reactie scad si ele si nu mai vorbim de simturi: auz, vaz..

In tarile civilizate, dupa o anumita varsta, controalele medicale sunt din ce in ce mai dese. Nu esti apt, nu conduci.

 

Chiar? Ce insemna oameni in varsta? Ai auzit de discriminare?

Hai sa-i impuscam, da-i im p---a mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adidas, mai citeste o data ce-am, scris mai sus. Una e ce ne-am dori, si alta e realitatea. La noi dai spaga la orice. Orice amarit de batrinel va gasi un doctor care-i va pune diagnosticul de admis pe fisa medicala. Cei care ar trebui sa-i controleze pe medici sint si ei corupti, si tot asa. Stii, controalele in vami pt depistarea vamesilor corupti: rezultatul a fost ca spaga pretinsa e mai mare, s-a dublat. Inainte vreme, se platea maxim 20% din suma ce ar fi trebuit s-o platesti legal, chiar si cind era TVA19%. Acum platesti cam jumatate din cee ace ai datora oficial. Treaba merge mai departe.Cel mai simplu e sa ne obisnuim mental ca motocicleta e doar un mijloc de deplasare, adrenalina doar in locuri special amenajate, nu sint asemenea locuri? Vindem motocicletele, handicapatii, nesimtitii nu vor disparea ever de pe sosele, din contra, se vot inmulti in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista lege de ce tragi tu concluzii de 2 lei? Ce treaba are cauciucul cu accidentul? Daca avea cel mai tare cauciuc nu putea evita ... dar sunteti cate unii idioti care tot timpul aveti voi ceva de comentat ....tu ce crezi ca ai face daca ti-ar intoarce unu in 10 m? ... ai trece prin el aia ai face.

Trage concluzie de pe urma acidentului astuia ca exista idioti care intorc pe linie DUBLA continua ... si nici macar nu se asigura ....

P.S. - daca era un TIR in locul motociclistului crezi ca mai intorcea respectivul? ... sau daca intorcea te mai luai de anvelopele tirului? .... postarile astea se fac cu scopul de a intelege ca sunt multi idioti care nu dau 2 lei pe motociclisti .... si asta trebuie sa intelegem toti ... si sa fim FOARTE FOARTE atenti in trafic ... pentru ca se pare ca suntem invizibili pentru multi soferi.

Nu mi-o lua in nume de rau dar te cam pripesti cu invectivele. Daca ai fi citit putin mai atent ce-am scris ai fi remarcat semnul intrebarii de la final. Ori, din cate stiu eu, intrebarile sunt departe de a fi concluzii.

 

Este foarte posibil sa ai oarecare dreptate: daca mi-ar intoarce cineva in 10m m-as lovi (nu as trece prin) de el. Din fericire chestia asta nu avem de unde sa o stim pentru ca pana acum nu mi s-a intamplat. Te las pe tine sa ghicesti de ce.

 

Permite-mi sa mai adaug un element la panoplia idiotiilor: in afara de itiotii ca mine care comenteaza si in afara idiotilor care intorc pe linie continua (faptul ca e dubla n-are nici o relevanta) mai exista idioti care nu dau o ceapa degerata pe pielea lor si se expun mergand cu pingele d-alea. Sper ca acum esti multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mi se pare normal sa pui semnul de egalitate intre batran (de unde incepe batranetea?) si posibil factor de risc pentru siguranta circulatiei. Ganditi-va ca si noi vom ajunge asa, la un moment dat si ne vom dori sa fim acceptati de societate

tu vorbesti serios? adica din punctul tau de vedere, datorita faptului ca si noi vom ajunge batrani, inseamna ca trebuie sa ignoram adevarul si anume ca da, odata cu varsta scad reflexele, scade acuitatea vizuala si auditiva si chiar viteza cu care creierul analizeaza mediul inconjurator?

conform logicii tale, sa treaca atunci la munca, sa nu mai stea la pensie. sa produca. ce e discriminarea asta? adica eu la munca si ei acasa pe venit garantat de stat?

cum dracu traiti ma unii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Adidas, mai citeste o data ce-am, scris mai sus. Una e ce ne-am dori, si alta e realitatea. La noi dai spaga la orice. Orice amarit de batrinel va gasi un doctor care-i va pune diagnosticul de admis pe fisa medicala. Cei care ar trebui sa-i controleze pe medici sint si ei corupti, si tot asa. Stii, controalele in vami pt depistarea vamesilor corupti: rezultatul a fost ca spaga pretinsa e mai mare, s-a dublat. Inainte vreme, se platea maxim 20% din suma ce ar fi trebuit s-o platesti legal, chiar si cind era TVA19%. Acum platesti cam jumatate din cee ace ai datora oficial. Treaba merge mai departe.Cel mai simplu e sa ne obisnuim mental ca motocicleta e doar un mijloc de deplasare, adrenalina doar in locuri special amenajate, nu sint asemenea locuri? Vindem motocicletele, handicapatii, nesimtitii nu vor disparea ever de pe sosele, din contra, se vot inmulti in continuare.

Bro, ai dreptate si sunt de aceiasi parere :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu vorbesti serios? adica din punctul tau de vedere, datorita faptului ca si noi vom ajunge batrani, inseamna ca trebuie sa ignoram adevarul si anume ca da, odata cu varsta scad reflexele, scade acuitatea vizuala si auditiva si chiar viteza cu care creierul analizeaza mediul inconjurator?

conform logicii tale, sa treaca atunci la munca, sa nu mai stea la pensie. sa produca. ce e discriminarea asta? adica eu la munca si ei acasa pe venit garantat de stat?

cum dracu traiti ma unii?

 

Hai ca se pare ca m-am facut gresit inteles (sau m-am exprimat gresit) daca sunteti mai multi care contesta ce am zis eu.

Nu neg faptul ca, odata cu trecerea timpului, scad reflexele, acuitate vizuala, etc, etc.

Ceea ce vreau sa spun eu este ca pot fi si alti factori subiectivi care pot influenta capacitatea de a conduce autovehicule, inaintea varstei.

Acum, nu mi se pare corect ca, dupa varsta de (zi tu cand consideri ca nu mai am ce cauta pe strada), sa fiu scos cu japca de pe sosea, ca nu as mai fi in stare sa conduc.

Mi se pare normal sa ma supui la ce teste consideri tu necesar, pentru a verifica daca am capacitatea de a conduce, dar, dupa parerea mea, varsta nu ar trebui sa fie un criteriu eliminatoriu.

Vezi ca este posibil ca un "batran" de 60 ani sa conduca mai bine decat un pusti de 18.

Daca s-ar aplica rationamentul asta, de ce niciun stat din lume (din cate stiu eu) nu anuleaza permisele de conducere ale persoanelor trecute de o anumita varsta?

Filtrul (cu care sunt de acord ca trebuie sa existe) trebuie sa fie o testare a capacitatii de a conduce, nu varsta in sine.

 

Exemplul cu pensia nu este chiar potrivit in contextul asta, pentru ca se bazeaza pe principiul contributivitatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...