Sari la conținut

Ruta spre Grecia - Sfaturi?


YouLose
 Share

Postări Recomandate

Salut, ma pregatesc sa plec peste doua zile intr-o excursie de sailing in Grecia si m-am hotarat, impreuna cu un prieten sa mergem cu mobrele incolo.

Drumul pe care l-am ales este cel mai scenic cred eu... dar nu sunt foarte convins de calitatea drumului... https://www.google.ro/maps/dir/44.4020333,26.0976753/Volos+%CE%92%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%82/@39.9345856,23.7889929,8z/data=!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x14a76c60e1af6cf1:0x5d6e8e390219aae2!2m2!1d22.942159!2d39.3621896

 

Ruta aleasa este urmatoarea: Bucuresti - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo - Komotini (innoptare) - Kavala - Salonic - Katerini - Larissa - Volos.

 

Verificand traseul am dat peste aceasta stire care m-a bucurat: http://www.capital.ro/cel-mai-scurt-drum-intre-romania-si-grecia-deschis-dupa-68-de-ani-186368.html.

 

Dar totusi as aprecia daca ar putea cineva sa confirme ca drumul este practicabil sau trebuie sa fac vreo ocolire... bucata Haskovo - Komotini pare ca are cel mai mare risc dupa parerea mea, asta daca stirea de mai sus este corecta...

 

Multumiri anticipate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Maine voi face drumul postat de tine pana la Keramoti (merg in insula Thassos), dar cu masina.

Am inteles ca drumul prin munti in zona punctul de frontiera BG->GR Makaza este relativ nou si bun, cu tunele & stuff.

Daca vrei, lasa-mi pe PM un numar de telefon si te sun maine seara cand ajung la Keramoti.

Numai bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri m-am intors din Thessaloniki.

Am venit cu masina pe ruta:

Thessaloniki-Serres-Sofia-Pleven-Ruse

 

Drumul destul de bun(mai putin centura Sofiei) si foarte liber. Am calatorit noaptea.

Au mai construit cam 100 de km de autostrada intre Sofia-Sandanski.

 

Am fost cu masina si ma grabeam, de aia am ales traseul asta.

 

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Maine voi face drumul postat de tine pana la Keramoti (merg in insula Thassos), dar cu masina.

Am inteles ca drumul prin munti in zona punctul de frontiera BG->GR Makaza este relativ nou si bun, cu tunele & stuff.

Daca vrei, lasa-mi pe PM un numar de telefon si te sun maine seara cand ajung la Keramoti.

Numai bine,

ar fi fain sa postati si aici. mai sunt si altii interesati de traseu.

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma pregatesc sa plec peste doua zile intr-o excursie de sailing in Grecia si m-am hotarat, impreuna cu un prieten sa mergem cu mobrele incolo.

Drumul pe care l-am ales este cel mai scenic cred eu... dar nu sunt foarte convins de calitatea drumului... https://www.google.ro/maps/dir/44.4020333,26.0976753/Volos+%CE%92%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%82/@39.9345856,23.7889929,8z/data=!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x14a76c60e1af6cf1:0x5d6e8e390219aae2!2m2!1d22.942159!2d39.3621896

 

Ruta aleasa este urmatoarea: Bucuresti - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo - Komotini (innoptare) - Kavala - Salonic - Katerini - Larissa - Volos.

 

Verificand traseul am dat peste aceasta stire care m-a bucurat: http://www.capital.ro/cel-mai-scurt-drum-intre-romania-si-grecia-deschis-dupa-68-de-ani-186368.html.

 

Dar totusi as aprecia daca ar putea cineva sa confirme ca drumul este practicabil sau trebuie sa fac vreo ocolire... bucata Haskovo - Komotini pare ca are cel mai mare risc dupa parerea mea, asta daca stirea de mai sus este corecta...

 

Multumiri anticipate.

linkul de pe capital nu merge...

 

http://www.ziare.com/europa/grecia/cel-mai-scurt-drum-dintre-romania-si-grecia-s-a-redeschis-dupa-68-de-ani-1256072

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ smakalan - merci frumos - vesti bune cu +100 km de autostrada, ultima oara am fost in 2012 pe ruta aia dar cred ca e cam plictisitoare pentru mobra d-ai as vrea sa incerc ruta asta noua.

@gabyshor - am lasat pm cu nr de tel pentru @soran, si in cel mai rau caz voi reposta eu feedback-ul lui si al meu (Vineri seara).

 

Ideea e ne-am luat o marja maricica de timp (trebuie sa fim in Volos Sambata la pranz si vom pleca Joi dimineata), si daca e nasol drumul avem timp si de o ocolire doua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu planuiesc un drum spre creta, deci o sa ne suprapunem ca traseu o buna bucata de drum.

acelasi traseu il alesesem si eu si din cate stiu, drumul e ok, n-ar trebui sa fie nici o problema.



@ smakalan - merci frumos - vesti bune cu +100 km de autostrada, ultima oara am fost in 2012 pe ruta aia dar cred ca e cam plictisitoare pentru mobra d-ai as vrea sa incerc ruta asta noua.

@gabyshor - am lasat pm cu nr de tel pentru @soran, si in cel mai rau caz voi reposta eu feedback-ul lui si al meu (Vineri seara).

 

Ideea e ne-am luat o marja maricica de timp (trebuie sa fim in Volos Sambata la pranz si vom pleca Joi dimineata), si daca e nasol drumul avem timp si de o ocolire doua...

multumesc!

la mine nu e urgent. ma gandeam la o creta, la inceputul lunii iulie. inca nu sunt foarte lamurit cu temperaturile si mi-e cam frica sa nu fie foarte foarte cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri m-am intors din Thessaloniki.

Am venit cu masina pe ruta:

Thessaloniki-Serres-Sofia-Pleven-Ruse

 

Drumul destul de bun(mai putin centura Sofiei) si foarte liber. Am calatorit noaptea.

Au mai construit cam 100 de km de autostrada intre Sofia-Sandanski.

 

Am fost cu masina si ma grabeam, de aia am ales traseul asta.

 

Drum bun!

Salut, poti detalia portiunile de autostrada de la Sofia - Sandanski? Acum 1 an si 2 luni, era doar portiunea de 15-20km de la iesirea din Sofia , in rest, se lucra masiv la autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum frumos si distractie placuta! Sa va bucurati si pt. mine, trebuia sa o tai pana in thassos macar, pana mi-au anulat m.uistii concediul din mai... da' las ca nu mai e mult pana le intorc si eu favorul! X-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de bucata Samodiva-Komotini (prin Makaza), deschisa anul trecut prin septembrie, am fost de cateva ori pe traseul asta prin Zlatograd-Xanthi. Este OK, cu anumite portiuni mai "valurite", altele mai peticite. Ar fi cele mai scurte variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma pregatesc sa plec peste doua zile intr-o excursie de sailing in Grecia si m-am hotarat, impreuna cu un prieten sa mergem cu mobrele incolo.

Drumul pe care l-am ales este cel mai scenic cred eu... dar nu sunt foarte convins de calitatea drumului... https://www.google.ro/maps/dir/44.4020333,26.0976753/Volos+%CE%92%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%82/@39.9345856,23.7889929,8z/data=!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x14a76c60e1af6cf1:0x5d6e8e390219aae2!2m2!1d22.942159!2d39.3621896

 

Ruta aleasa este urmatoarea: Bucuresti - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo - Komotini (innoptare) - Kavala - Salonic - Katerini - Larissa - Volos.

 

Verificand traseul am dat peste aceasta stire care m-a bucurat: http://www.capital.ro/cel-mai-scurt-drum-intre-romania-si-grecia-deschis-dupa-68-de-ani-186368.html.

 

Dar totusi as aprecia daca ar putea cineva sa confirme ca drumul este practicabil sau trebuie sa fac vreo ocolire... bucata Haskovo - Komotini pare ca are cel mai mare risc dupa parerea mea, asta daca stirea de mai sus este corecta...

 

Multumiri anticipate.

Ruta aleasa este OK pentru orice fel de motocicleta. Am fost de 1 mai pe traseul Bucuresti - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo - Komotini, cu masina din pacate. Portiunea de care intrebi este o sosea nou construita de bulgari special pentru punctul de frontiera (Balabanovo-Makaza). Dupa trecerea frontierei au si grecii partea lor de drum nou pina aproape de Komotini.

PS un amic cu un VFR800, cu pasager, a facut drumul de intoarcere Kavala - Iasi in aprovimativ 14 ore pe traseul ales de tine, si nu s-a plans decat de ploaia si frigul de pe ultimii 300 de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultima saptamana din Mai temperaturile deja sar peste 30 de grade... deci in Iulie o sa fie mult mai mult... mai bine astepti pana in Septembrie parerea mea.

mda, ma gandeam ca o sa fie o problema cu temperaturile. o sa incerc sa mut la inceputul lui iunie, pe-acolo. ar trebui sa fie mai ok? ma gandeam si la apa, are timp sa se incalzeasca?

o sa fie si tura din septembrie. probabil lefkada, dar acum vrem sa vedem si creta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, poti detalia portiunile de autostrada de la Sofia - Sandanski? Acum 1 an si 2 luni, era doar portiunea de 15-20km de la iesirea din Sofia , in rest, se lucra masiv la autostrada.

Salut,

 

Nu pot sa iti spun exact cati km are noul tronson, sau de unde incepe, ca nu prea m-a interesat. Poate am exagerat putin cu 100. Ii posibil sa fie doar vreo 60-70.

Fac drumul asta de cel putin 2 ori pe an, in interes de serviciu.

In toamna nu era dat drumul.

 

Eu am mers din Thessaloniki spre Sofia si cam cu 60-70 km inainte de Sofia am intrat pe noul tronson, care se prezinta super bine, in schimb, centura Sofiei m-a facut sa-mi aduc aminte de drumurile de la noi de acum vreo 10 ani.

 

Numai bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma pregatesc sa plec peste doua zile intr-o excursie de sailing in Grecia si m-am hotarat, impreuna cu un prieten sa mergem cu mobrele incolo.

Drumul pe care l-am ales este cel mai scenic cred eu... dar nu sunt foarte convins de calitatea drumului... https://www.google.ro/maps/dir/44.4020333,26.0976753/Volos+%CE%92%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%82/@39.9345856,23.7889929,8z/data=!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x14a76c60e1af6cf1:0x5d6e8e390219aae2!2m2!1d22.942159!2d39.3621896

 

Ruta aleasa este urmatoarea: Bucuresti - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo - Komotini (innoptare) - Kavala - Salonic - Katerini - Larissa - Volos.

 

Verificand traseul am dat peste aceasta stire care m-a bucurat: http://www.capital.ro/cel-mai-scurt-drum-intre-romania-si-grecia-deschis-dupa-68-de-ani-186368.html.

 

Dar totusi as aprecia daca ar putea cineva sa confirme ca drumul este practicabil sau trebuie sa fac vreo ocolire... bucata Haskovo - Komotini pare ca are cel mai mare risc dupa parerea mea, asta daca stirea de mai sus este corecta...

 

Multumiri anticipate.

haskovo komotini e f ok

mergi linistit

daca mai vrei detalii da un pm

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu sunt foarte lamurit cu temperaturile si mi-e cam frica sa nu fie foarte foarte cald.

ce pot sa-ti spun cu certitudine legat de asta este ca noi am avut anul trecut o nunta de motociclisti in Creta, unde am venit direct din Alpi ( :moron: ) si desi ne-am asteptat atat noi cat si localnicii (prietenii din cluburile moto din Creta si Atena) sa ne topim, eu unul nu am vazut pe bord niciodata mai mult de 34-35 de grade. Dar eu cred (si era si parerea localnicilor) ca a fost o exceptie; chiar cei din Creta spuneau ca le-a cam tras-o vremea anul trecut.

Acum, nu te ghida 100% dupa asta, dar sa fii pregatit cu muuulte ventilatii la costum. Inca ceva: in orase (in Chania in special, unde probabil vei debarca cu ferry din Atena - cursa de 9 ore) aluneca asfaltul de te ca.ci pe tine - mare mare atentie! Da-mi de stire daca mai ai nevoie de informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haskovo - Komotini prin Makaz l-am facut de 1 mai. Mi s-a parut printre cele mai frumoase drumuri facute cu moto de pana acum. Partea frumoasa e ca poti sa te dai tare, drumul fiind impecabil. Atentie insa la radare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...