Sari la conținut

CEL MAI BUN CAUCIUC DE ENDURO (FATA-SPATE)


ovi200exc
 Share

Postări Recomandate

mdaa,.stiu de huby si cativa prieteni de-ai lui din Rasnov care se dau pe EF 07,si adevarul este ca nu numai ei (sau voi),foarte multi amici se dau pe cauciucul asta si sunt mai mult decat multumiti,singura ei pb este ca nu rezista foarte mult,dar din pacate asta este compromisul.nu poti avea guma care sa fie si cu aderenta buna si cu viata la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vazut ca si Maxxis au acum de 140. In urma cu cativa ani nu existau. Or fi revenit. Cine stie....

Asta e un tabel de conversie. Apare termenul Old metric. Ofi devenit New intretimp.

 

P.S. Nimeni nu are ceva experiente cu Michelin M12? Are caramelele cam late, dar rare.

 

 

post-7680-0-20790200-1399659025_thumb.jpg

post-7680-0-21727000-1399659142_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate citesc si am auzit,este mai rezistent ca un metzeler6 day extreme si foarte asemanator ca si performante.(vorbim de mitas ef 07 cu dunga verde )

ar mai fi mitas sport extreme XT 754-dar e mai mult de teren moale si nu am vazut pe nimeni deocamdata sa il foloseasca,ca sa citesc o parere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Deci eu am folosit pireli scorpion,metzeler six days,kenda(un rahat de guma) dunlop,acuma mi-am luat motor si o venit cu gume de fabrica maxxis..niste naspeturi desi sunt FIM..pireli e grozav dar nu se compara cu mitas cu dunga verde.O montat un coleg un mitas verde si ramai surprins ce grip are,dar se uzeaza mult mai repede ca scorpion si metzeler.Am vazut ca este un model de la goldentire de compozitie foarte moale special de curse..l-am vazut la EMD si cred ca e grozav dar mai mult de o cursa nu cred ca tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

goldentyre e renumit cu GT 216 si GT 216 X pe care s-a dat si jarvis o perioada.GT216 X este incredibil,te catara pe oriunde si pe orice dar se toceste vazand cu ochii iar pretul este f piperat(daca nu ma insel in jur 100 de euro/buc)

ptr o cursa de enduro este ideala dar pentru hobby ma indoiesc.nu cred ca sunt prea multi nebuni sa dea 430 ron pe o iesire-doua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu merg pe un mitas cu dunga rosie, nu mai stiu exact ce cod. Tine cu casa, aderenta decenta peste tot cu exceptia ierbii ude, grampoane maricele si nu prea rare. Desigur, nu are grip de cauciuc ultrasoft dar e acceptabil. Comparat cu metzler 6ays/michelin competition/etc grip cu 10-15 % sub, durata de viata minim dubla. Cred ca a fost cam 70 euro, nu mai stiu.

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am EF07 dunga verde cu care a venit mobra luata de la dmikel si are un grip excelent pe radacini umede... desi mai am un set de metzler 6days cu o iesire la activ (pe care cred ca il vand), vreau un set nou de mitas ef07 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am EF07 dunga verde cu care a venit mobra luata de la dmikel si are un grip excelent pe radacini umede... desi mai am un set de metzler 6days cu o iesire la activ (pe care cred ca il vand), vreau un set nou de mitas ef07 :D

Set? Pai fata e noua si tine mult si bine. Pt. spate poti sa-ti mai iei o rezerva. Daca ai vreun tovaras care ajunge pe la romaniacs o sa gaseasca sigur sa cumpere, cred ca si un pic mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nah, nu m-am exprimat bine :)) o guma spate mitas ef07... asa ca daca vrea cineva un set de metzler 6days la 420ron cautati-ma pe PM :) poze le gasiti la anunturi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am incercat,.din cauza presiunii nu tine decat cu petec din acela clasic lipit cu caldura(cum se petecea pe vremuri la vulcanizare-sau probabil si acum)daca incerci sa pui petec lipit cu prenandez sau solutie de lipit nu va tine.Atentie,ma refer strict la camera aia mica de cauciuc,nu stiu daca altceva se poate petici.Am mers o cursa de 100 km pe pana cu tublissul si am reusit sa distrug si janta si tubliss-ul.Janta s-a ros in zona valvelor cativa mm, din tubliss au iesit sarmele si camera s-a facut praf..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a venit timpul sa imi schimb cauciucul pe spate,am dat jos MICHELIN S 12 XC-ul si mi-am pus MITAS EF 07 -dunga verde.nu am decat cuvinte de lauda de S 12,este un cauciuc extraordinar din toate pct de vedere: aderenta si durabilitate cum nu as fi crezut.si acum cand l-am dat jos inca arata excelent dupa 6-7 luni de folosinta (minim o iesire pe sapt) si aveam grip cu el si acum de nu imi vine sa cred.. dar foarte multi enduristi experimentati mi-a laudat MITAS-UL asta EF 07 si sunt atat de curios de el,incat am cumparat unul si l-am montat.

in saptamanile care urmeaza ,o sa vad si mai ales o sa simt si eu daca e chiar asa cum lauda lumea buna din enduro cauciucul asta.ce este sigur,michelinul m-a uns pe suflet si sigur o sa imi mai cumpar cauciucul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place maxim cand aud chestii de genul "a venit timpul"..de parca schimbi guma odata la 2 ani..cu mama lor ca se tocesc de zici ca roade sobolanul din ele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fiecare cauciuc ii vine timpul atiilas,culmea ca la s 12 xc-ul asta nu ii venise sorocul,desi m-am dat pe el de mi-au sarit mucii.a tinut de m-am saturat de el,ai dreptate ,unele gume se duc vazand cu ochii.mitas-ul asta EF 07 care l-am pus ,e senzatie majora,sta pe radacini si pietre de zici ca sunt cu trenul pe sina,curios sunt cate ture ma tine:)),in rest grip maxiim,nu am ce comenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Noua revelatie pentrumine e Mitas XT754. Am 2 iesiri cu el si sunt mai mult decat placut surprins de calitatile lui pe noroi. M-a scos din locuri de unde nici nu visam sa mai pot iesi. Desi e un cauciuc de cross, cu crampoane foarte inalte, totusi nu sunt atat de dese ca la alte cauciucuri, si se descarca relativ repede (am mai avut C-02, se incarca instant si ramaneai in noroi cu el).

 

Nu stiu de alte zone, cum merge pe piatra, radacini sau prin alte locuri, dar pentru zona Buzaului si pentru primavara asta ploioasa e senzatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...