Sari la conținut

Am si eu o problema cu Yamaha yz 125


Abritza
 Share

Postări Recomandate

mergi cu mobra pe loc drept, pune niste jaloane si EXERSEAZA la viteza mica.

cu incredere poti cauta filme din seria "dirtwise" cu shane watts, te vor ajuta mult in faza asta.

In 2 pagini am gasit un singur post care sa ii dea baiatului un sfat pertinent. Sincer daca maine mi-as lua cross si ar aparea aceasta problema ar fi primul lucru pe care l-as face.

Abritza, baga tati jaloane pe teren drept, invata sa iti ti motoreta in echilibru la viteze mici, de tras de gaz poate oricine, dar sunt curios cati sunt aia care pot merge cu adevarat incet.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o Yamaha yz 125 in 2 timpi si e prima mea motocicleta....m-am dat prima oara pe un drum drept forestier...acum cateva saptamani am intrat cu ea in padure si am luat cam cateva trante...e cam grea (cam 100kg) si nu sunt o fire inalta am 1.74-75 cam asa si mi se pare cam grea si cam inalta....ma gandeam sa o vand si sa imi cumpar una de 85 sa o tin un an doi sa ma obisnuiesc cu ea si dupa sa trec la una mai mare....ce sfaturi imi dati ?

am eu mobra de 85 daca te hotarasti sa treci la ceva mai mic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 1.74-.1.75 aproape 60 de kg, 16 ani am mai facut fotbal cum cred ca am facut toti :)) si judo si pe bicicleta merg de la 6 ani cam asa

La datele astea n-ai voie pur si simplu sa nu te descurci cu suta de kile.

 

PS Unii n-am facut fotbal, poate d-aia ne place cu 200 kg...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa lasi mobra mai jos din suspensii daca ti se pare prea inalta, dar la greutate nu ai ce sa comentezi, ii foarte usoara pe langa celelalte motoare de enduro sau cross. Sa incerci un 520 sx, sau un lc4, sa vezi acolo greutate :))). Incearca sa mergi cu motoru frecvent, in fiecare zi cate o ora doua.. eu inainte de a ma opera ,si mai ales cand aveam motoreta la tara mergeam cate 3,4 ore pe zi.. asa vei ajunge sa intelegi mobra si sa vezi ce ii poate capu. Nu trece la 85,125 ii mai mult ca perfect pentru un incepator.

 

Baftaa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cade pt ca foloseste un cross puternic pe post de enduro, nu pt ca nu e fortos. Si Arnold, daca ridica YZ 125 de treij' de ori, incepe sa sughita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maistre, fa ceva exercitii de echilibru pe motoreta: cu motorul oprit ridica picioarele si incearca sa ramai in echilibru cat mai mult. apoi te ridici in picioare pe motoreta si incerci sa stai in echilibru 1-3-5 secunde. cu cat vei sta mai mult cu atat iti va fi mai usor. vezi ca e un exercitiu solicitant si vei obosi repede. fa reprize de 1-2 minute cu pauza. incearca apoi sa mergi cat mai incet cu motoreta, eventual sa te si opresti dar fara a pune picioarele jos. iti va fi greu deoarece crosul moare destul de repede dar acest exercitiu te va antrena si la folosirea ambreiajului.


succes!


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Salutare grup, am un cross de 125 yamaha 2t. Am o problema cu el.. cand e pe liber se tureaza foarte bine, cand intra in viteza se îneacă.. nu trage deloc,moare motorul.. in orice treapta.. carburatorul e nou, reglat cum trebuie.. instalația electrica e buna,schimburi făcute la timp.. a mai întâlnit cineva aceasta problema ? Mulțumesc 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare grup, am un cross de 125 yamaha 2t. Am o problema cu el.. cand e pe liber se tureaza foarte bine, cand intra in viteza se îneacă.. nu trage deloc,moare motorul.. in orice treapta.. carburatorul e nou, reglat cum trebuie.. instalația electrica e buna,schimburi făcute la timp.. a mai întâlnit cineva aceasta problema ? Mulțumesc 

Editat de Filip Stefa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...