Sari la conținut

Supermoto tires


Neal Caffrey
 Share

Best track tires for supermoto  

17 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Caut cele mai bune cauciucuri pe circuit pentru supermoto.

 

Ma intereseaza doar sa fie cat mai aderente si sa reziste destul de mult. Nu ma intereseaza deloc performantele pe ploaie.

Dimensiunile de care am eu nevoie sunt 150/60/17 si 120/70/17.

Singurele disponibile sunt Dunlop Qualifier, Michelin Pilot Power si Pirelli Diablo Rosso II.

 

Michelin Pilot Power 3 si Dunlop Qualifier II, nu exista decat pe fata dimensiunea mea.

 

Dunlop Qualifier I sunt cele mai slabe si ar trebui sa fie si cele mai ieftine, desi nu sunt.

 

Deci am de ales intre Michelin Pilot Power si Pirelli Diablo Rosso II.

Care ar fi mai bune? Pirelli 950 lei, Michelin 800 lei.

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nimerit nici pe departe cele mai aderente cauciucuri de supermoto de circuit. Da o fuga la Amckart( daca era completat profilul poate stiam si unde sa te trimit) sambata, duminica si o sa gasesti baieti care se dau cu supermoto si au cauciucuri adecvate. Sau baga-te in seama in grupul de facebook(dupaia te vezi cu ei) al celor ce se dau cu supermoto prin Bucuresti ca sunt activi si pasionati. Asa te duci direct la tinta si afli informatii calde si testate despre cauciucuri.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea asta o pusesem si eu, pentru ca vroiam Dunlop Q2 sau Pirelli Supercorsa, si mi s-a spus sa nu schimb latimea pentru ca se modifica manevrabilitatea foarte mult.

 

Cam aiurea ca singurele anvelope latimea 150 special facute pentru supermoto sunt Pilot Power, ContiAttack SM, Avon Distanzia, Bridgestone Battlax, si Metzeler Sportec.

 

Am mai intrebat pe cineva si cica nu e o problema sa pun 160 in loc de 150.

Va vira putin mai greoi, dar va avea stabilitate mai buna pe viraje.

 

Asa ca pot sa iau si Michelin Pilot Power 3 sau Dunlop Qualifier II.

Nu inteleg de ce la noi nu a aparut si Dunlop Qualifier III.

Dunlop GP Racer D211 e dublu la pret, si pe jumate la durabilitate, nu stiu daca merita.

 

Deci Dunlop Qualifier II, Michelin Pilot Power, Michelin Pilot Power 3 (fostul 2ct, imbunatatit), sau Pirelli Diablo Rosso II.

 

Opinii?

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.pneurimoto.ro/cumpara/pirelli-racing-supersport-diablo-supercorsa-v2-sc1-150-60-17-66w-7976 astea le am eu fata -spate aderenta au de manevrabilitate nu mai vb ca totusi e sm iar la cele de 160 problema ar putea fi la lant nu la bascula cica il agata lantul asa ca i ati de 150 si distractie placuta.daca vrei poze cu ele incalzite la max zi mi si iti pun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.pneurimoto.ro/cumpara/pirelli-racing-supersport-diablo-supercorsa-v2-sc1-150-60-17-66w-7976 astea le am eu fata -spate aderenta au de manevrabilitate nu mai vb ca totusi e sm iar la cele de 160 problema ar putea fi la lant nu la bascula cica il agata lantul asa ca i ati de 150 si distractie placuta.daca vrei poze cu ele incalzite la max zi mi si iti pun.

Merci. Ai idée cati km te tin, sau esti la prima pereche?

 

Care e diferenta intre Diablo Supercorsa SC1 si Diablo Supercorsa V2 SC2?

Nu vazusem modelul asta, credeam casunt doar de la 160, dar ciudat e ca fata e mai scumpa ca spatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-51929-0-16488500-1400744552_thumb.jpgpost-51929-0-18865000-1400744610_thumb.jpg depinde cat timp te dai si cat de hard,nu te astepta sa faci mii de km e vorba de ore aici.



aa asa arata dupa 40 min ....



cine are cu ce dupa o zi,doua de dat le schimba.... ai sa vezi tu cum e ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super :D

Atunci cred ca primul set voi lua Michelin Pilot Power, si cand devin mai avansat, voi incerca Pirelli Supercorsa...bine ca exista ceva mai race si pe 150.

Daca puteam sa pun 160, as fi incercat de pe acum Dunlop Qualifier II.

Aveti idee daca Dunlop Sportmax Qualifier II este varianta Sportmax Q3 din USA?

In state exista Qualifier (varianta budget), Sportmax Q2, Sportmax Q3, si pt race e Sportmax D211 GP-A.
In Europa exista Sportmax Qualifier I, Sportmax Qualifier II, Sportsmart2, si pt race sunt GP Racer D211.

 

Care este echivalentul in Europa pentru Dunlop Sportmax Q3?

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt singurele pentru 150/60/17.

 

Cele si mai race sunt de la 160/60/17

 

Slickurile sunt mai "bombate" decât cele de stradă și e posibil să încapă chiar dacă sunt mai mari. Am avut Pilot Power și e diferență mare de aderență între slick-sh și Pilot Power, mai ales dacă ai traseu mixt ( on road - off road ). Asta în cazul în care le vrei pentru circuit, așa cum ai zis în primul post, și nu ca să te plimbi pe stradă și să te dai din când în când pe pistă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ca sa nu deschid un thread separat, intreb aici:

 

A incercat cineva noile MITAS - SPORT FORCE ? Da, oferta de pret e tentanta, dar nu am prea gasit pareri si nu stiu daca "se merita" pentru un supermoto [mers nu foarte-foarte agresiv] !

 

Pe hartie/net suna bine, dar oare asa e ?

Editat de Lary
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Anul trecut am luat Pirelli Diablo Rosso II pana la urma, si sunt super multumit de ele.

 

Dupa ce se tocesc, cred ca o sa iau Pirelli Supercorsa SC2. SC1 pe care le-a recomandat mai sus mihai ss, sunt varianta cea mai moale, cu 30% mai mult grip decat SC2, dar se uzeaza si mult mai repede.

 

Diablo Rosso II sunt super bune pentru strada...pentru circuit nu se incalzesc asa repede, desi am 20 psi fata si 22.7 psi spate.

Dupa ce se incalzesc sunt foarte aderente.

 

As fi luat Diablo Rosso Corsa, varianta de mijloc din gama sport de la Pirelli, intre Supercorsa si Diablo Rosso II, dar nu au dimensiunea mea.

 

Bine ca nu am luat Michelin, pentru ca am vazut un test comparativ intre 11 cauciucuri, si Michelin a iesit pe locul 9, cu 7.5 secunde mai slab decat Pirelli Supercorsa care a avut cel mai bun rezultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...