Sari la conținut

micsoarare cursa acceleratie


Postări Recomandate

Nemultumit ca nu puteam am tot gazul disponibil fara sa schimb pozitia mainii pe ghidon, am cautat pe net ceva kituri in privinta asta dar ori erau cu tot cu maner si mecanism de tras cablul ori era un banal inel de plastic pe care dadeai 30 lire.

 

ce sa o mai lungesc. mi-am facut eu un plastic de cam 2mm grosime pe care l-am lipit peste rola de tragere, marind diametru. am facut si un usor canal pe mijloc pentru ghidarea cablului.

 

Rezultatul a fost chiar peste asteptari: pe langa faptul ca am tot gazul in mana mereu, mobra da impresia ca e mai puternica, evident, pt ca te indeamna la mai mult gaz :)

 

nu stiu exact daca merge pe orice moto, la a mea (f4i) a necesitat minore adaptari in carcasa rolei

 

stiu ca pare banal dar nu e operatiune ce trebuie facuta acasa pe genunchi. daca e facuta prost poate bloca acceleratia, deci mare grija.

post-70369-0-17426800-1402768791.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ma ca eu nu inteleg....pai ai doau cabluri acolo..push and pull?alea nu au adjustment nuts pe ele?plus suruburile de reglaj de pe carburatoare...

Editat de Bica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ma ca eu nu inteleg....pai ai doau cabluri acolo..push and pull?alea nu au adjustment nuts pe ele?plus suruburile de reglaj de pe carburatoare...

Ciudat, credeam ca le stii pe toate, pe alt topic faceai misto de altii ...

Cursa mansonului(cate grade se roteste mansonul) de la minim(relanti) la maxim(turatie maxima) e data e diametrul sistemului unde se prind cablurile pe manson, cu cat diametrul e mai mare cu arat aria e mai mare(trage aceeasi lungime de sufa la la o rotatie cu cateva grade mai mica). Sper ca ai inteles ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat, credeam ca le stii pe toate, pe alt topic faceai misto de altii ...

Cursa mansonului(cate grade se roteste mansonul) de la minim(relanti) la maxim(turatie maxima)

 

maxim gaz != maxim ture. zic si io.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...