Sari la conținut

am.găsit asta sub motor


Postări Recomandate

Am fost la service. E un dop de drenaj :) A zis ca e ceva acolo pe unde se baga ceva fluide de curatire. NImic grav. O sa il pastrez si o sa li-l dau cand o sa imi faca servicele . Acu a zis ca nu are rost sa demonteze doar ca sa puna dopul la loc.

 

Si am intrebat si de "poc poc" a zis ca nu sunt rateuri. Nu sunt asa dese ca sa fie o problema.

 

Ca sa va explic sa nu ma certati ca nu stiu mecanica si ce se intampla daca raman pe drum:

1. Stiu sa fac basic checks. Sa ma uit la ulei, lichide, presiune pneuri, lant, lumini.

2. In caz ca raman pe undeva, am asigurare in toata Europa. Vin, ma duc pana la service, am cazare, am drum inapoi sau spre destinatie asigurat.

3. Prefer ca timpul petrecut in "surubarirea" motocicletei, sau in invatarea mecanicii sa il petrec in alte feluri.

 

Sper ca v-am raspuns tuturor , si intrebarilor puse si nepuse.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi Si pentru supozitoare arse !!! :)

 

 

Se poate inchide

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa se inchida, ne trage curentul?

 

Lasati bai oameni buni toapicele in pace, ce scriem la voi pe perete in casa? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva capac de la carb, unde legi sincronizatorul :)

 

No buna dimineata mai Dane, vezi ca a scris 10cm mai sus ca e un dop de drenaj. Misterul a fost inlaturat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, si mai sus am zis ca e pe injectie , n-am carburator :)

 

Ștuțurile la care facea referire lumea nu sunt efectiv in carburator (la cele pe carburator) ci pe gatul acestuia - da, e pe gatul carburatorului, gat care face parte din carburator, dar e acolo pt ca e mai usor de pus acolo. Gaurica respectiva cu ștuț in ea, la unele motorete e in galeria de admisie, la altele e chiar in chiulasa in lateralul gaurii galeriei de admisie.

Si motoreta ta are asa ceva, chiar daca e pe injectie, sunt chiar pe chiulasa sau pe galeriile de admisie. (Asta daca exista cate o clapeta de acceleratie pe fiecare cilindru si nu o singura clapeta dupa care se despart cele 2-3-4 galerii de admisie spre cilindri cum e la maj masinilor)

Editat de Mikulas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am gasit un surub care fixeaza seaua pe bascula, statea pur si simplu, cel mai probabil a cazut in mers.

 

n-am stiut de la ce e dar l-am pus deoparte :D cand am dat jos saua am vazut de unde era :D



e mai bine c-a-ntrebat omul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sambata am pierdut un surub de la masina si nu l-am mai gasit... mai astept poate vine singur.

 

Acum vreo 2 ani am pierdut tot asa de la o masina o saiba de aluminiu - de la intinzatorul lantului de distributie. Am gasit-o primavara asta pe jos prin fata garajului cand maturam. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine acel dop este in capatul unui furtun ce coboara de la airbox sub moto. Adica ce zice toata lumea cu diferenta ca mai e si furtunasul ala. La voi nu e!

Asa ca idee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...