Sari la conținut

Bucuresti Grecia, 15-18 august


stres
 Share

Postări Recomandate

Trebuia sa stii ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Mai bine hai la Balcic ca sa-ti revii. Acum ai deja antrenament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intr-una din zilele din intervalul 16-18 august (inca nu m-am decis, tind spre 18), la 5 dimineata, vreau sa plec din Bucuresti spre Grecia. Viteza de drum o sa fie 100 km/h, in depasiri 120 km/h. Mai mult nu duce motocicleta.

 

Caut parteneri/partenere (nu pasageri) de drum macar pentru traversarea Bulgariei. Am inteles ca e destul de aiurea zona si n-as vrea sa raman fara motor la jumatea drumului. Singurele rugaminti sunt sa fie cat de cat punctuali (maxim juma' de ora intarziere anuntata) si sa nu faca faze pe drum (oprit din ora in ora, mers pe-o roata, trecut ca vijelia de sa-mi stea inima in loc etc).

 

Doritori?

Va multumesc anticipat pentru raspuns :)

 

PS: Stau o saptamana pe acolo, in caz ca se potrivesc orarele noastre, poate ne intoarcem tot impreuna.

 

PPS: Chiar daca nu mergeti, sariti cu sfaturi, in caz ca stiti zona.

 

 

inca de la inceput te ai bagat in ceva cam MARE pentru tine

ma refer la drum si experienta

daca punem la socoteala ce ai SIMTIT si pe acolo e clar ca drumul de intoarcere 23 ore a pus capac

 

data viitoare nu te mai baga la ture foarte lungi pe trasee necunoscute

 

grecia este foarte frumoasa si e pacat sa te chinui cu un autocar

 

gaseste grup care merge in stilul tau si te vei bucura de drum cum inca nu ti dai seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dus au fost 23 de ore. la întors am făcut popas. Cu grupul nu prea îmi place să merg.

 

Lancelot, după atâta condus mi s-a cam făcut lehamite. nu sunt în bucureşti şi în 2 zile intru la învăţat pe sistem turbo până la anul. dar mulţumesc de invitaţie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Doamnelor si domnilor, la cererea publicului :drums: :drums: m-am apucat de scris despre excursia asta. Am publicat deja primul articol. Urmeaza si altele, toate strict despre excursie. Restul povestii o sa apara intr-o carte, la sfatul tuturor, fie ei motociclisti sau nu.

 

O sa va placa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"....raisa, la întoarcere am alimentat din 50 în 50 de km. tot la întoarcere am nimerit pe shipka, pe o vreme de nu scoteai nici câinele. toată vacanţa am avut senzaţia că cineva face mişto de mine şi tot mută asfaltul

 

eu n-am rămas dezamăgită de grecia. data viitoare plec cu autocarul. e drumul foarte obositor, permanent trebuie să am grijă de orice... n-are rost."

 

asta va fi PREFATA????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, eu acum vad ca ai scris articolul primul. Nu se vad linkurile prin forumul asta, trebuie sa le colorezi tu. Oricum, ma apuc de citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare povestioara (toate 3).

Ce chestie, eu am plecat la o zi distanta de tine. Ca sa nu mai spun ca pe 28 iulie este si ziua mea!

 

Ce minutios te-ai pregatit cu zile bune...inainte.

Eu de obicei ma pregatesc fix cu o zi inainte (de fapt ore, ca ma apuc intotdeauna seara de facut bagaje).

 

Cred ca te-am mai intrebat: cum a fost vremea ?

Pe mine m-a plouat cam toata Bulgaria (la dus)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca te-am mai intrebat: cum a fost vremea ?

O intrebi pe ea, raspund si eu: un pic mai devreme (pe 18 ne-am intors noi parca) a fost decenta, soare si temperaturi ok. Ne-a prins doar pe continent la greci ploaia plus un vant nesimtit de mergeam inclinat pe autostrada (normal ca am zis ca mergem putin doar pana in komotini si plecasem in bluji) si ceata sanatoasa la bulgari. As incerca o tura si la anul dar am programul cam nasol martie/aprilie sau iulie disponibile de vacante. De preferat tot cu moto... daca oi mai detine atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leon, asa putin iti trebuie ca sa te pregatesti de o excursie in strainatate? Mie mi-a luat mult pentru ca ma duceam cu un scop anume, nu neaparat in vacanta. Deci aveam de pregatit mai mult decat o excursie. Oricum, la ce harmalaie am avut atunci in jur...

 

Vremea a fost fantastic de buna la dus. M-am topit de cald de cand am plecat pana pe la 10-11 noaptea. La intors, in schimb, m-a zapacit ploaia pe la bulgari. Nu stiu de ce, am nimerit drumul care trece prin munti (Shipka, daca iti suna cunoscut). Fix la baza muntilor a inceput sa ploua. Am stat o ora intr-o benzinarie. Am trecut de munti, a inceput iar sa picure. Am oprit intr-alta benzinarie dintr-un oras (te rog sa nu ma intrebi cum de am reusit sa ma ratacesc in halul asta de la drumul drept si fara localitati). Am mai stat si acolo o ora. Dupa ce a stat ploaia, m-am infuriat si am zis ca merg, fie ce-o fi. Se pare ca s-a speriat ploaia de mine, ca a fost frumos dup-aia, ba chiar cald prin Russe. :D

 

La anul nu mai plec in nicio vacanta. Ma mut de tot in Grecia :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, nu e greu sa te ratacesti si sa o iei spre Shipka. Drumul direct duce spre el, daca vrei prin Veliko trebuie sa o iei dreapta la un moment dat. La dus e invers.

Leon, asa putin iti trebuie ca sa te pregatesti de o excursie in strainatate? Mie mi-a luat mult pentru ca ma duceam cu un scop anume, nu neaparat in vacanta. Deci aveam de pregatit mai mult decat o excursie. Oricum, la ce harmalaie am avut atunci in jur...

 

Vremea a fost fantastic de buna la dus. M-am topit de cald de cand am plecat pana pe la 10-11 noaptea. La intors, in schimb, m-a zapacit ploaia pe la bulgari. Nu stiu de ce, am nimerit drumul care trece prin munti (Shipka, daca iti suna cunoscut). Fix la baza muntilor a inceput sa ploua. Am stat o ora intr-o benzinarie. Am trecut de munti, a inceput iar sa picure. Am oprit intr-alta benzinarie dintr-un oras (te rog sa nu ma intrebi cum de am reusit sa ma ratacesc in halul asta de la drumul drept si fara localitati). Am mai stat si acolo o ora. Dupa ce a stat ploaia, m-am infuriat si am zis ca merg, fie ce-o fi. Se pare ca s-a speriat ploaia de mine, ca a fost frumos dup-aia, ba chiar cald prin Russe. :D

 

La anul nu mai plec in nicio vacanta. Ma mut de tot in Grecia :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Bref! Ca sa stiu daca ma apuc de citit sau nu: apar detalii despre grec si despre duduia in cauza? Inteleg ca finalul e cu happy end, daca te muti de tot in Grecia, si nu doar pe durata studiilor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe blog nu gasesti nimic despre grec. In carte o sa fie intreaga poveste. Legat de "happy" end, gasesti cateva pagini in urma. Nu mai vreau studii si nu ma mut pentru el. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

La studii încă n-am renunţat, dar nu o să dau la master. mă mut pentru că vreau. inghetata o să fie o ocupatie. Vineri o să am o petrecere la care o să duc inghetata de care vreau să fac în grecia.

 

sper ca sâmbătă să am timp să continui seria cu grecia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

In ce localitate te muti?.....poate trec sa mananc o inghetata. :)

 

Lasand gluma la o parte, grecii au o inghetata f.f.buna ! (dupa ce mancam un gyros, intotdeauna ma racoream cu o inghetata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://motolady.wordpress.com/2015/02/16/cum-sa-ti-intorci-lumea-pe-dos-iv-romania/ Al 4-lea episod.

Leon, ideea era sa ma mut in Salonic, dar posibil sa se schimbe planul. Am cunoscut un baiat care da semne ca ar vrea si el sa se mute in Grecia, doar ca in alta localitate. Om trai si om vedea.

 

PS: Inghetata mai buna ca amea n-are niciun grec!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://motolady.wordpress.com/2015/02/16/cum-sa-ti-intorci-lumea-pe-dos-iv-romania/ Al 4-lea episod.

Leon, ideea era sa ma mut in Salonic, dar posibil sa se schimbe planul. Am cunoscut un baiat care da semne ca ar vrea si el sa se mute in Grecia, doar ca in alta localitate. Om trai si om vedea.

 

PS: Inghetata mai buna ca amea n-are niciun grec!

Iti doresc sa ai clienti cel putin ca mine care eu mananc acuma 1 L odata seara la tv sa nu mai zic vara , si daca chiar e asa buna sigurat nu esti in pierdere.

succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matrixx, mersi de urari! Sa fie!

 

Aka, era si mai frumos daca ma ducea capul sa fac acele poze :D N-am decat una de prin Bulgaria (despre care poti zice ca e facuta in oricare alta tara) si cateva de prin Grecia, pe malul marii, cu motorul. Cele fara motor, de la plaja, sunt irelevante :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Articol nou din seria povestilor din Grecia! E drumul prin Bulgaria.

 

Daca va plac aventurile mele, treaba sta in felul urmator: vreau sa plec in Grecia la munca, deci o sa am noi surse de informatii si aventuri pentru voi. Pentru asta am nevoie de bani. Nu vreau donatii, ci prefer sa muncesc pentru banii aia, ca nu-s oloaga. Pe langa carte (al carui stoc oricum s-a terminat si acum lucrez la editia a doua), mai scriu si articole pentru oricine e doritor. Am clienti, dar e loc de mai multi. Rugamintea mea este ca, pe oricine auziti ca ar avea un magazin online sau ca i-ar trebui pe cineva care sa scrie, sa-i spuneti de mine. Aici sunt mai multe detalii. De asemenea, orice sfaturi pe tema freelancingului sunt binevenite :)

 

Multumesc anticipat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...